If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή Αισθητήρας στάθμης ψυκτικού υγρού

Καλησπέρα. όλη την ώρα μου πετάει μήνυμα να τσεκάρω την στάθμη του ψυκτικού υγρού (check cooland level), το δοχείο μου είναι γεμάτο όμως.. έχει αλλάξει ποτέ κανένας τον αισθητήρα στο δοχείο διαστολής?
    τον βρήκα αρκετά φθηνά στην αγορά και σκέφτομαι να τον αλλάξω μόνος μου, είχε ποτέ κανένας παρόμοιο πρόβλημα?

Προεπιλογή

Αν ψάξεις λίγο υπάρχει σχετικό Θέμα !!!
    Στο προηγούμενο μου άστρα Η εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα και άλλαξα το παγούρι του ψυγείου, που έχει μέσα τον αισθητήρα !!! οπότε λύθηκε το πρόβλημα !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε μου καλησπέρα. Κι εμένα στο αμάξι μου (Astra H GTC 1.8) τον τελευταίο 1,5 χρόνο μου πετάει κατά διαστήματα το ίδιο μήνυμα, άλλοτε το κάνει ακόμα και 5-6 φορές σε ένα ταξίδι 2 ωρών, κι άλλοτε μία στο τόσο. Ξεκίνησε στα 9,5 χρόνια/150.000χλμ και τώρα έχω φτάσει τα 177.000χλμ χωρίς να το έχω λύσει. Το καλοκαίρι στο προγραμματισμένο σέρβις σε εξουσιοδοτημένο Opel μου είχαν πει, όπως έχουν γράψει κι εδώ αρκετοί φίλοι με ανάλογο πρόβλημα, ότι για να είμαστε 100% σίγουροι ότι θα λυθεί το θέμα πρέπει να αλλαχτούν παγούρι κι ο αισθητήρας στάθμης που βρίσκεται μέσα σε αυτό. Το κόστος για τα 2 ανταλλακτικά σε γνήσια (προτείνονται) παίζει γύρω στα 60-70 ευρώ, συν τα όποια εργατικά. Προσωπικά δεν μπήκα στη διαδικασία να τα αλλάξω κι εξακολουθώ να ζω με την εσφαλμένη ένδειξη όποτε του καπνίσει. Απλά για να έχω τα νότα μου καλυμμένα (που λέει ο λόγος) που και που και σχεδόν σε κάθε ταξίδι εκτός πόλης, μπαίνω στο κρυφό μενού του οχήματος και παρακολουθώ τη θερμοκρασία ψυκτικού για να βεβαιωθώ ότι δεν παίζει κάτι περίεργο, και φυσικά σε τακτά διαστήματα ελέγχω οπτικά τη στάθμη ψυκτικού στο παγούρι. Αν τελικά μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις αισθητήρα ή/και παγούρι, θα με ενδιέφερε να μας πεις αν έλυσες το πρόβλημα.

Προεπιλογή

Και εμένα πάει σχεδόν 2 χρόνια που μου το βγάζει το μήνυμα, θέλω να τον αλλάξω γιατί από το πατα πατα ΟΚ όλη την όρα τόσο καιρο πάει να χαλάσει το κεντρικό κουμπί της κονσόλας από την χρήση.. Το παγούρι δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω εκτός και αν ο αισθητηρας ειναι επάνω πρεσαριστός και πανε μαζι και τα 2.. Οταν θα έχω χρόνο θα αλλάξω αισθητήρα και θα σας ενημερώσω.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Aν ψάξεις στο youtube υπάρχουν βίντεο (ενδεικτικά: https://www.youtube.com/watch?v=-5814yr2p_Y ) που δείχνουν κάποιους που ξηλώνουν το παγούρι και το πλένουν προσεκτικά γιατί (αν έχω καταλάβει σωστά) με τα χρόνια πιάνει μια μούργα που εμποδίζει τον αισθητήρα να διαβάσει σωστά τη στάθμη. Ίσως αυτός να είναι κι ο λόγος που και οι δικοί μας συνεργειάδες προτείνουν αλλαγή και του παγουριού, πέραν του αισθητήρα.
    Οπότε θα σου πρότεινα αν μπεις στη διαδικασία αλλαγής αισθητήρα, να ρίξεις και μια ματιά στο παγούρι σου για το συγκεκριμένο θέμα.

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την καθοδήγηση, από ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνω το παγούρι ένα δυνατό πλύσιμο από μέσα και θα το κάνω.. αφού θα βγεί που βγεί.. απο εβδομάδα θα πιαστώ να το κανω..

Προεπιλογή

Οταν εχει καλο αντιψυκτικο μεσα και κανεις καθε 2-3 χρονια αλλαγη δεν πιανει τιποτα μεσα ...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Λογικά θα έπρεπε να ισχύει αυτό που λες. Άλλωστε στο βίντεο που παράθεσα πιο πάνω το παγούρι που πλένει ο τύπος φαίνεται πολύ βρώμικο. Ωστόσο στη δική μου περίπτωση οπτικά το παγούρι φαίνεται σχεδόν σαν καινούριο. Καθόλου βρωμιές στα τοιχώματα, μπίχλες κλπ. Παρόλα αυτά από το Μάρτιο του 2015 μου βγάζει όποτε θυμάται την ένδειξη περί ελέγχου στάθμης. Τον πρώτο καιρό (μέχρι φέτος την Άνοιξη) την έβγαζε σπάνια, εδώ κι 8 μήνες περίπου τη βγάζει αρκετά συχνά και κάποιες φορές σε ταξίδι μπορεί να τη βγάλει και πάνω από 5 φορές. Ψυκτικό έχω αλλάξει 2 φορές τον τελευταίο 1,5 χρόνο. Μια φορά το Μάρτη του 15 όταν βρήκα κολλημένο ανοιχτό το θερμοστάτη (παρακολουθώντας θερμοκρασίες επί πολλές μέρες απ το κρυφό μενού δε μου ανέβαζε με τίποτα πάνω από 75-77 βαθμούς τα πρωινά και πάνω από 82-84 μετά από 1 ώρα οδήγησης μεσημεριάτικα), και άλλη 1 φορά προ 3μήνου, όταν σε σέρβις αλλαγής ιμάντα εκκεντροφόρου αλλάχθηκε (προληπτικά) και η αντλία νερού (φόραγε της μάνας του για 172.000χλμ χωρίς προβλήματα).

