If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 63

Προεπιλογή Ηχεία corsa d 5d

Καλημέρα αν και έχω διαβάσει ένα αντίστοιχο θέμα δεν έχω βγάλει άκρη για το 5d. Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω. Σκέφτομαι να αλλάξω τα ηχεία στο corsa. Πίσω δεν έχει καθόλου και τα μπροστινά θέλω να τα αλλάξω. Επειδή είμαι άσχετος στο κομμάτι ήχος. Μπορείτε να μου πείτε τι διαστάσεις ηχείων τι είδους και ποιας εταιρίας να προτιμήσω. Γενικά πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο? Τα Twitter να τα αλλάξω και αυτά? Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Καλημερα!
    Αν και τα εχουμε ξαναγραψει σε αλλα post, τα μπροστινα ηχεια ειναι 16,5cm ή 6.5 in , τα πισω δε ξερω γιατι δεν εχω 5πορτο αλλα στο δικο μου ξερω οτι ειναι 13cm .
    Φυσικα αξιζει να τα αλλαξεις και να βαλεις και στα πισω γιατι τωρα ο ηχος ειναι ελλιπης μεσα στο αμαξι που ακουγονται μονο τα μπροστινα ηχεια!
    Τωρα απο μαρκες προτιμησε επωνυμες (alpine,pionner, magnat κ.α.) και αναλογα ποσα θες να διαθεσεις αγοραζεις τα καταλληλα ( 3 δρόμων να κοιταξεις καλυτερα) μαζι με προσθηκες για να μπορεσουν για να βιζωσουν στις πορτες.
    Τα tweeter γνωμη μου ειναι μη τα πειραξεις γιατι αυτα που εχεις θα σε καλυπτουν συν οτι τα ηχεια που θα βαλεις στις πορτες, 2 κ 3 δρομων εχουν πανω τους Tweeterακι.
    Ολα ειναι θεμα τσεπης και αν θες να τριζει η πινακιδα

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θέλω κάτι σχετικά καλό με όχι πολλά χρήματα. Σίγουρα δεν θέλω να τρίζει η πινακίδα όσο για τα πίσω μήπως κάποιος με 5Πόρτο ξέρει σίγουρα. Και πέρα από αυτό με το βάθος τι γίνεται? Πόσο βάθος πρέπει να έχουν?

Προεπιλογή

To βαθος για τα μπροστινα ηχεια στο 3πορτο, λογικα θα ειναι και στο 5πορτο τοσο, ειναι 57mm.

Αυτο το βαθος για να μη παρεξηγηθω (ξανα) ειναι απο τη λαμαρινα της πορτας μεχρι πισω με κατεβασμενο το τζαμι ωστε να μη βρισκει και έχοντας υποψιν καποιο ηχειο με μεγαλο μαγνητη γιατι στα διαφορα ηχεια που κυκλοφορους το μεγεθως του δεν ειναι ιδιο!

Ο ανταπτορας του ηχειου θα μας δωσει και κανα ποντο ακομα γιατι βγαζει το ηχειο ποιο εξω.
    Οτι ηχεια αλλαζουμε χρειαζονται βασεις-ανταπτορες γιατι τα μαμα ειναι βαση-ηχειο μαζι ωστε να δενει πανω στη λαμαρινα της πορτας.

Για τα πισω ηχεια γιατι δε περνεις μια αντιπροσωπια Opel να ρωτησεις και καλα οτι θελεις να βαλεις ηχεια στις πισω πορτες και αν βαζουν αυτοι, τι ηχεια βαζουν και να μαθεις;

Προεπιλογή

Έχει κανεις άποψη για την σειρά PRO power της magnat? Είναι ένα αξιοπρεπές ηχείο η είναι ότι να ναι

Προεπιλογή

Καλημέρα και από μένα.
    Μια ερώτηση έχω για όσους δεν είχαν πίσω ηχεία και έβαλαν.
    Υπάρχουν κανονικά οι γραμμές η πρέπει να περαστούν?
    Την έχω πατήσει μια φορά με ένα Ibiza και τουλάχιστον θέλω είμαι προετοιμασμένος πριν μπω στη διαδικασία.

