If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 49

Lightbulb Corsa D 1.3 Αναμμένο λαμπάκι, δεν λειτουργεί το Turbo & αρκετοί αυτόματοι καθαρισμοί

Καλησπέρα στα αγαπητά μέλη του Forum.
    Είναι η δέυτερη φορά που γράφω, και θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να πω ξανά ένα ευχαριστώ για την ύπαρξη αυτού του χώρου. Εκτιμώ πολύ το γεγονός ότι υπάρχει. Βοηθάει πολύ.

Για να είμαι ειλικρινής αφιέρωσα τόσο στο παρελθόν άλλο τόσο και σήμερα πολλές ώρες για να διαβάσω αρκετά threads (πιο πολύ αυτό http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?14413) ώστε να ενημερωθώ για το συμβαίνει στα Corsa μας.
    Πραγματικά πολλά μέλη αξίζουν πολλά μπράβο διότι όχι μόνο βοηθάνε με ειλικρινές ενδιαφέρον και με ανιδιοτέλεια, αλλά και για το ότι συνεχίζουν και είναι ενεργά έως σήμερα. Ευχαριστώ και αυτά τα μέλη που έστω και αν βοήθησαν άλλους, χωρίς να το ξέρουν βοήθησαν στο παρελθόν και εμένα.

Στο δια ταύτα τώρα

Είμαι κάτοχος ενός Corsa 1.3 Diesel 95PS.

Το τελευταίο διάστημα, στα 145.000χλμ περίπου, μου άναβε η λυχνία βλάβης (αυτή με το αμάξι και το γαλλικό κλειδί) για μερικά δευτερόλεπτα και μετά έσβηνε. Αυτό έγινε για κάποιες φορές. Το πήγα στην Opel και μου είπαν ότι αν δεν είναι αναμμένη η λυχνία δεν μπορούν να δουν τι είναι (έπειτα έμαθα ότι δεν ισχύει αυτό). Για ένα διάστημα δεν άναψε, ωστόσο στα 152.000χλμ περίπου, άναψε ξανά αυτή η λυχνία και είχα τα εξής συμπτώματα αυτή την φορά:
    1) Ανέβηκε η κατανάλωση καυσίμου
    2) Είχα και αρκετούς αυτόματους καθαρισμούς (αυτά έχουν τα dpf) σχεδόν κάθε 200χλμ περίπου
    3) Ενώ οδηγώ μερικές φορές σβήνει η λυχνία και το αμάξι τουρμπίζει κανονικά. Μόλις περνάω τα 3.500rpm το αμάξι δεν τουρμπίζει και λειτουργεί μόνο ατμόσφαιρα
    4) Πήγα στην Opel και είδαν με το διαγνωστικό τις παρακάτω βλάβες P2565 & P003A.

Ψάχνοντας απο εδώ και απο εκεί μου λένε στην Opel ότι ένα εξάρτημα (βαλβίδα υποπίεσης turbo) δεν δίνει σωστά εντολή για τούρμπισμα και το αμάξι κόβει... Το αλλάζουμε λοιπόν (100€), σβήνουμε τις βλάβες απο το διαγνωστικό και μετά την αλλαγή το αμάξι να πω την αλήθεια τούρμπιζε κανονικά και σε πολλές στροφές. Το οδηγήσαμε με έναν απο την opel και όλα καλά, σε όλες τις ταχύτητες. Καλά για τα πρώτα 100χλμ...γιατί έπειτα ξανά άρχισε να ανάβει η λυχνία και καθώς ανέβαζα στροφές κατα την οδήγηση έσβηνε. Για τα επόμενα 100-150χλμ συνέβαινε αυτό. Έπειτα όμως συνέβη πάλι το ίδιο η λυχνία άναψε και δεν έσβησε έως σήμερα.

