If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 39 από 39

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδια!!! γιατί το manual γράφει να χρησιμοποιούμε μόνο 205/50/17 για χειμερινα ελαστικά;;τα 205/55/16 δεν κάνουν;;
    Opel Astra H GTC 1.6Turbo Sport

Προεπιλογή

Ψάξε πρώτα αν χωράει η 16' ζάντα στις μπροστινές δισκόπλακες σου !!! αν χωράνε μπαίνουν τα λάστιχα αλλά χαμηλώνει λίγο ακόμα το αμάξι !! απλά δεν σου προτείνει την διάσταση !!! η opel !!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδια!!! γιατί το manual γράφει να χρησιμοποιούμε μόνο 205/50/17 για χειμερινα ελαστικά;;τα 205/55/16 δεν κάνουν;;

Προεπιλογή

Χωράει κανονικά..ή ρεζέρβα 16αρα είναι αλλά από περιέργεια το είδα κ ρώτησα..

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά!!μία ερώτηση..
    Τα astra h gtc 5μπουλονα έχουν όλα 110 καρέ;;από το 2006 έως και το 10;;

Προεπιλογή

https://www.opel-accessories.com/ope...E%9D_/13116658
    Έχω βρει αυτές για να βάλω χιονολαστιχα.ειναι καλή επιλογή ή δεν θα μου κάνουν;;

εγω φοραω αυτες που εχω στην φωτο προφιλ μου. ειναι 17Jx7 offset 39
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morrison : 18-12-16 στις 19:34

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδια!! Επειδή ψάχνω τόσο καιρό χωρίς αποτέλεσμα κ πιθανότατα να ξοδέψω κ χρήμα, σκέφτομαι να πάρω 2 χειμερινα λάστιχα για εμπρός με διάσταση που δίνει η opel 205/50/17 κ να μην αλλάξω ζάντες.. εγώ φοραω 225/45/17..Θα κάνω χαζομαρα μ αυτήν την αλλαγή;; Κάθε γνώμη σας αποδεκτή φιλαράκια!!!

Προεπιλογή

λοιπον εβαλα 2 kelly winter hp στα 60ευρω το ενα..ο λαστιχας μου ειπε οτι ειναι "θυγατρικα" των goodyear..εβαλα τα 2 με επιφυλαξη και τωρα λεω να δωσω κατι παραπανω να βαλω μια πιο αξιολογη μαρκα..τι προτεινετε?? και αυτα τα kelly τα εχετε ακουστα??

Προεπιλογή

Φιλε μου δεν μιλαω (εγω τουλάχιστον) διοτι δεν εχω γνώσεις πανω σε αυτό το κομμάτι, τωρα αν καποιος άλλος γνωριζει ας απαντησει γιατι εχουν γινει
    πολλες ερωτήσεις χωρις απαντησεις ...

Το avatar του χρήστη smileman45
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Διαφωνώ με την επιλογή σου! Μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο αυτό που λέει το μανιουαλ για τα 205-60-16.
    Εγω εχω τετράδα χειμερινά σε αυτη τη διάσταση (και τα μανισια καλοκαιρινά ειναι 205-60-16 σε sportsturer)
    To αμάξι πατάει πολύ καλα και σε στεγνό και σε βρεγμένο και στο χιόνι επίσης! Είμαι βέβαιος πως με τα 17αρια δεν έχεις καλή πρόσφυση σε χιονι.
    Εγώ αλλαζω σε χειμωνιάτικα καθε χειμώνα εδω και 30 χρονια και σε 7 διαφορετικά αυτοκίνητα, το χιονολαστιχο οσο ποιο στενό και οσο ποιο ψηλό τόσο το καλύτερο!
    Το να φοράς μόνο μπροστά είναι από περιοριστικό έως επικίνδυνο! Το ποιο επικίνδυνο κομματι σε ολισθηρό οδόστρωμα ειναι η επιβράδυνση.

Προεπιλογή

Τι εννοείς έβαλα 2 Kelly winter (πρόσφατα και τώρα θέλεις να βάλεις μια ποιο αξιολόγη μάρκα (συν 2 λάστιχα ή μια καινούργια τετράδα
    Τα Kelly τα είχα μάθει στην δεκαετία του 80 σαν ελαστικά για γεωργικούς ελκυστήρες και θεριζοαλωνιστικές μηχανές (εκεί ήταν το δυνατό της σημείο) αλλά όπως και να είναι ξέρει από Ελαστικά !!!
    λοιπον εβαλα 2 kelly winter hp στα 60ευρω το ενα..ο λαστιχας μου ειπε οτι ειναι "θυγατρικα" των goodyear..εβαλα τα 2 με επιφυλαξη και τωρα λεω να δωσω κατι παραπανω να βαλω μια πιο αξιολογη μαρκα..τι προτεινετε?? και αυτα τα kelly τα εχετε ακουστα??

