If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Υγραεριο

Προεπιλογή Υγραεριο

Καλημερα...εχω ενα astra j 1.6t 180hp 2010..θελω να το κανω αεριο..γενικα εχω κοιταξει σε αρκετες εταιρειες και εχω καταληξει στο brc plug & drive...υπαρχει καποιος που το εχει βαλει σε αντιστοιχο μοτερ και αν ναι ειναι ευχαριστημενος?

Προεπιλογή

Έχει αν δεν κάνω λαθος ο referravag αυτός θα σου πει
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Αν είσαι αποφασισμένος, το kit της BRC είναι από τα καλύτερα. Εναλλακτικά πας σε Landi Renzo.
    Ο Βαγγέλης έχει βάλει το αντίστοιχο της BRC αλλά σε 1.3cdti.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει αν δεν κάνω λαθος ο referravag αυτός θα σου πει
    Σωστά τα λες Γιάννη!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι αποφασισμένος, το kit της BRC είναι από τα καλύτερα. Εναλλακτικά πας σε Landi Renzo.
    Ο Βαγγέλης έχει βάλει το αντίστοιχο της BRC αλλά σε 1.3cdti.
    Σε 207 βρε το έχουμε βάλει όχι στο diesel!!! χαχαχα

Νίκο όπως σου είπαν τα παιδιά έχουμε τοποθετήσει εδώ και σχεδόν 1 χρόνο (26 του μήνα κλείνει χρόνο!) το Plug N Drive της BRC αλλά σε 1.4 ατμοσφαιρικό κινητήρα. Το σύστημα είναι πάρα πολύ καλό, δεν έχουμε καμία δυσλειτουργία μέχρι τώρα και το αυτοκίνητο πηγαίνει μπάλα και καλύτερα από βενζίνη στις χαμηλο/μεσαίες στροφές... Θα σου πω τις δικές μου εντυπώσεις για το ΚΙΤ, για ποιον λόγο το επέλεξα και για τον εγκαταστάτη μου.

Απ' ότι βλέπω στο TECDOC ο κινητήρας σου πρέπει να είναι ο A16LET. Είναι έμμεσου ψεκασμού (ψεκασμοί στην πολλαπλή εισαγωγής) που σημαίνει ότι θα μπει ΚΙΤ αέριου ψεκασμού όπως και στο δικό μας και όπως είναι και το Plug n Drive. Το ΚΙΤ είναι πάρα πολύ καλό όπως σου είπα. Πρέπει να πάρεις γνώμες από εγκαταστάτες όμως... Εμείς μετά από πολύ έρευνα καταλήξαμε στον LPGas στον Πειραιά (Φωκαίας 4 αν θυμάμαι καλά). ¶ψογοι σε γνώσεις τα παιδιά και ο Χρήστος είναι γκουρού στα BRC... Πριν ξεκινήσουν να βάζουν υγραέριο ασχολιόντουσαν με βελτιώσεις και προγραμματισμούς εγκεφάλων. Επίσης είχαν κάνει ένα φοβερό project με ένα Subaru Forester, όπου του έβαλαν υγραέριο αλλά πειραματίστηκαν παράλληλα και με τον προγραμματισμό του εγκεφάλου του αυτοκινήτου ώστε να εκμεταλλεύεται καλύτερα κάποιες διαφορετικές ιδιότητες του υγραερίου με αποτέλεσμα να πετύχουν καλύτερα νούμερα ιπποδύναμης και ροπής.

Είχαμε περάσει από 3 εγκαταστάτες να κουβεντιάσουμε για BRC πάντα και είχαμε απογοητευτεί τόσο πολύ που είχαμε πει στον δρόμο πηγαίνοντας για τον LPGas (τον είχαμε αφήσει για το τέλος) ότι αν δεν μας πείσει και αυτός δεν θα το κάνουμε υγραέριο το αυτοκίνητο καθόλου... Στους άλλους ούτε για αστείο δεν το αφήναμε το αυτοκίνητο που ο ένας έλεγε ότι δεν θα βάλει το τάδε εξάρτημα καθόλου από το ΚΙΤ, ο άλλος ότι θα το κάνει να δουλεύει βενζίνη στο ρελαντί γιατί αλλιώς θα σβήνει και ο παραάλλος που θα το είχε έτοιμο αυθημερόν και χωρίς προγραμματισμό στον δρόμο αλλά μόνο στάσιμο το αυτοκίνητο. Ευτυχώς για καλή μας τύχη επιβεβαιώθηκαν τα καλύτερα που διαβάζαμε στο φόρουμ των υγραεριοκίνητων απ' όλα όσα έγραφαν τα παιδιά για τον LPGas... Πριν κλείσουμε ραντεβού τον πέρασα από συνέντευξη κανονική τον Χρήστο καθώς είχα διαβάσει πολλά πράγματα που με ενδιέφεραν να τον ρωτήσω και από τα εγχειρίδια εγκατάστασης και προγραμματισμού της BRC... Ήταν ο μόνος που απαντούσε ΑΚΡΙΒΩΣ σε ότι τον ρώταγα, ΑΜΕΣΑ χωρίς να το σκέφτεται καθόλου και δεν μου έλεγε γενικότητες του στυλ "εγώ θα σε πάω βόλτα και θα σου κλείσω τα μάτια να μου λες αν δουλεύει με υγραέριο ή με βενζίνη" όπως μου έλεγαν κάποιοι άλλοι όταν τα έβρισκαν σκούρα σε κάποιες τεχνικές ερωτήσεις που τους έκανα.

