If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 81

Προεπιλογή Αίσθηση τιμονιού Opel Corsa D σε υψηλές ταχύτητες

Καλησπέρα σε όλους, όπως πιθανόν γνωρίζεται απο το συγκεκριμένο θέμα αντιμετωπίζω ένα "πρόβλημα" όσο αφορά το τιμόνι μου.

Για όσους δε γνωρίζουν έχω ένα Corsa D Sport (1.4 - 90PS) και μετά τα ~120χλμ / ώρα το τιμόνι αρχίζει να γίνεται απότομα αρκετά ελαφρύ.

Χρειάζομαι λοιπόν τη βοήθεια σας να διαπιστώσω αν πρόκειται όντως για πρόβλημα ή συμβαίνει σε όλα τα Corsaκια (και γενικότερα) και όχι μόνο στο δικό μου.
    Θα ήθελα να αναφέρετε τη συμπεριφορά του δικού σας αυτοκίνητου στα παραπάνω χιλιόμετρα, την αίσθηση που σας δίνει το τιμόνι κλπ, καθώς το μοντέλο και την έκδοση του αυτοκινήτου σας.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μοντέλο: Opel Corsa D // Έκδοση: Sport // Κυβικά - ίπποι: 1.4 - 90PS

Κείμενο...

Χρησιμοποιήστε και το παραπάνω σχεδιάγραμμα αν θέλετε για να είναι πιο ευανάγνωστο το θέμα

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν με το συγκεκριμένο θέμα!

Προφανώς η παραπάνω ταχύτητα αναπτύσσεται μόνο όπου το επιτρέπουν οι συνθήκες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη feedoxx : 23-05-16 στις 13:14

Προεπιλογή

Αν πιστευεις οτι εχεις τοσο σοβαρο θεμα με το τιμονι σου καλο θα ηταν να το πας σε ενα-δυο συνεργεια Opel να το δουν μπας και συμβαινει κατι, να παρεις μια γνωμη!
    Απο εδω μεσα δε μπορουμε να βγαλουμε ακριβες πορισμα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πιστευεις οτι εχεις τοσο σοβαρο θεμα με το τιμονι σου καλο θα ηταν να το πας σε ενα-δυο συνεργεια Opel να το δουν μπας και συμβαινει κατι, να παρεις μια γνωμη!
    Απο εδω μεσα δε μπορουμε να βγαλουμε ακριβες πορισμα!
    Ψάχνω να δω αν είναι φυσιολογική η συμπεριφορά του ή όχι. Πολλοί μου είπατε ότι είναι σταθερό κλπ αλλά στο προηγούμενο θέμα μέλος ανέφερε πιθανόν ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα" με εμένα το οποίο και έλυσε κάπως μέσω του tech2.

Επομένως θα ήθελα να ξέρα τη γενική συμπεριφορά του μοντέλου σε αυτά τα χλμ ώστε να ξέρω τι μου γίνεται όταν πάω στην αντιπροσωπεία - συνεργεία.

Επίσης ζητάω κάτι πολύ απλό. Θεωρώ ότι όλοι θα έχετε πιάσει έστω μια φορά τέτοια ταχύτητα ώστε να γνωρίζεται τη συμβαίνει στο δικό σας σε αυτά τα χλμ.
    Μπορεί να φαίνεται χαζό, αλλά προσωπικά θα με βοηθήσει αρκετά εφόσον δεν υπάρχει κάποιο άλλο Corsaκι σε συγγενικό πρόσωπο.

Προεπιλογή

εκτος απο το δικομου εχω οδηγησει ακομα ενα ολοκαινουργιο corsa d diesel ενος φιλου που μολις το ειχε παρει απο την αντιπροσωπια. εκει βεβαια δεν πηγα με πολλα χιλιομετρα αλλα την ιδια αισθηση μου εδωσε ηταν το ιδιο ελαφρυ. οποτε νομιζω πωως ολα ετσι ειναι. μαλλον ειναι κατι φυσιολογικο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Τι να πω, πάντως οι περισσότεροι ανέφεραν ότι είναι στιβαρό και σταθερό. Εμένα μόνο αυτή την εντύπωση δε μου δίνει...
    Δε το έχω τρέξει παραπάνω βέβαια να δω μήπως συμβαίνει μόνο στα ~120 αλλά δε νομίζω.

