If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 34

Προεπιλογή Astra H προβλημα με καλοριφερ

Καλησπερα κ Χρονια Πολλα στη παρεα. Εδω κ λιγες μερες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το Η. Αλλαχτηκε το παραφλου εγινε εξαερωση ολα κομπλε στο συνεργειο κ απο κεινη τη μερα εμφανιζει προβλημα το καλοριφερ.
    Στατικο το αυτοκινητο κ ζεστο βγαζει μια χαρα ζεστο αερα. Μολις αρχισει να κινειται εξω με 100-110 πχ αρχιζει κ βγαζει χλιαρο προς κρυο αερα. Ξαναεγινε εξαερωση στο συνεργειο κ ελεγχος στο ψυγειο κ ολα ειναι κομπλε. Οι υποψιες πεφτουν στον θερμοστατη. Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να δουμε? Κ αν το εχει αντιμετωπισει κανενας αλλος το ιδιο θεμα.

Μου κανει εντυπωση μετα την αλλαγη σε 2 μερες εμφανιστηκε το προβλημα. Το αυτοκινητο ειναι του 2008 Astra H 1.6 -115ps
    OPEL Corsa D 1.4 Sport OPC PACK 1 mod.09
    OPEL Astra H 1.6 Elegance mod.08

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Κολλησε ο θερμοστάτης ανοιχτος.. Μικρό το κακό.. Άλλαξέ τον και θα είσαι Οκ.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Το πιθανότερο είναι να συμβαίνει αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω: Κολλημένος ανοιχτός θερμοστάτης. Είχε συμβεί και σε μένα προ 2 ετών περίπου. Αν το αμάξι σου έχει κρυφό μενού (νομίζω όλα τα Astra H έχουν) μπες σε αυτό και κοίταξε την οθόνη που εμφανίζει τη θερμοκρασία ψυκτικού (Coolant Temperature). Αν μετά από κανά 20λεπτο-μισάωρο λειτουργίας του μοτέρ, δεν έχει φτάσει τουλάχιστον 84-85 βαθμούς (τώρα με τα κρύα, γιατί το καλοκαίρι φτάνει 92-93 συνήθως ή και πιο πάνω με ζόρισμα), αλλά βλέπεις πχ 74-77 βαθμούς, έχεις σίγουρα κολλημένο ανοιχτό θερμοστάτη, γεγονός που επηρεάζει σαφώς και την απόδοση του καλοριφέρ, αφού το ψυκτικό υγρό δεν πιάνει σχεδόν ποτέ τις απαιτούμενες θερμοκρασίες για να αποδώσει στον εναλλάκτη του καλοριφέρ και να έχεις επαρκή θέρμανση στην καμπίνα. Αντ αυτού, περνάει όλο το ψυκτικό εξαρχής στο ψυγείο του κινητήρα, με το αποτέλεσμα που προανέφερα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Να προσθέσω επίσης, ότι αφού όπως λες ο χλιαρός προς κρύος αέρας βγαίνει στην καμπίνα κυρίως όταν κινείσαι σε ανοικτό δρόμο, ενισχύεται ακόμα πιο πολύ το σενάριο του κολλημένου ανοιχτού θερμοστάτη, μιας που στον ανοιχτό δρόμο είναι που η επίδραση του ρεύματος κρύου αέρα που διατρέχει το ψυγείο της μηχανής έχει σαν αποτέλεσμα την καθήλωση και πτώση της θερμοκρασίας του ψυκτικού υγρού, άρα και την απόδοση του καλοριφέρ κατ' επέκταση.

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Αλλαχτηκε σημερα τελικα. Ειχε καει η φλαντζα στεγανοποιησης κ ειχε μεινει κολλημενος ανοιχτος. Ολα καλα επομενως.
    OPEL Corsa D 1.4 Sport OPC PACK 1 mod.09
    OPEL Astra H 1.6 Elegance mod.08

Προεπιλογή

Εγώ όταν άλλαξα paraflu στο astra H δεν έκανα εξαέρωση...μου είχε πει ο μάστορας πως δεν χρειάζεται...

Magelanos,κάτι άσχετο...μήπως είχες ποτέ fiat stilo και ήσουν μέλος του (τραγικού) stilo-club ?

Προεπιλογή

χρονια πολλα σ ολους. οταν λεμε εναλλακτης θερμοτητας ειναι το γνωστο κλαπετο του καλοριφερ ?