Κάποια άλλη φορά είχα ρωτήσει τον LPGas για τον φίλο Βασίλη (z8083) που σκεφτόταν να κάνει και αυτός το δικό του υγραέριο (Α14ΝΕΤ) και ξεκίνησε ο Χρήστος και μου έλεγε λεπτομέρειες για τον συγκεκριμένο κινητήρα και τις ιδιαιτερότητές του... Έμεινα στην κυριολεξία καθότι δεν περίμενα να είναι τόσο ενημερωμένος. Οπότε σε συμβουλεύω να περάσεις από εκεί και να κουβεντιάσετε με τον Χρήστο και να σου λύσει όλες τις απορίες σου. Είναι από τους ακριβότερους αλλά είναι εγγύηση. Τα παιδιά να ξέρεις κάνουν συνεχώς σεμινάρια και ενημερώνονται για νέα πράγματα που εξελίσσονται στον χώρο του... Μάλιστα έτυχε όταν είχαμε πάει πέρσι για εγκατάσταση να ακούσω έναν από τους μηχανικούς που κανόνιζε με κάποιον υπεύθυνο στην άλλη γραμμή του τηλεφώνου να καθίσει στο ίδιο θρανίο με έναν ακόμη μηχανικό που θα πήγαιναν μαζί στο σεμινάριο. Και είναι από τα λίγα μαστόρια που είναι νέα παιδιά αλλά είναι μαστόρια με @@.

Όσον αφορά το σύστημα (Plug & Drive). Εγώ το επέλεξα κυρίως κατόπιν έρευνας σχετικά με το ποιο διαθέτει τον πιο έξυπνο αλγόριθμο "λίπανσης" μέσω βενζίνης. Όπως θα ξέρεις τα περισσότερα συστήματα πλέον υποστηρίζουν παράλληλους μικροψεκασμούς βενζίνης για προστασία των βαλβίδων/εδρών. Δεν δουλεύουν όλα όμως με τον ίδιο τρόπο. Μέχρι πέρσι τέτοια εποχή που είχαμε αποφασίσει για εγκατάσταση η BRC ήταν η μόνη που είχε ποσοστιαίους ψεκασμούς βενζίνης ανάλογα τις στροφές και το φορτίο του κινητήρα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε με τα υπόλοιπα συστήματα αλλά τα υπόλοιπα συστήματα που βασίζονται στο λογισμικό της ΑΕΒ, όπως πχ Landi Renzo,OMVL κλπ (τα περισσότερα βασίζονται σε ΑΕΒ) δεν είχαν ποσοστιαίους μικροψεκσμούς βενζίνης... Τι θα πει αυτό; Χοντρικά για να στο δώσω να το καταλάβεις, στο BRC ο εγκαταστάτης βλέποντας και κρίνοντας κατά τη ρύθμιση αλλά και σύμφωνα με αυτά που συμβουλεύει η BRC για κάθε αυτοκίνητο, επιλέγει ένα ποσοστό βενζίνης που θα ψεκάζεται παράλληλα για "λίπανση" των βαλβίδων. ΠΧ σε εμάς το έχει ορίσει 14%. Αυτό όμως είναι μια μέση τιμή. Δηλ από εκεί και πέρα το σύστημα έχει την εξυπνάδα να αντιλαμβάνεται πόση βενζίνη θέλει να ψεκάσει ακριβώς σε πραγματικό χρόνο. ΠΧ στο ρελαντί την τελευταία φορά που το είδα στο διαγνωστικό έγραφε ότι εκείνη την ώρα ψέκαζε 0,8%-1,5% βενζίνη (έπαιζε). Με ανοιχτό AC πάλι στο ρελαντί ήταν κάπου στο 3%. Πέρσι που το είχα ξανά δει με ανοιχτό AC δίνοντας μια ξερή γκαζιά είδα το ποσοστό της βενζίνης να αγγίζει το 29%-30% και μετά να πέφτει όταν άφησα το γκάζι. Σε διαδρομή επίσης που κάναμε πριν την παράδωση και μου έδειχνε στο διαγνωστικό τις παραμέτρους το ποσοστό της βενζίνης που ψέκαζε παράλληλα έπαιζε ανάλογα με το φορτίο και τις στροφές 7% 10% 12% ανάλογα...