Τα συμπτώματα έως σήμερα είναι τα ίδια, αναμμένη λυχνία και δεν έχω τουρμπίνα. Μάλιστα παρατήρησα ότι απο εκεί που με ένα γεμισμα ΒP Ultimate Diesel / Shell V Power Diesel έκανα πέριπου 750χλμ με μέση κατανάλωση τα 4,8L , τώρα κάνω 650χλμ με μέση κατανάλωση 5,6L με 5,8L / 100km. Επίσης κάθε λίγο και λιγάκι να και ένας ακόμα καθαρισμός εμφανίζεται. Είναι πολύ σπαστικό να θες να πας κάπου και να πρέπει να περιμένεις να τελειώσει. (Εντούτις πάντα τηρώ τον καθαρισμό και περιμένω σαν καλός ιδιοκτήτης Opel, τρομάρα μου)
    Που μπορεί να οφείλεται η βλάβη;
    Στην τουρμπίνα;
    Σε κάτι ηλεκτρικό;
    Στο Dpf;
    Σε κάτι άλλο;
    Για καινούρια ανταλλακτικά παιδιά γνωρίζετε και εσείς καλά ότι δεν συμφέρει κάν.. οι τιμές είναι τρελές! Και πιο πολύ αυτοί που τις ορίζουν!

Διάβασα σήμερα όλο το thread μήπως και το πρόβλημα μου σχετίζεται με το DPF. Αλλά να πω την αλήθεια μετά από τόσε γνώμες και περιστατικά Θόλωσα!

Υπάρχει κάποιος που να είχε / έχει έρθει αντιμέτωπος με το ίδιο πρόβλημα / βλάβες και να το έχει λύσει; Θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας.
    Στις ημέρες που ζούμε είναι σίγουρο ότι δεν μπορούμε να δίνουμε λεφτά για πειράματα και καινούρια ανταλλακτικά χωρίς να έχουμε επιβεβαιώσει την πηγή του προβλήματος.

Παρακαλώ πολύ μοιραστείτε την γνώμη σας / σκέψεις σας / συμβουλές σας και ότι άλλο πιστεύετε ότι θα βοηθήσει. Η αλήθεια είναι ότι οι μετακινήσεις όλης της οικογένειας εξαρτώνται από αυτό το αμάξι και πρέπει οπωσδήποτε να βρεθεί μια λύση πριν προκύψει κάτι ακόμα χειρότερο (δεν ξέρω και γω τι).

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά που διαβάσατε το πρόβλημά μου και για τις απαντήσεις σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsa3333 : 30-06-16 στις 12:35

Προεπιλογή

φιλε μου καλησπερα δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω στο προβλημα σου απλα θελω να σε ρωτησω αν σου αναβει την λυχνια οταν κανει αυτοκαθαρισμο γιατι εχω ακριβως το ιδιο μοντελο και χρονολογικα με 58000 χιλιομετρα και ποτε δεν εχω δει την λυχνια αναμενη οταν κανει αυτοκαθαρισμο.

Προεπιλογή

Toν maf να μετρήσετε για αρχή
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Toν maf να μετρήσετε για αρχή
    Δεν γνωριζω τι ειναι αυτο.. Αλλα εψαξα στο φορουμ κ βρηκα μια απαντηση. Την παεαθετω παρακατω.

πληροφορεί την ECU για την μάζα του εισερχόμενου αέρα. Ο αισθητήρας αυτός μετατρέπει την μάζα του εισερχόμενου αέρα σε ένα σήμα τάσης. Το σήμα αυτό στους περισσότερους MAF είναι αναλογικό, αλλά υπάρχουν και κάποιες σχεδιάσεις που παράγουν ψηφιακό σήμα. Βρίσκεται στον αγωγό εισαγωγής αέρα μετά το φίλτρο και μετά την πεταλούδα. Κατασκευαστικά υπάρχουν δυο τύποι αισθητήρων MAF, ο θερμού νήματος και λεπτού φίλμ. Η αρχή λειτουργίας τους είναι παρόμοια.

Πως μετριεται το MAF? Γινεται στην opel η καπου εξω? Και αναλογως τα αποτελεσνατα τι μπορει να σημαινει αυτο μετεπειτα?

