If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 110

Προεπιλογή ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ? ΝΑΙ Η ΟΧΙ

Καλησπερα σας!
    θελω να σας κανω μια ερωτηση περι αλλαγη καδενας!
    Εχω ενα αυτοκινητο corsa c 1.4 twinport 2004 με 185+km περασα μια βολτα απο το συνεργειο για να ρωτησω για κατι περιεργους ηχους οταν στριβω το τιμονι(μαλλον κρεμαγιερα) και μου ειπαν οτι η καδενα χτυπαει.1 λυση μετρηση συμπιεσης λαδιων αν ειναι στα 4 bar ειμαστε καλα και παμε για αλλαγη καδενας..αλλιως αλλαγη λαδιων και μενει ως εχει..αλλαγη λαδιων εχω κανει πριν 1,5 μηνα περιπου.αλλαξα κατηγορια λαδιων δεν ξερω αν επαιξε ρολο..απο castrol 10w40 πηγα σε WEG EXIOS 10w40.
    Οποιον και αν ρωτησα μου ειπαν οτι αλλαγη καδενας δεν γινεται μονο ρυθμισμα..δεν ξερω αν θελει να μου τα αρπαξει επειδη ισως αλλαξα λαδια αλλου πιο οικονομικα..

Προεπιλογή

Εσύ έχεις το αμάξι τόσα χιλιόμετρα, έχεις παρατηρήσει να αλλάξει ο ήχος του;
    Προφανώς και όλοι θέλουν να βγάλουν λεφτα!

Προεπιλογή

εχω το πηρα μετεχειρο..εχει 1,5 χρονο παντα το ακουγα σαν ντιζελ..δηλαδη αυτος ο τρακτεροτος ηχος που ακουσα την πρωτη φορα που το εβαλα μπρος και μεσα στην καμπινα δεν μπορω να καταλαβω διαφορα..δεν ξερω τα λαδια που αλλαξα κατηγορια αν παιζουν ρολο και αυτο με τις συμπιεσεις που μου ειπε..σορρυ για τις λεπτομερειες αλλα δεν εχω και ιδιαιτερη επαφη με μηχανικα..επισης μου ειπε οτι οταν ανεβαζω στροφες ο θορυβος σταματα..δηλαδη το κανει προφανως στο ρελαντι..αν καταλαβα καλα

Προεπιλογή

Εσύ λογικά φοράς το Ζ14xep μοτέρ και το λάδι που καλύτερα πρέπει να βάζεις είναι 5w30.
    Αυτά τα μοτέρ κάνουν θορυθο εκ φύσεως το ποσο κάνει το δικο σου ειναι το θεμα!
    Το συνεργείο το ξέρεις ή πηγές πρωτη φορά; Αν δεν πάρεις γνώμη και από αλλου μη κάνεις τιποτα!

Προεπιλογή

ναι αυτο το μοτερ φοραω.στο συνεργειο αυτο εχω κανει το μεγαλο σερβις με το που πηρα το αμαξι.εκει με συστησαν να παω σαν πρωτη φορα.350 μου ειπαν για αλλαγη μαζι με εργατικα..ειναι πολλα και καιρος για τετοια εξοδα δεν υπαρχουν.σιγουρα θα παρω και γνωμη αλλη.θα βοηθουσε ενα βιντεο απο τον ηχο του αυτοκινητου?

Προεπιλογή

Βάλε ένα βιντεάκι μηπως καταλάβουμε !
    Λάδι 5w30 συνθετικό να βάζεις, πάντως και opelaδο να βάζεις για ποιο φτηνό δεν θα έχεις θέμα.

Προεπιλογή

το βιντεακι εχει λιγο αερα.Αν εμποδιζει τον ηχο θα το ανεβασω οταν θα εχει καλο καιρο.
    https://www.youtube.com/watch?v=KzY3YH4SoEo

Προεπιλογή

Έτσι ακούγονται όλα. Βάλε του λάδι Dexos 2 για παράδειγμα το GM 5W-30 το βρίσκεις με ~6 ευρώ το λίτρο σε 5λιτρο. Βάλε να σου μηδενίσουν το oil computer και να είναι στο έξυπνο mode (όχι απλά χιλιομετρητής) και άλλαζέ τα μαζί με φίλτρο όποτε βγαίνει η ένδειξη. Μετράει κατανάλωση καυσίμου, εκκινήσεις, ώρες λειτουργίας, φορτία και στροφές μοτέρ, θερμοκρασίες λαδιού κλπ. και σου βγάζει πόση ζωή έχει το λάδι σου. Η ένδειξη παίζει πάρα πολύ ανάλογα με το πως το πας. Θεωρητικά το λάδι μπορεί να αντέξει 50.000 αν το πας χαλαρά εθνική, αλλά μόνο 2 ή 3 χιλιάδες χιλιόμετρα αν το σπας στην πίστα.
    Είναι κρίμα να του βάζεις 10W-40, δεν είναι σχεδιασμένο το μοτέρ για τέτοιο ιξώδες και συνήθως αυτά τα λάδια είναι παλαιότερης τεχνολογίας.

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.αυτο με το oil computer δεν καταλαβα. δεν εχει οθονη υπολογιστη το αυτοκινητο μονο το κλασικο μετρημα χιλιομετρων στον χιλιομετρητη (ηλεκτρονικο) εκτος αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα.

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Διαφωνω. Ολα το κορσα εχουν θεμα με τον ηχο αλλα απο το βιντεακι που ανεβασε ο φιλος θεωρω πως οντως θελει αλλαγμα η καδενα και ο τεντωτηρας με τα παρελκομενα. Επισης δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωφρων μετα απο 185000 χλμ με 10w40 λαδια να βαλει ο φιλος 5w30 λαδι. Τουλαχιστον ας βαλει συνθετικο 5w40 λαδι και αν δεν του το καψει ας περασει και σε 5w30 λαδι αν δεν του κανει το 5w40. Αν καιει και το 5w40 τοτε αναγκαστικα παραμενει στα 10w40.

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Αν πατησεις και κρατησεις πατημενο το κουμπακι του οδομετρητη με σβηστο κινητηρα τοτε σου δειχνει ο οδομετρητης ποσα χλμ απομενουν μεχρι το επομενο σερβις. Υποτιθεται οτι λαμβανονται υποψη οι συνθηκες λειτουργιες του κινητηρα για το νουμερο των χιλιομετρων που θα σου γραψει, ειναι δηλ. εξυπνο το συστημα. Το αγαπημενο θεμα του νικολα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ohristou : 10-09-16 στις 15:48

Προεπιλογή

απλα απο οτι ειδα στο ιντερνετ εχει γινει ανακληση για καδενες για το συγκεκριμενο μοντελο.αλλα το δικο μου δεν ξερω αν εχει γινει.νομιζω και να το ψαξω δεν νομιζω να βγαλω καποια ακρη μετα απο τοσα χρονια,για το οικονομικο θεμα αναφερομαι.

Προεπιλογή

Όντως κάνει θόρυβο περισσότερο από οτι το φυσιολογικό!

Προεπιλογή

To δικό μου τέτοιο θόρυβο κάνει εδώ και πάνω από 100.000χλμ. Σε εμένα έγινε η ανάκληση και ησύχασε για 10-20 χιλιάδες χιλιόμετρα. Μετά ήταν και είναι όπως πριν και όπως και στο βίντεο. Μπορείς να πας ή να πάρεις τηλέφωνο μια Οπελ με την άδεια κυκλοφορίας στα χέρια και θα πρέπει να μπορούν να σου πουν αν έχει γίνει η ανάκληση αλλά και τί επιλογές έχεις εφόσον δεν έχει γίνει. Αν δεν έχει γίνει, ίσως είναι καλό να την αλλάξεις την καδένα...ό,τι σου πουν.
    Στο μοτεράκι αυτό μπαίνει λάθος λάδι... το να συνεχίσει να μπαίνει λάθος λάδι δεν ωφελεί.

Αγαπητέ Ohristou, δεν υποτίθεται αλλά λαμβάνονται υπ'όψιν δεδομένα από όλους τους αισθητήρες του αυτοκινήτου. Πρέπει κάποτε να είχα ανεβάσει τη λίστα εδώ. Αλλά ο μετρητής αυτός μπορεί να ρυθμιστεί είτε να είναι έξυπνος είτε απλός χιλιομετρητής. Συχνά τα τσακάλια στο σέρβις τον αλλάζουν σε απλό χιλιομετρητή...
    Τα 180.000χλμ δεν είναι πολλά για ένα XEP μοτέρ. Κανονικά πρέπει να ξεπεράσει τις 400.000χλμ χωρίς πρόβλημα αν υποθέσουμε νορμάλ χρήση και σύμφωνα με τις οδηγίες συντήρηση. Βέβαια αυτό σπάνια συμβαίνει στην Ελλάδα και οτιδήποτε κοντά στα 200.000χλμ. θεωρείται "πολλά χιλιόμετρα". Μόνο και μόνο άμα το ακούς αυτό, καταλαβαίνεις το επίπεδο της συντήρησης που προσφέρεται (με φροντίδα και μεράκι αλλά ουσία τίποτα...τα μισά λάθος και τα άλλα μισά αχρείαστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mangasaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βιντεακι εχει λιγο αερα.Αν εμποδιζει τον ηχο θα το ανεβασω οταν θα εχει καλο καιρο.
    Πραγματι σαν τρακτερ κανει.

αυτος ο εξυπνος μετρητης ειναι σε ολα τα αυτοκινητα? πχ στο δικο μου δεν το εχω δει παρα μονο με χιλιομετρα να υπαρχει επιλογη.
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

Είναι σίγουρα στα facelift Corsa με τον ΧΕP. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει στα pro facelift.
    Αν έχεις το manual βέβαια η απάντηση είναι εκεί μέσα...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mangasaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το βίντεο αν είδα καλά φαίνεται λαδομενος ο αισθητήρας πιεσης λαδιου. Αν είναι έτσι άλλαξε τον γιατί θα σου κάνει πρόβλημα μέσω της πλεξουδας και σε άλλους αισθητήρες με σημαντικό κόστος. Ο αισθητήρας από μόνος του δεν είναι ακριβοι. Όσο για την καδενα γνώμη μου να τον αλλάξεις. Δεν πρέπει να ακούγεται έτσι. Γνώμη μου πως χρειάζεται αλλαγή.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν αλλα πραγματικα διαβασα πραγματα εξωφρενικα.
    ΟΧΙ ο θορυβος ΔΕΝ ειναι ''φυσιολογικος'',ναι κανει παραπανω ''χαρχαλεμα'' λογω καδενας ο z14xep αλλα οχι τυπου τανκ leopard στην αυλωνα.
    ΟΧΙ αν αλλαξεις λαδι ΔΕΝ θα βελτιωθει σε τετοιο προχωρημενο σταδιο.
    ΝΑΙ τα λαδια παιζουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια και ΟΧΙ μη βαζεις ενα φτηνο gm 5-30 μονο και μονο επειδη λεει dexos 2 πανω.(και εγω ετσι την πατησα)

Με λιγα λογια,αμεσα αλλαγη σετ καδενας το οποιο να περιλαμβανει καδενα-γλυστρες-ΓΡΑΝΑΖΙΑ-τεντωτηρα-βιδες κτλ.
    Και απο εδω και περα βαζε καλο λαδι με προδιαγραφες dexos 2 σε μαρκες οπως : liqui molly,mobil 1,motul,redline κτλ.....

Y.Γ.1 χωρις να μπορω να καταλαβω απο το βιντεο,ισως στον θορυβο συμβαλει και προβλημα που ισως να εχεις στην πολλαπλης εισαγωγης (σπασμενο κλαπετο)....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex razorback : 18-09-16 στις 23:24

Προεπιλογή

Εννοείς πως με αλλαγή της καδένας και πιο ακριβά λάδια ο θόρυβος δε θα ξαναεμφανιστεί?
    Γιατί φυσιολογικό δεν είναι αλλά όσα twinport ξέρω τον κάνουν... χωρίς ευτυχώς άλλα παρατράγουδα πέρα από το κροτάλισμα.
    Εμένα έγινε η αλλαγή της καδένας στα πλαίσια της ανάκλησης και ο θόρυβος σταμάτησε για λίγο. Δε θυμάμαι πόσο, ίσως να ήταν και μόνο 6μηνο άντε χρόνος δηλαδή 10-20 χιλιάδες χιλιόμετρα. Μετά έκανε ακριβώς τον ίδιο θόρυβο. Από το σέρβις πάντα με καθησυχάζουν οπότε δεν ασχολούμαι. Έχω δει και 2-3 XEP με ~200.000χλμ που έχουν το θόρυβο χωρίς άλλα προβλήματα.

Αλλά αν πραγματικά έκανες την αλλαγή και με ακριβότερα λάδια δεν εμφανίζεται πάλι ο θόρυβος, και έχεις κάνει min 20.000χλμ. πες το γιατί εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω τέτοια περίπτωση...όσα έχω ακούσει κροταλίζουν.

ΥΓ. Να πω εδώ πως όταν πήρα το δικό μου το 2004 1 έτους με 25.000χλμ. θυμάμαι ότι οδήγησα ένα test drive Corsa και είχε πολύ ραφιναρισμένο μοτέρ. Καθόλου τραχύτητα/κραδασμοί/θόρυβος συγκριτικά με το δικό μου. Το συγκεκριμένο δεν κροτάλιζε καθόλου (αλλά βέβαια είχε τύπου 2-3 χιλιάδες χιλιόμετρα). Οπότε παίζει κάποια μοτέρ να βγήκαν χωρίς το "κουσούρι"...

Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
    ρωτισα για ολικη αλλαγη.μου ειπε γυρω στα 150 το σετ και 150 εργατικα.τα εργατικα δεν ειναι πολλα? ξερω οτι ειναι μανουρα,αλλα οχι και 150.
    τι γνωμη εχετε ?

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αλλαγη καδενας
    Από τον/την Κωστας θεσσ Σαλονικιος στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 138
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-16, 22:19
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ ΣΕ CORSA D 1.3 DIESEL
    Από τον/την ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-16, 22:26
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ CORSA B
    Από τον/την ilioncity στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 14:22
  4. αλλαγη καδενας σε corsa c ???
    Από τον/την corsa(i love kontres) στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-10, 13:52
  5. ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΔΕΝΑΣ
    Από τον/την mrcoolgr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-08, 12:33

Δικαιώματα - Επιλογές