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Λογικά θα έπρεπε να ισχύει αυτό που λες. Άλλωστε στο βίντεο που παράθεσα πιο πάνω το παγούρι που πλένει ο τύπος φαίνεται πολύ βρώμικο. Ωστόσο στη δική μου περίπτωση οπτικά το παγούρι φαίνεται σχεδόν σαν καινούριο. Καθόλου βρωμιές στα τοιχώματα, μπίχλες κλπ. Παρόλα αυτά από το Μάρτιο του 2015 μου βγάζει όποτε θυμάται την ένδειξη περί ελέγχου στάθμης. Τον πρώτο καιρό (μέχρι φέτος την Άνοιξη) την έβγαζε σπάνια, εδώ κι 8 μήνες περίπου τη βγάζει αρκετά συχνά και κάποιες φορές σε ταξίδι μπορεί να τη βγάλει και πάνω από 5 φορές. Ψυκτικό έχω αλλάξει 2 φορές τον τελευταίο 1,5 χρόνο. Μια φορά το Μάρτη του 15 όταν βρήκα κολλημένο ανοιχτό το θερμοστάτη (παρακολουθώντας θερμοκρασίες επί πολλές μέρες απ το κρυφό μενού δε μου ανέβαζε με τίποτα πάνω από 75-77 βαθμούς τα πρωινά και πάνω από 82-84 μετά από 1 ώρα οδήγησης μεσημεριάτικα), και άλλη 1 φορά προ 3μήνου, όταν σε σέρβις αλλαγής ιμάντα εκκεντροφόρου αλλάχθηκε (προληπτικά) και η αντλία νερού (φόραγε της μάνας του για 172.000χλμ χωρίς προβλήματα).
    Τσεκαρε την φισα στο παγουρι και καθαρισε την με σπρει επαφων χωρις λαδι.
    Μπορει να ειναι απο εκει .

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Η φίσα του αισθητήρα που ακριβώς βρίσκεται; Είναι προσβάσιμη χωρίς να πρέπει να ξηλωθεί το παγούρι ή κάποιο άλλο εξάρτημα;

Προεπιλογή

Ναι την βλέπεις και χωρίς να βγάλεις σωληνάκια..

Προεπιλογή

Στο astra J υπαρχει παγουρι νερου με κωδικο GM 13370133 ΜΕ αισθητηρα
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θεμα, αλλαχτηκε προχτές ο αισθητήρας σταθμης του παγουριου, με κοστος ουτε 10 ευρω, επισης ξέπλυμα και το παγουρι, αλλαχτηκε και ολο το αντιψυκτηκτο, προσπαθησα να αλλαξω και τον θερμοστατη μου αλλα κόλλησα απο χαζομαρα σε ενα σωληνάκι που τηαν δύσκολο να βγει, και την παρατησα την δουλειά.
    Θα τον αλλαξω την δευτερα σε συνεργείο. Ενδειξη χαμηλης σταθμης δεν μου εβγαλε αλλο τις 3 τελευταιες μερες οποτε υποθετο οτι λύθηκε το θεμα. Η διαδικασια για το παγουρι πολυ ευκολη και ευχάριστη, για τον θερμοστατη για εναν χωρις πολυ εμπειρια θα ελεγα αρκετα δυσκολη δουλειά εκει που ειναι χωμένος.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλησπέρα. Πολύ ωραία αν λύθηκε (όπως φαίνεται) το πρόβλημά σου. Αισθητήρα στάθμης χρησιμοποίησες γνήσιο ή τρίτου κατασκευαστή, κι αν ναι ποιας εταιρείας;

Προεπιλογή

Στην τύχη αγόρασα εναν από ιντερνετικό μαγαζί του εξωτερικού όταν είχε black Friday αλλά η σελίδα htan στα Ελληνικά, ο αισθητήρας έγραφε metzher τελικά όταν άνοιξα το κουτάκι μέσα είχε έναν σφραγισμένο μέσα στο σακουλάκι του που είχε το τρισδιάστατο αυτοκόλητο GM opel γνησιότητας, αυτός που ξήλωσα με αυτόν που αντικατέστησα ήταν ολόιδιοι.. επαναλαμβάνω η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και αξίζει με την ευκαιρία να αλλάξει κάποιος και αντιψυκτικό, εγώ το είχα 6-7 χρόνια σίγουρα.. σαν εξάρτημα δεν είναι τίποτα σπουδαίο για να είναι απαραίτητα γνήσιο παντως..

Παρόμοια Θέματα

1. Παγούρι ψυκτικού υγρού
    Από τον/την zelos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 17:30
  2. Πρόβλημα με βαλβίδα θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 14:37
  3. Αλλαγή ψυκτικού υγρού
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-11, 13:00
  4. Δείκτης στάθμης καυσίμου.
    Από τον/την Nontas GTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-11, 16:49
  5. Απώλεια ψυκτικού υγρού
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 22:45

Δικαιώματα - Επιλογές