If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Προεπιλογή VECTRA C 1.8 2007 νεκρό καντράν-ενδείξεις-λαμπάκια

Γεια σε όλους,

έχω ένα VECTRA C 1.8 του 2007 (το τελευταίο πριν ξεκινήσεις το insignia) με περίπου 90.000km. Το αυτοκίνητο δεν το χρησιμοποιώ πολύ τα τελευταία 5 χρόνια, κάνω περίπου 3.000km τον χρόνο και μου έχει τύχει 2-3 φορές να μείνω και από μπαταρία λόγω ακινησίας.

Κάπου κάπου από την αρχή που είχα αγοράσει το αυτοκίνητο δεν άναβε το καντράν (οι δείκτες ταχύτητας κτλ λειτουργούσαν κανονικά) και μου είχαν πει από την opel να βγάζω και να ξαναβάζω το κλειδί στον κινητήρα. Αυτό γινόταν περίπου μια φορά το 6μηνο, πολύ σπάνια δηλαδή.

Φέτος πρόσθεσα στο αυτοκίνητο ένα σύστημα obd της Interamerican ώστε να πληρώνω λιγότερα ασφάλιστρα καθώς δεν κάνω πάνω από 5.000km τον χρόνο. Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά θα μπορούσα να πω ότι το φαινόμενο με το νεκρό καντράν το παρατηρούσα πλέον πιο συχνά, ίσως μια φορά τον μήνα περίπου.

Τον Αύγουστο φέτος το αυτοκίνητο έμεινε ακίνητο για περίπου ένα μήνα και έμεινα από μπαταρία. Αφαίρεσα την μπαταρία και την φόρτισα πλήρως. Επανατοποθετόντας την μπαταρία, το αυτοκίνητο λειτουργεί κανονικά όμως όλο το καντράν είναι νεκρό, από λαμπάκια και οθονίτσα μέχρι δείκτες. Μόνο το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα ανάβει γυρνώντας τον ηλεκτρονικό και σβήνει μόλις ανάψει ο κινητήρας. Φλας, φώτα κτλ λειτουργούν κανονικά, ακούω τον ήχο του φλας, όλα φυσιολογικά. αλλά δεν ανάβουν λαμπάκια στο καντράν. Αφαίρεσα 2-3 φορές την μπαταρία αφήνοντας μεγάλα χρονικά διαστήματα να περάσουν, έλενξα όλες τις ασφάλειες στον κινητήρα, στο καντράν και πίσω, τις καθάρισα και έριξα contact όπως επίσης άνοιξα, καθάρισα και έριξα contact σπρέι στην φύσα του ABS, διαδικασίες που προτείνουν να κάνει κανείς με παρόμοιο πρόβλημα σε youtube, forums κτλ του εξωτερικού.

Το πρόβλημα όμως παραμένει. Διάβασα ότι μπορεί το πρόβλημα να οφείλεται στην μονάδα CIM που βρίσκεται στο τιμόνι, πίσω από τον αερόσακο οδηγού.

Έχει κανείς την εμπειρία ή παρόμοιο πρόβλημα να με συμβουλέψει για το τι συμβαίνει ή τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Οι εποχές είναι δύσκολες και θα ήθελα να το ψάξω λίγο πριν δώσω στα τυφλά το αυτοκίνητο για επισκευή.

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση προκαταβολικά. Έστω και μια ιδέα μπορεί να βοηθήσει!

Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι,

καμιά πρόταση για το που αλλού θα μπορούσα να ρωτήσω για το πρόβλημα εκτός από αντιπροσωπεία;
    Ενας καλός μάστορας στην Αττική;

Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Sofronas στην λεωφόρο αμφιθεας θα ζητήσεις τον Μάκη. Είναι εξειδικευμενο της opel. Θα βρεις σίγουρα λύση
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

για να μην ανοιγω καινουριο θεμα,μου εβγαλε στο κοντερ το σηματακι της καμενης λαμπας και στην οθονη μου γραφει καμμενη πισω δεξια λαμπα brakelight.
    ουτε η πορειας ειναι καμμενη ουτε των φρενων,ομως η συγκεκριμενη λαμπα ειναι μαυρισμενη και η αντισταση της ειναι ετοιμη να γινει κομματια.λετε να ειναι απο αυτο;

στο κρυφο μενου βλεπω οτι 4 βλάβες ειναι αποθηκευμενες αλλα ειτε με το γκαζι φρενο-αναφλεξη ειτε με το torque pro που εχω δεν μου τις δειχνει.πως αλλιως μπορω να τις δω μιας και δεν εχω την πολυτελεια του χρονου να παω σε συνεργειο που εχει tech2
    Γιάννης

Προεπιλογή

Αλλαξε λαμπα κ καθαρισε επαφες. Αν δεν στις βγαζει το torque ειναι απο can bus ή abs ή airbag ή ac. Αφου δεν ανάβει λαμπάκι σε καίει το 20ρικο; σε 10 μερες μπορει να χουν σβήσει κ μόνες τους
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ Χρήστο!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Τελικά τι έγινε με το πρόβλημα σου? Το έφτιαξες? Τι ήταν τελικά?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο brasilkavala Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και πάλι,

καμιά πρόταση για το που αλλού θα μπορούσα να ρωτήσω για το πρόβλημα εκτός από αντιπροσωπεία;
    Ενας καλός μάστορας στην Αττική;

Ευχαριστώ
    Τελικά τι έγινε με το πρόβλημα? Το έλυσες? Τι είχε το αμαξι?

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τι έγινε με το πρόβλημα σου? Το έφτιαξες? Τι ήταν τελικά?
    δεν βρηκα λαμπα 5/21 με τα στραβα ποδαρακια σε βενζιναδικο και θα παω αυριο σε ενα ηλεκτρολογο μπας και εχει
    Γιάννης

Προεπιλογή

Καλησπέρα στην ομάδα.
    Ξεθάβω αυτό το ποστ διότι έχω ακριβός το ίδιο πρόβλημα, σβησμένο καντράν άλλα πλήρως λειτουργικό αυτοκίνητο, και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι νεότερο επάνω στο θέμα.
    Vectra C GTS μοντέλο 2006.

Ευχαριστώ.

Προεπιλογή

Κανένας;

Προεπιλογή

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και γω, σήμερα έσβησαν όλα. Τι ήταν τελικά ρε παίδες; Τι να κοιτάξω;
    Vectra C - 1,8 140ps

Παρόμοια Θέματα

1. Λαμπάκια για καντράν
    Από τον/την marika-junior στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-15, 21:27
  2. Ενδείξεις καντράν Astra G 2000
    Από τον/την denz στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 00:04
  3. Mπαταρία και ενδείξεις Καντράν
    Από τον/την konvectra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 14:59
  4. Άναψαν για λίγο όλα τα λαμπάκια στο καντράν.
    Από τον/την Nontas GTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-11, 22:06
  5. check Control και ενδείξεις σε Vectra 1,8
    Από τον/την chiskos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-07, 23:16

Δικαιώματα - Επιλογές