Arrow

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geoliol Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου καλησπερα δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω στο προβλημα σου απλα θελω να σε ρωτησω αν σου αναβει την λυχνια οταν κανει αυτοκαθαρισμο γιατι εχω ακριβως το ιδιο μοντελο και χρονολογικα με 58000 χιλιομετρα και ποτε δεν εχω δει την λυχνια αναμενη οταν κανει αυτοκαθαρισμο.
    Φίλε δεν πηράζει, φτάνει η προθυμία. Ασφαλώς να σε βοηθήσω εγώ απο πλευρά μου με όσα γνωρίζω. Λοιπόν σχεδον 2 χρόνια που το έχω το αμάξι καθαρισμούς έχει κάνει πολλούς αλλά λυχνία δεν είχε βγάλει ποτέ παρα μόνο 2 φορές το τελευταίο 2μηνο. Η λυχνία είναι ενα σπιράλ που συνήθως το βλέπεις όταν ανάβουν όλες οι λυχνίες καθώς γυρνάς το κλειδί πριν βάλεις μπρος. Σε εκείνο το σημείο βέβαιο αναπαριστά την προθέρμανση αν δεν κάνω λάθος.
    Τώρα θα μου πεις πως καταλάβαινα όταν δεν έβγαζε τόσο καιρό την λυχνία ότι γίνεται καθαρισμός.

Συγκράτησε τα εξής:
    1) Από την κατανάλωση. Καθώς οδηγούσα πχ με 100km/h και είχα κτανάλωση 4,5l ξαφνικά πήγαινε 9-10 λίτρα. Οταν οδηγάς τελειώνει ο καθαρισμός του φίλτρου γρηγορότερα από οταν είσαι ρελαντί. Και εδώ σου λέω ότι λίγο πριν παρκάρω το κορσάκι συνήθως μου άρχιζε ο καθαρισμος ενώ ήμουν ρελαντι. Κανονική κατανάλωση σε ρελαντι 0,1l - 0,3l και πήγαινε στο 0,9l - 1,3l (Πρόσεξε ότι μιλάω για κατανάλωση καυσίμου και οχι στροφές στο στροφόμετρο) Η όλη διαδικασία σε ρελαντί κρατάει απο 5-15 λεπτά.

2) Απο τον ήχο της μηχανής. Καθώς ενεργοποιείται η διαδικασία παρατήρησα ότι ο ήχος γίνεται πιο ξερός. Όταν τελειώνει ο ήχος επανέρχεται στο συνηθισμένο ήχο που ακούς τόσο καιρό.

Οταν ανάψει η λυχνία για καθαρισμό σύμφωνα με το εγχειρίδιο σημαίνει ότι ο τρόπος και ο χρόνος οδηγήσης σου δεν είναι κατάλληλος ώστε να ολοκληρώσει σωστά ότι έχει να κάνει, για αυτό πρέπει να οδηγήσεις (ΟΧΙ ρελαντί) με πάνω απο 2,5 στροφές σταθερά για όσο χρόνο χρειαστεί μέχρι να σβήσει η λυχνία. Αν δε το κάνεις σύντομα θα έχεις χοντρά προβλήματα.
    Αυτά απο πλευράς μου. Στα ανέλυσα όσο μπορούσα φίλε μου. Ότι χρειαστείς σχετικά με αυτό.. γράψε μου.

Τώρα με την σειρά αναμένω και εγώ να βρεθεί ένα παλικάρι να μου πει και για το δικό μου πρόβλημα. Έχω φρικάρει να βλέπω την λύχνία αναμένει συνέχεια. Ακόμα κ αν σβήσει κάποτε, μόνο και μόνο που την έχω συνηθίσει θα νομίζω ότι είναι αναμένη η θα μαι με τον φοβο μη την δω αναμενη... ουφ.. αμαν πια..
    Δεν γινόταν το διαγνωστικό να είναι και διορθωτικό όπως στα Computer?
    Ευχαριστώ όσους απάντησαν ήδη

Προεπιλογή

Σε κάθε συνεργείο με ένα απλό διαγνωστικό
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε συνεργείο με ένα απλό διαγνωστικό
    Σου ετυχε παρόμοιο πρόβλημα? Σε ευχαριστω, θα φροντισω να κανω την μετρηση. Το αποτελεσμα πρακτικα τι μπορει να σημαινει / δειξει ?

