If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 76

Προεπιλογή Corsa e intellilink?

Αν και εχω ανοιξει και αλλο threat, ας φτιάξω και αυτο που θα ειναι γενικοτερο για οτι ξερει κανεις για το σύστημα intellilink R4.0 στο opel corsa..
    Αν μαθαίνω κατι θα το γραφω εδω..
    Για την ωρα εχω διαπιστώσει οτι τρεχει το Android auto οπου μεταξυ αλλων μπορεις να εχεις πλοήγηση μεσω Google maps.
    Δεν βλέπω ομως πουθενα τις εφαρμογές που υποτίθεται οτι τρέχει πχ Tune i., και BringGo.. Τις εχει αφαιρεσει στην Ελλαδα η opel? Ξερει κανεις αν μπορουν να μπουν με καποιο τροπο?
    Ευχαριστω,

Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Αυτοκίνητο
    Corsa E

Προεπιλογή

Μακαρι να βρισκαμε μια λυση γιατι το BringGo ειναι χαλια και ζηταει και πολλα για την αγορα του μετα τον δοκιμαστικο μηνα!!!

Προεπιλογή

Μεχρι στιγμης αυτα που εχω βρει: Θελει κινητό με Android 5.0 και πανω. Εγκαταστεις την εφαρμογή Android auto. Μονο που δε θα τη βγαλει στο playstore, γιατι δεν προβλέπεται για Ελλαδα ακομα απο την Google. Μπορεις να βρεις το αρχειο της .apk στο νετ και να την εγκαταστάσεις κανονικα. Μπορεις ετσι να εχεις πλοηγηση μεσω Google maps που θέλει και data ομως.. Επισης εχει Google music. Αν εγκαταστησεις το itunes θα στο εμφανισει και αυτο μεσα στους player του Android auto, οποτε μπορεις να ακους ραδιοφωνα μεσω internet. Και γενικά οτι κανει το Android auto δουλευει.. Ας ελπίσουμε να προσθέσει τιποτα ποιο χρησιμο στο μέλλον η Google.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει καποιος τροπος να κάνουμε mirroring δηλαδη να στηλουμε την εικονα του κινητου στην οθονη..
    Το bringgo το εχω αλλά δε βλέπω να μπορω να το δω στην οθονη. Λογικα κατι κλειδωσε η opel hellas. . Ετσι και αλλιως μαπα είναι βεβαια.. Αν δεν μπορείς να τρεξεις ενα navigon που εχει και καμερες μεσα κλπ τοτε αναγκαστικά το κινητο χρησιμοποιείς..
    Αυτα για τωρα αν μαθω τίποτα ποιο χρησιμο θα το γραψω. Επίσης οι κωδικοί ξεκλειδωματος που υπάρχουν στο νετ δε βλεπω να δουλευουν εδω..

Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Αυτοκίνητο
    Corsa E

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sosimple Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι στιγμης αυτα που εχω βρει: Θελει κινητό με Android 5.0 και πανω. Εγκαταστεις την εφαρμογή Android auto. Μονο που δε θα τη βγαλει στο playstore, γιατι δεν προβλέπεται για Ελλαδα ακομα απο την Google. Μπορεις να βρεις το αρχειο της .apk στο νετ και να την εγκαταστάσεις κανονικα. Μπορεις ετσι να εχεις πλοηγηση μεσω Google maps που θέλει και data ομως.. Επισης εχει Google music. Αν εγκαταστησεις το itunes θα στο εμφανισει και αυτο μεσα στους player του Android auto, οποτε μπορεις να ακους ραδιοφωνα μεσω internet. Και γενικά οτι κανει το Android auto δουλευει.. Ας ελπίσουμε να προσθέσει τιποτα ποιο χρησιμο στο μέλλον η Google.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει καποιος τροπος να κάνουμε mirroring δηλαδη να στηλουμε την εικονα του κινητου στην οθονη..
    Το bringgo το εχω αλλά δε βλέπω να μπορω να το δω στην οθονη. Λογικα κατι κλειδωσε η opel hellas. . Ετσι και αλλιως μαπα είναι βεβαια.. Αν δεν μπορείς να τρεξεις ενα navigon που εχει και καμερες μεσα κλπ τοτε αναγκαστικά το κινητο χρησιμοποιείς..
    Αυτα για τωρα αν μαθω τίποτα ποιο χρησιμο θα το γραψω. Επίσης οι κωδικοί ξεκλειδωματος που υπάρχουν στο νετ δε βλεπω να δουλευουν εδω..
    Σε ευχαριστουμε πολυ για τον κοπο σου!!! Οτι νεοτερο εχεις πεσμας

