If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 23

Angry Βοήθεια με αγορά Opel Meriva!

Καλησπέρα σε όλους!
    Ειλικρινά λυπάμαι πολύ που η εμπειρία μου με την Opel στο forum ξεκινά κάπως έτσι, όμως χρειάζομαι την άμεση βοήθειά σας και την εμπειρία σας. Πριν από 15 μέρες περίπου αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Meriva του 2011, που ποτέ όμως δεν έφτασε στα χέρια μου!... Είχα κάνει τον έλεγχο με δικό μου τεχνικό, δεν έχω βεβαια κάποιο χαρτί στα χέρια μου γι'αυτό μια κ ήταν γνωστός, και τελικά αφού πλήρωσα όλο το ποσό μετρητοίς και έγινε η μεταβίβαση, πάω να παραλάβω το αυτοκίνητο και ως διά μαγείας είχε αποκτήσει πρόβλημα με το ραδιοκασετόφωνο που πλέον δεν λειτουργούσε, καθώς και με την ένδειξη πόρτας που έδειχνε ότι ήταν κλειδωμένη ενώ δεν ήταν. Μου λέει ο έμπορος ότι δεν είναι τίποτα και θα ρυθμιστεί, και να πάρω το αυτοκίνητο κανονικά κ να φύγω. Δεν προλαβαίνω να κάνω λίγα μέτρα παρακάτω και αρχίζουν να αναβουν λαμπάκια, και μαζί με αυτά και τα δικά μου...... Το επιστρέφω αμέσως και ζητώ εξηγήσεις... Το έλεγξα και ήταν εντάξει, και τώρα εμφανίζει τα χίλια μύρια;;; Με διαβεβαιώνουν ότι θα το έχω την επομένη κατά 99% και ότι δεν συμβαίνει κάτι. Τελικά, από τις 13 του μηνός το αύριο και το 99% δεν ήρθε ποτέ, καθώς προσπαθούν να λύσουν το θέμα που δημιουργήθηκε. Αρχικά, μεταφέρθηκε σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Opel, καθυστερήσαμε γιατί περιμέναμε κάτι κωδικούς από τη Γερμανία ώστε, λέει, να συγχρονιστεί το αμάξι, και μετά περιμέναμε γιατί πέσαμε στην περίπτωση όπου η opel αναβάθμισε το σύστημά της και δεν μπορούσε να προχωρήσει η δουλειά. τελικά συγχρονίστηκε και όλα οκ, αλλά το ραδιοκασετόφωνο παραμένει χαλασμένο, χωρίς να μπορούν να βρουν τι έχει. Ο υπέυθυνος αρνείται να μας το παραδώσει το αμάξι χθες, δηλώνοντας ότι θα δουλέψει όλο το βράδυ για να λύσει το πρόβλημα και να μας το δώσει άψογο, όπως το πρωτοείδαμε... Μας ζητάει μόνο μια μέρα και θα μας το έδινε σήμερα. Το σήμερα δεν ήρθε ποτέ και τώρα μας ζητούν άλλες δυο εβδομάδες περιθώριο. Το θέμα είναι όμως ότι κλονίστηκε τρομερά η εμπιστοσύνη μας και σκεπτόμαστε να κινηθούμε νομικά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Σας παρακαλώ, οποιαδήποτε γνώμη είναι πολύτιμη!

Προεπιλογή

Μεγαλη ξενερα να εχεις θεμα απο την αρχη, αλλα να εχεις πεσει σε μουφα μαντρα και να σε πηγαινει απο αυριο σε αυριο χωρις να εχεις αμαξι στα χερια σου!