Προεπιλογή

Καλησπέρα. Αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα. Εν κινήσει σε Αττική οδό χλιαρος αέρας. Εντός πόλης ζεστός. Μπήκα στο κρυφό μενού , αργεί μου φαίνεται να ανεβάσει θερμοκρασία έως τους 92 βαθμούς αλλά ίσως να φταίει κ το κρύο. Το πρωί ειδικά ανεβαίνει μετά από ένα τέταρτο. Να είναι κανένας θερμοστάτης ή θα ανοίξουμε δουλειές με καλοριφέρ βουλωμένο. Άστρα h 2008 1400.
    ASTRA H 1,4 - YARIS D-4D....

Προεπιλογή

Μάλλον θερμοστάτης φαίνεται να είναι.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

τα αστρα H εχουν προβληματικα κλαπετα !! εγω αλλαξα γιατι στους 24 εβγαζε παγωμενο και στους 26 το αμαξι γινοταν σαχαρα. Τσεκαρε και αυτο

Προεπιλογή

τα αστρα H εχουν προβληματικα κλαπετα !! εγω αλλαξα γιατι στους 24 εβγαζε παγωμενο και στους 26 το αμαξι γινοταν σαχαρα. Τσεκαρε και αυτο μην ειναι κατι παρομοιο

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geox13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα. Εν κινήσει σε Αττική οδό χλιαρος αέρας. Εντός πόλης ζεστός. Μπήκα στο κρυφό μενού , αργεί μου φαίνεται να ανεβάσει θερμοκρασία έως τους 92 βαθμούς αλλά ίσως να φταίει κ το κρύο. Το πρωί ειδικά ανεβαίνει μετά από ένα τέταρτο. Να είναι κανένας θερμοστάτης ή θα ανοίξουμε δουλειές με καλοριφέρ βουλωμένο. Άστρα h 2008 1400.
    Καλημέρα. Σε πρωινή λειτουργία του μοτέρ με θερμοκρασίες 7-8 βαθμούς ή και πιο κάτω, είναι λογικό να θέλεις 10 λεπτά να πιάσεις θερμοκρασίες λειτουργίας κινητήρα. Εμένα τα πρωινά με τέτοιες θερμοκρασίες στα 10 λεπτά λειτουργίας παίζει θερμοκρασία μοτέρ γύρω στους 84-85 (κινούμαι στον Κηφισό βέβαια οπότε λόγω ταχυτήτων είναι πιο εύκολο να κρατάει χαμηλές θερμοκρασίες το μοτέρ μου). Σε κάθε περίπτωση, είναι απίθανο με 10λεπτη λειτουργία τα χειμωνιάτικα πρωινά να φτάνει ο κινητήρας τους 92-93 (στους 92 εν τω μεταξύ ξεκινά να ανοίγει ο θερμοστάτης, κανονικά, στο δικό μου μοτέρ Ζ18ΧΕ). Εμένα να ξέρεις όταν είχε κολλήσει ανοιχτός ο θερμοστάτης (αλλάχθηκε μετά από λίγο καιρό στα 151.000χλμ/9,5 χρόνια), για να δω απ το κρυφό μενού πάνω από 77-78 βαθμούς έπρεπε να βγάλω το αμάξι σε εθνική για να πάω από Πειραιά μέχρι Ελευσίνα μεσημεριάτικα με 20 βαθμούς έξω και πάλι δεν είδα πάνω από 83-84 (κανονικά θα έβλεπα 92-93).

Προεπιλογή

Καλημέρα, μετα από 40 λεπτά εντός πόλης με αρκετή κίνηση το έσβησα όταν έφτασα στο σέρβις για 20 λεπτά, το ανάψαμε πάλι κ το αφήσαμε ρελαντί και δυσκολευόταν να πιάσει τους 84 βαθμούς από το κρυφό μενού.
    Αλλάχτηκε αρχικά θερμοστάτης, φαίνεται να λύθηκε το θέμα.
    Αν ξαναεμφανιστεί ίσως έχουν θέμα τα κλαπέτα στην εβαπορέτα.
    ASTRA H 1,4 - YARIS D-4D....

