If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Προεπιλογή KADETT C ΦΡΕΝΑ.

Καλησπερα στο φορουμ.Παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας για μπροστινα φρενα στο ΚΑΝΤΕΤ C το πισωκινητο.Επειδη μαλλον θα χρειαστουν πληρη επισκευη οι δαγκανες οι μανισιες και αλλαγη δισκοπλακες+τακακια και επειδη τα φρενα ζεσταινονται παρα πολυ,αναρωτιεμαι αν υπαρχουν δαγκανες δισκοπλακες απο αλλο μοντελο ΟΠΕΛ που να μπαινουν στο ΚΑΝΤΕΤ κατευθειαν(bolt on)χωρις μετατροπες,ανταπτορες,κ.λ.π και κατα προτιμηση αεριζομενες,και να μπαινουν κατω απο 13αρες ζαντες χωρις προσθηκες.Δεν με πειραζει αν χρειαστει να κοψω την προστατευτικη λαμαρινα πισω απο την δισκοπλακα.Οποιος εχει πληροφοριες και εχει δοκιμαστει με επιτυχια,ας απαντησει.Ευχαριστω.

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

εγω λεω να βρεις εναν σωστο μαστορα κ να φτιαξεις τα δικα σου φρενα να εισαι σιγουρος!
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

tragos,ευχαριστω για την συμβουλη,αυτο σκεφτομουν και εγω να κανω,αλλα το προβλημα της υπερθερμανσης δεν λυνεται με το μανισιο σετ,ακομα και αν ειναι καινουργιο.Δεν μπορει απο ολη την γκαμα της οπελ να μην υπαρχει 1 σετ αεριζομενων(δισκοι δαγκανες),που να μην ειναι bolt on!!
    Σε 1 νισαν 200σχ που ειχα πριν ολα τα φρενα απο το πριμερα μεχρι το σκαιλαιν ηταν bolt on μεταξυ τους (διπιστονα τετραπιστονα)με τα τελευταια να χρειαζονται ξετρυπημα τα μουαγιεν για πενταμπουλονα αν ηθελες να αλλαξεις σε πενταμπουλονους τροχους,η ξετρυπημα οι πενταμπουλονες δισκοπλακες σε τετραμπουλονες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη charas : 23-09-16 στις 06:39

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

αν μιλουσαμε για εμπροσθιοκινητο opel θα σου ελεγα ακριβως τι να κανεις αλλα για kadett c δεν ειμαι κ ειδικος... νομιζω οτι μπενουν οι δαγκανες απο πιο καινουργια οπελ αλλα θελει πατεντα στον δισκο σε μηχανουργειο!
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

μηπως θυμασαι απο ποιο οπελ μπαινουν οι δαγκανες,η καποιος που ξερει σιγουρα,οσο για τις δισκοπλακες δεν υπαρχει προβλημα να τις μικρυνω στην διαμετρο 3-5 χιλ,αν εννοεις αυτο το προβλημα η χρειαζονται ξετρυπημα να γινουν τετραμπουλονες,παλι δεν υπαρχει προβλημα.Αν σκεφτεις οτι κατα μεσο ορο οι δισκοπλακες βγαζουν περιπου 60-65000 χιλιομετρα(τουλαχιστον εγω τοσα χιλιομετρα εκανα και στο νισαν και στο βεκτρα) πριν την αλλαγη,(μιλαμε για 5-6 χρονια χρηση),πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

Προεπιλογή

δαγκανες αμα θες πιο μεγαλες μπαινουν λογικα οπως στο ascona απο omega b αλλα θελει τουλαχιστον 15αρες!μαζι με τουσ δισκους 296χ28!και θελει απλα ενα λαμακι σαν αποστατη για να κεντραριστει η δαγκανα με την δισκοπλακα.και φυσικα οι δισκοπλακες θελουν τορνο να ανοιξει το κεντρο στα 70Φ και να κανει τρυπες 4χ100.ευκολακι ειναι περνεις τη δικια σ για δειγμα και πας τορνο!

Προεπιλογή

Λοιπόν.......

κατ αρχάς...το οτι ζεσταίνονται τά φρένα σου....κάπως δέν μού κάνει καλά.
    Εχω ενα Kadett c 1200 το τρέχω σε διάφορα ραλλάκια καί ποτέ δεν εκανε κίχ.
    Προσφάτως ..αλλαξα δισκόπλακες , κατάφερα καί βρήκα brembo διαμετρος 238 νομίζω , δηλαδή ιδια διαμετρο με την δική του ,τιμή τσάμπα , αλλαξα καί τακάκια.
    Μιά χαρα !!!
    Τί πας να μπλεξεις ????
    ξεκίνα με τα απλά... καί δέν πιστεύω να εχεις πρόβλημα ....
    Σκόπευα μαλιστα να φτιαξω καί σωληνάκια αεροπορικού τύπου αλλα το αφησα στην ακρη. ( ισως προς το παρών )

Στό μελλων θα δούμε ....

Προεπιλογή

Λοιπόν.......

κατ αρχάς...το οτι ζεσταίνονται τά φρένα σου....κάπως δέν μού κάνει καλά.
    Εχω ενα Kadett c 1200 το τρέχω σε διάφορα ραλλάκια καί ποτέ δεν εκανε κίχ.
    Προσφάτως ..αλλαξα δισκόπλακες , κατάφερα καί βρήκα brembo διαμετρος 238 νομίζω , δηλαδή ιδια διαμετρο με την δική του ,τιμή τσάμπα , αλλαξα καί τακάκια.
    Μιά χαρα !!!
    Τί πας να μπλεξεις ????
    ξεκίνα με τα απλά... καί δέν πιστεύω να εχεις πρόβλημα ....
    Σκόπευα μαλιστα να φτιαξω καί σωληνάκια αεροπορικού τύπου αλλα το αφησα στην ακρη. ( ισως προς το παρών )

Στό μελλων θα δούμε ....

Προεπιλογή

μπαινουν απο corsa b kai ολα τα σχετικα. Απλα διαλεξε διαμετρο για να χωρανε στην ζαντα που θες. Δισκοπλακες θα βαλεις παλι βαση της διαμετρου που χωραει manta, omega. Το μοναδικα ουσιαστικο πρωβλημα ειναι οτι μπορει να βρισκει στο ψαλιδι στο τερμα. Εαν βρισκει βαζεις ενα τακακι εκει που κανει τερμα και ολα οκ... Το ιδιο ισχιει για τρομπα σεβρο και κυλινδρακια πισω.

taa

Παρόμοια Θέματα

1. ZHTΕΙTAI OPEL KADETT C 2 ΠΟΡΤΟ Η KADETT CITY.
    Από τον/την charas στο forum ΖΗΤΕΙΤΑΙ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-16, 17:04
  2. Νεο Kadett D στην Παρέα .... Kadett D 1.2s junior 3door παλιός Kadettakias...
    Από τον/την dimpas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-16, 01:17
  3. ''κολλανε'' τα μπροστινα φρενα σε kadett e
    Από τον/την navarxos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-12, 17:13
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 18:34
  5. ΦΡΕΝΑ CALIBRA TURBO 284 ΣΕ ASTRA,VECTRA,KADETT KTL
    Από τον/την tuning club στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-10, 15:20

Δικαιώματα - Επιλογές