If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 75
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Γιάννη σε ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον. Προς το παρόν θα παρακολουθήσω για κάποιο διάστημα ακόμα τη συμπεριφορά του κινητήρα από πλευράς θερμοκρασιών και στην πορεία βλέπουμε, οπότε δεν θα προβώ άμεσα σε αγορά του θερμοστάτη.
    Και πάλι σε υπερευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες.

Προεπιλογή

ΟΚ και εγώ το ίδιο θα έκανα. Στο mondeo όταν είχα πρόβλημα με τον θερμοστάτη θυμάμαι τον χειμώνα σε μεγάλη κατηφόρα στην εθνικη με ταχύτητα μέσα και πέρνοντας το πόδι από το γκάζι η θερμοκρασία έπεφτε σαν τρελή. Πολύ πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει. Αν όχι κάνε ένα τεστ.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Χτες νωρίς το απόγευμα Γιάννη που επέστρεψα Αθήνα, σε μια παρατεταμένη κατωφέρεια όπου άφησα το γκάζι και πήγαινα με 80-90 χαω είδα τη θερμοκρασία από το μενού να πέφτει από τους 84 στους 69-70 (με εξωτερική θερμοκρασία 11-12 βαθμούς). Σε ανάλογες περιπτώσεις παλιότερα στην ίδια διαδρομή έβλεπα πάλι σημαντική πτώση, του στιλ το χειμώνα από τους 90-91 βαθμούς στους 80-82. Δυστυχώς είναι πρακτικά βέβαιο ότι έχει πάλι θέμα ο θερμοστάτης. Να πω απλά για την ιστορία ότι το καλοριφέρ το είχα συνέχεια ανοιχτό αλλά έτσι έβλεπα τις θερμοκρασίες και παλιότερα το χειμώνα, με ανοικτό καλοριφέρ, οπότε είναι συγκρίσιμες οι τωρινές με τις παλιές.

Προεπιλογή

Τότε μάλλον έχει όντως πρόβλημα ο θερμοστάτης. Είναι ενδεικτικό αυτό που λες.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Αυτό πιστεύω κι εγώ Γιάννη. Βέβαια, το χειμώνα αρχές του 2015 που ήταν η πρώτη φορά που παρατήρησα θερμοκρασίες ψυκτικού από το κρυφό μενού κι αντιλήφθηκα το πρόβλημα με τον εργοστασιακό θερμοστάτη που τελικά άλλαξα, θυμάμαι ότι τα πρωινά που κατέβαινα για δουλειά με το αμάξι Πειραιά μέσω Κηφισού σε διαδρομή 14 χλμ που την έκανα γρήγορα (ταχύτητες 100-120 χαω λόγω μικρής κίνησης) σε 15-16 λεπτά λειτουργίας του μοτέρ δεν ανέβαινε πάνω από 70 βαθμούς, άντε τα μεσημέρια στην επιστροφή που είχε κάποια κίνηση και δούλευε περισσότερη ώρα το μοτέρ να πήγαινε 77-78 βαθμούς. Θέλω να πω ότι λογικά αυτή τη φορά ο βαθμός που παραμένει ανοιχτός ο θερμοστάτης ανοιχτός πρέπει να είναι μικρότερος από τότε, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν παύει να μην λειτουργεί σωστά (τελείως κλειστός μέχρι τους 92 ώστε να πιάνει αυτή τη θερμοκρασία το ψυκτικό κύκλωμα του κινητήρα) με ότι αυτό συνεπάγεται (λειτουργία θέρμανσης καμπίνας, κατανάλωση βενζίνης, εκπομπές ρύπων) και κατά συνέπεια αργά ή γρήγορα θα πρέπει να φροντίσω να αλλαχθεί.

Προεπιλογή

Γιατι οι αντλιες νερου οι αυθεντικες βγαλαν χιλιομετρα; τα ιδια και οι θερμοστατες. Βάλε αυτό και καθάρισες https://www.autodoc.co.uk/behr-thermot-tronik/7008239
    Δεν τρέχει κάστανο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Κατανοώ απόλυτα την πικρία σου γιατί θυμάμαι ότι στη δική σου γενιά Astra J οι αντλίες έβγαλαν σε μεγάλο ποσοστό προβλήματα, ενίοτε με σοβαρές συνέπειες, γεγονός απαράδεκτο για σοβαρή εταιρεία. Οφείλω όμως να αναγνωρίσω για να μην είμαι άδικος, ότι στο δικό μου μοτέρ (Ζ18ΧΕ) η αντλία στάθηκε στο ύψος της. Αλλάχθηκε μεν προληπτικά στα 171.000χλμ (μαζί με την δεύτερη αλλαγή σετ ιμάντα εκκεντροφόρου) ήταν δε σε άψογη κατάσταση οπτικά και δεν είχε μέχρι τότε την παραμικρή διαρροή.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εν τω μεταξύ χθες μεσημέρι γυρνώντας από τη δουλειά (17 χλμ απόσταση, εξωτερική θερμοκρασία 12-13 βαθμοί) έκλεισα τελείως το καλοριφέρ για αν δω θερμοκρασίες ψυκτικού. Όσο και να το πίεσα, δεν πήγαινε σε πορεία πάνω από 84-85 βαθμούς. Μόνο σε μποτιλιάρισμα ανέβαζε παραπάνω.
    Είμαι βέβαιος πλέον ότι έχει θεματάκι ο θερμοστάτης (δεν κλείνει τελείως).