Τα υπόλοιπα συστήματα λοιπόν δεν έχουν αυτή την εξυπνάδα (τουλάχιστον μέχρι πέρσι δεν την είχαν δεν ξέρω αν έχει βγει κάποια ενημέρωση στο λογισμικό τους που να λειτουργεί με τον προηγούμενο τρόπο). Αυτό τι σημαίνει; Ότι ναι μεν ψεκάζουν βενζίνη και τα υπόλοιπα συστήματα παράλληλα, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΑ!! Δηλ τι κάνουν; Ορίζει ο εγκαταστάτης πόσα ms θέλει να ψεκάζει βενζίνη από κάποιες στροφές και πάνω ή και από κάποιο φορτίο και πάνω... Αυτό όμως δεν μεταβάλλεται. Δηλ πάντα θα ψεκάζει τόσα ms όσα του όρισε. Με άλλα λόγια αυτό σημαίνει ότι μπορεί πχ στις χαμηλές και στις μεσαίες στροφές να είναι ΟΚ η λίπανση αλλά σε υψηλότερες στροφές και φορτία να μην επαρκεί η ποσότητα της βενζίνης που ψεκάζει. Ή μπορεί να συμβαίνει το αντίθετο. Να το έχει ρυθμίσει έτσι ώστε στις ψηλές στροφές να είναι εντάξει και να το καλύπτει, οπότε στις χαμηλές να του πέφτει παραπάνω βενζίνη απ' ότι θα έπρεπε...

Αυτή η διαφορά ήταν από τους θεμελιώδεις λόγους που επέλεξα BRC Plug n Drive. Η άλλη είναι ότι με λίγο ψάξιμο που έκανα σε διάφορους εγκαταστάτες, για το δικό μας αυτοκίνητο/κινητήρα οι περισσότεροι εγκαταστάτες είχαν εγκαταστήσει BRC Plug n Drive. 99/100 207 ήταν με BRC. ¶λλος λόγος ήταν ότι σε βίντεο της BRC, στην μονάδα εγκαταστάσεων της BRC στην Ιταλία είχαν στην σειρά ένα σωρό Peugeot και Citroen, πράγμα που δείχνει ότι η PSA μάλλον έχει επίσημη συνεργασία για τοποθέτηση υγραερίου εργοστασιακά. Μέχρι στιγμής εδώ και 18.000χλμ περίπου λέμε μακάρι να το είχαμε βάλει και νωρίτερα... Αργότερα βρήκα επίσημο έγγραφο της Peugeot με εικόνα από τον ίδιο κινητήρα με εργοστασιακά τοποθετημένο υγραέριο και ενθουσιάστηκα πάρα πολύ γιατί η θέση των εξαρτημάτων πάνω στον κινητήρα ήταν ακριβώς όπως μας την έκαναν στον LPGas.

Πέρνα από το συνεργείο (LPGas/INKTEK) και συζήτησε με τον Χρήστο (Δημήτρογλου). Θα σου λύσει όλες τις απορίες.
    Λογικά θα σου βάλει ή τα πορτοκαλί μπεκ ή τα επόμενα (μαύρα; δεν θυμάμαι χρώμα) γιατί εσένα έχει πολλά άλογα. Εμάς στο ταπεινό 207 της σειράς μας έχει βάλει τα μπλε.

Επίσης στο aftersales service 2 φορές που χρειάστηκε να πάμε από Κιάτο - Πειραιά είναι άψογοι.

Αυτά για BRC. Γνώμη μου όμως είναι να σου πει και ο Θωμάς που έχει βάλει κι αυτός Lovato με βελτιωμένα μπεκ κλπ στο δικό του (Α14ΝΕΤ) το οποίο έχει πρόγραμμα επάνω με σχεδόν όσα άλογα έχεις τώρα εσύ. Βασικά ψάξε και στο φόρουμ τον υγραεριοκίνητων μήπως υπάρχουν παιδιά με το ίδιο αυτοκίνητο... Δες και LPGTECH το έχει γνωστός μου σε TJET με ~300άλογα.

Προεπιλογή

Αυτή και αν ήταν γκάφα. χιχιχιχιχι!

Προεπιλογή

Se euxaristw polu gia tis plirofories....na eiste kala

Παρόμοια Θέματα

1. Υγραεριο Zafira OPC
    Από τον/την billkosyf στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-13, 20:22
  2. Zafira B OPC Υγραεριο???
    Από τον/την billkosyf στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-12, 12:31
  3. υγραεριο συνεργεια
    Από τον/την steveroukas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-12, 19:50
  4. Υγραεριο στο Ι.Χ.
    Από τον/την babisskg στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-11, 22:31
  5. Υγραεριο σε 1,6 t sporttourer
    Από τον/την hadjopgr στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-11, 18:34

Δικαιώματα - Επιλογές