Νομικα δεν ξερω να σε βοηθησω και να σου πω πως μπορεις να κινηθεις, το καλυτερο ειναι να συμβουλευτεις το δικηγορο σου!
    Το μονο που μπορεις να κανεις και να το εκφωβισεις ειναι με δυσφημιση για το μαγαζι του! Δεν ξερω κατα ποσο θα τον απασχολισει αυτο, αλλα δεν χανεις κατι!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

αν εχεις χαρτι αγοραπωλησιας ,τοτε σε ενα δικηγορο κανεις εξωδικο ,ζητας αναστροφη αγορας και επιστροφη χρηματων που ειναι υποχρεωμενος να στην κανει.μην το αργεις ουτε μερα
    αυριο κιολας δικηγορο!!!δεν εχεις πολλες μερες προθεσμια
    Γιάννης

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Ρίξε και ματιά εδώ φίλε που υπάρχει κάτι παρόμοιο με αυτό που σου έτυχε.
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/ar...p/t-18745.html
    Μακάρι να βρεις κάποια άκρη, που πιστεύω οτι γίνεται.Αλλά κινήσου γρήγορα όπως ειπώθηκε.Οτι θα πάρει χρόνο, αυτό είναι δεδομένο, αλλά κάνε το καθήκον σου απο την πλευρά σου.
    Εύχομαι το καλύτερο.

Προεπιλογή

Καλο ειναι παντως να μην αναφερεις προς το παρον το ονομα του καταστημας για να μην εχεις θεματα με δυσφιμηση. Ρωτα το δικηγορο σου πριν κανεις οτιδηποτε. Παντως και να βρουν το προβλημα και να το διορθωσουν δεν ξερεις αν
    Θα ειναι μονιμη λυση η προσωρινη.

Προεπιλογή

Αν ειναι μάντρας,που στην περίπτωση μας ειναι.Παρε τηλ στο ΚΕ.Π.ΚΑ.Ολο και κάποια συμβουλή θα σου δώσουν

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ! Είναι έμπορος. Το θέμα έχει ως εξής: Η opel παρέδωσε άριστο το αυτοκίνητο, εκτός από τα ραδιο-cd που δεν παίζει. Είπαν - λέει - στον έμπορο από όπου το αγοράσαμε, να πάει σε έναν ειδικό (όχι της opel) που φτιάχνει ραδιο-cd και να παραγγείλει δύο πυκνωτάκια, ώστε να το θέσουν σε λειτουργία. Εντωμεταξύ, επειδή αυτά θα κάνουν 15+ μέρες να ερθουν, μας είπε ο έμπορος να του το αφήσουμε το αμάξι για να περάσει εκείνος μια οθόνη ( που έχει, ώστε να λειτουργεί ( το radio cd. Και διερωτώμαι με το φτωχό μου μυαλό: ισχύει ό,τι ειπώθηκε; Κ καλά, γιατί δεν αντικαθιστούν το ραδιο με καινούριο, να λυθεί το όλο θέμα;; Μήπως προσπαθεί με τσαπατσουλιές να το διορθώσει; Τέτοια ταλαιπωρία, μα τέτοια ταλαιπωρία και να μη δίνει χρήματα να βάλει ένα ραδιο να αποκατασταθεί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το θέμα; Τελικά, με τέτοιον εκνευρισμό, μου φαίνεται θα επικοινωνήσω με το δικηγόρο να κινηθώ νομικά και να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Έλεος..

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

πυκνωτάκια που κάνουν 15μέρες φίλε δημήτρη 1η φορά τα ακούω.Εκτός να εννοείς δλδ σου είπανε ότι ΟΛΟ αυτό με το ραδιοcd θα σου πάρει 15 μέρες και.
    Μαντράς ή έμπορος και να βγάλει λεφτά απο την τσέπη του.....μπάαα ανήκουστο, ΔΕΝ υπάρχει!!Οι περισσότεροι έχουν γνωστούς ή φανοπείους ή λαστιχάδες ή ηλεκρολόγους/ηλεκρτονικούς για τα μερεμέτια σε περιπτώσεις μεταχειρισμένων αυτ/των.Και με κάποιο τρόπο έτσι τα μπαλώνουν....να λειτουργήσουν κάποιο καιρός και μετά....μην το είδατε τον παναή.
    Μμμμμ....για τα λεφτά πίσω το κόβω δύσκολο φίλε μου.

