If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 64

Προεπιλογή Αλλαγη απο cd30 mp3 σε cd40 opera...

Καλησπεριζω ολα τα μελη.Το gtc μου του 08 εχει επανω το cd30 mp3 με aux και σκεφτομαι να το αλλαξω σε cd40 opera.Θελω να ρωτησω καταρχην αν ειναι ευκολο και αν πρεπει μαζι να αλλαξω και την οθονη.Σκεφτο.αι να κανω αυτη την αλλαγη γιατι απ οτι εμαθα το cd40 opera εκτος απο καλυυτερο ηχο και περισσοτερες ρυθμισεις εχει ακι εγχρωμη οθονη και gps.Ισχυει?Μαζι με την οθονη το εχω βρει περίπου 250 ευρω. Με τον αυτοματο κλιματισμό φανταζομαι δεν θα εχω προβλημα,ετσι?

Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mikeuhu : 27-10-16 στις 20:10

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikeuhu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπεριζω ολα τα μελη.Το gtc μου του 08 εχει επανω το cd30 mp3 με aux και σκεφτομαι να το αλλαξω σε cd40 opera.Θελω να ρωτησω καταρχην αν ειναι ευκολο και αν πρεπει μαζι να αλλαξω και την οθονη.Σκεφτο.αι να κανω αυτη την αλλαγη γιατι απ οτι εμαθα το cd40 opera εκτος απο καλυυτερο ηχο και περισσοτερες ρυθμισεις εχει ακι εγχρωμη οθονη και gps.Ισχυει?Μαζι με την οθονη το εχω βρει περίπου 250 ευρω. Με τον αυτοματο κλιματισμό φανταζομαι δεν θα εχω προβλημα,ετσι?

Ευχαριστω εκ των προτερων.
    πολυ καλη τιμη το βρηκες.βεβαια για να εχεις το gps πρεπει να παρεις το cd70 navi ή το dvd90 navi και τον αισθητηρα του gps.οποτε δεν συμφερει ασε που οι χαρτες δεν ειναι ενημερωμενοι.
    για να δουλεψει η οθονη και το ηχοσυστημα πρεπει να καταχωρηθουν μεσω tech2.επισης πρεπει να ειναι ξεκλειδωμενα οποτε να εχει το car pass του αλλου αυτοκινητου.αν δεν το εχεις στο ξεκλειδωνει η οπελ με 30 ευρω αν θυμαμαι καλα.με το clima δεν θα εχεις θεμα
    επισης για να εχεις καλο ηχο πρεπει να αλλαξεις τα ηχεια γιατι με αυτα που ερχεται το cd30mp3 ειναι για πεταμα.εγω τα αλλαξα στο πρωτο 6μηνο αγορας.
    Γιάννης

Προεπιλογή

άρα το εργοστασιακό gps καλύτερα να το ξεχάσω...υπάρχουν καλές περιπτώσεις άλλωστε εδώ:
    http://www.ebay.com/itm/7-Android-5-...UAAOSwnbZYEBzs
    http://www.ebay.com/itm/7-Android-5-...cAAOSwqfNXmAqv
    http://www.ebay.com/itm/Car-Stereo-N...UAAOSwLnBX3T~Q

Δεν ξέρω τι μερος του λόγου είναι όλα αυτά αλλα είναι στα μελλοντικά μου σχέδια.Ως τότε αξίζει η μετάβαση σε cd40 opera απο το cd30mp3?
    Αυτό που με χαλάει κυρίως στο cd30mp3 είναι ο ήχος του... Είναι πολύ μέτριος...όσο για τα ηχεία θα συμφωνήσω και θα ήταν και η επόμενη μου ερώτηση.
    Το Stilo που είχα του 2002 είχε ηχειάρες απο το εργοστάσιο...το ίδιο και το grande punto του πατέρα μου, το οποίο μάλιστα είναι και η πιο απλή-βασική έκδοση... Και το astra με χίλια δυο εξτρα, πιο ακριβό αμάξι και ήχος ίσα με του Panda της μάνας μου (ναι...σταθερή αξία τα fiat αν και αλλαξοπίστησα :P ).

Σε κάθε περίπτωση, τι ηχεία μπορώ να βάλω στο Αστρα? Δεν έχω ιδέα κυριολεκτικά...Δεν είναι πρόβλημα το κόστος αρκεί να μην έχει πολύ ράβε ξήλωνε και πατέντες.
    Αν δεν δυναμώσεις πολύ την μουσική τα μπάσα ακόμα και στο τέρμα είναι ανύπαρκτα και απο αν δυναμώσεις λίιιιγο παραπάνω απο το σημείο που αρχίζεις να ακούς μπάσο, παραμορφώνει τον ήχο...

Θα ήθελα προτάσεις γενικά για κάτι ποιοτικό, αξιόπιστο και με πολύ καλό ήχο....