Προεπιλογή

Καλως ηρθες στο κλαμπ φιλε και εσυ...τωρα τι να σου πρωτο γραψω δε ξερω, αφου εχεις διαβασει το θεμα με τα DPF θα σου εχουν λυθει πολλες αποριες και θα σου δημιουργηθηκαν αλλες τοσες απο τα πειραματα που κανουν στις αντιπροσωπιες που δεν ξερεουν...
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα παιδιά.. Πολλές απορίες αυτό είναι αλήθεια. Το θέμα είναι ότι θέλω να αποφύγω τα πειράμτα στις αντιπροσωπείες όπως όλοι μας γιατι και κοστίζουν και καμιά φορά,δημιουργούν άλλα προβλήματα (που δεν τα ανγνωριζει η opel).

Προεπιλογή

εδω και καποιους μηνες μαζι με πετρελαιο bp ή shell ( το ακριβο) εριχνα μια δοση redex....καθαρισμος dpf καθε χιλια χιλιομετρα περιπου ....το εκοψα για ενα μηνα και καθε 200-300 χιλιομετρα μου εκανε αναγεννηση ...το αποκορυφωμα ηταν οταν μια παρασκευη μεσημερι μετα απο 50 χιλιομετρα απο την προηγουμενη αναγεννηση η οποια ηταν δυο μερες πριν ,δηλαδη τεταρτη ,τα πηρα κρανιο και ξαναπηρα το redex ....εχω κανει 700 χιλιομετρα και αναγεννηση δεν εχει κανει ακομη ....
    συμπερασμα : οσον αφορα το θεμα των αναγεννησεων δε ριχνεις και εσυ κανενα redex μεσα;;;

Προεπιλογή

εδω και καποιους μηνες μαζι με πετρελαιο bp ή shell ( το ακριβο) εριχνα μια δοση redex....καθαρισμος dpf καθε χιλια χιλιομετρα περιπου ....το εκοψα για ενα μηνα και καθε 200-300 χιλιομετρα μου εκανε αναγεννηση ...το αποκορυφωμα ηταν οταν μια παρασκευη μεσημερι αρχισε παλι να κανει αναγεννηση μετα απο 50 χιλιομετρα απο την προηγουμενη η οποια ηταν δυο μερες πριν ,δηλαδη τεταρτη ,τα πηρα κρανιο και ξαναπηρα το redex ....εχω κανει 700 χιλιομετρα και αναγεννηση δεν εχει κανει ακομη ....
    συμπερασμα : οσον αφορα το θεμα των αναγεννησεων δε ριχνεις και εσυ κανενα redex μεσα;;;

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή φίλε περί Redex θα το δοκιμάσω, μου το ανέφεραν και κάποιοι φίλοι ταξιτζήδες ότι ρίχνουν από αυτό και έχουν δει αποτελέσματα. Μάλιστα ο ένας έχει πάνω απο 450.000 σε Opel Vectra 2012 μοντέλο. Πιστεύω να κάνει λίγοτερους καθαρισμούς ύστερα από redex, ωστόσο πιστεύω ότι τώρα αυτό το κάνει επειδή δεν λειτουργεί η τουρμπίνα σωστά.. ίσως δεν καίει το καύσιμο σωστά τι να πω.. υποθέτω... Πρέπει να βρεθεί μια λύση.. γιατί θα σκάσω.....
    OPEL: Otan Pairnei Empros Logyrnawwww

