If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 34
    Senior Member Το avatar του χρήστη Solkatsi
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή Opel corsa D,πρόβλημα με Δείκτη βενζίνης

Καλησπέρα στην παρέα και ευχαριστώ για την φιλοξενία,αρχικά να πω ότι είμαι άσχετος σε ότι αφορά μηχανολογικά το αυτοκίνητο και αφού πρόσφατα αγόρασα ένα opel corsa d sport μεταχειρισμένο προσπαθώ να καλύψω τα βασικά κενά μου.Το πρόβλημα μου είναι οτι μετά από εναν μήνα που εχω το αυτοκινητο εδώ και μια βδομάδα που κάνει κατι περίεργα ο δεικτης της βενζίνης,δηλαδη ενώ έβαλα βενζίνη ο δεικτης δειχνει στο ιδιο σημείο.Οταν καποια στιγμή πάρκαρα για να πάρω εναν καφέ και ξανα-εβαλα προς την μηχανή εδειξε να ξεκολλησε και γεμισε μεχρι ενα σημειο χωρίς ομως θεωρητικά να φτασει ο δεικτης εκει που επρεπε να φτασει(βαση παντα τα χρηματα βενζινης που βαζω παντα και απο προηγουμενες φορες που παρατηρουσα που εφτανε).Τελος πριν γινει αυτο με τον δεικτη οταν μια βδομαδα πριν ειχα παει να βαλω βενζινη και ημουν λιγο πριν μου βγαλει ειδοποιηση για άδειο ντεποζιτο ο βενζινας την ωρα που μου γεμισε με ρωτησε αν φουλαρε γιατι με δυσκολια έπαιρνε την βενζίνη.Εχω ανησυχήσει παιδιά γιατί το έχω πάρει με δόσεις και αν αρχίσουμε ετσι στον πρώτο μήνα χαθήκαμε(ήδη μου είπαν οτι πρεπει να αλλαξω το εργοστιακο ραδιοφωνο γιατί κολλαει και δεν αναβει μερικες φορες παρα μονο αν το βγαλεις απο το ρευμα και το ξαναβαλεις)

Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε καλως ηρθες!

Εχω το ιδιο αμαξι ιδιο μοντελο και σε μενα το κανει με το δεικτη αλλα το πηρα χαμπαρι μετα απο 2 χρονια αφου το ειχα αγορασει μεταχειρισμενο.
    Εγω του εβαζα τουλαχιστον 20€ μεσα στη χειτοτερη 15€ και μεσα ειχε ηδη 1/4 βενζινα δηλαδη κοντα στα 10-11 λιτρα οποτε εκει δεν το εκανε ποτε!
    Αμα του βαλω π.χ. 10€ και εχει κατεβει πριν το λαμπακι στα 6-7 λιτρα και σε μενα αργει να αναιβει! Προβλημα να βαλω βενζινα δηλαδη να σταματει η αντλια δεν ειχα ποτε!
    Τελικα θυμηθηκα, μου ειχαν πει οτι φταιει το φλοτερ δεν εχει τοση ευαισθησια και καποια corsa ειχαν αυτο το θεμα απο τη μανα τους!
    Δεν το εχω πειραξει απο τοτε!

Οσο για το ραδιο δεν γνωριζω αν ειναι κατι απλο. Εσυ εχει να φανταστω την εργοστασιακη πηγη cd 30 mp3;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GEO-07 : 27-09-16 στις 00:14

Προεπιλογή

Συμφωνώ με το Γιώργο. Και το δικό μου το κάνει μερικές φορές αργεί να ανταποκριθεί μετά όμως δείχνει κανονικά. Δεν είναι πρόβλημα αυτό ξέχασε το. Για το ραδιόφωνο ρώτα στο σέρβις που το πας δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Αν γεμίσεις 10 € δε θα κουνηθεί ποτέ η βελόνα ιδίως αν σου έχει ανάψει λαμπάκι. (Ουτε καν στο κρυφό μενου δε θα δεις οτι πήρε 7 lt.(αναπολώ τις παλιές καλές στιγμές που με 3500 δρχ. γέμιζα 3/4 ντεπόζιτο). Μερικές φορές επίσης στο γέμισμα, δεν τερματίζει πάλι η βελόνα στο full. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό πάντως. Το πιθανότερο ειναι αυτο που λέει ο Geo, οτι το floter δεν είναι τοσο ευαίσθητο.

Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Όχι εντάξει 20 ευρώ συνήθως βάζω βενζίνη,απλά στην αρχή με τα 20 πηγαινε ο δείκτης σχεδόν μέχρι την μέση από λίγο πριν βγάλει ειδοποίηση για βενζίνη........επίσης να ρωτήσω κάτι;Οταν η μηχανη δουλευει και ανοιξεις μια πορτα δεν πρεπει να δειχνει μια ειδοποιηση στο κοντερ;Εμένα δεν δειχνει κατι.Οπως και να εχει σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας,θα το παρατηρησω παλι οταν ξαναβαλω βενζινη και θα δω

Προεπιλογή

Για τις πόρτες θα σου δείξει μόνο αν το αμαξι κινηθεί. Όσο είναι σταματημένο δεν βγάζει κάτι. Θα ακουστεί όμως ήχος για το πορτ μπακαζ όταν είσαι σταματημένος αν κάποιος το ανοίξει.

Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις πόρτες θα σου δείξει μόνο αν το αμαξι κινηθεί. Όσο είναι σταματημένο δεν βγάζει κάτι. Θα ακουστεί όμως ήχος για το πορτ μπακαζ όταν είσαι σταματημένος αν κάποιος το ανοίξει.
    Τέλεια δεν το γνώριζα αυτό,ευχαριστώ πολύ.....τελικά είμαι πολύ άσχετος,μου θυμίζει το σκηνικό που την πρώτη μέρα που το αγόρασα το πήγα στον ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει το λαμπάκι της οπισθεν και εκει μου ειπε οτι εχει μονο ενα

Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Τέλεια δεν το γνώριζα αυτό,ευχαριστώ πολύ.....τελικά είμαι πολύ άσχετος,μου θυμίζει το σκηνικό που την πρώτη μέρα που το αγόρασα το πήγα στον ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει το λαμπάκι της οπισθεν και εκει μου ειπε οτι εχει μονο ενα

Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι μοντέλο είναι το δικό σου , το δικό μου στην όπισθεν έχει 2 λάμπες

Προεπιλογή

Της ομίχλης έχει μια πίσω στην πλευρά του οδηγού

Προεπιλογή

Όταν βάζεις μέχρι 12-13 λίτρα βενζίνη δεν θα σου τα δείχνει, και όπως αναφέρθηκε δεν τα δείχνει στο κρυφό μενού. Το μόνο που αλλάζει είναι η ένδειξη της αυτονομίας(range) , πάλι στο κρυφό μενού ( η ένδειξη αυτή είναι η κάτω δεξιά από την ένδειξη των λίτρων βενζίνης στο κρυφό μενού)

Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι μοντέλο είναι το δικό σου , το δικό μου στην όπισθεν έχει 2 λάμπες
    opel corsa d sport του 12/2010 είναι......μου κανει εντυπωση γιατι με το που πηγα μου λεει εχουμε το ιδιο αμαξι εχει ενα φωτακι δεν σου εχει καει

Προεπιλογή

Τι να σου πω ας μας πει κάποιος φίλος με 3Πόρτο τι έχει. Εγώ ξέρω πως έχουν 2. Περίμενε απαντήσεις αλλιώς πήγαινε και σε κάποιον άλλον.

Προεπιλογή

Τα 3πορτα εχουν 1 στην οπισθεν.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vacross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 3πορτα εχουν 1 στην οπισθεν.
    +1 Και εμένα 1 εχει, μην αγχώνεσαι φιλε σιγά σιγά θα τα βρεις όλα στο αμάξι σου !

Senior Member Το avatar του χρήστη Tensakos
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Corsa D GSi

Προεπιλογή

Τα 3πορτα ναι εχουν 1 στην οπισθεν ... τα 5πορτα εχουν 2 ... Στανταρ αυτο !!!
    Να μην το αφηνεις να αναψει λαμπακι βενζινης ωστε να σου δειχνει με την μια τα παντα στον δεικτει της βελονας ποσο βαζεις !!! Ειναι κλασσικο θεμα παντος και μενα το κανει αμα το αφησω με λαμπακι.Οποτε φουλαρετο μια και μετα συμπληρωνε 20ρικακια που λες
    Οταν θα το φουλαρεις πες του βενζινα να σου βγαλει τον αερα απο μεσα να παρει τα μεγιστα σε βενζινη και οχι αερα και να κλεινεις ΚΑΛΑ το καπακι οταν το κλεινεις να ακους 2-3-4 κλακ κλακ ... αλλιως μπορει να σου μυριζει μεσα στο αμαξι βενζινα !!!
    Οσο για το ραδιο εξηγησε μας ποιο εχεις (οταν μπεις στο αμαξι και κοιταξεις το ραδιο γραφει πανω το μοντελο του αν ειναι εργοστασιου) και τι προβλημα εχεις οστε αν καποιος γνωριζει να σε βοηθησει ... αλλιως θες εναν καλυτερο ηλεκτρολογο !!!
    Opel Corsa D 1.4 5d Sport Edition 08' ( Ο Χαμαλης) 108.000χλμ (επωληθη 2018)

