If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Προεπιλογή 2ος αισθητήρας λάμδα προβλημα

Καλησπέρα.

Σήμερα μου άναψε το ενδεικτικό των καυσαερίων κ έμεινε μόνιμα ανοιχτό. Το βαλαμε στο διαγνωστικό κ έβγαλε βλάβη p0136 στον 2ο αισθητήρα λ.

Μου είπε ο μάστορας οτι κοστίζει 120 ο Delphi και 140 ο Bosch συν δέκα τα εργατικά. Είναι και οι δυο με φίσα, δεν θα κόβουμε καλώδια.

Είναι οκ το κοστολογιο; ειναι κατι που μπορω να αλλαξω εγω;

ευχαριστώ.

Προεπιλογή

ο 2ος ο λαμδα ειναι πισω απο την μηχανη, κοιτοντας θα τον δεις κατω απο την πολλαπλη εισαγωγης πανω στην εξατμιση, απλα αν δεν εχει βγει ποτε θα σε δυσκολεψει στο ξεβιδωμα, ψεκασε αντισκωριακο και μην προσπαθησεις με γερμανικο, θες ή καρυδακι για λαμδα ή γερμανοπολυγωνο με εγκοπη ωστε να περασει το καλωδιο, με το 2ο αν βολευει να μπει για να τον ξεβιδωσεις.
    Για το κοστος δεν ξερω αν ειναι καλα, ειναι αναλογα το αμαξι, πχ σε golf 18αρι ειχα αλλαξει και τους 2 προλυπτικα με bosch στα 145€ και οι 2, ενω σε golf 1,6 ζητουσε 170 μονο τον εναν.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

αν έχεις elm βάλτο πάνω και κοίτα αν η τάση που δίνει κολλάει σε μία τιμή, και δεν παίζει πάνω κάτω στο εύρος 0,1 - 0,98 όπως θάπρεπε δηλαδή να είναι. Εγώ θα το παρακολουθούσα πχ. για καμιά βδομάδα, σε διαφορετικές διαδρομές εντός - εκτός πόλης, και τότε θα σιγουρευόμουν ότι αφού κολλάει, όντως θέλει αλλαγή.

Προεπιλογή

Είναι κολλημένο στα 499mV

Προεπιλογή

Εγώ δεν έχω μηχάνημα το βαλαμε χτες σε tech 2 και είδαμε την βλάβη p0136 και στη συνέχεια με αναμμένη μηχανή είδαμε έναν εναν τους αισθητήρες... Ο πρώτος ηταν οκ δηλαδή η τιμή ανέβαινε με πάτημα του γκαζιού ενω στον 2ο η τιμή ηταν συνεχώς 499mV

Προεπιλογή

Πες του να σου πει τον κωδικο του ανταλλακτικου Bosch να το ψαξεις να βρεις τι τιμη εχει αλλου. Το 1.4 εχεις 90 αλογα Twinport?
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Ναι αυτό έχω

Προεπιλογή

Εγώ άλλαξα τον 2 λάμδα στον δευτερο χρόνο (αν θυμάμαι καλά... αλλά σίγουρα ήταν στην εγγύηση...). Το αυτοκίνητο φυλάσεται σε κλειστό χώρο, χωρις υγρασία κλπ.
    Λύθηκε με τρομερή δυσκολία! Με δύο άτομα να δουλεύουν ταυτόχρονα (ενας να κρατάει κοντρα, και ο άλλος να στρίβει.)!

Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

50+ η διαφορα αμα παρεις το bosch απο ebay; καλα βλεπω;

Προεπιλογή

Ναι έχουν μεγάλη διάφορα από το εξωτερικο...

Προεπιλογή

Το γράφω , να υπάρχει . Ακριβώς ίδιο σφάλμα σε Corsa C με Z12XE μοτέρ . Ο 2ος λ μετρήθηκε ένω έδειχνε οτι δούλευε , μετα ξανα εμφανιζόταν το σφάλμα .
    Αντικαταστάθηκε με ενα της Bosch στα 90€ και πλέον εδω και 4000 χιλιόμετρα δέν έχει ανάψει ξανά βλάβη.

Παρόμοια Θέματα

1. Αισθητήρας λάμδα!
    Από τον/την VAUXHALL! στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-16, 21:32
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-15, 01:33
  3. πρόβλημα με αισθητήρα "λάμδα"
    Από τον/την corsa_89 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 16:03
  4. Πρόβλημα με αισθητήρα λάμδα, μάλλον...
    Από τον/την Greydas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 14:18
  5. Aισθητήρας λάμδα
    Από τον/την teoarg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-06, 00:40

Δικαιώματα - Επιλογές