Προεπιλογή

Μια διόρθωση.. Αν εγκαταστησεις το Tunein ήθελα να γραψω παραπάνω.. Προφανώς η αυτόματη ορθογραφία το μετετρεψε σε iTunes..
    Παντως αν και η υποστήριξη του Android auto αυτη τη στιγμη είναι ψιλοαχρηστη, στο μέλλον μπορει να γινει σημαντική. Αν εξελιχθει το Android auto και υποστηριξει αλλους navigator, εφαρμογές κλπ, θα δουλέψουν αυτόματα στο σύστημα που εχουμε στα corsa, χωρις αναγκη για update απο την opel (το οποιο δεν πρόκειται να υπαρξει) . Στην ουσία το Android auto ειναι εκτος απο εφαρμογή και πρωτόκολλο υποστήριξης. Υποστηρίζει οτι εφαρμογή φτιαξει καποιος ΚΑΙ δωσει έγκριση η Google ΧΩΡΙΣ αναγκη υποστήριξης απο τον κατασκευαστή του συστήματος player.
    Ακόμα ειναι σε νηπιακο σταδιο το Android auto, αλλα με την υποστήριξη τοσων κατασκευαστων ειναι 99% βεβαιο οτι θα εξελιχθεί πολυ. Το θεμα είναι σε ποσο καιρο βεβαια..

