If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 34 από 34

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω παρομοιο προβλημα στα τελευταια 3 γεμισματα (20€ καυσιμου) που εκανα στο corsa, την 1η φορα πηγε στην μεση απο εκει που επρεπε να παει, και σιγα σιγα ανεβαινε, σαν 1η σκεψη νωμιζα οτι με εκλεψε ο βενζινας, γιατι δεν εβαλα απο εκει που βαζω συνηθως, αλλα εβγαλε κανονικα τα Km που επρεπε να βγαλει οποτε μπηκε η κανονικη ποσοτητα καυσιμου, την 2η φορα δεν ανεβηκε καθολου, παρα μονο οταν εσβησα και ξαναναψα την μηχανη, ηρθε απευθειας στην κανονικη θεση του, σημερα με λαμπακι αναμενο, εβαλα και εμεινε κολλημενο χωρις να κουνηθει, και μετα απο περιπου 5 λεπτα αρχισε να ανεβαινει, αλλα εχει φτασει παλι στα μισα απο εκει που θα επρεπε να παει και ανεβαινει σιγα σιγα. Παω για φλοτερ λογικα???
    Τώρα τελευταία μου το έχει κάνει και εμένα .

Υπέθεσα ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει αλλάξει αντλία καυσίμου.
    Γιατί σε τεστ με opcom ανάβει το λαμπάκι ενώ στη πράξη δε αναβει. Μια φορά το άφησα κάτω από το ΒΌ
    Πάντως φλοτερ για corsa έχει κωδικό :
    1254025 αλλά δε το βρίσκω διαθέσιμο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis20vt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν εχω εμπειρια απο Opel σε παρομοιο προβλημα σε SEAT το θεμα ηταν τα φλοτέρ.
    Χαλάει η σταθερη κατακορυφη γραμμή απο χαλκο οπου πανω της κινείται το δεικτης και δειχνει οτι να ναι.
    Δεν ξερω αν στο Corsa μπορει να αλλαχθει μονο το φλοτερ ή παει μαζι με την αντλια. Επειδη τα χερια σου πιάνουν μπορεις να το ανοιξεις και να δεις αν μπορεις να το καθαρισεις και να το γυαλοχαρτάρεις. Ισως του δώσεις παραταση ζωής
    Κατι τετοιο θα εχει παθει, το θεμα ειναι να μην εχει χαλασει ο χαλκος που παταει πανω, οποτε ειναι αχρηστο, θα το βγαλω καποια στιγμη να δω.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ιδια ''ιδιοτροπία''/ προβλημα εχει και εμενα.
    Βασικά το κανει όταν βάζεις λιγο καύσιμο και κάτω απο το 1/4 του ρεζερβουαρ. Ειχαν βγαλει θεμα λενε οι πρωτες παρτιδες και γενικα το περναγαν στην εγγυση.
    Αλλοι λένε οτι δεν εχει μεγαλη αισθησια το φλοτερ του! Δεν το εχω πειραξει προσωπικα τοσα χρονια διοτι δεν το αφηνω το ρεζερβουαρ με λιγο καυσιμο οποτε δουλευει παντα, πλην ελαχιστων φορων που αργησε να ανεβει!

Θα δοκιμασω να βαλω την αλλη φορα παραπανω καυσιμο να δω, αν αναιβει σημαινει οτι εκει που ειναι η ακιδα του φλοτε στα 20€ εχει θεμα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τελευταία μου το έχει κάνει και εμένα .

Υπέθεσα ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει αλλάξει αντλία καυσίμου.
    Γιατί σε τεστ με opcom ανάβει το λαμπάκι ενώ στη πράξη δε αναβει. Μια φορά το άφησα κάτω από το ΒΌ
    Πάντως φλοτερ για corsa έχει κωδικό :
    1254025 αλλά δε το βρίσκω διαθέσιμο.
    Για το D εχει διαθεσιμο απο οτι ειδα αλλα εχει 190€ ενω με αυτα τα λεφτα περνεις ολοκληρη αντλια Pierburg, μαζι με το φλοτερ.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Έτσι κάνουν τα D όταν βάζεις λίγο καύσιμο π.χ.10 λιτρα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsaros21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι κάνουν τα D όταν βάζεις λίγο καύσιμο π.χ.10 λιτρα
    Οντως στο 20€ τοσα ειναι τα λιτρα με αυτη την τιμη, καπου 11,5 λιτρα, λες αυτο να ειναι να μην ασχοληθω??? Στο επομενο γεμιζμα θα βαλω 30€ να δω πως θα παει.

