If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 253

Προεπιλογή

Είναι σε καλά χέρια δηλαδή. Μια χαρά την βλέπω την ASCONA του, είναι και δίλιτρη. Οικογένεια οπελάκιδων

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Opelακιδες απο κούνια χαχαχα. Και Astra F sedan ο πατερας, και πριν Vectra A και πιο πριν Kadett E. Τα δοκιμάσαμε όλα!
    Όσο μπορω το προσέχω και γω γιατί πάρκινγκ δεν υπάρχει και είναι μεγάλο μείον αυτό.
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Σήμερα πέρασα και το καινούργιο τιμόνι και τα λάστιχα του φρένου και του συμπλέκτη Θέλω να ευχαριστήσω τον Αντώνη (tragos) που μου τα έστειλε. Ειδικά με το τιμόνι (ίδιο έβαλα, μαμά) δεν το περίμενα ότι θα έχει τέτοια άριστη αίσθηση. Είναι ολοκαίνουριο, δεν έχει φορεθεί ποτέ και πάρα πολύ σκληρό (αυτό είναι καλό για το δικό μας αυτοκίνητο ) Το πέρασμα έγινε από δικό μου μηχανικό και ήταν πολύ εύκολο. Περάσαμε και νέους υαλοκαθαριστήρες και τα χειμερινά λάστιχα ( λίγο νωρίς βέβαια) και είμαστε έτοιμοι για το χειμώνα.

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Αυτά είναι! Χαίρομαι πολύ που έπιασαν τόπο κ είναι σε καλά χέρια! Θα χαρώ να βοηθήσω στο μέλλον σε ότι μπορώ να φανώ χρήσιμος! Καλά κ ασφαλη χιλιόμετρα εύχομαι κ πάντα αγρατζουνιστο!
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Για δίσκο πλατό κτλ για το δικό μου μοντέλο τι προτείνετε; τι πρέπει να προσέξω; δεν είναι για άμεση αλλαγή αλλά έχει πλέον 253.000+ χλμ και σιγά σιγά θα μπει στο πρόγραμμα (στην ουσία θέλω να ξέρω για να βάζω λεφτά στην άκρη).

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

οτι κ να βαλεις δεν εχει θεμα. αρκει να μην ειναι αγνωστη φιρμα! αλλαγη βαλβολινες οποσδηποτε 2λιτρα γνησια της οπελ!
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Sachs, Luk, Valeo δηλαδή σωστά; Το πακέτο που περιλαμβάνει δίσκο - πλατό - ρουλεμάν σωστά; ξέρουμε κόστος περίπου;

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Σωστός! Σετακι πάει όλα μαζί δίσκο πλατό ρουλεμάν. Αν θες ρωτάω τιμή κ σου λέω. 90 100 ευρώ λογικα πάει το σετακι
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Κάνε μια ερώτηση Αντώνη όταν έχεις χρόνο για να κάνω σύγκριση με τις τιμές της περιοχής μου.

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Δεν πρόκειται να σε αφήσει ποτέ απλά θα έχει χάσει σε αίσθηση οπότε μια ανανέωση του συμπλέκτη θα δώσει πολύ ωραία αίσθηση χαράς χαχα.

Κόστος εκει που ειπε ο Αντωνης, βάλε και 20ε για 2 λιτρα βαλβολινης (1,6-1,7 παιρνει), 5ε μαξ για φλάντζα καπακιου διαφορικού και εργασία σχετικά φτηνη μιας και δεν χρειάζεται να κατέβει σασμάν.

Έχεις σκεφτεί να βάλεις ένα 16SH που θα το κινεί πολύ καλά?
    Ascona C 1982

Προεπιλογή

Το σετ θα το αλλάξω αργά ή γρήγορα. Τώρα για μοτέρ όταν ψοφήσει βλέπουμε. Για την ώρα η μαμά μηχανή δεν έχει θέμα και εγώ είμαι κότα στην οδήγηση της Ascona (την προσέχω και προσέχω και το κεφάλι μου). Έχω και το Audi 80, έχω και την Carina E, έχω και τα ποδήλατα μου και είμαι κομπλέ. Άσε που μοτέρ καθαρό που και πόσο να βρω; Καλά είμαι στα αυγά μου

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

κ εγω λεω αν ειναι σωστο να μην το αλλαξεις γιατι θα μπλεξεις.
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Πιο πολύ το είπα γιατί θυμάμαι πως έκαιγε λάδια συν επειδή πας για δισκοπλατώ, ίσως μποεούσες να βαλει καινουρια κομμάτια σε λιγο καλύερο μοτέρ.