Σκέφτομαι ότι έχω τελική στα 170 περίπου, στα 150 πως θα πηγαίνει δηλαδή; Βάρκα στο γιαλό;

Προεπιλογή

θα ειναι το ιδιο. το εχω παει εγω μεχρι 160 στο κοντερ οπως ειναι στα 120 ετσι ειναι και στα 160. επειδη οδηγω εκτος απο το corsa και ενα ford mondeo mk3 και ενα fiesta του 2006 δεν εχει καμια σχεση το τιμονι τους με το corsa . πολυ καλυυερα τα ford σε αυτο το κομματι μεγαλη σταθεροτητα και καταπληκτικη σταθεροτητα στο τιμονι τους και στο κρατημα τους στο δρομο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Περιοχή
    Thessaloniki
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Γράφω κι εγώ γιατί βρίσκομαι σε διαδικασία έρευνας αγοράς. Βρήκα ένα Corsa D 1200cc 2007, αλλά διαβάζω παντού πως το τιμόνι είναι αρκετά "ελαφρύ". Δεν έχω οδηγήσει τίποτα άλλο πέρα απ'το αυτοκίνητο της σχολής. Αυτό το πρόβλημα ισχύει σε όλες τις εκδόσεις του Corsa D και κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει ένα νέο οδηγό;

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

προχωρα φιλαρακι μου....δεν εχεις κανενα προβλημα!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ειναι το ιδιο. το εχω παει εγω μεχρι 160 στο κοντερ οπως ειναι στα 120 ετσι ειναι και στα 160. επειδη οδηγω εκτος απο το corsa και ενα ford mondeo mk3 και ενα fiesta του 2006 δεν εχει καμια σχεση το τιμονι τους με το corsa . πολυ καλυυερα τα ford σε αυτο το κομματι μεγαλη σταθεροτητα και καταπληκτικη σταθεροτητα στο τιμονι τους και στο κρατημα τους στο δρομο
    Για Fiesta έψαχνα αλλά δεν έβρισκα κανένα καλό εκείνη την περίοδο. Είχα βρει ένα 1.6 με τους 120 και σκέφτομαι πόσο βλάκας ήμουν που δε πήρα αυτό.
    Βέβαια με 40k παραπάνω χιλιόμετρα απ το Corsaκι μου και θα πλήρωνα και ασφάλειες, τέλη για 1.6

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Blackie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφω κι εγώ γιατί βρίσκομαι σε διαδικασία έρευνας αγοράς. Βρήκα ένα Corsa D 1200cc 2007, αλλά διαβάζω παντού πως το τιμόνι είναι αρκετά "ελαφρύ". Δεν έχω οδηγήσει τίποτα άλλο πέρα απ'το αυτοκίνητο της σχολής. Αυτό το πρόβλημα ισχύει σε όλες τις εκδόσεις του Corsa D και κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει ένα νέο οδηγό;
    Τι αυτοκίνητο; Εγώ έμαθα σε ένα Toyota Yaris 1.0 και πραγματικά μέσα στην πόλη δε μπορώ να πω ότι το Corsa είναι καλύτερο. Θεωρώ ότι για πρώτο αυτοκίνητο θα μείνεις ικανοποιημένος αλλά αν βρεις κανένα Φιεστακι (MK7,) προτίμησε αυτό.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Fiesta έψαχνα αλλά δεν έβρισκα κανένα καλό εκείνη την περίοδο. Είχα βρει ένα 1.6 με τους 120 και σκέφτομαι πόσο βλάκας ήμουν που δε πήρα αυτό.
    Βέβαια με 40k παραπάνω χιλιόμετρα απ το Corsaκι μου και θα πλήρωνα και ασφάλειες, τέλη για 1.6

Τι αυτοκίνητο; Εγώ έμαθα σε ένα Toyota Yaris 1.0 και πραγματικά μέσα στην πόλη δε μπορώ να πω ότι το Corsa είναι καλύτερο. Θεωρώ ότι για πρώτο αυτοκίνητο θα μείνεις ικανοποιημένος αλλά αν βρεις κανένα Φιεστακι (MK7,) προτίμησε αυτό.
    Οδηγουσες Yaris (το πρωτο που εβγαινε) και μιλας για ελαφρυ τιμονι στο corsa; Το οδηγουσα παλια και το ξερω, αυτο και αν ειχε ελαφρυ τιμονι!
    Μηπως μπερδευεις το ελαφρυ τιμονι με την ''ασταθεια'' του τιμονιου στα πολλα χιλιομετρα;; Μαλλον αυτο ειναι...

