If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 79 από 79

Προεπιλογή

είσαι στις αρχές που πατινάρει , αλλά το σώζει ότι είναι 1.800, 125 άλογα. Όποτε το αποφασίσεις, αλλαγή και το πάνω τρομπάκι. 'Οταν αλλαχτούν, και δεις την διαφορά στο τράβηγμα θα σκεφτείς "γιατί δεν το έκανα πιο νωρίς"...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καμία αντίρρηση και μακάρι να είναι αυτό (έτσι κι αλλιώς με τόσα χλμ που έχει δεν είναι και τραγικό να αλλαχθεί) αφού τα υπόλοιπα σενάρια είναι πιο "ομιχλώδη".
    Το ερώτημα είναι, εφόσον έχει ξεκινήσει να πατινάρει, δεν θα έπρεπε σε δεδομένες στροφές του κινητήρα να υπάρχει μια μικρή έστω απώλεια σε ταχύτητα; Πχ στις 4000 στροφές, 140 χλμ/ώρα έβλεπα και πριν (134 πραγματικά, βάσει του κρυφού μενού) τα ίδια βλέπω και τώρα. Είναι δυνατόν το πατινάρισμα να υπάρχει μεν έστω και οριακά, αλλά την ίδια στιγμή να μην χάνω ούτε χλμ που λέει ο λόγος με βάση τις στροφές του μοτέρ, και ταυτόχρονα ωστόσο το μοτέρ να μην ανεβάζει τις στροφές με την ίδια ευστροφία (σαν να έχασε σε ροπή δηλαδή) αλλά τελικά μετά από συγκριτικά περισσότερο χρόνο ή/και πάτημα του πεντάλ γκαζιού να τις πιάνει με τα προβλεπόμενα χλμ ταχύτητας;
    Ρωτώ για να καταλάβω με βάση την εμπειρία όσων τυχόν είχαν παρόμοια θέματα που εξαφανίστηκαν μετά από αλλαγή σετ συμπλέκτη.

Προεπιλογή

με 3η είσαι πχ. στα 60 και 3000 στροφες, γκαζώνεις να πας 80, και αυτό που κάνει αν πρώτα μαρσάρει λίγο, και μετά ανεβάζει ταχύτητα , είναι η αρχική ένδειξη. Με 4η από 100 να πας στα 120.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία αντίρρηση και μακάρι να είναι αυτό (έτσι κι αλλιώς με τόσα χλμ που έχει δεν είναι και τραγικό να αλλαχθεί) αφού τα υπόλοιπα σενάρια είναι πιο "ομιχλώδη".
    Το ερώτημα είναι, εφόσον έχει ξεκινήσει να πατινάρει, δεν θα έπρεπε σε δεδομένες στροφές του κινητήρα να υπάρχει μια μικρή έστω απώλεια σε ταχύτητα; Πχ στις 4000 στροφές, 140 χλμ/ώρα έβλεπα και πριν (134 πραγματικά, βάσει του κρυφού μενού) τα ίδια βλέπω και τώρα. Είναι δυνατόν το πατινάρισμα να υπάρχει μεν έστω και οριακά, αλλά την ίδια στιγμή να μην χάνω ούτε χλμ που λέει ο λόγος με βάση τις στροφές του μοτέρ, και ταυτόχρονα ωστόσο το μοτέρ να μην ανεβάζει τις στροφές με την ίδια ευστροφία (σαν να έχασε σε ροπή δηλαδή) αλλά τελικά μετά από συγκριτικά περισσότερο χρόνο ή/και πάτημα του πεντάλ γκαζιού να τις πιάνει με τα προβλεπόμενα χλμ ταχύτητας;
    Ρωτώ για να καταλάβω με βάση την εμπειρία όσων τυχόν είχαν παρόμοια θέματα που εξαφανίστηκαν μετά από αλλαγή σετ συμπλέκτη.
    Δεν ιχύει ότι θα πατινάρει πάντα! Θα πατινάρει υπό συνθήκες, όταν ζητάς να μεταφέρει μεγαλύτερη ροπή από την μειωμένη πλέον - απο τη φθορά - ικανότητά του. Στην πράξη, στην επιτάχυνση, ή σε υπολογίσιμη ανωφέρεια. Οταν κινέισαι με σταθερή ταχύτητα σε ίσιο δρόμο η μεταφερόμενη ροπή δεν είναι τόσο μεγάλη (εξ'ου και η χαμηλότερη στιγμιαία κατανάλωση), οπότε δεν πατινάρει.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εννοείς ότι μπορεί να πατινάρει κατά τη φάση της επιτάχυνσης εν κινήσει, πχ από 3000 στροφές στις 4000 σε ανοιχτό δρόμο, αλλά μόλις πιάσει τις στροφές και σταθεροποιηθούν, οπότε δεν μεταβάλλεται (αυξάνεται περαιτέρω) η μεταφερόμενη ροπή από τον κινητήρα προς το συμπλέκτη, τότε παύει να πατινάρει, με συνέπεια να βλέπω τα σωστά χιλιόμετρα ταχύτητας για τις στροφές που έχω;

Προεπιλογή

Αυτο που σου λενε τα παιδια παραπανω, ειναι οτι πατιναρισμα σε σταθερη ταχυτητα χωρις φορτιο δεν υφισταται, οι στροφες του κινητιρα ειναι αναλογες με τα km, αν ειχες πατιναρισμα σε σταθερη ταχυτητα θα ειχες παρει τον δισκο στα χερια στα πρωτα km, και θα το καταλαβαινες.
    Πατιναρισμα γινεται οταν πχ κινησε με 100km Και 5η ταχυτηρα και δωσεις αποτομο φουλ γκαζι, αν το στροφομετρο κανει τιναγμα καποιες χψ στροφες χωρις να ανεβουν αντιστοιχα τα Km, αυτο ειναι πατιναρισμα.
    Στην αρχη της φθορας το τιναγμα μπορει να ειναι απο 100-200 στροφες, οσο ποιο πολυ φθιρεται, οι στροφες ειναι παραπανω οπως το παρακατω βιντεο.

Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Κατανοητό αυτό που λες και λογικό. Θα προσπαθήσω να το τεστάρω στο αυτοκίνητό μου. Άνοιξα όλη αυτή τη συζήτηση εδώ επειδή ενώ αρχικά κι εγώ προς το φθαρμένο δίσκο έτεινα, κάποιος φίλος έγραψε πιο πάνω ότι ίσως τα συμπτώματα που περιέγραψα αρχικά να μην σχετίζονται με συμπλέκτη γιατί τότε θα "έχανα" στροφές, κάτι που δεν φαίνεται εύκολα στην περίπτωσή μου, τουλάχιστον όχι εν κινήσει υπό νορμάλ συνθήκες.
    Κατά τα λοιπά, αν δεχτούμε, ότι ο δίσκος μου έχει αρχίσει σιγά σιγά να τα παίζει (λογικό βέβαια και λόγω χιλιομέτρων) εφόσον είναι στο ξεκίνημα, θεωρείς (με βάση την όποια εμπειρία σου) σχετικά ασφαλές να τον κρατήσω άλλα 2 - 3.000χλμ προτού τον αλλάξω; (να πάω για αλλαγή μετά τα μέσα Σεπτέμβρη κι όχι τώρα κατακαλόκαιρο). Έχω διαβάσει ότι γενικά όσο αφήνουμε έναν φθαρμένο συμπλέκτη πάνω στο αυτοκίνητο, ζορίζουμε/φθείρουμε το βολάν του, λόγω των υψηλότερων θερμοκρασιών που αναπτύσσονται εξαιτίας της φθοράς του δίσκου και της αντίστοιχης δυσκολίας (και άρα αυξημένων τριβών-πατιναρισμάτων) σωστής σύμπλεξης. Θεωρείς ότι στη φάση που φαίνεται να είναι ο δίσκος μου, αν τον αφήσω πάνω για τα 2-3.000 χλμ ακόμα που προανέφερα, θα φθείρω δυσανάλογα και το βολάν; (οπότε καλύτερα να πάω άμεσα να τον αλλάξω σε τέτοια περίπτωση).

