If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 34 από 34

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο akops Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάση της δικής μου εμπειρίας από το προηγούμενο αυτοκίνητο, και τα 3 αμορτισερ που είχα(μαμά seat, koni sport, koni street) περίπου στα 60.000 με 80.000 χλμ είχαν χάσει πολύ σε απόδοση και χρειάστηκε αντικατάσταση. Αυτό για τα 100.000 και το flexride δυστυχώς δεν θυμάμαι που το είχα δει. Οπως και να έχει, επειδή μου αρέσει να προγραμματίζω τις μελλοντικές ανάγκες εκ τον προτέρων, προσπαθώ να μάθω από τώρα τις επιλογές έχω όσο αφορά τα αμορτισερ, αλλά και γενικότερα τα ανταλλακτικά του αυτοκινήτου.
    Καλά κάνεις και σε καταλαβαίνω. Η flexride όμως, δεν είναι μια απλή ανάρτηση και δεν έχει καμία σχέση με τις παραπάνω που αναφέρεις. Αν κάποια στιγμή χρειαστεί αντικατάσταση, δεν νομίζω πως η τιμή στο μέλλον να παραμείνει εκεί που είναι τώρα. Από την άλλη υπάρχει και η αγορά από EBAY κτλ.
    Επίσης, αν εξακολουθεί το κόστος να είναι απαγορευτικό, την καταργείς και βάζεις μια Coil KW.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλησπέρα στην παρέα. Έχοντας το προηγούμενο astra H GTC με IDS+ και τα ανάλογα ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενα αμορτισέρ (2 ρυθμίσεων, normal & sport) να πω ότι τα άλλαξα στα 156.000χλμ/10χρόνια. Σε αυτά τα χλμ δεν ήταν για πέταμα, αλλά σίγουρα είχαν χάσει χαλαρά ένα 70% της απόδοσής τους. Ήδη από τα 60.000χλμ είχαν μια μικρή αλλά υπαρκτή πτώση στην απόδοση η οποία έγινε ακόμα πιο έντονη μετά τα 120.000χλμ. Εγώ έβαλα τα ίδια, όχι όμως από Opel αλλά Sachs με το 45% της τιμής που ζητούσαν στην Opel. Οπότε θα έλεγα στα παιδιά με το flexride ότι τα 100.000χλμ σίγουρα δεν είναι για επιτακτική αλλαγή των αμορτισέρ, αλλά λογικά στα 150-160.000χλμ θα χρειαστούν κι αυτοί. Εννοείται ότι για τέτοια ανάρτηση δεν θα έδινα πάνω από 700-800 ευρώ και σίγουρα σε αυτή την κατηγορία χρημάτων θα κοίταζα και coil over τύπου ΚW ή πιο συμβατικές και οικονομικές (500-600 ευρώ) αλλά αξιοπρεπείς για σπορ συμπεριφορά επιλογές τύπου Koni Sport ή Bilstein B6.

Προεπιλογή

Πολύ ευχάριστα τα νέα για την αντοχή των IDS+. Λογικά και οι flexride κάποιο μοντέλο της sachs θα είναι.

Η coil over kw τι παραπάνω προσφέρει σε σχέση με μια καλή συμβατική αλλά εξίσου ρυθμιζόμενη τύπου koni sport;; Διαβάζοντας τα specs (http://www.kw-suspensions.gr/el/kw-c...suspension-kit) το μόνο επιπλέον που μπορώ να διακρίνω είναι η δυνατότητα ρύθμισης του ύψους(για κάποιον που ενδιαφέρεται για χαμήλωμα).
    Πάντως οι flexride σε δρόμους με πολλές στροφές είναι άπαιχτες.. :-)
    OPEL ASTRA J 1.4 140HP TURBO (2010)

Προεπιλογή

Καλά. Δεν είναι όλες οι καταστάσεις ίδιες. Άλλο 160000 στις εθνικές κ άλλο στις λακούβες
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Στην περίπτωσή μου, από τα 156000χλμ που ανέφερα πριν για αλλαγή αμορτισέρ, περίπου το 35% έγιναν σε ταξίδια και τα 65% εντός πόλης.

Προεπιλογή

Σίγουρα δε σου πα κάτι. Κ εγω με το ρενω εχω ιδιο αμαξι με τον θειο μου. Εγω 80000χλμ και ειναι αριστα τα αμορτισερ και ο θειος μου τα αλλαξε στις 50000χλμ γιατι βγηκαν off. Παιζουν πολλα. Μακαρι να καθυστερουμε τα εξοδα
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Γειά σας παιδιά.
    Σαν κάτοχος Astra J Sport Turbo 140hp με flexride και 110000 χλμ. έχω να πω ότι στα 105000 είδα λαδάκια στην μπροστά αριστερή ανάρτιση. Και έτσι αύριο θα πάω για μια μέτρηση για να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται. Βλέπω όμως ότι πολύ σύντομα θα χρειαστεί να γίνει αλλαγή. Έψαξα μήπως βρω κάποιο μεταχειρισμένο αλλά δε βρήκα τίποτα.
    Σε καμία περίπτωση δε πρόκειται να δώσω τα 2000€ που έχει σήμερα η τετράδα. Οπότε μέχρι 600-700€ εχετε να προτείνετε κάτι αξιόλογο ή πρέπει να διαθέσουμε παραπάνω;
    Για να βοηθήσω παραπάνω να σας πώ ότι η διάσταση ελαστικού ειναι 225/45/17 και ο τρόπος οδηγησης είανι ότι το πατάμε όπου μπορούμε να το πατήσουμε, αλλά όταν έχουμε παιδιά μέσα θέλουμε και την άνεσή μας.
    Επίσης ξέρετε αν μετά την αλλαγή σε συμβατικά αμορτισέρ το κουμπάκια Sport και Tour αχρειστεύονται;