Προεπιλογή

Για επιστροφή χρημάτων, μου είπαν ότι γίνεται μέσα σε 6 μήνες και ότι υπάρχει σχετικός νόμος... Ωστόσο, η συμβουλή ήταν να σπεύσω άμεσα. Τα πυκνωτάκια είπαν ότι θα καθυστερήσουν... Ναι, χλωμό... και εννοείται ότι πανε να αποφύγουν το κόστος. ...

Προεπιλογή

Απο την στιγμή που ο έμπορος αναγνωρίζει το πρόβλημα και προσπαθεί να το διορθώσει πιστεύεις ότι θα πετύχεις αντιστροφή της πώλησης για ενα rcd και ειδικά σε μεταχειρισμένο (το οποίο θεωρητικά το έχεις ελέγξει και βρήκες ότι ήταν της αρεσκείας σου?
    Εδω σε καινούρια αυτοκίνητα και πάλι θα πρέπει να αποδείξεις ότι το αυτοκίνητο θέτει σε κίνδυνο την σωματική σου ακεραιότητα και πάλι είναι δύσκολο να πετύχεις αντιστροφή της πώλησης πχ η VW για το polo 1.4 tdi που έσβηνε στις χαμηλές στροφές και ήταν εργοστασιακό σφάλμα δεν έκανε τίποτε.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πυκνωτάκια που κάνουν 15μέρες φίλε δημήτρη 1η φορά τα ακούω.Εκτός να εννοείς δλδ σου είπανε ότι ΟΛΟ αυτό με το ραδιοcd θα σου πάρει 15 μέρες και.
    Μαντράς ή έμπορος και να βγάλει λεφτά απο την τσέπη του.....μπάαα ανήκουστο, ΔΕΝ υπάρχει!!Οι περισσότεροι έχουν γνωστούς ή φανοπείους ή λαστιχάδες ή ηλεκρολόγους/ηλεκρτονικούς για τα μερεμέτια σε περιπτώσεις μεταχειρισμένων αυτ/των.Και με κάποιο τρόπο έτσι τα μπαλώνουν....να λειτουργήσουν κάποιο καιρός και μετά....μην το είδατε τον παναή.
    Μμμμμ....για τα λεφτά πίσω το κόβω δύσκολο φίλε μου.
    Σιγά μην αρχίσει ο μαντράς να μοιράζει χιλιάρικα στον κάθε απογοητευμένο αγοραστή. Άσε που εμείς είμαστε άνθρωποι της μέρας, ενω πολλοί απο αυτούς της νύχτας και δεν το έχουν σε τίποτε να σου στείλουν 2-3 ντουλάπες για σοφρωνισμό.

Προεπιλογή

Να σου διευκρινίσω Andreas71 ότι το αυτοκίνητο το έλεγξα και ήταν άψογο, με το πρόβλημα να δημιουργείται από ανευθυνότητα του εμπόρου. κοινώς, αυτός ή όποιος άλλος, το χάλασε. δεν με ενδιαφέρει τι και πώς, με ενδιαφέρει ότι δεν πήρα αυτό που πλήρωσα, για να καταλαβαινόμαστε. Δεν αντιδρώ για κάτι που εμφάνισε 10 μήνες μετά, αλλά για κάτι που μπλόκαρε όλο το αμάξι και τις λειτουργίες του, επειδή ο έμπορος δεν έκανε κάτι σωστά. Ο,τι πληρώνεις παίρνεις, δεν λένε; Ναι, αλλά εγώ άλλο πλήρωσα, και άλλο μου παρέδωσε εκείνη τη μέρα, ασχέτως αν έχω πληρώσει από τις 9 του μήνα, αμάξι δεν πήρα, και έχουμε 23...

Προεπιλογή

Δεν λέω ότι έχεις άδικο, και απο ότι ξέρω τα μεταχειρισμένα έχουν έξι μήνες εγγύηση. Απλά πιστεύω ότι θα μπορούσες να κινηθείς και να ζητήσεις τα χρηματά σου πίσω αν για παράδειγμα ο έμπορος δεν αναγνώριζε τις ευθύνες του, απο την στιγμή που αναγνωρίζει το πρόβλημα και προσπαθεί να το λύσει έστω και με ανορθόδοξο τρόπο δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τον κυνηγήσεις.