Προεπιλογή

Να γραφω μερικα πράγματα μετά απο καιρο μιας και έχω ασχοληθεί αρκετα με το intellilink 4.0
    Λοιπον, παροτι παντου στο ίντερνετ διαβαζες οτι αν βαλεις ενα usb hub ωστε να συνδεσεις 2 usb, ενα με mp3 και ενα για το κινητό ωστε πχ να εχεις android auto και ταυτόχρονα να ακους mp3 απο το αλλο usb, αποφάσισα να το τεστάρω και εγω. Γραφανε σε ολα τα ξενα φόρουμ οτι αν το κανεις αυτο, βλεπει μεν και τα 2 usb, αλλα οχι ως Android auto, αλλά ως 2ο usb στικ.. Θα το ειχα τεστάρει πολυ νωρίτερα αν δε διαβαζα οτι δεν γίνεται..
    Λοιπόν τεσταρα και εγω, και ειδα, οτι.... γίνεται μια χαρα.. Ητε καναν λαθος και γραφανε την εμπειρία τους σε intellilink 3.0 που προφανώς δεν θα γίνεται, ητε απο καποια στιγμη και μετα καποιο update εχουν κανει ωστε να γίνεται. Το usb hub που χρησιμοποιησα εναι ενα φτινιαρικο των 3 ευρω. Η ουσια ειναι:
    Συνδεοντας ενα usb hub, μπορεις να χειρίζεσαι κανονικα το σύστημα και να ακους τα mp3 σου, ενω ταυτόχρονα να εχεις συνδεμενο και το κινητό σου, και να δουλευει το Android auto. Μπορεις να κανεις ζαπινγκ, κανονικα, να εναλασεσαι αναμεσα στον player του intellilink και σε οτιδήποτε αλλο του Android auto.
    Πχ, βαζω να κανω πλοήγηση μεσω Google maps του android auto, ενω ταυτόχρονα ακουω mp3 απο το 2ο usb. Καθε φορα που αλλάζει τραγούδι στο δείχνει σε μια μπαρα στο πανγ μέρος της οθονης για 2, 3 δευτερόλεπτα, πάνω στους χαρτες της πλοηγησης. Με τα κουμπιά αλλάζεις κανονικά mp3 εμπρος, πισω, χωρις να φυγεις απ την πλοηγηση.
    Τελος η πλοηγηση με τους χαρτες της Google μπορει να γινει και ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ αρκει μεσα απο την εφαρμογή των Google map να εχεις αποθηκευσει τον χαρτη για χρηση χωρις δεδομενα.
    Εχεις κανονικα πλοηγηση, με φωνη που πχ διακοπτει το τραγούδι mp3 που παιζει, αν παίζει για 2 δευτερόλεπτα για να σου πει στα ελληνικά στριψε δεξια κλπ.
    Επιλεγεις οδο, κλπ ως προορισμο παντα χωρις χρηση δεδομένων.
    Μονο που άγνωστο γιατι το αργότερο καθε μηνα η Google απαιτει update του χαρτη οταν εισαι σε wifi. Μπορεις.να επιλεξεις να γίνεται αυτόματα.
    Δουλευει ακομα και αυτο:
    Στο κινητο τρεχω navigon για πλοηγηση, ενω ταυτόχρονα απο κατω τρεχει το Android auto και εχω πλοηγηση στην οθονη του intellilink σε Google maps..
    Ετσι συγκρινω και τα 2 προγράμματα.. Πλοηγηση χ 2..
    Οι Google maps έχουν επιλογές για κανονικη πλοηγηση, να βλεπεις σταθερα στο κεντρο ενα βελος που αντιστοιχεί στο αμαξι και γυρω του να κινηται ο χάρτης, οπως ολα τα υπολοιπα προγράμματα πλοηγησης δηλαδή. Απλα πρεπει να επιλεξεις τις κατάλληλες επιλογες στο πρόγραμμα για τετοια προβολή.
    Αν έχουμε ρουταρισμενο κινητο υπάρχουν και μερικα αλλα συν. Επισης υπάρχει επιλογή developers mode στο android auto, ψαξτε το στο Google πως, οπου αν κανεις τικ τις κατάλληλες επιλογές τρεχει και σπασμένα που σε Android auto, δεν τρεχανε μεχρι τωρα. Πχ αν εχεις καποια σπασμενυ/τροποποιημενη εκδοση του spotify, ετρεχε στο κινητο, στην οθονη του intellilink δεν εμφανιζοταν ομως. Τωρα εμφανιζεται με τα κατάλληλα τικ μεσα απο τις επιλογές developers mode του Android auto.
    Επίσης εχω μαθει πως να φτιαχνω λιστες στο intellilink.
    Αυτα για την ωρα..

Προεπιλογή

Καλησπέρα
    Στο δικό μου corsa E υπάρχει προεγκατασταση από το bringo μήπως γνωρίζει κανείς τι άλλο χρειάζεται για να δουλέψει;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Στο δικό μου corsa E υπάρχει προεγκατασταση από το bringo μήπως γνωρίζει κανείς τι άλλο χρειάζεται για να δουλέψει;
    Αφου εχει προεγγατασταση του bringo, λογικα εχεις το παλαιο συστημα intellilink 3.0, οχι το 4.0. Αρα δεν υποστηρίζει Android auto, παρς μονο το bringo..
    Πρεπει να το εγκαταστήσεις και στο κινητο το bringo. Είναι ακριβο και δυστυχώς πολυ χαλια. Αν το βαλεις παντως στο κινητο και το συνδεσεις μεσω usb με το σύστημα, πατωντας το εικονίδιο του bringo στο intellilink, αν ολα ειναι οκ θα τρέξει.