Προεπιλογή

Εγώ ακόμα δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω. Μάλλον όμως από ότι μου έχουν πει δεν έχει. Με σιγουριά όμως θα το δεις μόνο όταν βγάλει το πλαστικό της πόρτας. Ακόμα και με τον αριθμό πλαισίου που ρώτησα δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσουν. Εγώ μάλλον την ερχόμενη εβδομάδα θα το κάνω και θα περάσω και εσωτερικό φωτισμό χαμηλά στα πόδια . Όταν το κάνω θα γράψω πάλι τα αποτελέσματα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανεις άποψη για την σειρά PRO power της magnat? Είναι ένα αξιοπρεπές ηχείο η είναι ότι να ναι
    Απο οτι θυμαμαι μου τα ειχε προτεινει ο Koumparos που γνωριζει καλυτερα απο ηχεια, ως μια καλη μαρκα για ηχεια τοτε που ψαχνομουν και εγω !
    Τοτε που τα εψαχνα διαπίστωσα οτι ειναι πολυ καλα για τα χρηματα τους!

Προεπιλογή

Να σαι καλά ρε Γιώργο. Ευχαριστώ πολύ. Έχεις καταλάβει ότι είμαι άσχετος από αυτά!!! Χα χα χα

Προεπιλογή

βασικα ξεκινας λαθος.αλλαξε πρωτα την πηγη και μετα αν δεν ικανοποιηθεις,αλλαζεις και ηχεια.αν αλλαξεις μονο ηχεια δεν θα κανεις τιποτα,ιδιο ηχο θα εχεις παλι.αλλαξε πηγη (ή βαλε ενισχυτη) πρωτα,μην πεταξεις τζαμπα λ7.
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σαι καλά ρε Γιώργο. Ευχαριστώ πολύ. Έχεις καταλάβει ότι είμαι άσχετος από αυτά!!! Χα χα χα
    Δεν ειπα οτι ξερω, στο ψαξιμο και εγω και με τη βοηθεια απο εδω μεσα πηρα λιγο γραμμη τι παιζει!
    Ο καθενας μας κατι ξερει διαφορετικο για αυτο υπαρχει και το forum !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topgear Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα ξεκινας λαθος.αλλαξε πρωτα την πηγη και μετα αν δεν ικανοποιηθεις,αλλαζεις και ηχεια.αν αλλαξεις μονο ηχεια δεν θα κανεις τιποτα,ιδιο ηχο θα εχεις παλι.αλλαξε πηγη (ή βαλε ενισχυτη) πρωτα,μην πεταξεις τζαμπα λ7.
    Θα διαφωνησω μαζι και εξηγω το λογο!
    Δεν ξερω το astra h τι ηχεια εχει απο τη μανα του, αλλα στο corsa ειναι για τα μπαζα, απλα ηχειακια να παιζει!
    Εγω αλλαξα τα μπροστα με μαμα πηγη και απλα δεν υπαρχει σχεση με πριν! Φυσικα αν θες ενα καλο-super ηχοσυστημα η μαμα πηγη πρεπει να παρει ποδι!

Ο Γιαννης( i.karampelas) ουτε πισω ηχεια δεν εχει και θελει να παιζει χωρις τρελες απαιτησεις, ως αμαξι πολης που το εχει! Κανω λαθος Γιαννης;

Προεπιλογή

Τα εργοστασιακά είναι "χάρτινα". Μετα απο 8 χρόνια συμβίωσης με το Corsa και όταν ήρθε η ώρα τους για αλλάγή, τα ηχεία ήταν για πέταμα γιατι είχαν κοπεί περιμετρικά. Δε νομιζω οτι υπάρχει σωστος και λάθος τρόπος στο να ξεκινήσει κάποιος να αναβαθμίζει τόν ήχο του.
    Απλά αν εχεις χάλια ηχεία και καλή πηγή δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ αυτό που θές. Αν έχεις χαλια πηγή και καλά ηχεία ποτέ τα ηχεία δε θα σου δώσουν το 100% των δυνατοτήτων τους αλλά σίγουρα θα χεις ενα καλυτερο αποτέλεσμα απο τα μαμα ηχεία.
    Ο ήχος άλλωστε στο αυτί του καθενός ειναι μια τελειως υποκειμενική άποψη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Corbil : 23-09-16 στις 17:28

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνησω μαζι και εξηγω το λογο!
    Δεν ξερω το astra h τι ηχεια εχει απο τη μανα του, αλλα στο corsa ειναι για τα μπαζα, απλα ηχειακια να παιζει!
    Εγω αλλαξα τα μπροστα με μαμα πηγη και απλα δεν υπαρχει σχεση με πριν! Φυσικα αν θες ενα καλο-super ηχοσυστημα η μαμα πηγη πρεπει να παρει ποδι!