Προεπιλογή

Δεν θα παθει τιποτα να το αφησεις παραπανω απο την στιγμη που δεν εχεις ενδειξεις φθορας, δηλαδη πατιναρισμα, δεν μπορεις να ξερεις ποση πραγματικη φθορα εχει, αν δεν τον δεις με τα ματια σου, ο δισκος ή θα σου βγαλει ενδειξεις φθορας, δηλαδη πατιναρισμα, ή θα σε αφησει μπαμ και εξω.
    Το βολαν δεν γνωριζω αν δεν πατιναρει ο δισκος που εχει φθορα αν ζοριζεται, αν πατιναριζε ναι τοτε το ζοριζεις.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θέμα της αλλαγής συμπλέκτη. Να πω καταρχάς ότι τελικά δεν άλλαξα συμπλέκτη επί 1 χρόνο ακριβώς από τότε που έκανα την τελευταία φορά την κουβέντα εδώ κι αισίως έφτασα σχεδόν 255.000χλμ. Πλέον ωστόσο νομίζω ότι πλησιάζουν τα ψωμιά του (προφανώς με τις υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος του καλοκαιριού το υλικό τριβής του συμπλέκτη λογικά φθείρεται ακόμα πιο γρήγορα/έντονα, οπότε μάλλον δεν είναι τόσο σοφή σκέψη να τον αφήσω άλλους 2-3 μήνες που καλώς εχόντων των πραγμάτων θα προστεθούν κοντά στα 3.000χλμ).
    Σκοπεύω να αλλάξω δίσκο-πλατό και ρουλεμάν/κάτω αντλία. Το θέμα μου είναι με την επιλογή των επιμέρους. Καταρχάς βλέποντας γνήσιο σέτ δίσκου-πλατό παρατήρησα ότι σε αυτό ο δίσκος ήταν LUK κι όχι Sachs, ενώ το πλατό ήταν όντως Sachs. Σκέφτηκα λοιπόν, προκειμένου να έρθω όσο κοντά γίνεται στη συμπεριφορά του γνήσιου σετ (του οποίου το κόστος Ελλάδα είναι πάνω από 400 ευρώ με έκπτωση, ενώ το βρήκα Γερμανία στα 310 ευρώ τελική με μεταφορικά), να βάλω ξεχωριστά υλικά για δίσκο και πλατό, κι όχι σετ. Δηλαδή να βάλω δίσκο LUK και πλατό Sachs (αντί για σετ δίσκο-πλατό LUK ή Sachs αντίστοιχα).
    Εφόσον λοιπόν κάνω τον παραπάνω συνδυασμό, βγαίνει ένα κοστούμι γύρω στα 150-170 ευρώ συνολικά. Να πω εδώ ότι σετ Sachs βρίσκω στα 100 ευρώ από Ελλάδα, ενώ σετ LUK γύρω στα 140-150. Προφανώς σε λεφτά συμφέρει μακράν η αγορά του σετ Sachs, μια που γλυτώνω τουλάχιστον 40-50 ευρώ σε αυτή την περίπτωση.
    Ωστόσο επειδή δεν θέλω να τσιγκουνευτώ στα υλικά μετά τόσα χρόνια που έβγαλα ένα σκασμό χιλιόμετρα με το μαμά σετ, πιθανολογώ ότι ίσως αξίζει να βάλω δίσκο LUK αντί Sachs, εφόσον απ' ότι φαίνεται LUK είναι κι ο γνήσιος.
    Ερώτηση: Εφόσον τελικά παντρέψω LUK δίσκο με Sachs πλατό (εννοείται μιλάμε για τους σωστούς κωδικούς) υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα εφαρμογής κατά την τοποθέτηση; Αυτό είναι ίσως το μόνο ενδεχόμενο που με προβληματίζει κάπως εφόσον πάω σε τέτοια λύση κι ανακατέψω δίσκο με πλατό άλλης εταιρείας.
    Σε ότι αφορά το λεγόμενο ρουλεμάν, σκοπεύω να πάω σε FTE (γερμανική) γιατί όλοι με όσους μίλησα πέρσι μου είχαν πει ότι αυτό φορά από το εργοστάσιο (η FTE είναι γερμανική εταιρεία κι εξαγοράστηκε από τη Valeo). Από όσο είδα η FTE βγάζει το ανταλλακτικό είτε με πλαστικό κέλυφος είτε με αλουμινένιο (το αλουμινένιο έχει γύρω στα 15 ευρώ παραπάνω, κάπου στο 80άρι). Λογικά πάω στο αλουμινένιο, σωστά;
    Μ' αυτά και μ' αυτά ο λογαριασμός θα πάει περίπου στα 240 ευρώ τα υλικά και εκτιμώ περί τα 150-200 εργατικά, δηλ. 400-450 ευρώ. Με γνήσιο δίσκο-πλατό ανεβαίνουμε άλλα 150 ευρώ περίπου, οπότε πάμε στα 400 υλικά συν 150-200, 550+ ευρώ. Έχει νόημα να τα δώσω; Θα νου βγάλει σαφώς περισσότερα χλμ το γνήσιο σετ δίσκο-πλατό (με δεδομένο ότι το μαμά ξεπέρασε τις 250.000χλμ με τη χρήση που του κάνω). Προσωπικά εφόσον επιλέξω τα αφτερμάρκετ υλικά θα είμαι ευχαριστημένος αν βγάλουν 150-170.000χλμ (όχι όμως αν βγάλουν πχ 100.000).
    Θα ήθελα τις απόψεις σας παιδιά για όλα αυτά.