Προεπιλογή

Καλημέρα,

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και έκανα τη μέτρηση (90%) στα αμορτισερ και δεν υπάρχει καμία μεταβολή στα αποτελέσματα σε σχέση με δύο χρόνια πριν που τα είχα ξαναμετρήσει (92%).
    Προσανατολίζομαι στο να μη κάνω ακόμη καμία αλλαγή και να δω πως θα πάει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα. Έχοντας το προηγούμενο astra H GTC με IDS+ και τα ανάλογα ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενα αμορτισέρ (2 ρυθμίσεων, normal & sport) να πω ότι τα άλλαξα στα 156.000χλμ/10χρόνια. Σε αυτά τα χλμ δεν ήταν για πέταμα, αλλά σίγουρα είχαν χάσει χαλαρά ένα 70% της απόδοσής τους. Ήδη από τα 60.000χλμ είχαν μια μικρή αλλά υπαρκτή πτώση στην απόδοση η οποία έγινε ακόμα πιο έντονη μετά τα 120.000χλμ. Εγώ έβαλα τα ίδια, όχι όμως από Opel αλλά Sachs με το 45% της τιμής που ζητούσαν στην Opel. Οπότε θα έλεγα στα παιδιά με το flexride ότι τα 100.000χλμ σίγουρα δεν είναι για επιτακτική αλλαγή των αμορτισέρ, αλλά λογικά στα 150-160.000χλμ θα χρειαστούν κι αυτοί. Εννοείται ότι για τέτοια ανάρτηση δεν θα έδινα πάνω από 700-800 ευρώ και σίγουρα σε αυτή την κατηγορία χρημάτων θα κοίταζα και coil over τύπου ΚW ή πιο συμβατικές και οικονομικές (500-600 ευρώ) αλλά αξιοπρεπείς για σπορ συμπεριφορά επιλογές τύπου Koni Sport ή Bilstein B6.
    Θα ήθελα πολύ να μάθω τη πηγή σου όσο αφορά τα αμορτισέρ, αφού για την flexride μίλησα απευθείας με SACHS στη Γερμανία καθώς και με τον εισαγωγέα στην Ελλάδα και μου είπαν ότι δεν παράγουν aftermarket ανταλακτικά, αλλά μόνο για το δίκτυο της OPEL.

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά, ξεθάβω το θέμα να ρωτήσω.

Έφτασε η στιγμή που πρέπει να αλλάξω κι εγώ αμορτισερ σε astra j 1.4T sport. Με τη μαμά flexride (sachs cdc) έβγαλα 280.000! Bέβαια τα τελευταία 50.000 το αυτοκίνητο ήταν κούτσουρο και πήγαινα κότα.
    Προφανώς μετά από τόσα χλμ που έχω δεν αξίζει η αντικατάσταση της ανάρτησης με ίδια, θέλοντας κάτι οικονομικό θα βάλω KYB excel G.
    Το ερώτημα είναι, αν ξέρει κανείς μπορεί να παρακαμφθεί το Service Suspension System που εμφανίζεται συνεχώς στο ταμπλώ?

Προεπιλογή

Απευθύνσου σε προγραμματιστή εγκεφάλων...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απευθύνσου σε προγραμματιστή εγκεφάλων...
    Ευχαριστώ παιδιά, είναι για χειρουργείο δηλαδή, αυτό δεν είναι εύκολο εδώ στα Γιάννενα που είμαι. Έλεγα μήπως υπήρχε κανένα κολπάκι, ίσως σε κάποιο hidden menu . Αλλά μάλλον θα βλέπω το error για πάντα

Προεπιλογή

Υπάρχει τρόπος να γίνει και από απόσταση...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. αγορά Opel Astra J 1.4 140HP Cosmo μεγάλες απορίες !
    Από τον/την Dimitris Pantos στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-17, 12:30
  2. Αμορτισέρ μαμα για opel astra h 1.6t
    Από τον/την stratos.sfets στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-13, 00:24
  3. OPEL ASTRA H 1.8 140hp
    Από τον/την anastasis_k13 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-12, 21:04
  4. new opel astra gtc 2012
    Από τον/την opelara στο forum Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-12, 00:32

Δικαιώματα - Επιλογές