If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Προεπιλογή

ΜΗΝ αφησεις με τπτ το αμαξι σου ''να το ψαξουν''...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ σου λεω, τζαμπα χρεωσεις θα φας για το τιποτα!!!
    Ασχετοι, πειραματα στα αμαξια μας θα κανουν???? Παρτο φυγε και πανε αλλου...
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιος ο λογος να μεινει το αμαξι μεσα???????????????????

Καλά ξεμπερδέματα ...
    Για να ψάξουν το πρόβλημα. Κατανοώ ότι δεν μπορούν με μισή και μία ώρα που είχα στην διάθεσή μου να βρουν την βλάβη, ωστόσο ελπίζω να την βρουν και να διορθωθεί
    OPEL: Otan Pairnei Empros Logyrnawwww

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μια ανεβάζει πίεση μια όχι...το αμάξι πρέπει να μείνει μέσα.Πσσσσ...μιλάμε για διάνοιες.
    Σε νοσοκομέιο για by pass, πιο γρήγορα ξεμπερδεύεις.
    Μεγάλη υπομονή στον φίλο...!!Εγώ ανυσηχώ πολύ για το "κοστούμι" που θα σου ετοιμάσουν οι μηχανικάρες εκεί.
    Θα έδινα στο αμάξι χάπια για την πίεση αλλά μάλλον δεν θα δω αποτέλεσμα
    Φίλε μου ευχαριστώ πολύ, χρειάζεται πολύ υπομονή, είναι σπάσιμο νεύρων.. Πράγματι το "κοστούμι" είναι το μέγα ζήτημα.. Δε θέλω να το σκέφτομαι. Έχουμε στεγνώσει από οικονομική άποψη κυριολεκτικά!
    Πάντως για να μην βλέπω το ζήτημα μονόπλευρα και για να είμαι ειλικρινής και δίκαιος, οφείλω να πω ότι στο παρελθόν υπήρχαν περιπτώσεις που τα "παιδιά" έκαναν εξαιρετική δουλειά σε άλλο αμάξι Opel, αυτό το αναγνωρίζω. Αλλά..τώρα τι κάνουμε..

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Υπομονή φίλε, μακάρι να φτιαχτεί και να μην ξανά ασχοληθείς με το συγκεκριμένο.Όπως και να χει εδώ θα είμαστε να μας ενημερώνεις για το θέμα.

Προεπιλογή

Πέρα από υπομονή δεν κάνω και τίποτα άλλο.. Περιμένω, αναμένω , υπομένω. Θα ενημερώσω σχετικά μόλις έχω νεότερα, το αμάξι δε τους το έχω αφήσει ακόμα..

Senior Member
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

εγώ στη θέση σου θα είχα παραγγείλει ένα διαγνωστικό για να βλέπω όποιες μετρήσεις δείχνει, και να μην εξαρτώμαι 100% από το συνεργείο. Για τους ξένους, η σωστή διάγνωση προυποθέτει και δοκιμή στο δρόμο, χρόνο που μάλλον δεν έχει να αφιερώσει σε ένα μόνο αμάξι το επίσημο συνεργείο, όταν περιμένουν άλλα στη σειρά....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsa3333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στα αγαπητά μέλη του Forum.
    Είναι η δέυτερη φορά που γράφω, και θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να πω ξανά ένα ευχαριστώ για την ύπαρξη αυτού του χώρου. Εκτιμώ πολύ το γεγονός ότι υπάρχει. Βοηθάει πολύ.

Για να είμαι ειλικρινής αφιέρωσα τόσο στο παρελθόν άλλο τόσο και σήμερα πολλές ώρες για να διαβάσω αρκετά threads (πιο πολύ αυτό http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?14413) ώστε να ενημερωθώ για το συμβαίνει στα Corsa μας.
    Πραγματικά πολλά μέλη αξίζουν πολλά μπράβο διότι όχι μόνο βοηθάνε με ειλικρινές ενδιαφέρον και με ανιδιοτέλεια, αλλά και για το ότι συνεχίζουν και είναι ενεργά έως σήμερα. Ευχαριστώ και αυτά τα μέλη που έστω και αν βοήθησαν άλλους, χωρίς να το ξέρουν βοήθησαν στο παρελθόν και εμένα.