Ο Γιαννης( i.karampelas) ουτε πισω ηχεια δεν εχει και θελει να παιζει χωρις τρελες απαιτησεις, ως αμαξι πολης που το εχει! Κανω λαθος Γιαννης;
    Γιώργο έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Το δικό μου δεν έχει καθόλου πίσω ηχεία. Αν βάλω τα πίσω και βάλω και καινούρια μπροστά φαντάζομαι πως θα βελτιωθεί ο ήχος σημαντικά. Βέβαια θα ήταν πολύ καλό να άλλαζα και πηγή αλλά δεν θέλω να μπω σε τέτοια διαδικασία τώρα.

Προεπιλογή

παιδια ειμαι πολυ μα παρα πολυ ψαγμενος στο θεμα ηχος (σε hi-end ηχοσυστηματα σπιτιου) αλλα και στο αυτοκινητο το ιδιο πραγμα ειναι.Λοιπον,για να παρεις σωστο ηχο πρεπει να εχεις πρωταρχικα σωστο ενισχυτη και μετα σωστο ηχειο.Το αυτοκινητο στην προκειμενη περιπτωση ειναι ενα χωρος που δυσκολα θα ζητησει κανεις πιστοτητα ηχου διοτι ειναι ενας χωρος με πολλους εξωγενης παραοντες που χαλανε την ποιοτητα-πιστοτητα ηχου.Ενας σωστος και ποιοτικος ενισχυτης θα απογειωσει ενα μετριο ηχειο,το αντιστροφο δεν θα γινει ομως.Τα ρευματα ειναι το βασικο σε ενα ηχοσυστημα (σταθεροτητα και τροφοδοσια) και αυτα τα παρεχει η οδηγηση ενος ηχειου ή απλα ο ενισχυτης.Και επειδη στο αυτοκινητο δεν ψαχνουμε την πιστοτητα οπως ανεφερα και παραπανω,η πιο σωστη λυση ειναι αρχικα να φτιαξουμε την οδηγηση των ηχειων.(Η μαμα πηγη ζητημα αν μπορει να αποδωσει 15w/καναλι στο 1kHz χωρις παραμορφωση).Οτι ηχειο και να βαλουμε,αν τους δωσεις να φανε σκατα,σκατα θα παιξουνε...Φιλε Geo07,η εξηγηση στο οτι αλλαξες ηχεια και παιζει καλυτερα εχει ευκολη εξηγηση.τα μαμα ηχεια οντως ειναι υπερβολικα χαλια (χαρτινα ομοαξονικα με κωνο...οτι χειροτερο και φτηνοτερο) και μαλλον εβαλες ευαισθητα ηχεια (<απο 90+db/m) και φυσικα παιζουν καλυτερα με τα ιδια ρευματα.οταν λεω καλυτερα,θα παιζουν λιγο πιο ποιοτικα αλλα οχι και σωστα.αν βαλεις ενισχυτη σωστο με ιδια ηχεια που εχεις θα παθεις πλακα.
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Έχεις να προτείνεις κάτι σε ενισχυτή χωρίς να χρειάζεται μια περιουσία? Δεν θέλω τρελά πράγματα στο αυτοκίνητο απλά να ακούγεται καλύτερα από ότι τώρα.

Προεπιλογή

Κοιτα κατι σε magnat,καλη εταιρια και με σχετικα χαμηλες τιμες σε ενισχυτες και ηχεια.αν θες κατι καλυτερο (που δεν χρειαζεται) πας αλλου.Βασικα τι πηγη εχεις?παιρνει ενισχυτη(βγαζει προενισχυσεις απο πισω?)Αν δεν βγαζει και δεν σκοπευεις να αλλαξεις πηγη,αδικα συζηταμε...
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Της μάνας του είναι η πηγή το cd30 mp3 δεν θυμάμαι αν έχει και άλλο κωδικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη i.karampelas : 23-09-16 στις 23:23

Προεπιλογή

μπηκαν επτελους τα ηχεια. εγινα αλλαγη των μπροστα μαμα ηχεια τα οποια ηταν σκισμενα μπηκαν 17cm διαιρουμενα pioneer μια φθηνη σειρα. πισω δεν ειχε καθολου ηχεια. τραβηχτηκαν γραμμμες και μπηκαν επισης pionneer 13 cm . και εμπρος και πισω τα ηχεια μπηκαν χωρις βασεις και δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το κατεβασμα των παραθυρων. το αποτελεσμα η μερα με την νυχτα σε σχεση με πριν. και η ποιοτητα του ηχου εντελως διαφορετικη αλλα και η ενταση του με την μαμα πηγη μια χαρα ειναι. απολυτα ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα καθως γεμισε ηχο το αυτοκινητο . ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την βοηθεια.

Προεπιλογή

Μπραβο ρε Γιαννη, να τα χαρεις τωρα!!!
    Ηταν μια αλλαγη που χρειαζοταν!!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές