If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 39

Προεπιλογή Αλλαγή διαστάσεων για χιονολαστιχα

Παιδιά καλημέρα!!λόγω της τοποθεσίας μου σε αρκετό υψόμετρο κ συνεχών χιονοπτώσεων σκέφτομαι να πάρω ένα σετ ζαντολαστιχα.. σκέφτομαι σιδερένιες εργοστασιακές ζάντες και χιονολαστιχα..τι διάσταση προτείνεται;;εγώ φοραω 225/45/17 και νομίζω ο κατασκευαστής προτείνει 205/55/16.. τι λέτε;;αξίζει να κάνω τη κίνηση αυτή;;

Προεπιλογή

εαν οι καιρικες συνθηκες ειναι τετοιες που να ειναι απαραιτητα εννοιειτε πως θα κανεις πολυ σωστη κινηση και εισαι απο τους λιγους στην ελλαδα που σκεφτονται τοσο σωστα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Μένω σε ορεινό χωριό πάνω από 800 μέτρα και τους χειμερινούς μήνες συνήθως έχουμε χιόνια κ παγωνιες..επειδή τα περισσότερα σαββατοκύριακα κατεβαινω στην αθηνα σκέφτομαι να κάνω αυτή την κίνηση να έχω το κεφάλι μου λίγο πιο ήσυχο (κ την τσέπη πιο άδεια��). Να πάρω τετράδα ή μόνο τα εμπρός και τι διάσταση να προτιμησω;;

Προεπιλογή

Με 205 λάστιχο δύσκολο το βλέπω να πατήσεις καλά σε ανηφόρα με χιόνι, γνώμη μου αν σε περνει στα φρένα να βάλεις 15αρα ζάντα και να πέσεις οριακά σε 195 το οποίο θα σε βγάλει, αλλά σε δύσκολες περιπτώσεις θα βάλεις αλυσίδα σίγουρα, αλλιώς με 185 δεν θα έχεις πρόβλημα να κολλήσεις πουθενά. Σαν γενική σκέψη καλά θα κάνεις να επενδύσεις σε ένα σετ χειμερινά τα οποία θα πατάνε πολύ καλύτερα σε όλες τις συνθήκες σε σχέση με ένα καλοκαιρινό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 13-10-16 στις 11:55
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Τετράδα θα είναι πολύ καλύτερα. Αφού το κάνεις που το κάνεις κάνε το σωστά
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

εχω κατι ζαντες με χιονολαστιχα απο την γερμανια που πηρα μαζι με το αμαξι αλλα ειναι απο το astra j.
    δεν ξερω αν θα σου κανουν αλλα θα δω διασταση και θα σε ενημερωσω αν θες.
    τα λαστιχα ειναι σε αριστη κατασταση...

Προεπιλογή

Δεν το προσεξα, 4αδα εννοειται.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ φίλε μου!! περιμένω απάντηση σου..

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά!!!θέλω να ευχαριστήσω τον xalis από εδώ που στην κυριολεξία με βοήθησε όσο κανείς άλλος.. τώρα θα ήθελα να ρωτησω κάτι ακόμα.τα χιονολαστιχα ποτέ τα χρησιμοποιούμε και πώς;;δλδ αν εγώ τα φορέσω από τώρα έως τον μαρτη απριλιο που θα φτιαξει ο καιρός θα έχω θέμα με τις ζεστές μέρες;;σε δρόμους μεγάλους να μη τα παταω πολύ;;τι προτείνεται;;

Προεπιλογή

Δεν του κάνουν !!!
    το J έχει καρέ 5Χ105 ή 5Χ115 ανάλογα την έκδοση του ενώ το Η έχει 5Χ110.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω κατι ζαντες με χιονολαστιχα απο την γερμανια που πηρα μαζι με το αμαξι αλλα ειναι απο το astra j.
    δεν ξερω αν θα σου κανουν αλλα θα δω διασταση και θα σε ενημερωσω αν θες.
    τα λαστιχα ειναι σε αριστη κατασταση...