Προεπιλογή

Εγώ στο corsa έχω βάλει δίσκο πλατό sachs και έχω κάνει 80.000 χλμ χωρίς πρόβλημα για την ώρα. Θα σου έλεγα ότι και να βάλεις να το βάλεις σετ. Ίσως να επέλεγα το luk. Όσο για το ρουλεμάν συμφωνώ μαζί σου
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Μίλησα με το τμήμα ανταλλακτικών σε 2 συνεργεία Opel. και στα 2 οι υπεύθυνοι είναι "βέβαιοι" ότι το γνήσιο σετ "δίσκο-πλατό" στο μοντέλο μου είναι της Sachs. Επίσης ήταν κατηγορηματικοί ότι δίσκος και πλατό είναι του ίδιου κατασκευαστή, δηλαδή SACHS...
    Ωστόσο σε αρκετές φωτογραφίες τόσο του γνήσιου δίσκου, όσο και του γνήσιου πλατό, καθώς και όταν πωλούνται ως σετ, φαίνεται ότι ο γνήσιος δίσκος γράφει πάνω LUK, ενώ το γνήσιο πλατό SACHS. Αν θυμάμαι σωστά, και ο karaman που είχε αλλάξει πριν μερικά χρόνια στο Astra του πατέρα του το ίδιο είχε γράψει για τις μάρκες στα γνήσια.
    Ο κωδικόςOpel/GM του γνήσιου δίσκου είναι 93180648, του γνήσιου πλατό 55556349 ενώ του γνήσιου σετ 93175343. Ενδεικτικά οι παρακάτω φωτό που βρήκα:
    Γνήσιος Δίσκος:
    https://www.avito.ru/vyborg/zapchast...83536#extended
    https://baza.drom.ru/omsk/sell_spare...-50589440.html

Γνήσιο πλατό:
    http://www.opel-drive.ru/index.php?i...M&model=Zafira B
    Γνήσιο σετ:
    https://it.hl24.eu/zoom.php?num=13&daten=617237

Mετά από αυτό, άντε βγάλε άκρη.

