If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή Νέο corsaκι σκεφτόμαστε... Ακούω γνώμες

Σκεφτόμαστε και συζητάμε να πάρουμε ένα νέο κόρσα. Έχοντας 15 χρόνια τώρα corsa c και παρουσιάζοντας εικόνα σκύλου είμαστε βέβαιοι για την αγορά του νέου κορσα. Δεν θα δώσουμε το c , θα τα έχουμε και τα δύο. Λέμε για την έκδοση active. Καλή είναι και η innovation που προτείνει συνέχεια το σάιτ της οπελ αλλά θέλουμε μέχρι 1.2 κυβικά. Χρώμα λευκό ή μπλε σκούρο μεταλλικό, με φιμέ τζάμια, αισθητηρες πίσω και κάμερα, αυτόματα φώτα και συναγερμό. Λέμε και για ηλιοροφή αλλά δεν είμαστε ακόμα σίγουροι λόγω το υπερβολικού κόστους. Ιδανική θα ήταν και η περίπτωση του 1000αρη κινητήρα, αλλά δε βγαίνει πλέον σε αυτες τις εκδόσεις. Έχει κανείς αυτό το αυτοκίνητο ; Ακούω γνώμες και για αυτούς τους κινητήρες. Υπόψιν δεν το έχουμε ψάξει ακόμα για τεστ ντραιβ κλπ, γιατί συνέχεια το φέρνουμε στις συζητήσεις αλλά δεν το ψάξαμε παραπάνω σα θέμα.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Σαν αμαξι ειναι καλο, αλλα δεν ξερω αν θα εχει την αξιοπιστια του C

απο εκδοσεις δεν ξερω τι παιζει γιατι αυτα ειναι πολυ ρευστα, απλα εχω μια ενσταση στο 1.2
    εαν το c το εχεις 1.2, το καινουριο θα σου φανει αργο
    εαν το c το εχεις 1.4, το καινουριο θα σε απογοητευσει

βεβαια σε ξενο πορτοφολι δεν μου πεφτει λογος, και προφανως δεχομαι οτι το εχεις σκεφτει πριν το αποφασισεις

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Τα 1200 κυβικά είναι σε τουρμπο; Αν ναι είναι μία χαρά. Αν όχι θεωρώ ότι είναι λίγα γιατί γενικά τα κορσα έχουν βαριά αμαξώματα. 1000αρι ατμοσφαιρικό δεν θα το συζητούσα καν.

Προεπιλογή

1,2 ατμόσφαιρα, 70 άλογα
    1,0 turbo, 115 άλογα

σύμφωνα με όσα λένε τα ιντερνετς και οι αριθμοί.

Προεπιλογή

το c είναι 1.2 και ήδη σε κάποιες διαδρομές με ανηφόρες μου φαίνεται χειρότερο από χελώνα. Βέβαια δεν είμαστε οικογενειακώς τύποι του γκαζιού.. έξω μέχρι 110 εγώ και οι μεγάλοι λίγο παραπάνω. στα 15 χρόνια το corsa c μόνο 2 φορές απογειώθηκε πάνω από 150 και πήγαινε ικανοποιητικά μπορώ να πω. τωρα όσον αφορά το corsa e έχω την εντύπωση πως αγοράζοντας τον 1.2 αγοράζουμε τον παλιό 1000αρη της όπελ με 5-10 άλογα αναβαθμισμένο... τίποτα άλλο! το 1000αρη κινητήρα που είναι και νέος με τα 110 άλογα (σε ελαφρώς μεταχειρισμένο αμάξι, με υποχωρήσεις γιατί για καινούριο δεν είμαστε) γιατί τον απορρίπτουμε ; Το μπάτζετ μας είναι 14 με 15 χιλιάρικα (πολύ πολύ βαριά αυτά τα 15). Εμένα θα μου άρεζε και η αίσθηση του πετρελαίου αλλά έχοντας κουμπάρο με corsa d 1.3 ecoflex που μιλάει για θεματάκια που βγαίνουν σιγά σιγά κάθε 3 και λίγο και έχοντας και ξαδέρφη που από το σκυλί (toyota starlet 1998) που είχε πήγε στο yaris 2012 diesel και τώρα έχει και αυτή από ένα προβλημα κάθε εξάμηνο το φοβάμαι. Υπόψιν ότι το αμάξι θα κινείται σε πόλη σχεδόν σε καθημερινή βάση (οχι καμια Αθηνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα κλπ αλλα μια μικρή επαρχιακή πόλη) και κάνα ταξίδι μια φορα το μήνα ή το δίμηνο. Από καταναλώσεις κλπ τι παίζεται; Υπάρχουν νούμερα μόνο και μόνο εικονικά ; Το c στην πόλη κάποιες φορές ήταν ρουφήχτρα στη βενζίνη και τον τελευταίο καιρό νομίζω πως έχει στρώσει αρκετά, αλλά στα ταξίδια μπορώ να πω πως με τη σωστή οδήγηση πάει σφαιράτα από πλευράς οικονομίας. Με το καινούριο θα έχω περισσότερη οικονομία (ιδίως μες στην πόλη) ή θα είμαι στα ίδια και χειρότερα ; Τα νούμερα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; Θέλω βοήθεια γιατί σαν να άρχισα να μπερδεύομαι...