Προεπιλογή

Για περισσότερα για το intellilink κοιταξτε και το αντίστοιχο threat στο αγγλικο φορουμ:
    http://www.corsaeforums.co.uk/viewfo...4f1e3f52f04ef0

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Κατεβάζεις στο κινητό το bring go (1 Eυρω για ένα μήνα δοκιμαστική περίοδο)
    Ανοίγεις την εφαρμογή στο κινητό
    Συνδέεις το κινητό με το intellilink είτε με καλώδιο usb είτε με bluetooth. Μόλις συνδεθεί, η εφαρμογή στο intellilink γίνεται ενεργή(δεν είναι πλέον αχνή). Μπορεί να χρειαστεί να αποσυνδεθείς και να συνδεθείς ξανά.
    Ενεργοποιείς την εφαρμογή στο intellilink
    Δεν είναι και τόσο άσχημη. Αν έχεις δεδομένα στο κινητό έχει δυνατότητα να βρίσκει poi άμεσα μέσω internet.
    Από το να έχεις ξεχωριστά το κινητό να δουλεύει σαν gps και να σου αποσπά την προσοχή, εγώ το προτιμώ.
    Όταν δίνει οδηγίες σταματά η μουσική για λίγο.

Προεπιλογή

Επειδή έχω χαθεί λίγο με το σύστημα με το κινητό... Windows phone πέραν των κλήσεων έχει άλλη εφαρμογή στο σύστημα του corsa? Εμένα δε μου βρίσκει ούτε φώτο ούτε μουσική όταν το συνδέω με bluetooth!

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Δηλαδή το bringo είναι με συνδρομή;
    Δεν ξέρω ούτε πως αγοράζουν από το play store οπότε το αφήνω έτσι.

Προεπιλογή

Να ενημερώσω οτι πριν κανα 2 μερες βρηκανε τον κωδικο που ενεργοποιει developers option στο intellilink 4.0 Ειναι αυτο με το περιστροφικο μπουτον ηχου. Για το παλαιο 3.0 ειχε σπασει προ πολου.
    Για να το ενεργοποίησετε πατατε περίπου 15 φορες στη δεξια πανω γωνια της οθόνης, οποτε καποια στιγμη πεταει ενα μενου να εισαγετε κωδικο.
    Πληκτρολογητε εκει: 20130822 και μετα ΟΚ.
    Πατήστε το softkey πισω, και στις ρυθμίσεις θα εχει εμφάνισει ενα μενου developers option (οπως ακριβως στα κινητα τηλέφωνα για οποιον ασχολείται) , με πολλα υπομενου αν μπειτε μεσα.
    Μεταξυ αλλων ενεργοποιεις wifi αν θες (το τεσταρα και εβγαλε λιστα με ολα τα wifi των πολυκατοικίων που ειχαν εκει κοντα wifi) κλπ.
    Πρακτικα αυτη τη στιγμη δεν υπάρχει κατι χρησιμο ιδιαίτερα, αλλα πχ στο προηγούμενο που ειχε σπασει (το 3.0) ειχαν αλλαξει wallpaper και μερικά άλλα.
    Αν ασχοληθουν χακερς, μπορει να προσθεσουν χρησιμα πράγματα καποια στιμη. Ο κωδικος είναι το 1ο βημα, χωρις αυτον δεν μπορεις να τροποποιησεις τιποτα. Τωρα που βρεθηκε μπορει να δουμε καποια χρήσιμα πράγματα στο μέλλον, μπορει και οχι.
    Βιντεο στο utube και περισσότερα εδω:
    https://www.corsaeforums.co.uk/viewt...p=24779#p24779

Επισης στο παρακάτω link μπορειτε να βρειτε pdf με την πλακετα του intellilink 4.0, σχεδιο, πως ειναι φτιαγμένο κλπ και να τα κατεβασετε.
    https://www.corsaeforums.co.uk/viewt...hp?f=20&t=3122

Αν υπαρξει κατι πρακτικά χρήσιμο στο μέλλον θα το γραψω εδω.

