If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Unhappy Κοπάνησα την ζάντα....

Καλημέρα σε όλους. Μιας και δεν με πιάνει ύπνος λόγω της κακής ψυχολογικής μου κατάστασης μετά το σημερινό, είπα να πάρω καμιά γνώμη απο το φόρουμ, που ήταν και το πρώτο που σκέφτηκα μετά το κοπάνημα.
    Σήμερα που λέτε, ενώ ανέβαινα σε έναν δρόμο που έχει δεξιά και αριστερά νησίδα-πεζοδρόμιο, με καμιά 40χλμ/ω, μιλούσα με τον κολλητό μου που ήταν συνοδηγός , και όπως το κοίταξα σε κάποια φάση, για κακή μου τύχη το αμάξι πήγε ελαφρώς προς τα αριστερά με αποτέλεσμα να καρφωθεί πλάγια η ζάντα στο πεζοδρόμιο! Όλα έγιναν γρήγορα, χτύπησε,κοπάνησε, τσίριξε το λάστιχο και το αμάξι συνέχισε την πορεία του.
    Για κακή μου τύχη η ζάντα η οποία γυαλοκοπούσε έπαθε σχετικά μεγάλη ζημιά, καθώς εκτός απο τις γραμμές-γρατζουνιές έπαθε και βαθουλώματα πάνω της, στο μπροστινό της μέρος. Η προστασία της ζάντας που είχε το ελαστικό έγινε κομμάτια κι εγώ είμαι απλά ράκος.

Προς το παρών δεν παρατήρησα κάποιο κενό στο μπροστινό σύστημα ή κάποιο κοπάνημα αλλα είμαι υπερβολικά ανήσυχος. Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει πειραχτεί εκτός της ζάντας και πως θα το διαπιστώσω. Γι'αυτό θα ήθελα τα φώτα σας

1) Τι κάνω με την ζάντα (το πρωί θα ανεβάσω και φωτογραφία)
    2) Τι κάνω με το σύστημα κάτω για αξιόπιστη διάγνωση (χωρίς ανάγκη επισκευής, ελπίζω και εύχομαι).

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή γιατί δεν με βλέπω να κλείνω μάτι σήμερα....πραγματικά ήταν τόσο δυνατό το κοπάνημα μέσα...Ούτε ένα μήνα δεν το έχω το αμάξι, το προσέχω περισσότερο απο οτιδήποτε και έτυχε αυτή η γκαντέμικη στιγμή....

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

κατ αρχην χαλαρωσε,δυστυχως η κακια στιγμη δεν αρκει....
    βαλε την ρεζερβα και πηγαινε σε ενα συνεργειο να στο σηκωσουν απο κατω να δουν κατασταση του μπροστινου,και να μετρησουν ευθυγραμμιση.αν και δεν νομιζω να εχει παθει τιποτα.
    τωρα οσον αφορα την ζαντα πρπει να βρεις καποιον που να φτιαχνει αν και αν εχει λακουβες καλυτερα να βρεις μια μεταχειρισμενη.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Για το αν έπαθε ζημιά θα φανεί στην ευθυγράμμιση.Το έπαθα και εγώ με το προηγούμενο αμάξι ένα ibiza 2003
    με το μάτι όταν το σήκωσα φαινόταν εντάξει μόνο γρατσουνιές η ζάντα(αλουμινίου) αλλά όταν το πήγα για
    ευθυγράμμιση δεν ερχόταν με τίποτα ίσια και χρειάστηκε αλλαγή ψαλίδι και ημιαξόνιο.η ζημιά κοντά στα 700 ευρω.
    το παράξενο ήταν ότι με τέτοιο χτύπημα δεν στράβωσε η ζάντα ούτε κόπηκε το λάστιχο.

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Επειδη λείπω,πηγα σε ενα συνεργειο εδω και εριξε μια ματια στο αμαξι.Ολα φαινονται καλα.Κι εγω δεν παρατηρω καμια διαφορα για να ειμαι ειλικρινης.Μολις επιστρεψω ομως θα το παω οπωσδηποτε για εναν ελεγχο στην mac motors της πολης μου,ζυγοσταθμιση και ευθυγράμμιση.Αν και μεσα στον μηνα η αρχες του αλλου σκοπευω να βαλω καινουργια λαστιχα,θα κανω ολα αυτα που ειπα παραπανω για μα ειμαι ξεγνοιαστος.

Το θεμα ειναι τι κανω με την ζαντα τωρα...Προσωπικα θεωρω πως δεν εχει στραβωσει αλλα σε καθε περιπτωση ποια διασικασια πρεπει να ακολουθησω για να γινει οπως ηταν?
    (φωτο συντομα)

Προεπιλογή

Να ξέρεις πάντως ότι αν δεν το εσκασες με καμια περίεργη γωνια, πιθανότατα να μην έχεις πάθει τίποτα τραγικό. Άντε να χρειαστεί ευθυγράμμιση.
    Εγώ για να αποφύγω τυπάκι με ΒΜΧ που νόμιζε ότι το να πηδηξει από το πεζοδρομιο στο δρομο είναι wow, καβάλησα πεζοδρόμιο, χαμηλό, με το opc. Την άλλη μέρα πηγα σε συνεργείο, όλα καλά, τους σκότισα κανονικά, είχαμε π'ανω απο μισή ώρα το αμαξι στη ράμπα.
    Για ζάντα κοίτα στο ιντερνετ επισκευές ζαντών κτλ. Αλλιώς αν δεν εμπιστεύεσαι, ψάξε για μεταχειρισμένη, που κι εκει πρέπει αν ελεγχθεί βέβαια αλλά οκ...
    When I see a Prius I usually downshift so they can hear me burn more fuel !!!!!!!

Προεπιλογή

Η ζάντα επισκευάζεται και θα γίνει σαν καινούργια
    πιπιλα το εργαλειο!!!!

Προεπιλογή

Φίλε μην τρελαίνεσαι 1ον όπως είπε και ένα παιδί πιο πάνω η ζάντα επισκευάζεται 2ον δές τα ψαλίδια κλπ..
    Έχω πάθει και εγώ το ίδιο με astra παλιά (ευτυχώς η opcαρα είναι άθικτη φτου φτου) πήγα να στρίψω σε στενό και για κακή μου τύχη δεν είδα ένα πεζούλι και το έκανα 4x4 το astraki αλλά αποδείχθηκε τέρας με αλλαγή μόνο στο λάστιχο..

Παρόμοια Θέματα

1. Την γνώμη σας για ζάντα.
    Από τον/την kemosabe στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-15, 21:02
  2. σιδερένια ζάντα 14"
    Από τον/την sotoul στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-14, 16:42
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 17:24
  4. Ζάντα VXR look 18'' BK999
    Από τον/την vectrafantom στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-08, 16:09
  5. 17 ή 18 ζάντα?
    Από τον/την ng7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-08, 10:52

Δικαιώματα - Επιλογές