Στο δια ταύτα τώρα

Είμαι κάτοχος ενός Corsa 1.3 Diesel 95PS.

Το τελευταίο διάστημα, στα 145.000χλμ περίπου, μου άναβε η λυχνία βλάβης (αυτή με το αμάξι και το γαλλικό κλειδί) για μερικά δευτερόλεπτα και μετά έσβηνε. Αυτό έγινε για κάποιες φορές. Το πήγα στην Opel και μου είπαν ότι αν δεν είναι αναμμένη η λυχνία δεν μπορούν να δουν τι είναι (έπειτα έμαθα ότι δεν ισχύει αυτό). Για ένα διάστημα δεν άναψε, ωστόσο στα 152.000χλμ περίπου, άναψε ξανά αυτή η λυχνία και είχα τα εξής συμπτώματα αυτή την φορά:
    1) Ανέβηκε η κατανάλωση καυσίμου
    2) Είχα και αρκετούς αυτόματους καθαρισμούς (αυτά έχουν τα dpf) σχεδόν κάθε 200χλμ περίπου
    3) Ενώ οδηγώ μερικές φορές σβήνει η λυχνία και το αμάξι τουρμπίζει κανονικά. Μόλις περνάω τα 3.500rpm το αμάξι δεν τουρμπίζει και λειτουργεί μόνο ατμόσφαιρα
    4) Πήγα στην Opel και είδαν με το διαγνωστικό τις παρακάτω βλάβες P2565 & P003A.

Ψάχνοντας απο εδώ και απο εκεί μου λένε στην Opel ότι ένα εξάρτημα (βαλβίδα υποπίεσης turbo) δεν δίνει σωστά εντολή για τούρμπισμα και το αμάξι κόβει... Το αλλάζουμε λοιπόν (100€), σβήνουμε τις βλάβες απο το διαγνωστικό και μετά την αλλαγή το αμάξι να πω την αλήθεια τούρμπιζε κανονικά και σε πολλές στροφές. Το οδηγήσαμε με έναν απο την opel και όλα καλά, σε όλες τις ταχύτητες. Καλά για τα πρώτα 100χλμ...γιατί έπειτα ξανά άρχισε να ανάβει η λυχνία και καθώς ανέβαζα στροφές κατα την οδήγηση έσβηνε. Για τα επόμενα 100-150χλμ συνέβαινε αυτό. Έπειτα όμως συνέβη πάλι το ίδιο η λυχνία άναψε και δεν έσβησε έως σήμερα.

Τα συμπτώματα έως σήμερα είναι τα ίδια, αναμμένη λυχνία και δεν έχω τουρμπίνα. Μάλιστα παρατήρησα ότι απο εκεί που με ένα γεμισμα ΒP Ultimate Diesel / Shell V Power Diesel έκανα πέριπου 750χλμ με μέση κατανάλωση τα 4,8L , τώρα κάνω 650χλμ με μέση κατανάλωση 5,6L με 5,8L / 100km. Επίσης κάθε λίγο και λιγάκι να και ένας ακόμα καθαρισμός εμφανίζεται. Είναι πολύ σπαστικό να θες να πας κάπου και να πρέπει να περιμένεις να τελειώσει. (Εντούτις πάντα τηρώ τον καθαρισμό και περιμένω σαν καλός ιδιοκτήτης Opel, τρομάρα μου)
    Που μπορεί να οφείλεται η βλάβη;
    Στην τουρμπίνα;
    Σε κάτι ηλεκτρικό;
    Στο Dpf;
    Σε κάτι άλλο;
    Για καινούρια ανταλλακτικά παιδιά γνωρίζετε και εσείς καλά ότι δεν συμφέρει κάν.. οι τιμές είναι τρελές! Και πιο πολύ αυτοί που τις ορίζουν!

Διάβασα σήμερα όλο το thread μήπως και το πρόβλημα μου σχετίζεται με το DPF. Αλλά να πω την αλήθεια μετά από τόσε γνώμες και περιστατικά Θόλωσα!