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Αν κινεισαι σχεδον αποκλειστικα πολη πετρελαιο μην παρεις για κανενα λογο.Τα υπολοιπα περι ορεξεως...
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX(ESSENTIA)

Διώξε τους ανθρώπους που κάνουν κακό στη ζωή σου για να μη σε κάνουν χειρότερο άνθρωπο...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κινεισαι σχεδον αποκλειστικα πολη πετρελαιο μην παρεις για κανενα λογο.Τα υπολοιπα περι ορεξεως...

Εγω θα επελεγα το 1.0t.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Εγω θα επελεγα το 1.0t.
    1.7D opc line

Senior Member Το avatar του χρήστη DJ Marios
    Περιοχή
    Αλμυρός - Νέοι Πόροι
    Αυτοκίνητο
    Tigra A

Προεπιλογή

Από εξοπλισμό έχεις πολλές επιλογές και δυνατότητες. Εχει γίνει καλή δουλεια.

Οσο για το ποιο μοτέρ στην προκειμένη περίπτωση ισχύει το ρητό "το μη χείρον βέλτιστον".

Η καλύτερη επιλογή φαίνεται να ειναι το χιλιάρι τούρμπο, το οποίο θα έχει και τα πιο χαμηλά τέλη.
    « όμοιος ομοίω αεί πελάζει »

Προεπιλογή

Από καταναλώσεις ξέρουμε τι παίζει και στα δύο μοτερ ; Θα δω διαφορά ως προς οικονομία στα συγκεκριμένα μοτέρ ; Και εγώ ψήνομαι για τον 1000αρη των 110 ιππων αλλά για καινούριο (κουτα) δεν φτάνει το budget και είναι δύσκολο να βρω ελαφρώς μεταχειρο με αυτό το μοτέρ και τις παραπάνω επιλογές μου... αν όχι όλες τουλάχιστο τις παραπάνω

Προεπιλογή

Μόνο το 1,0 αξίζει, οδηγησα και το 1,2 και το 1,4.
    Το 1,0 όμως πάει ψηλά πολύ ψηλά.
    Αν μπορέσεις χτυπα το.

Προεπιλογή

Mε χρηση εντος πολης για το 85% τον συνολικων χιλιομετρων ( 28.000χλμ σε 20 μηνες ) και μεση καταναλωση στα 4,7, δεν βρισκω το λογο να μην παρει το diesel..!

Προεπιλογή

Mε χρηση εντος πολης για το 85% τον συνολικων χιλιομετρων ( 28.000χλμ σε 20 μηνες ) και μεση καταναλωση στα 4,7 lt δεν βρισκω το λογο να μην παρει το diesel..!

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Τα diesel σε λίγα χρόνια θα απαγορευτούν. Ήδη κάποιες Ευρωπαικές πόλεις - μέσα κι η Αθήνα - θέλουν να τα απαγορεύσουν μέχρι το 2025.
    Επίσης όλο και πιο πολλές μάρκες στααματάνε την εξέλιξη και διάθεση diesel κινητήρων π.χ. ΤΟΥΟΤΑ.
    Οπότε κατά την γνώμη μου το diesel έχει ακόμα 10 χρόνια ζωής. Δεν έχει πλέον κάποιο σοβαρό πλεονέκτημα σε σχέση με την βενζίνα -μόνο την τιμή καυσίμου προς το παρόν-.
    Σε σχέση με τα νέους κινητήρες turbo 1.000κε και μικρότερους οι καταναλώσεις είναι περίπου οι ίδιες.
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1
    Next mod : Βάψιμο ζαντών - OK.
    Wish list: 17άρες, πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν), καθίσματα Recaro.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα diesel σε λίγα χρόνια θα απαγορευτούν. Ήδη κάποιες Ευρωπαικές πόλεις - μέσα κι η Αθήνα - θέλουν να τα απαγορεύσουν μέχρι το 2025.
    Επίσης όλο και πιο πολλές μάρκες στααματάνε την εξέλιξη και διάθεση diesel κινητήρων π.χ. ΤΟΥΟΤΑ.
    Οπότε κατά την γνώμη μου το diesel έχει ακόμα 10 χρόνια ζωής. Δεν έχει πλέον κάποιο σοβαρό πλεονέκτημα σε σχέση με την βενζίνα -μόνο την τιμή καυσίμου προς το παρόν-.
    Σε σχέση με τα νέους κινητήρες turbo 1.000κε και μικρότερους οι καταναλώσεις είναι περίπου οι ίδιες.

Εξαρταται απο τι θελει να αγορασει ο φιλος. Εμενα προσωπικα με καλυπτει η αγορα ντιζελ ακομα κι αν απαγορευτουν σε οκτω χρονια.
    Επισης η απαγορευση θα ισχυει εντος δακτυλιου μονο, οχι εντος αττικης.
    Οσον αφορα τις καταναλωσεις, διατηρω τις επιφυλαξεις μου. Ειναι δυνατον ο χιλιαρης τουρμποκινητηρας να καει 4,7λτ/100 χλμ ?
    Σε πραγματικες συνθηκες, το λιγοτερο 6λτ/100.

Παρόμοια Θέματα

1. Γνώμες για ηχεια!!!
    Από τον/την kostasgtc13 στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 10:14
  2. Ακούω "νερό" να τρέχει όταν πατάω το γκάζι
    Από τον/την cyclon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 17:23
  3. Ακούω απόψεις για την ιδέα μου...!!
    Από τον/την .kOkO. στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 17:35
  4. Ποιο corsaκι??
    Από τον/την djtron στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-10, 17:03
  5. Ακούω τη βενζίνη ακούω τη βενζίνη.......
    Από τον/την tomorrow στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-08, 03:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές