If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 25

Προεπιλογή Αλλαγή στις λάμπες του εμπρος φαναριού σε corsa c

Το κορσα c τι λαμπες φοραει στα εμπρος φαναρια προ facelift ; Σκεφτομαι να βαλω τις λαμπες crystal vision της γνωστής εταιρίας. Θα δω διαφορά; Θα κάτσουν καλά; Χρειάζεται και καμια μετατροπή ή κάθονται μόνες τους όπως και οι απλές κίτρινες ; Περιμένω γνώμες!

Προεπιλογή

Το φαναρι σου είναι απλό ή με προτζεκτορα?

Γενικά, όλα τα απλα φανάρια παίρνουν λάμπες αλογόνου. Όταν αλλάζεις λάμπες αλογόνου, επιλέγεις αν θες να έχεις καλύτερο χρώμα (άσπρο φως) ή απόδοση (να βλέπεις καλά και μακρυά). Δυστυχώς και τα δύο δε πάνε μαζί...
    Προσοχή στον τύπο της λάμπας (Η1, Η7 κλπ).
    Αν έχεις απλό φανάρι, τότε ναι, αυτές που αναφέρεις μπαίνουν.

Προεπιλογή

Αντί για crystal vision, βάλε white vision. Έχουν ίδιο χρώμα (4300Κ), αλλά οι white έχουν (όπως τουλάχιστον λεει η συσκευασία) περισσότερο φως.

Προεπιλογή

Επειδή έχω ζήσει Κοζάνη, δες το κατάστημα στην Φιλίππου, απέναντι από το Βούτυρο. Είναι πολύ εξυπηρετικοί. Έχω πάρει λάμπες, λάδια, κλπ.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

To original opel προ facelift εχει αλογονου Η7

οποιαδηποτε αλογονου Η7 παρεις ταιριαζει. το θεμα ειναι στο ματι σου τι θα ταιριαξει (φωτεινοτητα και αποχρωση)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω ζήσει Κοζάνη, δες το κατάστημα στην Φιλίππου, απέναντι από το Βούτυρο. Είναι πολύ εξυπηρετικοί. Έχω πάρει λάμπες, λάδια, κλπ.
    Βούτυρο ; Ποιο είναι το Βούτυρο ; Σορρυ απλά δεν πολυκινούμαι προς Φιλίππου και τώρα δε μου ερχεται . Μένω κέντρο και συνήθως πηγαινοέρχομαι από Παύλου Μελά, αν με πιάνεις !!!

Προεπιλογή

Βούτυρο ; Ποιο είναι το Βούτυρο ; Σορρυ απλά δεν πολυκινούμαι προς Φιλίππου και τώρα δε μου ερχεται . Μένω κέντρο και συνήθως πηγαινοέρχομαι από Παύλου Μελά, αν με πιάνεις !!!

Προεπιλογή

Thanks για τις απαντήσεις σας! Βρήκα από το ιντερνετ τις crystal vision κάπου στα 20 ευρώ με Η7 και w5w για τα θέσεως και είπα να ρωτήσω πριν τα χτυπήσω. Γενικά είμαι άσχετος από το θέμα φώτων. Ποτέ δε με ένοιαξε να τα αλλάξω, απλά άκουσα πως είναι πιο καλά από τα κλασικά κίτρινα. Θέλω να μπλεδίζουν λίγο. Το φως που λέτε πιο πάνω η διαφορά που έχει από τη μια λάμπα στην άλλη είναι μεγάλη ή ελάχιστη; Ακόμα θα πρέπει να αλλάξω και τα μακρινά ; Εγώ είχα σκοπό να άλλαζα τα διασταυρώσεως και τα θέσεως και τα άλλα να τα άφηνα κίτρινα ή τέλος πάντων να τα άλλαζα αργότερα. Σαν λάμπες πώς είναι; Καίγονται γρήγορα; Αξίζει γενικά η αναβάθμιση αυτή ; Το φανάρι είναι το κλασικό απλό με το κάτοπτρο μέσα, όχι με τον προβολέα.

Προεπιλογή

Καίγονται πιο γρήγορα! Πολύ πιο γρήγορα.
    Αν θες να μπλεδιζουν πας σε diamond vision 5000K (όσο πιο μπλε το τζαμακι της λάμπας, τόσο πιο λευκό-μπλε φως, αλλά λιγότερη ορατότητα.)
    Εσύ θες να έχεις δυνατά φώτα ή ασπρι-μπλε φως?

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Εγω φοραω τις crystal vision σε ιδιο φαναρι με αυτο που λεει το παιδι εδω και τρια χρονια τωρα και δεν μου εχουν καει. Μην περιμενεις να μπλεδιζουν απλως θα εχεις πιο ασπρο φως. Βεβαια κατι που μου εχει κανει εντυπωση ειναι πως οι ιδιες λαμπες σε αλλες μαρκες αυτοκινητων φαινονται πολυ πιο ασπρες. Παιζει ρολο φαινεται και ο καθρεπτης του φαναριου.

Εγω εχω βαλει τις ιδιες και στα μεγαλα. Βαλτες λοιπον αφοβα αλλα εγω θα σου προτεινα να βαλεις τις philips extreme vision +130. Πιστευω οτι θα ειναι αρκετα καλυτερες απο τις crystal. Οταν καουν καποια στιγμη οι crystal που εχω αυτες θα βαλω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ohristou : 4 Εβδομάδες πρίν στις 20:10

Προεπιλογή

Οι crystal vision είναι 4300Κ.
    Οι white vision είναι 4300Κ και 60% πιο δυνατές από μαμα.
    Οι x-treme vision +130% είναι 3700Κ και φυσικά 130% πιο δυνατές από μαμά.
    Οι μαμά περίπου 3000-3100Κ.

Προεπιλογή

Καίγονται πιο γρήγορα! Πολύ πιο γρήγορα.
    Αν θες να μπλεδιζουν πας σε diamond vision 5000K (όσο πιο μπλε το τζαμακι της λάμπας, τόσο πιο λευκό-μπλε φως, αλλά λιγότερη ορατότητα.)
    Εσύ θες να έχεις δυνατά φώτα ή ασπρι-μπλε φως?
    Εγώ θέλω και τα 2 μαζί, αλλά απ ότι καταλαβαίνω δε γίνεται να τα βρω μαζί...
    To ιδανικό θα ήταν μια μέση λύση με λίγο μπλε φως και καλά φωτα.. Υπάρχει όμως ;

Προεπιλογή

Ναι. Οι white vision.
    Α ωραία αυτές θα ψάξω τότε! Θα επανέλθω με νέα ! Ευχαριστώ όλους

Προεπιλογή

Κωνσταντίνε χάθηκα. Ποιες είναι τελικά καλύτερες για ορατότητα.? Και να μην καίγονται εύκολα?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Οι καλυτερες για ορατοτητα αυτη την στιγμη ειναι οι philips extreme vision +130. Αυτο το οτι καιγονται ευκολα αοτου του ειδους οι λαμπες για μενα δεν ισχυει. Εχουν θεωρητικα μικροτερη διαρκεια ζωης αλλα ειναι σε τετοιο ποσοστο ωστε να μην αποτελει αποθαρυντικο παραγοντα για να τις αγορασει καποιος, σε σχεση με τα οφελη που προσφερουν. Μαλλον σε αυτους που καιγονται συχνα οι λαμπες εχουν καποιο ηλεκτρολογικο προβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opel astra j 2011 : 4 Εβδομάδες πρίν στις 09:24

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Λάμπες για Opel Corsa D
    Από τον/την opel.corsa_d στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 22:02
  2. Αλλαγή λάμπας όπισθεν στο Astra J - πως?
    Από τον/την PASTOS CHRISTOS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-12, 13:34
  3. Εσωτερικές Λάμπες Corsa D
    Από τον/την MaGeLaNoS στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 16:15
  4. Εσωτερικό καπάκι εμπρόσθιου φαναριού.
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 22:41
  5. Συχνό κάψιμο στις λάμπες στα προβολάκια.
    Από τον/την Nontas GTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-09, 20:10

Δικαιώματα - Επιλογές