Προεπιλογή

Συμφωνώ !!
    Όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια του πέλματος στο χιόνι τόσο ποιο δύσκολα ξεκολλάει !! (ρίξε μια ματιά στα WRC στο Rally Φιλανδίας που συνήθως έχει αρκετό χιόνι όλα τα ελαστικά που χρησιμοποιούν είναι στενά στο πέλμα)
    Το Χειμερινό ελαστικό έχει μαλακή γόμα ενώ το Καλοκαιρινό έχει σκληρή γόμα οπότε υπάρχει ανομοιογενές φρενάρισμα !!! σε όλες τις καιρικές συνθήκες !!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο smileman45 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ με την επιλογή σου! Μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο αυτό που λέει το μανιουαλ για τα 205-60-16.
    Εγω εχω τετράδα χειμερινά σε αυτη τη διάσταση (και τα μανισια καλοκαιρινά ειναι 205-60-16 σε sportsturer)
    To αμάξι πατάει πολύ καλα και σε στεγνό και σε βρεγμένο και στο χιόνι επίσης! Είμαι βέβαιος πως με τα 17αρια δεν έχεις καλή πρόσφυση σε χιονι.
    Εγώ αλλαζω σε χειμωνιάτικα καθε χειμώνα εδω και 30 χρονια και σε 7 διαφορετικά αυτοκίνητα, το χιονολαστιχο οσο ποιο στενό και οσο ποιο ψηλό τόσο το καλύτερο!
    Το να φοράς μόνο μπροστά είναι από περιοριστικό έως επικίνδυνο! Το ποιο επικίνδυνο κομματι σε ολισθηρό οδόστρωμα ειναι η επιβράδυνση.

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδια!!! Λοιπόν για να ξεμπερδεψουμε λίγο το θέμα.απο το εργοστάσιο φοραω 225/45/17,αγορασα 4αδα ζάντες 16αρες γνήσιες της opel και τοποθετησα 4 χειμερινά ελαστικά kelly winter hp με διάσταση 205/55/16.. είναι η διάσταση με το στενότερο πέλμα που μπορείς να βάλεις στο astra h gtc 1.6 turbo χωρίς να χάσεις πουθενά. Έχω γεννηθεί μέσα στα χιόνια κ ξέρω ποιο είναι το καλύτερο ελαστικό για τα χιόνια αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε ότι θέλουμε στα αυτοκίνητα μας. Δεν είναι wrc.οσο για αυτά στο Μόντε Κάρλο φορούν χειμερινά ελαστικά κ όχι με καρφιά που φορούν στη Σουηδία.μη συγκρίνετε ανόμοια πράγματα..Κοιτάξτε στο Μόντε Κάρλο τι διαστάσεις φορούν που είναι κοντά στις δικές μας χειμωνιάτικες συνθήκες..

Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή εβδομάδα !!!
    Όλα τα Χειμερινά Ελαστικά που κυκλοφορούν στην αγορά κάνουν για τις συνθήκες της Ελληνικές !!! δεν χρειάζεται να δίνεις ένα κάρο λεφτά για να βάλεις ένα πανάκριβο λάστιχο που κάνει ακριβώς την ίδια δουλεία στο χιόνι με τα υπόλοιπα !! (προσωπική μου άποψη) πορέψου με αυτά που έχεις (αν δεν τα έχεις φτάσει στα όρια αλλαγής του) και όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου θα ξέρεις τι θέλεις !!!
    Καλά λάστιχα είναι αυτά που έχεις την άποψη ότι είναι τα ασφαλέστερα!!! Αν νιώθεις ανασφάλεια με αυτά, τότε ψάχνεις αυτά που θα σου δώσει την αίσθηση της ασφάλειας.
    Καλημέρα παιδια!!! Λοιπόν για να ξεμπερδεψουμε λίγο το θέμα.απο το εργοστάσιο φοραω 225/45/17,αγορασα 4αδα ζάντες 16αρες γνήσιες της opel και τοποθετησα 4 χειμερινά ελαστικά kelly winter hp με διάσταση 205/55/16.. είναι η διάσταση με το στενότερο πέλμα που μπορείς να βάλεις στο astra h gtc 1.6 turbo χωρίς να χάσεις πουθενά. Έχω γεννηθεί μέσα στα χιόνια κ ξέρω ποιο είναι το καλύτερο ελαστικό για τα χιόνια αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε ότι θέλουμε στα αυτοκίνητα μας. Δεν είναι wrc.οσο για αυτά στο Μόντε Κάρλο φορούν χειμερινά ελαστικά κ όχι με καρφιά που φορούν στη Σουηδία.μη συγκρίνετε ανόμοια πράγματα..Κοιτάξτε στο Μόντε Κάρλο τι διαστάσεις φορούν που είναι κοντά στις δικές μας χειμωνιάτικες συνθήκες..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skyrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα !!!
    Όλα τα Χειμερινά Ελαστικά που κυκλοφορούν στην αγορά κάνουν για τις συνθήκες της Ελληνικές !!! δεν χρειάζεται να δίνεις ένα κάρο λεφτά για να βάλεις ένα πανάκριβο λάστιχο που κάνει ακριβώς την ίδια δουλεία στο χιόνι με τα υπόλοιπα !! (προσωπική μου άποψη) πορέψου με αυτά που έχεις (αν δεν τα έχεις φτάσει στα όρια αλλαγής του) και όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου θα ξέρεις τι θέλεις !!!
    Καλά λάστιχα είναι αυτά που έχεις την άποψη ότι είναι τα ασφαλέστερα!!! Αν νιώθεις ανασφάλεια με αυτά, τότε ψάχνεις αυτά που θα σου δώσει την αίσθηση της ασφάλειας.
    καλημερα φιλε μου!!!τα λαστιχα ειναι παραγωγης 4816 και τα αγορασα λιγο πανω απο 200 ευρω καινουρια,απλα δεν τα εχω ξανακουσει κ σκεφτηκα μηπως δεν εκανα σωστα..παντως στα πρωτα 500 χλμ που εχω κανει σε βροχη και στεγνο νομιζω δουλευουν πολυ καλα.. τωρα περιμενω παλι λιγα χιονια στο χωριο για να γραψω ολοκληρες τις εντυπωσεις μου..

Προεπιλογή

Φίλε morrison αφού τα πήρες καινούρια κράτησε τα. Μια χαρά θα είναι. Είναι για χειμωνα άρα οι προδιαγραφές τους είναι κατάλληλες για αυτό που ζητάς. Τα συμπεράσματα όπως λες θα έρθουν με τον καιρό και τα χιλιόμετρα.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Η μάρκα Kelly έχει πολλά χρόνια ύπαρξης οπότε έχει τεχνογνωσία !!! και αυτή !!! και όσο είναι καινούργια τα λάστιχα τόσο καλύτερα δουλεύουν !!!! με τον καιρό θα έχεις ποιο ολοκληρωμένη άποψη !!! καλοτάξιδα να είναι !!
    καλημερα φιλε μου!!!τα λαστιχα ειναι παραγωγης 4816 και τα αγορασα λιγο πανω απο 200 ευρω καινουρια,απλα δεν τα εχω ξανακουσει κ σκεφτηκα μηπως δεν εκανα σωστα..παντως στα πρωτα 500 χλμ που εχω κανει σε βροχη και στεγνο νομιζω δουλευουν πολυ καλα.. τωρα περιμενω παλι λιγα χιονια στο χωριο για να γραψω ολοκληρες τις εντυπωσεις μου..

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Αυτό σκοπεύω να κάνω και έχοντας ολοκληρωμένη άποψη να μπορώ να κρίνω!!

Προεπιλογή

Λοιπόν η δοκιμή έγινε σμρ το πρωί με τα νέα μου ελαστικά!!!Μέχρι και hilux 4x4 προσπέρασα σε ανηφόρα 10% από τα 600 μέτρα έως 1000 περίπου μέτρα υψόμετρο με 10 πόντους χιόνι κάτω.δεν έκαναν το παραμικρό.. Βέβαια είχα απενεργοποιημένο το esp και δούλεψαν όλα άψογα..Φρενάρισμα, στρίψιμο, εκκίνηση σε ανηφόρα.. kelly winter hp!!!!!��

Προεπιλογή

Λοιπόν η δοκιμή έγινε σμρ το πρωί με τα νέα μου ελαστικά!!!Μέχρι και hilux 4x4 προσπέρασα σε ανηφόρα 10% από τα 600 μέτρα έως 1000 περίπου μέτρα υψόμετρο με 10 πόντους χιόνι κάτω.δεν έκαναν το παραμικρό.. Βέβαια είχα απενεργοποιημένο το esp και δούλεψαν όλα άψογα..Φρενάρισμα, στρίψιμο, εκκίνηση σε ανηφόρα.. kelly winter hp!!!!!οΏ½οΏ½
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγή CD MP3!
    Από τον/την padelakas στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 15:53
  2. Χειμερινα Λαστιχα-Χιονολαστιχα
    Από τον/την Karaman στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 20:43
  3. Αλλαγή top mounts μαζί με αλλαγή αμορτισέρ;
    Από τον/την lazarefa στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-15, 14:43
  4. Αλλαγή απο cd 300 σε cd 400
    Από τον/την johnis17 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-12, 21:33
  5. Από αλλαγή φλάντζας κεφαλής σε αλλαγή μηχανής?
    Από τον/την Θάλασσα στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 13:30

Δικαιώματα - Επιλογές