If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 71

Question Ερώτηση περί λαμπων

Καλησπέρα σε όλους !
    Θα ήθελα να ρωτησω κατι,εχει βάλει κανεις σε Astra h λάμπες λευκές οι οποίες μοιάζουν σαν xenon και αν ποιες?
    Επίσης με ενδιαφέρει να αλλάξω και αυτη τη κιτρινιλα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου στις πλαφονιερες με led εμπρός και πίσω στον ουρανό και στο πορτ παγκάζ. Και αν ειναι δυνατόν και στην πινακίδα αλλα να μη μου βγάζει το πρόβλημα με τα can bus. Εχει κάποιος καποια ιδέα τι να προτιμήσω?
    Ευχαριστώ εκ το προτέρων!

Προεπιλογή

Αν παρατηρήσεις, ορισμένες λάμπες έχουν μια μπλε επίστρωση. Όσο περισσότερη και πιο σκούρα, τόσο πιο λευκό / μπλε φως.
    Όμως, αυτή η επίστρωση κόβει φωτεινότητα από την λάμπα. Γι αυτό και αν παρατηρήσεις οι NIGHT BREAKER UNLIMITED της OSRAM αναφέρουν "Έως και 110% περισσότερο φως στο δρόμο (συγκριτικά με τους βασικούς λαμπτήρες αλογόνου)" σε σχέση με τις COOL BLUE INTENSE που αναγράφουν "Έως και 20% περισσότερο φως (συγκριτικά με τους βασικούς λαμπτήρες αλογόνου)".

http://www.osram.gr/osram_gr/product...ense/index.jsp
    http://www.osram.gr/osram_gr/product...ited/index.jsp

Για τις πλαφονιέρες, πορτ παγκάζ και πίσω δε μπορώ να βοηθήσω καθώς δε γνωρίζω τι λάμπες φοράει το Astra.

Προεπιλογή

Εγώ κοιτάω για LED λάμπες Η7 στην κανονική και μεγάλη σκάλα. Οι περισσότερες έχουν και ανεμιστηράκι για να βγάζει έξω τον ζεστό αέρα και να μη καίγονται...ακόμα είμαι σε φάση διερεύνησης αλλά δεν έχουν και κανενα σπουδαίο κόστος σε περίπτωση που είναι μάπα...

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Θα σε απαγοητευσω αλλα μην διανοηθεις να βαλεις led λαμες στα μπροστα σου φωτα γιατι δεν θα βλεπεις καθολου καλα ενω θα τυφλωνες και τους αλλους. Οι λαμπες led για τετοια χρηση ειναι ακομα σε φρεφικο σταδιο, ουτε καν σε νηπιακο. Χρειαζεται χρονος ακομα για να ωριμασει η τεχνολογια led για τετοια χρηση. Ακομα και οι πιο ακριβες υλοποιησεις για μπροστινα φωτα αναφερουν οτι ειναι ΜΟΝΟ για διακοσμητικη χρηση. Στα πισω φωτα οκ, σε καμια πλαφονιερα οκ, σε καμια πινακιδα οκ,σε φωτα θεσεως (μικρα) μπροστα οκ, αλλα σε μεσαια και μεγαλη σκαλα τα φωτα led ειναι ακρως ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ακομα. Ειμαι απολυτος σε αυτο και δεν το λεω για να το παιξω εξυπνος, στο λεω ειλικρινα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ohristou : 06-12-16 στις 02:44

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ManolisAstra1.6t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους !
    Θα ήθελα να ρωτησω κατι,εχει βάλει κανεις σε Astra h λάμπες λευκές οι οποίες μοιάζουν σαν xenon και αν ποιες?
    Επίσης με ενδιαφέρει να αλλάξω και αυτη τη κιτρινιλα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου στις πλαφονιερες με led εμπρός και πίσω στον ουρανό και στο πορτ παγκάζ. Και αν ειναι δυνατόν και στην πινακίδα αλλα να μη μου βγάζει το πρόβλημα με τα can bus. Εχει κάποιος καποια ιδέα τι να προτιμήσω?
    Ευχαριστώ εκ το προτέρων!
    για μεσα και πινακιδες εχω βαλει led canbus και ολα ειναι μια χαρα. ψαξε στο ledmania.gr νομιζω