Επισης το fiesta το mk6 το ξερω ακομα καλυτερα εχω κανει χιλιαδες χιλιομετρα με το 1,4 εκδοση Trend που εβγαινε, το ειχε φιλαρακι!
    Το τιμονι του οντως ειναι ποιο στιβαρο στα πολλα χιλιομετρα σε σχεση με το corsa, αλλα σαν πατημα το corsa στη sport εκδοση ειναι το ιδιο και θα ελεγα λιγο καλυτερο, χωρις να το παιζω Opelaκιας!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδηγουσες Yaris (το πρωτο που εβγαινε) και μιλας για ελαφρυ τιμονι στο corsa; Το οδηγουσα παλια και το ξερω, αυτο και αν ειχε ελαφρυ τιμονι!
    Μηπως μπερδευεις το ελαφρυ τιμονι με την ''ασταθεια'' του τιμονιου στα πολλα χιλιομετρα;; Μαλλον αυτο ειναι...

Επισης το fiesta το mk6 το ξερω ακομα καλυτερα εχω κανει χιλιαδες χιλιομετρα με το 1,4 εκδοση Trend που εβγαινε, το ειχε φιλαρακι!
    Το τιμονι του οντως ειναι ποιο στιβαρο στα πολλα χιλιομετρα σε σχεση με το corsa, αλλα σαν πατημα το corsa στη sport εκδοση ειναι το ιδιο και θα ελεγα λιγο καλυτερο, χωρις να το παιζω Opelaκιας!
    Στα χιλιόμετρα εντός πόλης. Έξω δε ξέρω τι διαφορά έχουν αλλά δε μου φάνηκε αισθητή μέχρι τα 80-100 που έχω πάει το Yaris.

Αστάθεια εννοείς; Όπως προανέφερα δε μπορώ να το περιγράψω κάπως. Νέος οδηγός είμαι, δεν έχω εμπειρία, πόσο μάλλον από αρκετά αυτοκίνητα. Γι αυτό ζητάω τη βοήθεια σας.
    Νομίζω όλοι περάσαμε και θα περάσουμε από αυτό το στάδιο κάποτε.

Το ελαφρύ τιμόνι ήταν ένας λόγος που είχα αποκλείσει τα Punto. Έχω ακούσει ότι είναι ίδιο με τα Lancia στα οποία είναι πούπουλο, κυριολεκτικά! (το ξέρω από προσωπική εμπειρία) και δεν μου αρέσει κάτι τέτοιο. Θεωρώ ότι δε σου περνάει τόσο καλά το τι συμβαίνει στο δρόμο. Βέβαια είναι τέρμα άνετα για μέσα στη πόλη και σε μεγάλες διαδρομές τα ελαφριά τους τιμόνια σε συνδυασμό με τους συμπλέκτες τους. Επίσης το Lancia έχει και πολύ άνετο σασμάν. Οι ταχύτητες δε καταλαβαίνεις πως κουμπώνουν απ το μοχλό :P
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη feedoxx : 26-05-16 στις 21:13

Προεπιλογή

Up ξανά! Τόσα Corsaκια υπάρχουν στο φόρουμ ρε παιδιά, για περάστε να βοηθήσετε

@i.karampelas Μπορείς να μου στείλεις πως είχες αλλάξει σε Sport mode το τιμόνι που είχες αναφέρει στο προηγούμενο θέμα; Ευχαριστώ!

@GTC25 Επειδή σε θεωρώ από τα ψαγμένα μέλη, αντιμετώπιζες κάτι αντίστοιχο με το Corsaκι σου;

Προεπιλογή

Μηπως παιζει ρολο και η ζαντα; Εγω με 15αρα και 65προφιλ και το νιωθω αρκετα σταθερο. Οχι οπως το insignia αλλα το αμαξι παταει καλα. Και συγκεκριμενα προχθες γυρναγα απξ αθηνα και φυσαγε παρα πολυ στη κακια σκαλα μεχρι κορινθο και παρολο π τον ενιωθα τον αερα δεν εφευγε. Και ταχυτητες 130-140-150. (Προσοχη εκει κατω γτ πετυχα τρια μπλοκα μεχρι τη τριπολη. Για καποιο λογο εχουν βγει και χτυπανε με ρανταρ) σε συγκριση με αλλα αμαξια. Το που του φιλου μου με 17αρα εχει λιγο πιο σκληρο τιμονη αλλα ιδια σταθεροτητα πανω κατω. Το φοκους 2013 αρκετα σταθερο και με πιο ελαφρυ τιμονη απο το κορσα.

