If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 26

Angry OPEL ASTRA J 2012, 140hp αμορτισέρ

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!

Θέλω την βοήθειά σας / συμβουλή σας.

Έχω ένα OPEL ASTRA J 2012, 140hp με 65000km και προς απογοήτευσή μου, το εμπρός δεξια αμορτισέρ "χάνει" και θέλει αλλαγή. Κοιτάω λίγο στην αγορά για πακέτο 4άδα αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου. ΟΙ γνώμες σας περι επιλογής? Δεν θα ήθελα να ξεφύγω απο 300€... Γενικά το τσιμπάμε λίγο το γκάζι αλλά κινούμαι και πολύ στην πόλη.

MONROE, BILSTEIN, KAYABA, SACHS....

ΤΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΩΡΑ????

Προεπιλογή

Κάνεις ένα λάθος. Κοιτάς μάρκες. Με την ερώτηση που έκανες θα λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.
    Μοντέλα των μαρκών αυτών θα κοιτάς.
    Πες μας ακριβώς τι οδήγηση κάνεις και τι διάσταση ζάντες έχεις
    Opel Astra G = Ο ταξιδιάρης

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Καλησπέρα

Έχεις δίκιο. 17αρα ζάντα φοράει (ελαστικό Vredestein Ultrac Satin) και απο οδήγηση...νευρική! Καθημερινά 60-70km Αττική οδό και ΣΚ βόλτες εκτός Αττικής. Σε ευκαιρίες το
    "πατάω"... Αυτά...

Σε ευχαριστώ!

Προεπιλογή

Οπότε πας σε κάτι μετριο προς ψιλοσκληρό. Για μένα πας σε Kyb Excell G ή Koni Str.t....
    Φυσικά πάντα υπάρχουν τα κορυφαία Koni FSD που κάνουν τα πάντα και καθαρισες

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Όπως τα είπε ο Koumparos.
    Koni Str.t που έχουν εκεί κοντά στο 300άρι ή τα FSD αλλά είναι πιο ακριβά στα 450Ε-500 πάνω κάτω.
    Θα σου έλεγα για τα monroe reflex, που είναι ίδιας τεχνολογίας με τα FSD αλλά απ'ότι θυμάμαι απο το δίκο μου j πιο παλιά δεν τα έδινε ο κατάλογος της monroe,μόνο τα απλά.

Προεπιλογή

Τα reflex είναι μαλακά... τα χω εγώ

Προεπιλογή

Kayaba Excel G 339371 339372 348032 205€ τα στοιχεια τα βρηκα απο γνωστο καταστημα με αμορτισερ
    Δεν τρέχει κάστανο.

Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα reflex είναι μαλακά... τα χω εγώ
    Σίγουρα Χρήστο??Γιατί διάβαζα και σε άλλα forum οτι ειναι πιο σφηχτά απο τα απλά monroe και ειναι μονού σωλήνα με το ίδιο σύστημα των FSD δλδ διαβάζουν τον δρόμο και προσαρμόζονται ανάλογα.Τα είχα κατα νου για να τα βαλω στο bravo κάποια στιγμή.
    Φοράω ελατήρια Vogtland ήδη, αν αυτό σε βοηθήσει στην απάντησή σου.

Προεπιλογή

Πιο σφιχτά απ τα απλά monroe, παίρνουν κ χαμήλωμα αλλά δεν κάνουν για γκάζια. Είναι καθαρά μαλακό αμορτισέρ άνεσης. Δεν είναι σαν τα fsd. Απλά είναι διπλού σωλήνα. Τα fsd αλλάζουν συμπεριφορά μέσω βαλβίδων ανάλογα με το πόσο πιέζεις

Προεπιλογή

Χρηστo, αν αλλάξω μελλοντικά στο j και βάλω πολύ μαλακό αμορτισέρ, η διαφορά στην άνεση θα είναι αισθητή?
    Ποιο είναι το πιο άνετο επώνυμο αμορτισέρ?