Προεπιλογή

Μια λύση (όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις ελαστικά) για να μην αλλάζεις ζαντολάστιχα είναι να βάλεις κάποιο μοντέλο ελαστικού all weather τα οποία έχουν σκληρή γόμα σαν τα καλοκαιρινά αλλά χάραξη πέλματος χειμωνιάτικη !!!
    Από προσωπική εμπειρία μιας και έχω δυο σετ ζαντολάστιχα καλοκαιρινά-χειμωνιάτικα επειδής κάθομαι στην Θεσ/νίκη κάνω τις αλλαγές τελευταίο δεκαήμερο Νοεμβρίου (αν ο καιρός έχει παρατεταμένη καλοκαιρία πρώτο δεκαήμερο Δεκεμβρίου) και τέλος Μαρτίου ή αρχές Απριλίου, τα χειμερινά έχουν το πλεονέκτημα λόγο μαλακής γόμας να έρχονται στην κατάλληλη θερμοκρασία απόδοσης στους 90οC σε αντίθεση με τα καλοκαιρινά που πρέπει να φτάσουν στους 105οC οπότε έχει γρηγορότερα κράτημα και φρενάρισμα στον δρόμο, αν όμως συνεχίσει να τα φοράς σε θερμούς μήνες λιώνουν ποιο γρήγορα στο πέλμα και μεγαλώνει η απόσταση φρεναρίσματος. Για το Άστρα Η από ότι ξέρω η μαμά δίνει διάσταση σε χειμερινό 195Χ65Χ15. Εννοείται ότι κυκλοφορείς σε όλους τους δρόμους!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά!!!θέλω να ευχαριστήσω τον xalis από εδώ που στην κυριολεξία με βοήθησε όσο κανείς άλλος.. τώρα θα ήθελα να ρωτησω κάτι ακόμα.τα χιονολαστιχα ποτέ τα χρησιμοποιούμε και πώς;;δλδ αν εγώ τα φορέσω από τώρα έως τον μαρτη απριλιο που θα φτιαξει ο καιρός θα έχω θέμα με τις ζεστές μέρες;;σε δρόμους μεγάλους να μη τα παταω πολύ;;τι προτείνεται;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skyrunner : 18-10-16 στις 21:31

Προεπιλογή

Φίλε μου Morrison παρακαλώ αλλά ελπίζω να σου κάνουν γιατί ο φίλος με έβαλε σε σκέψεις ...
    για ρώτα σε κανένα μαγαζί αλλιώς βλέπουμε τι κάνουμε

Προεπιλογή

Καλημέρα!!μην ανησυχείς..σ λίγο θα τις δοκίμασω κ θα σ ενημερωσω..δ νομίζω να έχω θέμα..

Προεπιλογή

Παιδιά ζάντες με διαφορετικό καρέ υπάρχει υπάρχει τρόπος να τις προσαρμωσω στο δικό μου..έκανα λάθος και πήρα ζάντες απτό astra j..

Προεπιλογή

Είναι ασύμφορο !!!!
    Ζάντες με το καρέ που έχεις θα βρεις εύκολα μεταχειρισμένες !! εκτός αν το Η GTC έχει άλλο από το απλό Η 5Χ110

Προεπιλογή

Το 110 τι είναι;;

Προεπιλογή

Η απόσταση που έχουν η βίδες στους τροχούς μεταξύ τους 5(βίδες)Χ110mm(από τρύπα σε τρύπα αν δεν κάνω λάθος)

Προεπιλογή

Σωστά..είναι 105 για astra h από βίδα σε απέναντι βίδα.η τρύπα στο κέντρο είναι 70mm.για το astra j οι ζάντες που έχω είναι 5x110.

Προεπιλογή

Κάτι λάθος μετράς !!! μάλλον 5Χ115 είναι αυτό που μετράς !!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά..είναι 105 για astra h από βίδα σε απέναντι βίδα.η τρύπα στο κέντρο είναι 70mm.για το astra j οι ζάντες που έχω είναι 5x110.

Προεπιλογή

Χειμερινά ελαστικά
    Τα χειμερινά ελαστικά παρέχουν με‐
    γαλύτερη ασφάλεια σε θερμοκρασίες
    κάτω των 7 °C και, συνεπώς, πρέπει
    να τοποθετούνται σε όλους τους τρο‐
    χούς.
    Δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε ελα‐
    στικά διαστάσεων 185/65 R 15,
    195/60 R 15, 195/65 R 15 και
    205/55 R 16 ως χειμερινά ελαστικά.
    Τα ελαστικά διαστάσεων 205/50 R17
    πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο ως
    χειμερινά ελαστικά.

αυτο γραφει το manual του αυτοκινητου...για ποιο λογο??γνωριζουμε??
    δλδ εγω που εχω χιονολαστιχα 205/55/16 δεν κανουν???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morrison : 23-10-16 στις 19:51

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγή CD MP3!
    Από τον/την padelakas στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 15:53
  2. Χειμερινα Λαστιχα-Χιονολαστιχα
    Από τον/την Karaman στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 20:43
  3. Αλλαγή top mounts μαζί με αλλαγή αμορτισέρ;
    Από τον/την lazarefa στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-15, 14:43
  4. Αλλαγή απο cd 300 σε cd 400
    Από τον/την johnis17 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-12, 21:33
  5. Από αλλαγή φλάντζας κεφαλής σε αλλαγή μηχανής?
    Από τον/την Θάλασσα στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 13:30

Δικαιώματα - Επιλογές