Opel Corsa D 1.6 3d Gsi Turbo 09' (Το Βολταδικο) 48.500χλμ

Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε και θα κοιτάξω να τα εφαρμόσω αυτά που μου λέτε......το μονο που με προβληματίζει είναι οτι την τελευταια φορα που εγινε δεν ειχε βγαλει λαμπακι για βενζίνη,είχε ακόμα λίγη(βέβαια μετά από 10 λεπτά έστρωσε αφού είχα σβησει την μηχανη).Τώρα για το ραδιόφωνο(cd 30 mp3 λεει) έγινε το εξής πριν 4 μερες ενω το χρησιμοποιουσα κανονικα παρκάρω να κανω την βολτα μου και οταν πηγα να ξαναμπω πατουσα να ανοιξει και τιποτα,δεν εδινε ρευμα.Πηγα σε εναν που βαζει ηχεια να δει τι γινεται,κοιταξε καλωδια,κοιταξε ασφαλειες κτλπ και τιποτα.Οταν το εβγαλε απο το ρευμα και το ξαναεβαλε επαιξε κανονικα(ακόμα παιζει)αλλα μου ειπε οτι η πηγη μου εχει σιγουρα καποιο προβλημα γιατι ειδε στο ταμπλο μου εσωτερικα και μου το εδειξε και εμενα οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε προσπαθησει να το βγαλει και εκεινος το ραδιοφωνο χωρις ιδιαιτερη επιτυχια(εχει αφησει εγκοπες στο ταμπλο με το κατσαβιδι στο σημειο που εσπρωχνε για να το βγαλει).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solkatsi : 27-09-16 στις 19:44

Προεπιλογή

Εχω παρομοιο προβλημα στα τελευταια 3 γεμισματα (20€ καυσιμου) που εκανα στο corsa, την 1η φορα πηγε στην μεση απο εκει που επρεπε να παει, και σιγα σιγα ανεβαινε, σαν 1η σκεψη νωμιζα οτι με εκλεψε ο βενζινας, γιατι δεν εβαλα απο εκει που βαζω συνηθως, αλλα εβγαλε κανονικα τα Km που επρεπε να βγαλει οποτε μπηκε η κανονικη ποσοτητα καυσιμου, την 2η φορα δεν ανεβηκε καθολου, παρα μονο οταν εσβησα και ξαναναψα την μηχανη, ηρθε απευθειας στην κανονικη θεση του, σημερα με λαμπακι αναμενο, εβαλα και εμεινε κολλημενο χωρις να κουνηθει, και μετα απο περιπου 5 λεπτα αρχισε να ανεβαινει, αλλα εχει φτασει παλι στα μισα απο εκει που θα επρεπε να παει και ανεβαινει σιγα σιγα. Παω για φλοτερ λογικα???
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Αν και δεν εχω εμπειρια απο Opel σε παρομοιο προβλημα σε SEAT το θεμα ηταν τα φλοτέρ.
    Χαλάει η σταθερη κατακορυφη γραμμή απο χαλκο οπου πανω της κινείται το δεικτης και δειχνει οτι να ναι.
    Δεν ξερω αν στο Corsa μπορει να αλλαχθει μονο το φλοτερ ή παει μαζι με την αντλια. Επειδη τα χερια σου πιάνουν μπορεις να το ανοιξεις και να δεις αν μπορεις να το καθαρισεις και να το γυαλοχαρτάρεις. Ισως του δώσεις παραταση ζωής

Προεπιλογή

Την ιδια ''ιδιοτροπία''/ προβλημα εχει και εμενα.
    Βασικά το κανει όταν βάζεις λιγο καύσιμο και κάτω απο το 1/4 του ρεζερβουαρ. Ειχαν βγαλει θεμα λενε οι πρωτες παρτιδες και γενικα το περναγαν στην εγγυση.
    Αλλοι λένε οτι δεν εχει μεγαλη αισθησια το φλοτερ του! Δεν το εχω πειραξει προσωπικα τοσα χρονια διοτι δεν το αφηνω το ρεζερβουαρ με λιγο καυσιμο οποτε δουλευει παντα, πλην ελαχιστων φορων που αργησε να ανεβει!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα Αντλίας Βενζίνης σε Opel Vectra C 1.6 Z16XE
    Από τον/την jstath στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 02:11
  2. πρόβλημα με δείκτη βενζίνης
    Από τον/την savras1977 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 22:31
  3. Πρόβλημα με αντλία βενζίνης σε corsa c 1.2
    Από τον/την billnick05 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 14:14
  4. Πρόβλημα με δείκτη βενζίνης .
    Από τον/την naxos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-12, 13:54
  5. Πρόβλημα με δείκτη βενζίνης
    Από τον/την MyArdenOPC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-09, 21:11

Δικαιώματα - Επιλογές