Προεπιλογή

Η πρώτη σοβαρή (εστω σοβαροτερη απο το Google maps) εφαρμογή navigation στο Android auto ειναι γεγονός!
    Το waze εβγαλε την 1η beta που δουλεύει. Οπως ακριβώς επιλέγουμε στην οθονη του intellilink του corsa αναμεσα στις εφαρμογές μουσικής που έχουμε με το κλασικο βελος που παταμε στο εικονίδιο ωστε να επιλέξουμε, τωρα το ιδιο βελος εμφανίζεται και στις εφαρμογές πλοήγησης ωστε να επιλέξουμε απο τις 2 διαθέσιμες (Google maps ή waze).
    Να υπενθυμίσω για οποιον δεν ξερει, το waze ειναι δωρεάν εφαρμογή πλοήγησης που εχει εξαγοραστει εδω και χρόνια απο τη Google.
    Θεωρητικά για να κατεβασεις την beta που δουλεύει πρέπει να εχεις κανει εγγραφή στο πρόγραμμα beta του waze, κατι που δεν εχω κανει οποτε κατεβασα το apk ψαχνοντας στο Google. Επισης εχω εγκαταστησει την τελευταια έκδοση του Android auto παλι απο Google μιας και δεν υποστηρίζει επισημα τη χωρα μας.
    Το waze, δεν χρειάζεται data για να δειχνει τους χαρτες, οταν ομως ψαξεις για μια οδο να σε παει, εκεινη τη στιγμη απαιτει data για να βρει τον προορισμό. Μπορείς να κοψεις τα data μετα και να εχεις πλοήγηση κανονια αν το θες.
    Εχει υποστήριξη για το που υπάρχουν πιθανες καμερες κλπ.
    Το ποσο καλο είναι δεν ξερω, μιας και δεν το χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα. Στο κινητο ειχα το navigon γι αυτο το λογο, που είναι τρομερο και δοκιμασμενο. Αλλα δεν δουλεύει σε Android auto φυσικά..
    Για να μη γραφω περισσότερα να δωσω τα αγγλικά link οπου γραφω με το ιδιο ονομα και εκει για οποιον θελει να μαθει περισσότερα, link απο που θα κατεβασει, εκδοσεις και απο τα 2 που χρειάζονται κλπ.
    https://www.corsaeforums.co.uk/viewt...hp?f=20&t=3162
    https://forum.xda-developers.com/and...t3567719/page3

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Δεν κατεχω απο αυτα....κριμα.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες Sosimple !! οποιαδηποτε άλλη πληροφορια βρεις ποσταρε το εδω

Μια ερώτηση: το waze beta ειναι διαφορετικη εφαρμογη απο την waze που μου εμφανιζεται στο play store?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggos87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες Sosimple !! οποιαδηποτε άλλη πληροφορια βρεις ποσταρε το εδω

Μια ερώτηση: το waze beta ειναι διαφορετικη εφαρμογη απο την waze που μου εμφανιζεται στο play store?
    Ναι, θες την εκδοση 4.24.0.113 beta που μπορείς να κατεβάσεις απο εδω http://www.apkmirror.com/apk/waze/wa...0-113-release/
    Δε νομιζω να υπάρχει πρόβλημα να βαλω το link μιας και πρόκειται για free εφαρμογή και οχι επι πληρωμή.
    Απλα κανονικά πρέπει να κανεις sign up στο site της waze για να γίνεις beta tester προκειμένου να σου δωσουν link για αυτή την έκδοση. Την έχουν ανεβάσει εκει οποτε την κατεβαζετε απο εκει και γλυτωνετε ολη τη διαδικασία.
    Μονο αυτη η έκδοση θα εμφανιστεί στην οθονη του αυτοκινήτου, καμια απο τις προηγούμενες και φυσικά οχι αυτη του playstore .
    Ειναι η 1η beta, που σημαίνει οτι εχει μικρο προβλήματα και θα εξελίσσεται μεχρι που θα βγει καποια στιγμη η 1η επίσημη, παντα δωρεάν.