Προεπιλογή

Κατι αλλο που δε γμωριζω. Η μπαρα που συνδεει κατω απο το αυτοκινητο τα υποπλαισια παιζει κανα ρολο στην ευσταθεια; Πχ εμενα εχει στραβωσει. (Αρκετα) υπαρχει λογος να την αλλαξω;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως παιζει ρολο και η ζαντα; Εγω με 15αρα και 65προφιλ και το νιωθω αρκετα σταθερο. Οχι οπως το insignia αλλα το αμαξι παταει καλα. Και συγκεκριμενα προχθες γυρναγα απξ αθηνα και φυσαγε παρα πολυ στη κακια σκαλα μεχρι κορινθο και παρολο π τον ενιωθα τον αερα δεν εφευγε. Και ταχυτητες 130-140-150. (Προσοχη εκει κατω γτ πετυχα τρια μπλοκα μεχρι τη τριπολη. Για καποιο λογο εχουν βγει και χτυπανε με ρανταρ) σε συγκριση με αλλα αμαξια. Το που του φιλου μου με 17αρα εχει λιγο πιο σκληρο τιμονη αλλα ιδια σταθεροτητα πανω κατω. Το φοκους 2013 αρκετα σταθερο και με πιο ελαφρυ τιμονη απο το κορσα.
    Την 16αρα φοράω με 195/55/16.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι αλλο που δε γμωριζω. Η μπαρα που συνδεει κατω απο το αυτοκινητο τα υποπλαισια παιζει κανα ρολο στην ευσταθεια; Πχ εμενα εχει στραβωσει. (Αρκετα) υπαρχει λογος να την αλλαξω;
    Θεωρητικά ναι. Αλλά και στην πράξη καθώς ο @GEO-07 που την έχει αλλάξει είδε βελτίωση.

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Μην ξεχνάμε ότι έχουμε ηλεκτρικό τιμόνι και όπως είπε κι ο GEO-07 έχει μια ασάφεια στην ευθεία και λίγη πληροφόρηση, όπως τα περισσότερα αμάξια που έχουν ηλεκτρικό τιμόνι.
    Θέμα συνήθειας είναι πιστεύω, μιας και είσαι και νέος οδηγός feedoxx. Επίσης άλλη συμπεριφορά έχει όταν το αμάξι είναι φορτωμένο π.χ. με 4 άτομα.
    Εν πάσει περιπτώση feedox ρώτα στην αντιπροσωπεία αν μπορούν να σου αλλάξουν το variant code στο eps και να το δοκιμάσεις να δεις πως θα πάει.
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro.

Προεπιλογή

Τη ζυγοστάθμιση των τροχών την έχεις τσεκάρει καθόλου;
    Η κατάσταση των αμορτισέρ και των ελαστικών ποια είναι;
    Ευθυγράμμιση επίσης έχεις τσεκάρει;
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Εννοείται φίλε πως παιζει! Και γω όταν το πήρα το δικό μου μεταχειρισμένο η μπάρα ο Θεός να την κάνει ήταν στραβή.
    Ο μάστορας σκέψου με το χέρι του μου την ισιωσε, 2-3 mm λαμαρινα ειναι!
    Να την αλλάξεις με ίδια δεν υπάρχει λόγος, Εγώ έβαλα χοντριτερη και το αμάξι δεν έχει καμία σχέση με πριν! Τόσο σε ευθιες αλλά πολύ περισσοτερο σε στροφές έχει αλλάξει τελειως συμπεριφορα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη ζυγοστάθμιση των τροχών την έχεις τσεκάρει καθόλου;
    Η κατάσταση των αμορτισέρ και των ελαστικών ποια είναι;
    Ευθυγράμμιση επίσης έχεις τσεκάρει;
    Ζυγοστάθμιση - ΟΚ
    Λάστιχα - ΟΚ
    Αμορτισέρ - ΟΚ
    Ευθυγράμμιση όχι αλλά δε νομίζω να θέλει στα 10.000χλμ. Είναι στο πρόγραμμα όμως.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Δείκτης ταχύτητας για ελαστικά σε Corsa OPC
    Από τον/την AntonisP στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 19:24
  2. Opel Astra G Χειριστήρια Τιμονιού
    Από τον/την Μιχαλης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-15, 20:04
  3. Opel Astra H 1.6 Δεν παίρνει τις ταχύτητες όταν δουλεύει και κροτάλισμα.
    Από τον/την Γιωργος Opel Astra H στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-14, 17:33
  4. Καπάκι τιμονιού opel astra g
    Από τον/την rrdesmo στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 02:41
  5. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-12, 16:51

Δικαιώματα - Επιλογές