Υπάρχει κάποιος που να είχε / έχει έρθει αντιμέτωπος με το ίδιο πρόβλημα / βλάβες και να το έχει λύσει; Θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας.
    Στις ημέρες που ζούμε είναι σίγουρο ότι δεν μπορούμε να δίνουμε λεφτά για πειράματα και καινούρια ανταλλακτικά χωρίς να έχουμε επιβεβαιώσει την πηγή του προβλήματος.

Παρακαλώ πολύ μοιραστείτε την γνώμη σας / σκέψεις σας / συμβουλές σας και ότι άλλο πιστεύετε ότι θα βοηθήσει. Η αλήθεια είναι ότι οι μετακινήσεις όλης της οικογένειας εξαρτώνται από αυτό το αμάξι και πρέπει οπωσδήποτε να βρεθεί μια λύση πριν προκύψει κάτι ακόμα χειρότερο (δεν ξέρω και γω τι).

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά που διαβάσατε το πρόβλημά μου και για τις απαντήσεις σας.
    Το αναφέρω και εδώ . Γνωστός έχει ίδιο μοντέλο με 160,000 χιλιόμετρα .
    Πρίν 2 μήνες αλλάχτηκε η EGR καθώς και η προθέρμανση 3ου κυλίνδρου .
    Δε το οδηγω καθημερινα , οπότε δε ξερω τη γενική συμπεριφορά του.
    Σημερα βάλαμε διαγνωστικό opcom και έβγαλε τον ίδιο κωδικό : P003A-00 Turbocharger boost control position not learned
    Υπάρχει ανάλογο θέμα βέβαια αλλά εσυ μήπως βρήκες τι φταίει .
    Να αλλάξουμε για αρχή μια βαλβίδα υπερπλήρωσης ; Φοράει τον ίδιο κωδικό με το μοτέρ Ζ13DTE ;
    Για αρχή κάναμε ενα καθαρισμό των σφαλμάτων και αναμενουμε τι θα ξανα εμφανίσει.

Προεπιλογή

Καθαρισμό θα κάνετε αλλά μην περιμένετε μήπως και το ξαναεμφανίσει. Αν έχετε την δυνατότητα να το πάτε βόλτα με διαγνωστικό και live data να το κάνετε.
    Θα κοιτάξετε την disared πίεση και και την πραγματική. Αν έχει μεγάλη διαφορά είναι η βαλβίδα λογικά. Τα 160.000 χιλιόμετρα είναι πραγματικά?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθαρισμό θα κάνετε αλλά μην περιμένετε μήπως και το ξαναεμφανίσει. Αν έχετε την δυνατότητα να το πάτε βόλτα με διαγνωστικό και live data να το κάνετε.
    Θα κοιτάξετε την disared πίεση και και την πραγματική. Αν έχει μεγάλη διαφορά είναι η βαλβίδα λογικά. Τα 160.000 χιλιόμετρα είναι πραγματικά?
    Τελικά όπως φάνηκε από τα δεδομένα για το dpf το αμάξι στο καντράν γράφει 160,000 χιλιόμετρα και στη πραγματικότητα έχει 225.000.
    Τους το είχα αναφέρει και είχα ρωτήσει και εδώ , αλλά με το opcom όπως έχει γράψει και ο Νίκος - Karaman πρέπει να μπεις ως astra j με a13dte , χθες το δοκίμασα .
    Θα ψάξω τώρα να δω που είναι στο opcom η συγκεκριμένη πίεση disared και τη πραγματικη

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. Σφάλμα p136, λαμπάκι μπαταρίας corsa c
    Από τον/την avalanche3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 20:05
  2. λαμπάκι καυσαερίων opel corsa
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 22:56
  3. Λαμπάκι Immobilizer σε Opel Corsa C
    Από τον/την harispug στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 21:39
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-11, 11:56
  5. corsa b λαμπάκι μοτέρ ΒΟΗΘΕΙΑ
    Από τον/την nick_papag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-10, 13:51

Δικαιώματα - Επιλογές