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

εγω τα ηχεια τα αλλαξα πανευκολα και μαλιστα στην αντιπροσωπεια .πηγα τους ρωτησα τι ηχεια να παρω(δεν θυμαμαι να σου πω γιατι η αλλαγη εγινε το 2010) ,αγορασα πολυ καλα ηχεια και μπηκαν βγαλε βαλε.μονο η ταπετσαρια βγηκε τιποτε αλλο.εγω εχω καλο ηχο τωρα με το cd30mp3.σιγουρα ομως το cd40 opera εχει συνολικα πολυ πιο γεματο ηχο.μπορεις να βαλεις και ηχεια στην εταζερα πισω και να απογειωθει ο ηχος.
    απο τις αλλες πηγες που βαζεις δεν εχω καμια γνωμη.εγω προτιμω τα εργοστασιακα look.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Με τα εργοστασιακα ηχεια το opera παιζει φοβερά
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Κι εγώ είμαι πολύ υπερ του εργοστασιακού look και πολύ κατά των ηχείων στην εταζέρα, και απο άποψη ήχου και απο την πλευρά οτι δεν μ'αρέσουν οι πατέντες αυτού του τύπου (+ οτι απο μικρός μεγάλωσα παρατηρώντας όλους του κάγκουρες και του ρομά να έχουν στην εταζέρα ηχεία και με έχει σημαδέψει ψυχολογικά αυτό χαχα).

Οπότε προτείνετε να προχωρήσω σε αλλαγή σε cd40 opera? Θα παίρνει όμως aux ή αναγκαστικά μόνο με cd ?

Επίσης καλύτερα θα ήταν να:
    1)Αλλάξω ηχεία και να μείνω με το cd30mp3; Και αν ναι, ποια ηχεία θα προτείνατε για αισθητή βελτίωση;
    2)Αλλάξω σε cd40 opera και να μείνω με τα εργοστασιακά ηχεία; Σε αυτή την περίπτωση πρέπει οπωσδήποτε να πάρω και την δική του οθόνη;
    3)Αλλάξω σε cd40 opera και να αλλάξω και ηχεία (και πάλι ποια ηχεία προτείνετε) ;

Προεπιλογή

Το οτι ειναι γυφτια τα ηχεια στην εταζερα δεν το δεχομαι. Ελα να ακουσεις τα δικα μου οβαλ εταζερας που κανανε 350Ε αγορα κ αμα ακουσεις τετοια ποιοτητα απο μεγαφωνο πορτας στα ιδια λεφτα ελα πες το μου. Υπαρχουν πολλοι προσανατολισμοι για τα μεγαφωνα....οι 2 βασικοι ειναι ενταση ή ποιότητα.

Προεπιλογή

Αν γίνει σωστή δουλειά δεν λέω οτι είναι γυφτιά, ίσα ίσα, απλά εμένα προσωπικά δεν με ενθουσιάζει αυτή η ιδέα, όσο καλή περίπτωση κι αν είναι...γούστα και ανάγκες.Το πιστεύω πάντως οτι σίγουρα θα βγάζουν καλύτερο ήχο.

Προσωπικά διαλέγω ποιότητα....Δεν σκοπεύω να περνάω απο το κέντρο με 10km/h ανοιχτό παράθυρο και τέρμα τα ηχεία.Σίγουρα κάποιες φορές θέλω την ένταση αλλά όχι τρελά πράγματα...Προτιμώ να έχει καλό και ποιοτικό ήχο , με ωραία μπάσα...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα εργοστασιακα ηχεια το opera παιζει φοβερά
    Χρηστο οσα οχηματα ειχαν εργοστασιακα το οπερα ειχαν αλλα ηχεια απο εμας που ειχαμε το cd30 mp3.και επειδη ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τα απλα αλλα τα δινουν πανακριβα σε μεταχειρισμενα ,προτιμησα να παρω καινουρια σε καλυτερη ποιοτητα της pioneer
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikeuhu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ είμαι πολύ υπερ του εργοστασιακού look και πολύ κατά των ηχείων στην εταζέρα, και απο άποψη ήχου και απο την πλευρά οτι δεν μ'αρέσουν οι πατέντες αυτού του τύπου (+ οτι απο μικρός μεγάλωσα παρατηρώντας όλους του κάγκουρες και του ρομά να έχουν στην εταζέρα ηχεία και με έχει σημαδέψει ψυχολογικά αυτό χαχα).

Οπότε προτείνετε να προχωρήσω σε αλλαγή σε cd40 opera? Θα παίρνει όμως aux ή αναγκαστικά μόνο με cd ?

Επίσης καλύτερα θα ήταν να:
    1)Αλλάξω ηχεία και να μείνω με το cd30mp3; Και αν ναι, ποια ηχεία θα προτείνατε για αισθητή βελτίωση;
    2)Αλλάξω σε cd40 opera και να μείνω με τα εργοστασιακά ηχεία; Σε αυτή την περίπτωση πρέπει οπωσδήποτε να πάρω και την δική του οθόνη;
    3)Αλλάξω σε cd40 opera και να αλλάξω και ηχεία (και πάλι ποια ηχεία προτείνετε) ;
    Επαναφέρω τους προβληματισμούς μου ξανά, καθώς ειλικρινά θέλω να προχωρήσω άμεσα για την βελτίωση αυτού του τομέα..