Προεπιλογή Redex Βελτιωτικό Πετρελαίου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rizand1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω και καποιους μηνες μαζι με πετρελαιο bp ή shell ( το ακριβο) εριχνα μια δοση redex....καθαρισμος dpf καθε χιλια χιλιομετρα περιπου ....το εκοψα για ενα μηνα και καθε 200-300 χιλιομετρα μου εκανε αναγεννηση ...το αποκορυφωμα ηταν οταν μια παρασκευη μεσημερι αρχισε παλι να κανει αναγεννηση μετα απο 50 χιλιομετρα απο την προηγουμενη η οποια ηταν δυο μερες πριν ,δηλαδη τεταρτη ,τα πηρα κρανιο και ξαναπηρα το redex ....εχω κανει 700 χιλιομετρα και αναγεννηση δεν εχει κανει ακομη ....
    Έψαξα λίγο και βρήκα αυτά.. Το μοιράζομαι για να βοηθήσει και άλλους φίλους μας.

diezeltretbig.jpg
    ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ
    Μειώνει την κατανάλωση καυσίμου.
    Προλαβαίνει το βρώμισμα των μπεκ και διατηρεί την τέλεια απόδοση του κινητήρα.
    Βελτιώνει την ποιότητα ανάφλεξης αποτρέποντας κάθε πρόκαυση του πετρελαίου.
    Μειώνει την εκπομπή καπνού και καθαρίζει τα εκπεμπόμενα καυσαέρια.
    Μειώνει τη δημιουργία αφρού. Καταπολεμά τη διάβρωση του συστήματος τροφοδοσίας και τον διατηρεί σε καθαρή κατάσταση. Βελτιώνει τη λίπανση και επιτυγχάνει προστασία κατά της φθοράς της τρόμπας καυσίμου. Προστατεύει από το πάγωμα του πετρελαίου και βοηθά στο κρύο ξεκίνημα.

FUEL-SYSTEM-DIESEL.jpg
    ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΜΠΕΚ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ
    Καθαρίζει γρήγορα και δραστικά τα μπλοκαρισμένα μπεκ,μειώνει τους βλαβερούς ρύπους και το θόρυβο του κινητήρα.
    Προσφέρει οικονομία καυσίμου και προστατεύει με αντιδιαβρωτικό πρόσθετο.
    Επιμηκύνει τη ζωή της τρόμπας καυσίμου.
    Περιέχει βελτιωτικό βαθμό κετανίου για να ενισχύει την απόδοση ανάφλεξης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsa3333 : 26-06-16 στις 20:00

Προεπιλογή

εγω βαζω το πρωτο ...στο πρατηριο shell το πουλανε στα 8.5 ευρω το μεγαλο μπουκαλι της φωτο....εκεινο που εχω παρατηρησει ειναι οτι δεν πεταει τιποτα πισω το αμαξι....κυριολεκτικα
    το λεω αυτο διοτι στο fiat panda του πατερα μου που φοραμε ιδιο μοτερ οταν το ζοριζεις με τριτη τεταρτη πεταει μαυριλα πισω ...ο πατερας μου δεν βαζει redex...

Προεπιλογή

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες rizand1 απο την προσωπική σου εμπειρία

Γνωρίζει κανείς τίποτα για τις βλάβες P2565 & P003A???
    Έψαξα στο ίντερνετ και είδα από το www.obd-codes.com τι σημαίνουν ωστόσο δεν έχει κάποια περαιτέρω εξήγηση / ανάλυση, αν και δεν θα καταλάβω και πολλά γιατί δεν είμαι ειδικός. Προτιμώ όμως να διαβάσω το κατι τις.. παρά να λέω ναι όντας ανίδεος στα πειράματα που λογικά θα μου προτείνουν..

Παρακάτω δείχνω και στην εικόνα τι βαλβίδα άλλαξα.
    maf.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsa3333 : 26-06-16 στις 22:00

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rizand1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω βαζω το πρωτο ...στο πρατηριο shell το πουλανε στα 8.5 ευρω το μεγαλο μπουκαλι της φωτο....εκεινο που εχω παρατηρησει ειναι οτι δεν πεταει τιποτα πισω το αμαξι....κυριολεκτικα
    το λεω αυτο διοτι στο fiat panda του πατερα μου που φοραμε ιδιο μοτερ οταν το ζοριζεις με τριτη τεταρτη πεταει μαυριλα πισω ...ο πατερας μου δεν βαζει redex...
    Μάλλον δεν έχει dpf τo fiat panda.