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Λογικά αυτό ήταν το πρόβλημά σου. Κολλημένος ανοιχτός θερμοστάτης. Από ότι έχω εγώ καταλάβει, στα περισσότερα Opel βγαίνει γύρω στη 10ετία. Εμένα όπως έγραψα και πιο πάνω μου εμφανίστηκε (πιο σωστά, το αντιλήφθηκα) στα 9,5 χρόνια/151.000χλμ.
    Επίσης να πω ότι δεν ξεκινά να ανοίγει σε όλους τους κινητήρες στην ίδια θερμοκρασία. Στον δικό μου, Ζ18ΧΕ ξεκινά στους 92, ίσως και στους 1.4. Στους ατμοσφαιρικούς 1.6 γενικά ξεκινά να ανοίγει αρκετά ψηλότερα.
    Σίγουρα πάντως αν μετά από πολύωρη λειτουργία (πάνω από 40 λεπτά πχ και ειδικά μέσα σε πόλη) αδυνατεί να φτάσει ας πούμε στους 90 βαθμούς, καλό είναι να ψάχνεται κάποιος με το θέμα του κολλημένου ανοιχτού θερμοστάτη.
    Επίσης καλό είναι κάθε 4-5 χρόνια να αλλάζουμε ψυκτικό υγρό στο κύκλωμα ψύξης (εφ' όσον το αρχικής τοποθέτησης είναι τύπου long life, όπως είναι το DexCool της GM/Opel) όπου στην αλλαγή θα μπαίνει ίδιου χρώματος ψυκτικό στη θέση του παλιού (δεν βάζουμε πχ στη θέση του κόκκινου πράσινο ή το ανάποδο).
    Προσωπικά εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο DexCool και όχι αντίστοιχα άλλα υγρά κόκκινου χρώματος.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά αυτό ήταν το πρόβλημά σου. Κολλημένος ανοιχτός θερμοστάτης. Από ότι έχω εγώ καταλάβει, στα περισσότερα Opel βγαίνει γύρω στη 10ετία. Εμένα όπως έγραψα και πιο πάνω μου εμφανίστηκε (πιο σωστά, το αντιλήφθηκα) στα 9,5 χρόνια/151.000χλμ.
    Επίσης να πω ότι δεν ξεκινά να ανοίγει σε όλους τους κινητήρες στην ίδια θερμοκρασία. Στον δικό μου, Ζ18ΧΕ ξεκινά στους 92, ίσως και στους 1.4. Στους ατμοσφαιρικούς 1.6 γενικά ξεκινά να ανοίγει αρκετά ψηλότερα.
    Σίγουρα πάντως αν μετά από πολύωρη λειτουργία (πάνω από 40 λεπτά πχ και ειδικά μέσα σε πόλη) αδυνατεί να φτάσει ας πούμε στους 90 βαθμούς, καλό είναι να ψάχνεται κάποιος με το θέμα του κολλημένου ανοιχτού θερμοστάτη.
    Επίσης καλό είναι κάθε 4-5 χρόνια να αλλάζουμε ψυκτικό υγρό στο κύκλωμα ψύξης (εφ' όσον το αρχικής τοποθέτησης είναι τύπου long life, όπως είναι το DexCool της GM/Opel) όπου στην αλλαγή θα μπαίνει ίδιου χρώματος ψυκτικό στη θέση του παλιού (δεν βάζουμε πχ στη θέση του κόκκινου πράσινο ή το ανάποδο).
    Προσωπικά εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο DexCool και όχι αντίστοιχα άλλα υγρά κόκκινου χρώματος.
    απο προσωπικη γνωμη,θα προτεινα το πολυ ανα 3ετια στην αλλαγη ψυκτικου.η 5ετια ειναι μεγαλο διαστημα και χανει τις λιπαντικες ιδιοτητες με το βρασιμο.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο προσωπικη γνωμη,θα προτεινα το πολυ ανα 3ετια στην αλλαγη ψυκτικου.η 5ετια ειναι μεγαλο διαστημα και χανει τις λιπαντικες ιδιοτητες με το βρασιμο.
    Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά στους κινητήρες που δουλευουν ψηλα οπως ο Ζ16ΧΕΡ. Η ζέστη φθήρει το αντιψυκτικό, χάνει τις ιδιοτητες του και προκαλουνται οξυδώσεις και "θρωμβοι" στο κύκλωμα. Φυσίκα δεν ισχύει για ενα αυτοκίνητο που στα 3 χρόνια θα κάνει 5000χλμ

Επίσης οταν θελετε να δείτε αν ο θερμοστάτης δουλευει σωστα το χειμώνα, καλό θα ειναι να βάζεται το καλοριφερ στο κρύο και το fan στη θεση 0. Οταν το εχετε στο ζεστό, ο κρύος αέρας διαπερνά τον εναλλακτη θερμότητας, δηλαδη το γνωστό σε ολους μας ψυγείο καλοριφερ, και ενω μας φέρνει στη καμπινα ζεστό αερα (είτε με τη χρήση του ανεμηστήρα ειτε με τη βοήθεια απο τη ταχύτητα του οχήματος), κρυώνει το αντιψυκτικό, το οποιο ομως κυκλοφορρει συνεχώς και με κλειστο ακόμη θερμοστάτη, με αποτέλεσμα να ψύχει το κινητήρα και να νομίζουμε οτι ο θερμοστάτης ειναι κολημένος σε ανοιχτή θέση. Δηλαδη το ψυγείο του καλοριφερ κανει ακριβως την ιδια δουλεια με το ψυγειο του συστηματος ψύξης του κινητήρα αλλα σε μικρότερο βαθμό ακόμη και με κλειστο το θερμοστατη.

Από τα παραπάνω θα καταλαβένεται οτι οταν ξεκιναμε τα κρύα πρωινα του χειμώνα, θα πρεπει να μή δουλευουμε το καλοριφέρ ωστε ο κινητήρας να ζεσταθει ταχύτερα. Και μη νομίζεται οτι σε θερμοκρασιες 5-10 βαθμών κελσιου η διαφορά στο χρόνο θέρμανσης του κινητήρα ειναι μικρή.

Επίσης, αν αντιληφθούμε οτι ο κινητήρας εχει υπερθερμανθει επικίνδυνα, μπορούμε να ανοιξουμε το καλοριφερ και τον ανεμιστήρα στο φούλ και ετσι βοηθάμε το κινητήρα να κρυωσει. Φύσικα θα κρυώσει μόνο αν το καλοριφέρ μας φερει ζεστό αέρα. Αν οχι, δεν εχει ουσία γιατι δεν εχει αντιψυκτικό μεσα.

Εφυγα λίγο απο το θεμα αλλα πιστευω οτι ετσι εγινα καλυτερα αντιληπτος στο οτι κανοντας δοκιμή αν ο θερμοστάτης ανοιγοκλείνει σωστα το χειμώνα θα πρεπει να εχουμε κλειστό το καλοριφερ και τον ανεμιστήρα του.
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύσταση για αλλαγή του εργοστασιακού ψυκτικού υγρού Dexcool ανά 5ετία που ανέφερα προκύπτει από τις οδηγίες της αμερικανικής εταιρείας (Texaco/Havoline/Chevron) που το παρασκεύασε κάπου προς τα τέλη της δεκαετίας του 90 για λογαριασμό της GM.
    https://cglapps.chevron.com/sdspds/P...&docFormat=PDF
    http://www.rialtainfo.com/vw/vw_imag..._&_coolant.pdf