Προεπιλογή

Τωρα που κοιταζω φωτογραφιες, εγω αυτα που εβγαλα απο πανω (z14xep) ηταν γνησια, το πλατο ηταν της Valeo, και ο δισκος της sachs. Και εβαλα σετ της sachs, με πομπακι της FTE, πλαστικο φορουσε, πλαστικο εβαλα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Είδα κι εγώ την ανάρτησή σου του 2017 φίλε karaman και όντως έτσι είναι. Η πλάκα είναι ότι όλοι οι εξυπνάκηδες που μίλησα τηλεφωνικά σήμερα, είτε συνεργεία, είτε μαγαζιά με ανταλλακτικά, ήταν κατηγορηματικοί ότι δεν υπάρχει περίπτωση το αμάξι να φόραγε άλλη μάρκα δίσκο και άλλη πλατό, την ίδια στιγμή που και το δικό σου και το δικό μου έτσι είναι. Αν είδες στις φωτό που έβαλα πιο πάνω, φαίνεται ξεκάθαρα ότι το δικό μου γνήσιο σετ είναι δίσκος LUK με πλατό Sachs. Τώρα γιατί το έκανε αυτό η Opel, ποιος ξέρει, λόγω κόστους, λόγω ποιότητας των επιμέρους ανταλλακτικών, δεν ξέρω. Πάντως και σε καινούριο γνήσιο σετ που είδα φωτό από εξωτερικό (εκεί πουλιέται σε πολύ πιο νορμάλ τιμή από τους εδώ κλέφτες της αντιπροσωπείας και γιαυτό το στοκάρουν κάποιοι έμποροι) πάλι φαίνεται ότι ο δίσκος είναι LUK και το πλατό Sachs.
    Εν τέλει, και μετά από πολλά τηλέφωνα σε καταστήματα ανταλλακτικών και συνεργεία, για το αμάξι μου βρίσκω μόνο σετ σε ετοιμοπαράδοτα. Το μεν σετ της LUK στην Ελλάδα έρχεται μόνο πακέτο με το τρομπάκι/ρουλεμάν, γύρω στα 190 ευρώ, ενώ το σετ της Sachs είναι ετοιμοπαράδοτο σε τιμές λίγο πάνω από το κατοστάρικο, όπως επίσης και το τρομπάκι της FTE που είναι όμοιο (τσεκαρισμένα) με το μαμά και βγαίνει κάπου 70-80 ευρώ.
    Επειδή λοιπόν δε θέλω να ρισκάρω οδηγικές περιπέτειες καλοκαιριάτικα, αποφάσισα εν τέλει (πιεζόμενος και από τα στενά χρονικά περιθώρια) να προχωρήσω σε αλλαγή με το σετ Sachs + FTE και η δουλειά θα γίνει μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα (λογικά Τετάρτη) σε συνεργείο όπου πηγαίνω τα τελευταία χρόνια (τα ανταλλακτικά δική μου αγορά).
    Συνολική τιμή κοντά στα 200 ευρώ. Θα αγοραστούν και 2 λίτρα βαλβολίνες κιβωτίου, οπότε συνολικά πάμε στα 220 ευρώ. Να δούμε πόσο θα πάνε τα περαστικά... (υπολογίζω χοντρικά κάπου στα 170+ ευρώ).