Προεπιλογή

Κατανοητό. Σ'ευχαριστώ.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω ότι έχεις άδικο, και απο ότι ξέρω τα μεταχειρισμένα έχουν έξι μήνες εγγύηση. Απλά πιστεύω ότι θα μπορούσες να κινηθείς και να ζητήσεις τα χρηματά σου πίσω αν για παράδειγμα ο έμπορος δεν αναγνώριζε τις ευθύνες του, απο την στιγμή που αναγνωρίζει το πρόβλημα και προσπαθεί να το λύσει έστω και με ανορθόδοξο τρόπο δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τον κυνηγήσεις.
    δεν παιζει ρολο,υπαναχωρηση κανεις εντος 6μηνου.και ειδικα οταν αγορασες αυτοκινητο και για ενα μηνα δεν το εχεις.
    προχωρα σε δικηγορο φιλε μου ,μην το παρεις.το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι
    Γιάννης

Προεπιλογή

johnpats το θέλω όσο τίποτε άλλο, όμως μήπως μπλέξω χειρότερα και άκρη δεν βγάλω, σε μια υπόθεση που θα πηγαίνει από αναβολή σε αναβολή στο δικαστήριο;;

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitris146 Εμφάνιση μηνυμάτων
    johnpats το θέλω όσο τίποτε άλλο, όμως μήπως μπλέξω χειρότερα και άκρη δεν βγάλω, σε μια υπόθεση που θα πηγαίνει από αναβολή σε αναβολή στο δικαστήριο;;
    σε αυτο ο μονος που μποριε να σε ενημερωσει ειναι ο δικηγορος σου φιλε μου.εγω θα ξενερωνα αν εκλεινα αυτοκινητο και συνεβαιναν ολα αυτα.
    αλλα εγω ειμαι και λιγο περιεργος σαν ανθρωπος
    Γιάννης

Προεπιλογή

Είσαι σίγουρος ότι το αυτοκίνητο που έλεγξες ήταν κ αυτό που πήρες?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Και όποιος λέει και ο σοφός λαός " Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται".. ή Νόμος το Murphy,Αν κάτι πάει στραβά, θα πάει... με το χειρότερο τρόπο(συπληρώνω εγώ).
    Πολλά τέτοια μπορούμε να πούμε, αλλά όπως γράψανε και παραπάνω τα παιδιά, μήπως να το ακυρώσεις τελείως???Από τι στιγμή που δεν το έχεις στα χέρια σου, να κάνεις υπαναχώρηση.
    Η άδεια έχει γίνει μεταβίβαση??Αν όχι είναι κι αυτό ένα "όπλο" στα χέρια σου.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όποιος λέει και ο σοφός λαός " Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται".. ή Νόμος το Murphy,Αν κάτι πάει στραβά, θα πάει... με το χειρότερο τρόπο(συπληρώνω εγώ).
    Πολλά τέτοια μπορούμε να πούμε, αλλά όπως γράψανε και παραπάνω τα παιδιά, μήπως να το ακυρώσεις τελείως???Από τι στιγμή που δεν το έχεις στα χέρια σου, να κάνεις υπαναχώρηση.
    Η άδεια έχει γίνει μεταβίβαση??Αν όχι είναι κι αυτό ένα "όπλο" στα χέρια σου.
    στη πρωτη δημοσιευση ,γραφει οτι εγινε μεταβιβαση δυστυχως....
    αν δεν ειχε κανει θα ηταν ολα πιο ευκολα....
    Γιάννης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βοήθεια για αγορά από ebay
    Από τον/την Marinos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-16, 17:27
  2. Αγορά Opel astra 140 turbo 2011 βοήθεια...
    Από τον/την atoyx στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-15, 10:52
  3. Βοήθεια για αγορά διαγνωστικού
    Από τον/την Kostaskt στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 22:16
  4. Βοήθεια για αγορά CDTi
    Από τον/την Kwstas1987 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-12, 09:40
  5. Βοήθεια για αγορά corsa c
    Από τον/την chriszamanis στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-10, 12:44

Δικαιώματα - Επιλογές