Μάλιστα στις ίδιες οδηγίες αν προσέξετε μιλάει για αντικατάσταση του υγρού κάθε 5 χρόνια/150.000μίλια (240.000 χλμ), όποιο έρθει πρώτο. Προφανώς προσωπικά θεωρώ τα 240.000χλμ πολύ μεγάλο διάστημα, τουλάχιστον για τον τρόπο που γράφουμε τα χλμ οι πιο πολλοί στη Ελλάδα στα αυτοκίνητά μας, αλλά γενικά η πενταετία ή έστω 4ετία δε μου φαίνεται υπερβολικό διάστημα για την αλλαγή του ψυκτικού υγρού.
    Τώρα αν κάποιος έχει ταλαιπωρημένο κινητήρα στο αυτοκίνητό του (πχ σύστημα ψύξης με εμφανείς οξειδώσεις/καφέ χρώμα σε υγρό-δοχείο διαστολής, είχε διαρροές ψυκτικού/αλλάξει αντλία ψυκτικού, έχει κάψει φλάντζα κεφαλής κλπ) ή κάνει τα χλμ χρήσης του οχήματος αποκλειστικά σε περιβάλλον πόλης, σίγουρα δεν είναι κακό (πέρα από τα χρήματα που απαιτούνται) να αλλάζει ψυκτικό ακόμα συχνότερα, κάθε 3 ή 2 χρόνια πχ.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Επίσης να προσθέσω για το θέμα ότι σε εμένα ποτέ δεν μου είπαν στην αντιπροσωπεία να αλλάξω το ψυκτικό και μόνο όταν άλλαξα θερμοστάτη στα 9,5 χρόνια/151.000χλμ (είχε κολλήσει ανοικτός) άλλαξα το ψυκτικό με την ευκαιρία. Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι καλώς έγινε έτσι, αλλά θέλω να πω ότι ούτε στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία Opel δεν έχουν ξεκάθαρη γραμμή για το αν πρέπει κάθε Χ χρόνια πχ να αλλάζεται το ψυκτικό υγρό. Πάντως σε εμένα και στα 9,5 χρόνια που αλλάχθηκε πρώτη φορά το κύκλωμα ήταν καθαρό (όσο φαινόταν βέβαια) και το δοχείο διαστολής δεν είχε καθόλου μούργα ενώ το χρώμα του υγρού ήταν το φυσιολογικό κόκκινο-ροζ. Επίσης όταν άλλαξα, προληπτικά, αντλία ψυκτικού στα 11 χρόνια/171.000χλμ (για πρώτη φορά αλλάχθηκε, μαζί με τη 2η αλλαγή σετ ιμάντα εκκεντροφόρου) η αντλία ήταν εντελώς καθαρή, περιστρεφόταν ομαλότατα και δεν είχε γενικά ίχνη εμφανούς φθοράς, γεγονός που αν μη τι άλλο σημαίνει ότι το κουζινέτο της λιπαινόταν σωστά.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να προσθέσω για το θέμα ότι σε εμένα ποτέ δεν μου είπαν στην αντιπροσωπεία να αλλάξω το ψυκτικό και μόνο όταν άλλαξα θερμοστάτη στα 9,5 χρόνια/151.000χλμ (είχε κολλήσει ανοικτός) άλλαξα το ψυκτικό με την ευκαιρία. Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι καλώς έγινε έτσι, αλλά θέλω να πω ότι ούτε στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία Opel δεν έχουν ξεκάθαρη γραμμή για το αν πρέπει κάθε Χ χρόνια πχ να αλλάζεται το ψυκτικό υγρό. Πάντως σε εμένα και στα 9,5 χρόνια που αλλάχθηκε πρώτη φορά το κύκλωμα ήταν καθαρό (όσο φαινόταν βέβαια) και το δοχείο διαστολής δεν είχε καθόλου μούργα ενώ το χρώμα του υγρού ήταν το φυσιολογικό κόκκινο-ροζ. Επίσης όταν άλλαξα, προληπτικά, αντλία ψυκτικού στα 11 χρόνια/171.000χλμ (για πρώτη φορά αλλάχθηκε, μαζί με τη 2η αλλαγή σετ ιμάντα εκκεντροφόρου) η αντλία ήταν εντελώς καθαρή, περιστρεφόταν ομαλότατα και δεν είχε γενικά ίχνη εμφανούς φθοράς, γεγονός που αν μη τι άλλο σημαίνει ότι το κουζινέτο της λιπαινόταν σωστά.
    Αλλαζεις και λαδια ανα 30.000 χλμ συμφωνα με το προγραμμα της Opel;μονο καλο του κανεις στην 3ετια.
    Και μην νομιζεις οτι τα τεραστια διαστηματα συντηρησης ,τα εχει ορισει η κατασκυαστρια για το οφελος σου,αλλα να βγουν ολα σχεδον τα προβληματα οταν το αυτοκινητο θα ειναι σιγουρα εκτος εγγυησης ωστε να τα πληρωσει ο κατοχος.
    Θα σου δωσσω παραδειγμα.Για τον κινητηρα z16xep ο ιμαντας αλλαζεται ανα 10χρονια ή 150.000 χλμ.Εγωτ ον αλλαξα στην 8ετια και στα 75.000 και ηταν ηδη ξερος με σημαδια μικρων ρωγμων στα δοντια.Δεν ξερω αν τον αφηνα ακομα 2 χρονια ή αλλα 75.000 χλμ τι μπορουσε να γινει ...Το σιγουρο ειναι οτι θα ημουν εκτος εγγυησης.
    Μην με παρεξηγησεις,δεν τα λεω κακοπροαιρετα.
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

να προσθεσω και εγω οτι δυσκολα θα αλλαξει χρωμα το παραφλου.Ομως οι λιπαντικες ιδιοτητες που εχει καταστρεφονται με αποτελεσμα να μην λιπαινεται σωστα ο θερμοστατης και η αντλια και να βγαζουν βλαβη. Γι αυτο το λογο ειμαι υπερ της αλλαγης σε συντομοτερο χρονικο διαστημα
    Γιάννης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. προβλημα με καλοριφερ σε kadett
    Από τον/την bonaros στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-12, 16:01
  2. Προβλημα με καλοριφερ.
    Από τον/την soundcrash στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 17:55
  3. προβλημα με το καλοριφερ σε corsa opc
    Από τον/την pantelostuning στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 22:52
  4. Προβλημα με το καλοριφερ
    Από τον/την ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-11, 13:41
  5. Προβλημα με καλοριφερ
    Από τον/την j_v στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-09, 11:20

Δικαιώματα - Επιλογές