Προεπιλογή

ευχαριστούμε Sosimple. Αν και με έχει ικανοποιήσει αρκετά το google maps και ειδικά στο θέμα της κίνησης των δρόμων θα το δοκιμάσω και αυτό.

γενικά αν βρίσκεται καλές εφαρμογές για το google auto πείτε;

K μια ερώτηση. Υπάρχει καμία εφαρμογή που επιτρέπει να διαβάσουμε τα μηνύματα που μας στέλνουν, ή τις έχουν κόψει για λόγους ασφαλείας;

Προεπιλογή

Να και ενα βιντεο του waze πανω στην οθονη του αυτοκινήτου μας για να δειτε πως δουλεύει.
    https://youtu.be/lfbz6hWV5ng

Προεπιλογή

**** OBD2 για Android auto ****
    Να ενημερώσω οτι βγηκε το 1ο plugin ωστε να δουλευει obd2 interface σε Android auto (δηλαδη και στην οθονη του corsa εφοσον υποστηρίζει Android auto, οσοι δηλαδή έχουν intellilink 4.0 και πανω).
    Το obd2 interface ειναι για οποιον δεν ξερει, μια μικρη bluetooth συσκευή κόστους 20-30€ που κουμπώνει σε αντίστοιχη υποδοχή στο αμαξι και δείχνει σε οθονη πχ Android ή Windows συσκευής χρησιμες πληροφορίες πχ ποσότητα βενζινης, ταχυτητα, στροφες κινητηρα, καυσαερια, βλαβες κλπ με την κατάλληλη εφαρμογή.
    Καποιος developer εφτιαξε μια εφαρμογή ωστε να δουλευει και σε Android auto, άρα να μπορουμε να δουμε τις πληροφορίες στην κεντρική οθονη του αυτοκινήτου.
    Να ενα βιντεο για να καταλάβετε τι δειχνει για την ωρα:
    https://youtu.be/bD-e7wk8pPc
    Εδω περισσότερες πληροφορίες :
    https://forum.xda-developers.com/gen...orque-t3657805
    Για να δουλέψει θελει:
    -Αγορα του OBD2 interface αν δεν εχουμε
    -Αγορά απο playstore της εφαρμογής Torque pro απο playstore εδω: https://play.google.com/store/apps/d...g.prowl.torque
    -Αγορά του plugin για Android auto απο τον developer. Δυστυχώς η Google δεν εγκρινει για την ωρα τέτοιες εφαρμογές οποτε ειναι ποιο μπέρδεμα να την αγοράσει κάνεις. Θελει paypal βλεπω και εγκατασταση της εφαρμογής του xda και αγορα του απο εκει.
    Δεν το εχω κανει ακομα, αλλα καποια στιγμη θα το κανω αφου αγορασω odb2 και βρω τροπο να παρω το plugin.
    Εαν και οταν το κανω θα βαλω φωτο εδω και θα ενημερώσω πως δουλεύει, αν δεν το εχει κανει καποιος αλλος ως τοτε..
    Αυτα..

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πως θα βρω χάρτες για R 4.0 Intellilink
    Από τον/την piastras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-16, 21:04
  2. Corsa e intellilink δεν παίζει mp3 vbr?
    Από τον/την Sosimple στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-16, 15:59
  3. IntelliLink
    Από τον/την Sotos_ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 23:06
  4. Corsa E αναβάθμιση Intellilink
    Από τον/την chapapak στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-15, 13:51

Δικαιώματα - Επιλογές