Προεπιλογή

Εγω εχω βάλει τις osram night breaker unlimited σε μεγάλη,μεσαία και προβολάκια.Πολύ καλές σπάει η κλασική κιτρινίλα κάπου ανάμεσα 3500k με 4000k.Xenon δεν μου αρέσουν,με κουράζουν....Για led δεν έψαξα καθόλου για φώτα μπροστά γιατί ακόμα τα aftermarket δεν τα πολυεμπιστεύομαι.Πισώ στην πινακίδα εχω βάλει led και είναι μιά χαρά.

Προεπιλογή

Ηρθε η ωρα για αντικατασταση της λαμπας ομιχλης, γνωριζει κανεις τυπο λαμπας και watt?
    1.7D opc line

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vacross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε η ωρα για αντικατασταση της λαμπας ομιχλης, γνωριζει κανεις τυπο λαμπας και watt?
    Λογικά εννοείς τις πίσω.
    P21W 5W.
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

ΝIGHT BREAKER UNLIMITED της OSRAM εχω βαλει και εγω. Μου καηκε η μια τον αυγουστο οποτε μπηκα στην διαδικασια να τις αλλαξω.Μου τις προτεινε ενας καλος φιλος απο αθηνα που τις εχει βαλει και αυτος και ειναι πολυ ευχαριστημενος. Εφυγε η κιτρινιλα αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι και πιο δυνατο το φως. Τις εβαλα μονο στη μεσαια σκαλα με κοστος 50ε το σεπτεμβρη. Ιδια Watt. (55). Γενικα θα ελεγα οτι ειμαι ευχαριστημενος. Αργοτερα καποια στιγμη εαν καει καποια και απο την μεγαλη σκαλα θα αλλαξω και αυτες.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εαν δεν το γραφει επανω στην ιδια την λαμπα(χαραγμενα γραμματα στην βαση της λαμπας) τοτε στο βιβλιαρακι του αυτοκινητου. Γραφει τυπο και Watt. Για πισω και για μπροστα. Πισω νομιζω ειναι αυτη που γραφει και ο manik. Νομιζω κανει 2ε σε βενζιναδικο.

Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πισω νομιζω ειναι αυτη που γραφει και ο manik. Νομιζω κανει 2ε σε βενζιναδικο.
    Μακρυά από λάμπες που πουλάνε σε βενζινάδικα εκτός κι αν είναι επώνυμες osram ή philips. Εγώ δοκίμασα 2 από διαφορετικά βενζινάδικα με 0,5e η μία και υπολειτουργούσαν και έβγαινε το INSP2 στην οθόνη. Μόλις έβαλα osram με 1e από Opel όλα καλά.

Προεπιλογή

Παρελλειψα να γράψω πως αναφερόμουν σε μπροστά λάμπα. Πάντως στο βιβλιαράκι που κοίταξα τρόπο αντικαταστασης γράφει σε συνεργείο. Δεν είχα χρόνο να δοκιμάσω να την βγάλω.
    1.7D opc line

Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παρελλειψα να γράψω πως αναφερόμουν σε μπροστά λάμπα. Πάντως στο βιβλιαράκι που κοίταξα τρόπο αντικαταστασης γράφει σε συνεργείο. Δεν είχα χρόνο να δοκιμάσω να την βγάλω.
    Θέλει σήκωμα το αμάξι ή κατέβασμα ο προφυλακτήρας ανάλογα τι βολεύει. Η11 πρέπει να φοράς λογικά.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακρυά από λάμπες που πουλάνε σε βενζινάδικα εκτός κι αν είναι επώνυμες osram ή philips. Εγώ δοκίμασα 2 από διαφορετικά βενζινάδικα με 0,5e η μία και υπολειτουργούσαν και έβγαινε το INSP2 στην οθόνη. Μόλις έβαλα osram με 1e από Opel όλα καλά.
    Εννοείται ότι θα την πάρει από οπελ. Το βενζινάδικο το ανέφερα μόνο σε ανάγκη. Εγώ μία φορά που έβαλα ήταν επώνυμη.Οσραμ εαν θυμάμαι καλά.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