Προεπιλογή

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Ρώτα πριν πας να ξέρεις πόσα χρήματα είναι τα εργατικά. Διαφορετικά ίσα και να σου πει θα πρέπει να τα δώσεις
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Τελικά σήμερα πήγα το αυτοκίνητο συνεργείο κι έγινε αλλαγή σετ δίσκο - πλατό - κάτω αντλίας συμπλέκτη (τρομπάκι). Σχεδόν 255.000 χλμ. στο αυτοκίνητο (Opel Astra H GTC 1.8 του 2005). Συμπλέκτης που αλλάχθηκε ήταν ο εργοστασιακός. Υλικά τους πήγα εγώ. Κόστος υλικών 220 ευρώ (123 ευρώ το σετ δίσκου - πλατό, 70 ευρώ το τρομπάκι και 23 ευρώ 2 λίτρα βαλβολίνες Opel). Κόστος εργασίας 210 ευρώ. Σύνολο 430 ευρώ.
    Εν τω μεταξύ όταν πήγα το αυτοκίνητο κι έκανα τη συνεννόηση με τον υπεύθυνο του συνεργείου, όταν του είπα να αλλαχθούν οι βαλβολίνες, ήταν κατηγορηματικός όταν του είπα για τα 2 μονόλιτρα δοχεία που του πήγα και μου είπε ότι δεν είναι απλή υπόθεση να αντικατασταθούν στο σύνολό τους, γιατί πρέπει να λύσει ένα σωρό εξαρτήματα/περιφερειακά του κιβωτίου και δεν αξίζει τον κόπο, αλλά αυτό που θα κάνουν είναι απλά να συμπληρώσουν όση ποσότητα χαθεί, που εκτιμά ότι δύσκολα θα είναι πάνω από 1 λίτρο (με βάση το εγχειρίδιο του κατασκευαστή το αμάξι μου παίρνει 1,6 λίτρα βαλβολίνες στο σασμάν). Στο τέλος μου είπε θα προσπαθήσουμε να βγει όσο περισσότερη ποσότητα γίνεται αλλά μην περιμένετε να αλλαχθούν στο σύνολο.
    Το μεσημέρι λοιπόν που πήγα να πάρω το αμάξι, μου λέει τελικά μπορέσαμε και βάλαμε παραπάνω ποσότητα από όσο υπολόγιζα, δηλαδή βάλαμε πάνω από 1 μπουκαλάκι (1 λίτρο). Όταν λοιπόν είδα το υπόλοιπο της ποσότητας που μου έδωσαν από το δεύτερο μπουκάλι, είδα ότι είχε υπόλοιπο περίπου 0,3 λίτρα, δηλαδή (θεωρητικά) το σασμάν πήρε όχι 1,6 λίτρα που παίρνει στα χαρτιά, αλλά 1,7. Τι να τους πεις τώρα. Είναι που έλεγε το πρωί ότι κακώς τους πήγα 2 μονόλιτρα.
    Σε ότι αφορά το παλιό σετ που ζήτησα να δω, μου το έδειξαν και μου είπαν ότι ο μεν δίσκος δεν ήταν εντελώς τελειωμένος, πλην όμως η επιφάνεια τριβής στο πλατό είχε σημάδια "μελιτζανιάσματος", που κατά το μάστορα δείχνει ότι ήταν ¨καμμένο". Επίσης μου είπε ότι το ρουλεμάν στο τρομπάκι έκανε θόρυβο κατά την περιστροφή, δηλαδή είχε αρκετή φθορά. Αυτό το θόρυβο ωστόσο εγώ από την καμπίνα του οδηγού ποτέ δεν τον άκουγα κατά τις αλλαγές ταχυτήτων και το πάτημα του πεντάλ συμπλέκτη.
    Παρατηρώντας το εργοστασιακό σετ που αλλάχθηκε με το νέο, επιβεβαίωσα και ιδίοις όμμασι ότι από το εργοστάσιο το μοτέρ μου ερχόταν με σετ στο οποίο ο μεν δίσκος ήταν LUK, το δε πλατό SACHS, ενώ σε όσα συνεργεία και καταστήματα ανταλλακτικών τους το ανέφερα ήταν κατηγορηματικοί ότι είναι όλα SACHS. Μάλιστα, και στο συγκεκριμένο συνεργείο, βλέποντας το δίσκο που έγραφε LUK, όταν τους το τόνισα, μου λέει ο τεχνικός, όχι είναι SACHS και μου δείχνει τη χαραγμένη ένδειξη στο πλατό, χωρίς να δει την ένδειξη LUK πάνω στο δίσκο. Τι να τους πεις τώρα. Ασχέτως αν έχουν ή όχι διαφορά οι μεν με τους δε, το σετ SACHS που αγόρασα εγώ ήταν Made in Brazil, ενώ της LUK από όσο είδα, Made in Hungary. Για να είμαι ειλικρινής προτιμούσα Ουγγαρία από Βραζιλία (Ουγγαρία είναι συν τοις άλλοις φτιαγμένο και το μοτέρ μου κι έχει βγει σκυλί) δυστυχώς όμως σετ δίσκο -πλατό LUK δεν έβρισκα σε στοκ Ελλάδα για το μοτέρ μου κι έπρεπε να παραγγείλω από έξω, οπότε θα πήγαινε πίσω κάποιες εβδομάδες η αλλαγή (ουσιαστικά από Αύγουστο, γιατί 2ο δεκαπενθήμερο Ιουλίου έχω προγραμματίσει άδεια), πράγμα που ήθελα καλού κακού να αποφύγω. Δυστυχώς ξέχασα να τους ρωτήσω αν είδαν κάποια εμφανή φθορά στο βολάν (είναι διπλής μάζας στο δικό μου), αλλά για να μην μου πουν τίποτα, υποθέτω ότι δεν είδαν κάτι αξιοσημείωτο (εκτός βέβαια αν στα διπλής μάζας δεν φαίνεται κατά την αλλαγή, που δεν το ξέρω).
    Αναφορικά με την οδήγηση του αυτοκινήτου μετά την αλλαγή, ευτυχώς μέχρι στιγμής (έκανα 15 χλμ) δεν παρατήρησα κανένα περίεργο/μεμπτό σημείο (περίεργος θόρυβος, δυσκολία αλλαγών, κλώτσημα κλπ), πέρα φυσικά από το (θετικό και αναμενόμενο) ότι το πεντάλ του συμπλέκτη έγινε αρκετά ελαφρύτερο, σχεδόν βούτυρο θα έλεγα (όντως είχα εδώ και αρκετά χρόνια ξεχάσει την αίσθηση σε καινούριο συμπλέκτη, τόσο που νόμιζα ότι δεν ήταν "σκληρό" το δικό μου πεντάλ με το παλιό σετ συμπλέκτη). Οπότε όλα καλά μέχρι στιγμής μετά την αλλαγή.
    Τέλος, παρατήρησα όταν παρέλαβα το αμάξι ότι είχε λάθος ώρα και ημερομηνία από τον Ιούνιο του 2005... (τότε κατασκευάστηκε το αμάξι χονδρικά), γεγονός που λογικά σημαίνει ότι αποσύνδεσαν πόλο μπαταρίας. Γνωρίζει κάποιος γιατί μπορεί να το έκαναν αυτό; Πχ (λέμε τώρα) ενδεχομένως για περισσότερη ασφάλεια, μήπως και καλά ακουμπήσουν κάπου και γίνει σώμα κατά τις εργασίες αποξήλωσης/τοποθέτησης; (δυσκολεύομαι να φανταστώ ως πιθανό κάτι τέτοιο, αλλά και δε μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο που αποσύνδεσαν πόλο μπαταρίας).
    Συνηθίζεται κάτι τέτοιο σε εργασία αλλαγής συμπλέκτη ή μπορεί να έγινε για κάποιο άλλο λόγο;