Προεπιλογή

Εμένα έτσι κάνει εδώ και 7 χρόνια ενώ όταν φουλαρω ή βάζω 30€ και πάνω, ανεβαίνει κατευθείαν ο δείκτης.

Προεπιλογή

Και εμένα το ίδιο. Δεν είναι προβλημα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Εμένα έτσι κάνει εδώ και 7 χρόνια ενώ όταν φουλαρω ή βάζω 30€ και πάνω, ανεβαίνει κατευθείαν ο δείκτης.

Προεπιλογή

Θα φανει αυριο, θα του βαλω 30€, ελπιζω να μην παρεξηγηθει γιατι του εχω μαθει στα 20αρικα!!!!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα φανει αυριο, θα του βαλω 30€, ελπιζω να μην παρεξηγηθει γιατι του εχω μαθει στα 20αρικα!!!!!!!
    Εκεί που μας έχουν φτάσει....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ξεχασα να γραψω οτι με 30€ καυσιμου, δηλαδη περιπου 16λιτρα, ο δεικτης ανεβηκε καρφι εκει που πρεπει και τις 2 φορες, και κατεβαινει χωρις να παρουσιαζει κατι, αρα ειναι θεμα θεσης του φλοτερ, οποτε δεν το πειρραζω.

Προεπιλογή

Ωστόσο προσοχή γιατί μερικά (αρκετά θα έλεγα) βενζινάδικα κλέβουν στα 4 lt το 1. Ζητάς για παράδειγμα 20 € βενζ. και ενώ θα έπρεπε με την τρέχουσα τιμη να έχεις επι πλέον 9,5 lt, τελικά βάζουν σκάρτα 7. Οι αντλίες είναι πειραγμένες που σε οποια περίπτωση κρινουν οι κλέφτες ότι βρήκαν εύκολο θύμα τότε με τηλεχειρισμό κάνουν την αντλία αλά αρσέν λουπέν.

Προεπιλογή

Ωστόσο προσοχή γιατί μερικά (αρκετά θα έλεγα) βενζινάδικα κλέβουν στα 4 lt το 1. Ζητάς για παράδειγμα 20 € βενζ. και ενώ θα έπρεπε με την τρέχουσα τιμη να έχεις επι πλέον 9,5 lt, τελικά βάζουν σκάρτα 7. Οι αντλίες είναι πειραγμένες που σε οποια περίπτωση κρινουν οι κλέφτες ότι βρήκαν εύκολο θύμα τότε με τηλεχειρισμό "ρυθμίζουν" την αντλία αλά αρσέν λουπέν.

Προεπιλογή

Να υπενθημισω οτι αυτο μου το κανει, απο τοτε που ανεβηκαν οι τιμες (με ποσοτητα καυσιμου 20€) μονο σε 2 βενζιναδικα, ενα avin που δοκιμασα τελευταια γιατι ακουσα καλα λογια, και ενα Εκο, το οποιο βαζω και εκει εχει καθαρα καυσιμα, ενω στο Bp που βαζω χρονια και κατα πλειοψηφια, δεν μου το κανει....

Τα συμπερασματα δικα σας.

Προεπιλογή

Το ίδιο πρόβλημα έχει και εμένα (opel corsa c 2004). Πλέον ο βενζινάς θα πρέπει να κάθεται πάνω απο την αντλία για να πατάει το κουμπί, γιατί το αμάξι κόβει συνεχώς. Επίσης ο δείκτης καυσίμου τερματίζει στα 3/4. Από τη στιγμή που το αμάξι κάνει τη δουλειά του δεν το πάω για σερβις για αυτό το λόγο, μιας και οι εργασίες στο ντεπόζιτο είναι ακριβούτσικες.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα Αντλίας Βενζίνης σε Opel Vectra C 1.6 Z16XE
    Από τον/την jstath στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 02:11
  2. πρόβλημα με δείκτη βενζίνης
    Από τον/την savras1977 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 22:31
  3. Πρόβλημα με αντλία βενζίνης σε corsa c 1.2
    Από τον/την billnick05 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 14:14
  4. Πρόβλημα με δείκτη βενζίνης .
    Από τον/την naxos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-12, 13:54
  5. Πρόβλημα με δείκτη βενζίνης
    Από τον/την MyArdenOPC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-09, 21:11

Δικαιώματα - Επιλογές