ΝIGHT BREAKER UNLIMITED της OSRAM εχω βαλει και εγω. Μου καηκε η μια τον αυγουστο οποτε μπηκα στην διαδικασια να τις αλλαξω.Μου τις προτεινε ενας καλος φιλος απο αθηνα που τις εχει βαλει και αυτος και ειναι πολυ ευχαριστημενος. Εφυγε η κιτρινιλα αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι και πιο δυνατο το φως. Τις εβαλα μονο στη μεσαια σκαλα με κοστος 50ε το σεπτεμβρη. Ιδια Watt. (55). Γενικα θα ελεγα οτι ειμαι ευχαριστημενος. Αργοτερα καποια στιγμη εαν καει καποια και απο την μεγαλη σκαλα θα αλλαξω και αυτες.
    τις ιδιες εχω αλλα σε δαγκωσαν λιγο στη τιμη....
    http://www.electroshop.gr/p10998/c11...84%CE%B5%CE%BC
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    τις ιδιες εχω αλλα σε δαγκωσαν λιγο στη τιμη....
    http://www.electroshop.gr/p10998/c11...84%CE%B5%CE%BC
    Το ξέρω φίλε μου.Εκανα έρευνα στο ιντερνέτ από 22 έως 39 τις βρήκα. Αλλά επειδή εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου είδα ότι δεν μπορούσα να βάλω χέρι στο θόλο. Εαν άλλαζε πίσω από το φανάρι θα τις επερνα από ιντερνετ και θα τις άλλαζα εγώ . Εσύ είσαι ευχαριστημένος? Πόσο καιρό τις έχεις ?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Το ξέρω φίλε μου.Εκανα έρευνα στο ιντερνέτ από 22 έως 39 τις βρήκα. Αλλά επειδή εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου είδα ότι δεν μπορούσα να βάλω χέρι στο θόλο. Εαν άλλαζε πίσω από το φανάρι θα τις επερνα από ιντερνετ και θα τις άλλαζα εγώ . Εσύ είσαι ευχαριστημένος? Πόσο καιρό τις έχεις ?
    δεν γνωριζα οτι ειναι τοσο δυσκολο!
    αν θυμαμαι καλα τις εχω πανω απο 4 χρονια και ειναι πολυ καλες!εχω προτζεκτορα ομως στα φαναρια
    Γιάννης

Προεπιλογή

Να υποθέσω ότι το insp2 που βγάζει από σήμερα είναι επειδή δεν άλλαξα τη λάμπα ομίχλης;
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Να υποθέσω ότι το insp2 που βγάζει από σήμερα είναι επειδή δεν άλλαξα τη λάμπα ομίχλης;
    Ναι από εκεί είναι.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Σήμερα αντικατεστησα την εμπρός λάμπα ομίχλης (οδηγου) η εργοστασιακή Η10 ήταν Sylvania USA αν το γράφω σωστά, η νέα Trifa Germany. Ενώ αρχικά την ημέρα δεν φαινόταν διαφορά τώρα τη νύχτα παρατήρησα μια μικρή εννοώντας πως η νέα λάμπα έχει ένα τι μικρότερη ένταση. Ενώ τα στοιχεία ήταν ίδια.
    1.7D opc line

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ερώτηση περί εταζέτας.
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-16, 22:45
  2. ερώτηση επείγον περί χρώματος
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 13:48
  3. ερώτηση περί φρένων
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 21:35
  4. Ερώτηση περί Xenon και Κτεο.
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 23:47
  5. Ερώτηση περί ρολογιών χεριού
    Από τον/την fotis OPC d στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-12, 04:13

Δικαιώματα - Επιλογές