Προεπιλογή

Πλέον το καλύτερο για μένα που συνδυάζει άνεση κ ποιότητα οδήγησης είναι το Sachs Supertouring

Προεπιλογή

Οκ Χρηστο! Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο σφιχτά απ τα απλά monroe, παίρνουν κ χαμήλωμα αλλά δεν κάνουν για γκάζια. Είναι καθαρά μαλακό αμορτισέρ άνεσης. Δεν είναι σαν τα fsd. Απλά είναι διπλού σωλήνα. Τα fsd αλλάζουν συμπεριφορά μέσω βαλβίδων ανάλογα με το πόσο πιέζεις
    Χρήστο, αυτά δίνονται μαζί με ελατήρια; Γιατί με μια μικρή έρευνα που έκανα, παίζουν στα 650 ευρώ! Σε αυτή την τιμή πλησιάζουν τα coil.

Προεπιλογή

Έχοντας στο προηγούμενο αυτοκίνητο (ibiza) τα koni str(πορτοκαλι) αλλά και τα koni sport(κίτρινα), να προσθέσω ότι με τα str ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Αρκετά ποιο άνετα από τα κούτσουρα koni sport, και με ικανοποιητικές επιδόσεις στις στροφές.
    Ομως για το astra j κάνουν;; Ο σχετικός οδηγός στο site της koni προτείνει sport & FSD μόνο.

Παρεπτιπτόντως ξέρεις κανείς εγώ που έχω την flexride έκδοση του astra j (και ίσως** το chassis με το μικρό μαμά χαμήλωμα) αν έχω τις ίδιες επιλογές για αλλαγή ανάρτησης. Το ρωτάω διότι σε όλα site στις παρατηρήσεις για τα αμορτισερ, γράφουν ότι εξαιρούνται οι εκδόσεις flexride!!

**Αναφέρω ίσως, διότι το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο και δεν ήταν σίγουρος για αυτό ο προηγούμενος κάτοχος.
    OPEL ASTRA J 1.4 140HP TURBO (2010)

Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Χρήστο δεν ξέρω το σκέφτομαι για τα reflex.Ακούω την γνώμη σου αλλά και το άρθρο στο car&drive:
    www.caranddriver.gr/kosmos/arthro/to_neo_monroe_reflex-31425
    παρόμοια λειτουργία με τα fsd.Απλά μπορώ να το βρώ λίγο πιο φθηνά από τα koni.
    Και ίσως κάποιες φορές όντως να μην έχουν ακριβώς την ίδια καλή ή σωστή συμπεριφορά στο κάθε αμάξωμα.Όπως και να έχει ευχαριστώ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο akops Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας στο προηγούμενο αυτοκίνητο (ibiza) τα koni str(πορτοκαλι) αλλά και τα koni sport(κίτρινα), να προσθέσω ότι με τα str ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Αρκετά ποιο άνετα από τα κούτσουρα koni sport, και με ικανοποιητικές επιδόσεις στις στροφές.
    Ομως για το astra j κάνουν;; Ο σχετικός οδηγός στο site της koni προτείνει sport & FSD μόνο.

Παρεπτιπτόντως ξέρεις κανείς εγώ που έχω την flexride έκδοση του astra j (και ίσως** το chassis με το μικρό μαμά χαμήλωμα) αν έχω τις ίδιες επιλογές για αλλαγή ανάρτησης. Το ρωτάω διότι σε όλα site στις παρατηρήσεις για τα αμορτισερ, γράφουν ότι εξαιρούνται οι εκδόσεις flexride!!

**Αναφέρω ίσως, διότι το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο και δεν ήταν σίγουρος για αυτό ο προηγούμενος κάτοχος.
    Όχι δεν έχεις τις ίδιες επιλογές. Γι' αυτό και εξαιρεί όσα έχουν flexride.
    Εσύ δεν έχεις κανένα λόγο να αλλάξεις αμορτισέρ!