Senior Member
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

P2565: Turbocharger Boost Control Position Sensor "A" Circuit High http://obdii.pro/en/code/P2565
    P003A: Turbocharger/Supercharger Boost Control "A" Position Exceeded Learning Limit http://obdii.pro/en/code/P003A

στην ίδια opel που σου έκανε το service των 100 ευρώ, πήγες ξανά? να το δουν πάλι στο διαγνωστικό αν υπάρχει τώρα μόνο ο P003A. Ισως θέλει κάποιο εκτεταμένο service στο turbo. Tο αμάξι μάλλον δεν το έχεις πρώτο χέρι. Από τη φωτό δείχνει σαν να έχει ξαναλυθεί από παλιά.

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Την σημασία των κωδικών την έχω βρεί, τα αίτια και τις λύσεις σχετικά με αυτα τα fault codes δεν έχω βρεί..
    Όχι δεν πήγα όμως θα πάω το συντομότερο δυνατόν, να δωτι βλέπουν στο διαγνωστικό. Σκέφτηκα να παρω και εγω ένα απο ebay μικρής αξίας, αλλά λέω άσε μην κανουμε καμιά λαδιά και έχουμε άλλα μπλεξίματα μετά. Service στο turbo πόσο στοιχίζει έχουμε γνώση;
    Υ.Γ. Το Αμάξι το αγόρασα ως ατρακάριστο με χαρτιά εγγύησης απο την γερμανία. Τώρα τι να πω..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsa3333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες rizand1 απο την προσωπική σου εμπειρία

Γνωρίζει κανείς τίποτα για τις βλάβες P2565 & P003A???
    Έψαξα στο ίντερνετ και είδα από το www.obd-codes.com τι σημαίνουν ωστόσο δεν έχει κάποια περαιτέρω εξήγηση / ανάλυση, αν και δεν θα καταλάβω και πολλά γιατί δεν είμαι ειδικός. Προτιμώ όμως να διαβάσω το κατι τις.. παρά να λέω ναι όντας ανίδεος στα πειράματα που λογικά θα μου προτείνουν..

Παρακάτω δείχνω και στην εικόνα τι βαλβίδα άλλαξα.
    maf.jpg
    Για την βλαβη P2565 λεει και για καθαριμο τις φισας και ελεγχο καλωδιωσης!!!
    Κανε ενα καθαρισμο στην φισα με ενα καλο σπρει επαφων χωρις (λαδι) στην φισα τις βαλβιδας...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsa3333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Την σημασία των κωδικών την έχω βρεί, τα αίτια και τις λύσεις σχετικά με αυτα τα fault codes δεν έχω βρεί..
    Όχι δεν πήγα όμως θα πάω το συντομότερο δυνατόν, να δωτι βλέπουν στο διαγνωστικό. Σκέφτηκα να παρω και εγω ένα απο ebay μικρής αξίας, αλλά λέω άσε μην κανουμε καμιά λαδιά και έχουμε άλλα μπλεξίματα μετά. Service στο turbo πόσο στοιχίζει έχουμε γνώση;
    Υ.Γ. Το Αμάξι το αγόρασα ως ατρακάριστο με χαρτιά εγγύησης απο την γερμανία. Τώρα τι να πω..
    100-120 ευρω το σερβις του τουρμπο

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σφάλμα p136, λαμπάκι μπαταρίας corsa c
    Από τον/την avalanche3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 20:05
  2. λαμπάκι καυσαερίων opel corsa
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 22:56
  3. Λαμπάκι Immobilizer σε Opel Corsa C
    Από τον/την harispug στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 21:39
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-11, 11:56
  5. corsa b λαμπάκι μοτέρ ΒΟΗΘΕΙΑ
    Από τον/την nick_papag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-10, 13:51

Δικαιώματα - Επιλογές