If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Προεπιλογή Astra j 1.6T περίεργος θόρυβος.

Καλησπέρα σε όλους σας. Γράφω πρώτη φορά αν και παρακολουθώ το forum εδώ και λίγο καιρό, μιας και είμαι νέος κάτοχος ενός opel astra j 1.6T.

Το αυτοκίνητο το αγόρασα μεταχειρισμένο σε εξαιρετική κατάσταση με 30.000χιλ. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω το αντιλήφθηκα χθές. Ενώ το αυτοκίνητο δούλευε κανονικά όταν χρησιμοποιώ το clima, παρατήρησα πως όταν πατάω το γκάζι και αρχίζει να φουσκώνει το turbo αν αφήσω το γκάζι κάνει απότομο κόψιμο ο κινητήρας. Αυτό μόνο με το clima το έχω παρατηρήσει. Εχθές το βράδυ όμως που το πήρα και είχε ησυχία παρατήρησα πως όταν αφήνω το γκάζι ακούγετε το wastgate διαφορετικά απο παλιά. Βρήκα ένα βιντεάκι στο youtube με κάποιον που έχει ανεβάσει παρόμοιο πρόβλημα εδώ https://www.youtube.com/watch?v=zta8e32A-UA . Το έχω ψάξει λίγο το θέμα αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου. Αύριο αν προλάβω θα περάσω απο κάποια αντιπροσωπεία να το τσεκάρουν.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Προεπιλογή

Με το κλιματιστικό αλλάζουν τα φορτία του κινητήρα. Λογικό δεν είναι να δουλεύει κάπως διαφορετικά?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τον ήχο που ακούω απλά το ανέφερα σαν παρατήρηση. Το πρόβλημά μου είναι ο διαφορετικός ήχος όταν εκτονώνει το τούρμπο. Πέρα απ τον ήχο να αναφέρω πως το αυτοκίνητο δεν συμπεριφέρεται διαφορετικά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hlektrologos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ μαζί σου. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τον ήχο που ακούω απλά το ανέφερα σαν παρατήρηση. Το πρόβλημά μου είναι ο διαφορετικός ήχος όταν εκτονώνει το τούρμπο. Πέρα απ τον ήχο να αναφέρω πως το αυτοκίνητο δεν συμπεριφέρεται διαφορετικά.
    Μηπως η σκαστρα σου εχει μαλακωσει το ελατηριο και δεν μπορει να αποβαλει την πιεση μονοκοματα-γραμμικα και για αυτο σου κανει αυτο το διακεκομενο θορυβο??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Η εργοστασική δε νομίζω ότι είναι με ελατήριο αλλά με μεμβράνη

Προεπιλογή

Ειναι ηλεκτρικη οπως τα vag??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Όχι όχι. Απλά έχουν λαστιχένια μεμβράνη. Είναι πατέντα της bosch. Της πλάκας σκάστρες. Δε στεγανοποιούν και τέλεια.

Προεπιλογή

Και εμένα το μυαλό μου εκεί πάει. Μάλλον η σκάστρα πρέπει να φταίει. Η μεμβράνη αλλάζει ή πάμε για άλλη? Επίσης που βρίσκεται η μαμά σκάστρα μέσα στον κινητήρα? To wastegate φαίνεται αυτήν δεν μπόρεσα να την βρώ.

Προεπιλογή

Όχι δεν αλλάζει. Πάρε από ebay μια epman κλειστού τύπου και τελείωσε. Αν πάλι θες να τα σκάσεις παίρνεις μια Forge 008

Προεπιλογή

Οκ thanks.

Παρόμοια Θέματα

1. Περίεργος Θόρυβος
    Από τον/την opel007 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 19:13
  2. Astra H z14xep: περίεργος θόρυβος οταν είναι κρυο
    Από τον/την NIK στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 15:41
  3. Περίεργος θόρυβος σε astra h
    Από τον/την astracosmo1800 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-11, 19:20
  4. Astra j 1.6T περίεργος θόρυβος στις 2.000 στροφές
    Από τον/την ser2909 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-11, 19:17
  5. Astra J - Περίεργος θόρυβος. Σαν να είναι ρουλεμάν.
    Από τον/την Astropelekis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-11, 18:58

Δικαιώματα - Επιλογές