Προεπιλογή

αλλαξε πρωτα πηγη και ασε τα ηχεια μετα.παρε το opera,βαλτο πανω και αν δεν σου αρεσει οπως παιζει (που δεν το πιστευω) αλλαζεις και ηχεια.το οτι παραμορφωνει δεν φταιει το ηχειο αλλα ο ενισχυτης του cd30 mp3 που ειναι χαλια.εγω το βαζω μονο για να ακουω ειδησεις πια.και σου λεω αλλαξε μονο πηγη γιατι εχω το parrot 9200 το οποιο εχει ξεχωριστο δικο του ενισχυτη με τα μαμα ηχεια φυσικα και παιζει πολυ καλυτερα απο την μαμα πηγη σε ποιοτητα.(σε ενταση η μαμα παιζει λιγο πιο δυνατα αλλα τι να το κανεις?....).παρε μονο το cd40 opera και θα με θυμηθεις....
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Επειδη το ειχα το cd40 και το πουλησα προσφατα σου εγγυωμαι οτι η ποιοτητα ηχου ειναι απιστευτη...δεν χρειαζεται να αλλαξεις ηχεια για αρχη τουλαχιστον.Παρτο με κλειστα ματια.Απλα να παρεις αυτο που ειναι blaunpukt και οχι τα νεοτερα που τα εφτιαχνε και οχι αυτα που εφτιαχνε μετεπειτα η delphi grundig.επισης το aux το χανεις αν δεν εχει η πηγη καποιες εχουν καποιες οχι αναλογα απο ποιο μοντελο ειναι και χρονολογια...Και εννοειται να ειναι μηδενισμενο με tech 2 για να μην ψαχνεις κωδικους μετα και ταλαιπωρεισαι.Τελος αν εχεις οθονη gid δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα εκτος να θες εγχρωμη μετα.

Προεπιλογή

Έχω αλλάξει απο το cd30 σε opera χωρις να αλλαξω ηχεία. Η μερα με τη νύχτα λεμε. Βέβαια το κακο με το blaunpukt ειναι οτι δεν παιζει mp3 ενω τα νεοτερα απο delphi παίζουν.
    Opel Astra H 1.4 Enjoy+BC+Comfort Locking+Bixenon (retooled...)
    Opel Vectra B 1.6

Προεπιλογή

Εμενα επαιζε κανονικα mp3 εκτος απο aux...

Προεπιλογή

Παιδιά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Ξέρουμε ποια μοντέλα του cd40 opera είχαν και AUX ?
    Μήπως τελικά θα ήταν καλύτερα αντί για cd40 opera να πήγαινα μια και μια σε κάτι τέτοιο που ούτως ή άλλως το έχω "καημό" ?

http://www.ebay.com/itm/Car-Stereo-N...UAAOSwLnBX3T~Q

http://www.ebay.com/itm/7-Android-5-...cAAOSwqfNXmAqv

http://www.ebay.com/itm/7-Android-5-...UAAOSwnbZYEBzs

Προεπιλογή

Δεν έχουν ποιότητα ήχου αυτά. Το 2din της JVC (kw-R520E) με τα 150Ε παιζει πολύ καλυτερα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχουν ποιότητα ήχου αυτά. Το 2din της JVC (kw-R520E) με τα 150Ε παιζει πολύ καλυτερα
    συγνωμη που επεμβαινω στο θεμα ,λαμβανοντας αφορμη το JVC που εδειξες koumparos. Το σκεφτομουν να το αγορασω για το corsa D . Μπαινει οπως ειναι ή θελει κάποια «κάσα» να το πω ετσι ; ενα τετραγωνάκι σαν στεφανι , δεν ξερω πως το λενε! Επισης εχω την μικρη οθονιτσα (λεει μονο ωρα και σταθμο fm) την ωρα θα τη δειχνει μετα ?
    Ευχαριστω κ συγνωμη που εκανα hijack το topic !

Προεπιλογή

Θελει πλαισιο στο χρωμα της κονσολας σου. Η οθονη θα λεει ωρα θερμοκρασια κ ημερομηνια κ αν θες να δουλευουν τα χειριστηρια τιμονιου θες ανταπτορα

Προεπιλογή

δεν εχω χειριστηρια στο τιμονι :P ωραια λοιπον ! θα σβηνει το ραδιο και η οθονουλα οταν βγαζω το κλειδι απ τη μιζα ετσι? :P ευχαριστω για την απαντηση !

Προεπιλογή

Ναι κανονικά. Θέλει ένα καλώδιο εξτρα αλλά οι μαστόροι το ξέρουν. Δεν είναι τίποτα. 20 πόντοι ενα καλώδιο απ τον διακόπτη αλαρμ

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγη CD30 με CD40 OPERA
    Από τον/την kostas4 στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 11:58
  2. ΑΛΛΑΓΗ CD30 MP3 ΜΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ
    Από τον/την john1313 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-12, 04:29
  3. CDC40 Opera manual
    Από τον/την Timmy στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-08, 19:57
  4. cd40 opera
    Από τον/την alex13 στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 13:08
  5. cd40 opera...
    Από τον/την alex13 στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-08, 19:50

Δικαιώματα - Επιλογές