Προεπιλογή

Καλα χιλιομετρα απο εδω και περα απροβλιματιστα. Την μπαταρια την αποσυνδεσαν γιατι την βγαλανε, πρεπει να βγει για να τους δωσει χωρο στις πανω βιδες του σασμαν. Το οτι σου απαντησε οτι πρεπει να βγουν ενα σωρο περιφερειακα καπακια απο το σασμαν για να βγουν τα επιπλεον 200ml περιπου που κραταει στο καπακι της 5η, (αν εχεις 5αρι) και το οτι εχει ενα σασμαν κατεβασμενο, το να το αναποδογυρισει/περιστρεψει 3-4 φορες, ωστε να βγουν οι υπολοιπες βαλβολινες, δεν θα του περασε απο το μυαλο!!!
    Ο συμπλεκτης οντως σε καινουριο σετ, μαλακωνει αρκετα που αν εισαι συνηθισμενος σε βαρη συμπλεκτη, ο καινουριος σου φενεται βουτυρο. Και εμενα στο corsa με 250000Km+++ αυτη την στιγμη, ειναι αρκετα σκληρος σε σημειο να με κουραζει μεσα στην κινηση.
    Και εγω για το corsa που πηρα σετ συμπλεκτη, LUK δεν εβρισκα στην Ελλαδα πουθενα, και κανενας που μιλησα δεν ηταν προθυμος να παραγκειλει απο εξωτερικο, παρα οι απαντησεις ηταν βαλε οτι βρεις, οποτε το βρηκα απο ebay.de και το ειχα σε μια βδομαδα στα χερια μου, ηταν και εγω να το αλλαξω αυτες τις μερες, αλλα λογω δουλειας παει πισω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 1 Ημέρα Πριν στις 19:48