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ χθες μεσημέρι γυρνώντας από τη δουλειά (17 χλμ απόσταση, εξωτερική θερμοκρασία 12-13 βαθμοί) έκλεισα τελείως το καλοριφέρ για αν δω θερμοκρασίες ψυκτικού. Όσο και να το πίεσα, δεν πήγαινε σε πορεία πάνω από 84-85 βαθμούς. Μόνο σε μποτιλιάρισμα ανέβαζε παραπάνω.
    Είμαι βέβαιος πλέον ότι έχει θεματάκι ο θερμοστάτης (δεν κλείνει τελείως).
    θερμοστατης ειναι 100%.
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εκεί καταλήγουμε Γιάννη και οι 2. Το θέμα είναι ότι είμαι στο εξής δίλημμα. Να τον αφήσω προς το παρόν όπως έχει και να τον αλλάξω στο επόμενο σέρβις (αρχές καλοκαιριού) ή να τον αλλάξω το συντομότερο; Το πρόβλημα είναι κυρίως στα ταξίδια αυτή τη στιγμή, καθώς το μοτέρ λειτουργεί τότε περίπου 5 βαθμούς κάτω από την αναμενόμενη/ενδεικνύμενη θερμοκρασία. Η ίδια η όπελ από την άλλη είχα διαβάσει σε κάποιες τεχνικές οδηγίες (tecdoc) ότι για αυτό το μοτέρ δίνει ένα εύρος θερμοκρασιών για λειτουργία από 80-110 βαθμούς. Δηλαδή σε αυτό το εύρος θερμοκρασιών λειτουργίας δεν αναμένεται να έχει προβλήματα ο κινητήρας. Εγώ πάντα ξεπερνάω τους 80. Παίζω μεταξύ 84-86 στο ταξίδι (τώρα που είναι χειμώνας με ανοιχτό καλοριφέρ) και 85-90 σε μεγάλη κίνηση εντός πόλης.
    Αν κάποιος μπορούσε να με διαβεβαιώσει ότι το να δουλεύω το μοτέρ 4-5 βαθμούς κάτω, πέρα από μια μικρή αύξηση στην κατανάλωση δεν έχει απολύτως καμία άλλη αρνητική επίπτωση για τον κινητήρα (πχ δεν επηρεάζει τα καυσαέρια στην πολλαπλή εξαγωγής ή τον καταλύτη, και αναφέρω την πολλαπλή και τον καταλύτη γιατί δεν έχει 1,5 μήνα που τα άλλαξα) λογικά δεν θα πήγαινα άμεσα σε αλλαγή θερμοστάτη, αλλά θα δούλευα το αμάξι κάποιο διάστημα προσέχοντας βέβαια σε κάθε ταξίδι τις θερμοκρασίες από το κρυφό μενού.

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Άλλαξέ τον τώρα να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και ποιος σου λέει ότι δεν θα κολλήσει σε κάποια φάση τελείως κλειστός? Εγω προχτές άλλαξα τον δεύτερο από τον Σεπτέμβριο.

Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Βασίλη. Αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο κόλλημα άλλαξε τον τώρα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξέ τον τώρα να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και ποιος σου λέει ότι δεν θα κολλήσει σε κάποια φάση τελείως κλειστός? Εγω προχτές άλλαξα τον δεύτερο από τον Σεπτέμβριο.
    Βασιλη εχει προστασία ωστε να μην κολλησει ποτέ σαν κλειστός αλλα μονο ανοικτος.Αλλά καλυτερα να γινει αμεσα η αλλαγη ωστε να δουλευει σωστα ο κινητηρας
    Γιάννης

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη εχει προστασία ωστε να μην κολλησει ποτέ σαν κλειστός αλλα μονο ανοικτος.Αλλά καλυτερα να γινει αμεσα η αλλαγη ωστε να δουλευει σωστα ο κινητηρας
    Γι 'αυτό μου αρέσει το club.... κάθε μέρα όλο και κάτι παραπάνω μαθαίνουμε !!!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι 'αυτό μου αρέσει το club.... κάθε μέρα όλο και κάτι παραπάνω μαθαίνουμε !!!!
    Γιάννης

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. προβλημα με καλοριφερ σε kadett
    Από τον/την bonaros στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-12, 17:01
  2. Προβλημα με καλοριφερ.
    Από τον/την soundcrash στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 17:55
  3. προβλημα με το καλοριφερ σε corsa opc
    Από τον/την pantelostuning στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 23:52
  4. Προβλημα με το καλοριφερ
    Από τον/την ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-11, 14:41
  5. Προβλημα με καλοριφερ
    Από τον/την j_v στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-09, 12:20

Δικαιώματα - Επιλογές