Προεπιλογή

Παντως για τα monroe reflex εχω ακουσει και εγω οτι ειναι πολυ μαλακα για ανετη οδηγηση οχι για γρηγορη....Και ο Νικος (Karaman) το εχει πει που τα εβαλε στο corsa και ενας κολλητος μου που τα εβαλε σε ford focus...Aνετα πολυ,καλυτερα και απο τα μαμα μου ειπε αλλα οταν ανεβαζεις ρυθμους απλα δεν κανουν....
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έχεις τις ίδιες επιλογές. Γι' αυτό και εξαιρεί όσα έχουν flexride.
    Εσύ δεν έχεις κανένα λόγο να αλλάξεις αμορτισέρ!
    Οσο δεν έχουν πρόβλημα τα αμορτισερ προφανώς και δεν έχω λόγο να τα αλλάξω. Κάποια στιγμή όμως (φήμες λένε γύρω στα 100.000) ενδέχεται να χρειαστούν αλλαγή. Βαση των τωρινών οικονομικών μου(διότι που ξέρεις μπορεί να κερδίσω το λαχείο μέχρι τότε παρόλο που δεν αγοράζω λαχεια..!!!) δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 2500euro που έχω ακούσει ότι κοστίζουν τα flexride.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο akops Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο δεν έχουν πρόβλημα τα αμορτισερ προφανώς και δεν έχω λόγο να τα αλλάξω. Κάποια στιγμή όμως (φήμες λένε γύρω στα 100.000) ενδέχεται να χρειαστούν αλλαγή. Βαση των τωρινών οικονομικών μου(διότι που ξέρεις μπορεί να κερδίσω το λαχείο μέχρι τότε παρόλο που δεν αγοράζω λαχεια..!!!) δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 2500euro που έχω ακούσει ότι κοστίζουν τα flexride.
    Φίλε μου δεν ξέρω που έχεις ακούσει ότι τα flexride αλλάζουν στα 100.000 χλμ ή ότι χαλάνε κάπου εκεί. Δεν έχω ακούσει ή διαβάσει στο club κάποιον που να είχε πρόβλημα με τα flexride σε Astra J. Σκέψου πως με τα απλά βγάζεις πολύ παραπάνω από αυτά τα χλμ που αναφέρεις. Λογικά θα βγάλεις πάρα πολλά χλμ με αυτά που φοράς - μην αγχώνεσαι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου δεν ξέρω που έχεις ακούσει ότι τα flexride αλλάζουν στα 100.000 χλμ ή ότι χαλάνε κάπου εκεί. Δεν έχω ακούσει ή διαβάσει στο club κάποιον που να είχε πρόβλημα με τα flexride σε Astra J. Σκέψου πως με τα απλά βγάζεις πολύ παραπάνω από αυτά τα χλμ που αναφέρεις. Λογικά θα βγάλεις πάρα πολλά χλμ με αυτά που φοράς - μην αγχώνεσαι.
    Βάση της δικής μου εμπειρίας από το προηγούμενο αυτοκίνητο, και τα 3 αμορτισερ που είχα(μαμά seat, koni sport, koni street) περίπου στα 60.000 με 80.000 χλμ είχαν χάσει πολύ σε απόδοση και χρειάστηκε αντικατάσταση. Αυτό για τα 100.000 και το flexride δυστυχώς δεν θυμάμαι που το είχα δει. Οπως και να έχει, επειδή μου αρέσει να προγραμματίζω τις μελλοντικές ανάγκες εκ τον προτέρων, προσπαθώ να μάθω από τώρα τις επιλογές έχω όσο αφορά τα αμορτισερ, αλλά και γενικότερα τα ανταλλακτικά του αυτοκινήτου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αγορά Opel Astra J 1.4 140HP Cosmo μεγάλες απορίες !
    Από τον/την Dimitris Pantos στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-17, 12:30
  2. Αμορτισέρ μαμα για opel astra h 1.6t
    Από τον/την stratos.sfets στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-13, 00:24
  3. OPEL ASTRA H 1.8 140hp
    Από τον/την anastasis_k13 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-12, 21:04
  4. new opel astra gtc 2012
    Από τον/την opelara στο forum Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-12, 00:32

Δικαιώματα - Επιλογές