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι φίλε karaman (Νίκος νομίζω και σε ευχαριστώ για τις ευχές και τις εμπειρίες σου που μοιράζεσαι εδώ, μια που αν μη τι άλλο άλλαξες κι εσύ σετ στο Astra H του πατέρα σου προ 5ετίας και είδες από πρώτο χέρι τη διαδικασία.
    Απόδειξη φυσικά ότι ο υπεύθυνος έλεγε υπερβολές ήταν ότι ο μάστορας που ανέλαβε την εργασία στο αμάξι μου (ένας κύριος κάποιας ηλικίας που τον βλέπω χρόνια στο συνεργείο αυτό και μου έχει φανεί σοβαρός και προσεχτικός στις δουλειές που κάνει) ξόδεψε όλη την ποσότητα των βαλβολινών που τους πήγα, προφανώς αναποδογυρίζοντας όπως είπες κι εσύ το σασμάν μερικές φορές. Ο άλλος μου έλεγε το πρωί ιστορίες για αγρίους, ότι το σασμάν έχει 2 διαμερίσματα, ένα για τα γρανάζια των ταχυτήτων κι ένα για το διαφορικό, και θα πρέπει να λύσει μέχρι και ημιαξόνια και τρέχα γύρευε...
    Τέλος πάντων, τα θυμάμαι και συγχίζομαι. Όχι τίποτα άλλο, αλλά σε βγάζουν και βλάκα όταν τους τα λες εσύ.
    Θεωρείς κι εσύ τους LUK πιο ποιοτικούς από τους Sachs να φανταστώ; Μακάρι να κάνω λάθος αλλά κι εμένα προς τα κει πάει η σκέψη μου, αλλά όπως είπες LUK δεν στοκάρουν για Astra Ελλάδα (μόνο ο Ρέλας μου είπε ότι έχει σε LUK το πλήρες σετ που έχει και το τρομπάκι κάπου στα 195 ευρώ, αλλά εγώ ήθελα να βάλω τρομπάκι FTE που είναι το ίδιο με το εργοστασιακό, οπότε δεν).
    Δυστυχώς επειδή φοβήθηκα μήπως μου τύχει καμιά στραβή με το συμπλέκτη καλοκαιριάτικα, επίσπευσα την αντικατάσταση (αρχικά σκόπευα να την κάνω από Σεπτέμβρη μέχρι Νοέμβρη φέτος), οπότε δυστυχώς έβαλα ότι υπήρχε διαθέσιμο εγχώρια. Ευτυχώς τουλάχιστον που το τρομπάκι το βρήκα σε FTE που είναι και το γνήσιο.
    Θα δείξει στην πορεία πως θα πάει ο Sachs. Aν (καλά να είμαστε) πχ, καταφέρει και περάσει τα 150-160.000χλμ θα πω ότι μάλλον ήταν καλός.
    Πάντως γενικά βρε φίλε με τα ανταλλακτικά στην ελληνική αγορά η κατάσταση είναι τουρλουμπούκι, τόσο σε συνεργεία όσο και σε μαγαζιά. Λειτουργούν σχεδόν όλοι με τη νοοτροπία, αυτά φέρνουμε, αυτά βρίσκουμε, αυτά βάζουμε, κι ότι γίνει (βλέπεις τη νύφη πάντα την πληρώνει ο ιδιοκτήτης/οδηγός του αυτοκινήτου).
    Αν δηλαδή μπορώ να εξασφαλίσω με μερικά ευρώ παραπάνω ότι θα πάρω ανταλλακτικό που θα αντέξει περισσότερο από αυτό υπάρχει άμεσα διαθέσιμο, ποιο είναι το πρόβλημα; Να πληρώνω πχ διπλάσιες φορές τα περαστικά επειδή μου βγήκε ολίγον μάπα το καρπούζι;
    Θυμάμαι ανάλογες καταστάσεις όταν έψαχνα να αλλάξω καταλύτη και μεσαίο καζανάκι εξάτμισης προς τα τέλη του 2019. καζανάκια μόνο κάτι σαβούρες ιταλικά Asos έβρισκα που οι ίδιοι οι εξατμισάδες τα έβριζαν (γιατί τα βάζετε τότε τους ρώταγα; Αυτά φέρνουν Ελλάδα μου απάνταγαν). Μέχρι που έφερα από Γερμανία ένα Imasaf σε τιμή μόλις 25 ευρώ παραπάνω από τις σαβούρες εδώ και ησύχασα. Τα ίδια και καταλύτη, 370 ευρώ μέσω του εξατμισά, 210 τελική ο ίδιος από Γερμανία... Είπες τίποτα;

Senior Member Το avatar του χρήστη DROMADER
    Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Επειδή κιεγω κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξω. Το βολάν δεν το πειράζουμε αλλά αλλάζουμε δίσκο,πλατό,τρομπακι;
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Ιδια ποιοτητα ειναι οι Luk με τους sachs, απλα η Luk υστερει στο σετακι με το πομπακι που ειναι πλαστικο, ενω στης sachs ειναι μεταλικο, αλλα το FTE πομπακι ειναι ανωτερω και σαν 1ης τοποθετησης, χωρια οτι η FTE υπερτερει στα υδραυλικα στοιχεια. Δηλαδη η καλυτερη λυση ειναι ξεχωριστα το πομπακι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 6 Ώρες πρίν στις 22:47

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. SOS Σαζμαν - δισκο πλατο!
    Από τον/την Giorgos_Koufalia στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-11, 11:03
  2. Δισκο πλατο Vectra B
    Από τον/την Giorgos_Koufalia στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-11, 13:21
  3. Δισκο πλατο -ciao-
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-11, 11:40
  4. δισκο-πλατο;
    Από τον/την opelara στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 22:09
  5. ΔΙΣΚΟ - ΠΛΑΤΟ..???
    Από τον/την antonis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-06, 12:45

Δικαιώματα - Επιλογές