Αλλά ισχύει ότι μπορει να ειναι μπλέξιμο στο τέλος οπότε αφου είσαι ευχαριστημένος μην το πειράζεις
    Ascona C 1982

Προεπιλογή

Καλά λάδι τσιμπάει για να είμαι ειλικρινής. Κάθε 3500χλμ περίπου το θέλει το λίτρο του. Αλλά δεν έχει θέμα τραβάει όπως παλιά και γενικά το λάδι το έχω πλέον συνηθίσει δεν το θεωρώ καν πρόβλημα. Άλλωστε τα αυτοκίνητα είναι 3 μες στην πόλη χρησιμοποιώ ποδήλατο και τα χλμ (και για οικονομικούς λόγους) που μοιράζονται τα αυτοκίνητα είναι λίγα (κάτω από 10.000 χλμ το χρόνο και τα 3). Και μεγάλο μοτέρ να έβαζα δεν θα μπορούσα να το χαρώ.

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Όχι ντάξει μια χαρά είναι τότε.
    Και δεν καίει τρομερό λάδι, καλά ειναι
    Ascona C 1982

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Ένα λίτρο κάθε 3500 χλμ είναι πολύ λάδι... Αλλά αν δεν κάνεις πολλά χιλιόμετρα το χρόνο ίσως δεν αξίζει να το επισκευάσεις....
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα λίτρο κάθε 3500 χλμ είναι πολύ λάδι... Αλλά αν δεν κάνεις πολλά χιλιόμετρα το χρόνο ίσως δεν αξίζει να το επισκευάσεις....
    Δεν έχω πετύχει πολλούς με αντίστοιχο αμάξι Ascona, Kadett καρπυλατέρ με 250.000+ χλμ που να έχουν αισθητά μικρότερη κατανάλωση από το δικό μου (όχι ότι δεν υπάρχουν). Μπλε καπνό δεν βγάζει, είναι σε γκαράζ δεν στάζει τίποτα κάτω, τα καυσαέρια σε συνεργείο αλλά και σε κτεο τα περνάει με καλά νούμερα, τραβάει το ίδιο με αρκετά χρόνια πριν και έτσι δεν βρίσκω λόγο να το ψάξω παραπάνω. Στην ουσία στα χλμ που κάνω το χρόνο (~10.000χλμ) έχω έξοδα ~20€ σε λάδι (συμπλήρωμα). Ε ο παππούς είναι σχεδόν 30 ετών μην τα θέλω και όλα δικά μου τώρα είμαι Θεσσαλονίκη και φεύγω για Πτολεμαιδα αύριο ε την ανηφόρα της Βέροιας (πριν τα τούνελ) αν του δώσεις λίγη φόρα την βγάζει άνετα με Πέμπτη. Για παππούς με 75 μουλάρια καλά πάει.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Όσο πάει έτσι κ δεν αρχίσουν αλλά χειρότερα μην το πειράζεις. Λογικά σν δεν το έχεις ανοίξει ποτέ την κεφαλή για αλλαγή φλαντζας κ τσιμουχσκια βαλβίδων στα καίει από κει λογικα.
    Ακόμα δεν αξιώθηκα να δω για δισκοπλατο!

Απορία τώρα επειδή κ εμένα αυτό που κυκλοφορώ έχει περίπου τόσα χιλιόμετρα κ λίγο παραπάνω. Από συνρμπλοκ ψαλιδιων μαρκουτσια φρένων μπαλάκια ακρομπαρα κ τέτοια έχεις αλλαξει; εμένα είναι μαμά τα Περισσότερα κ απορω
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Τα έχει αλλάξει ο πατέρας μου Αντώνη πριν μερικά χρόνια. Τα συνεμπλόκ πέρσι αν θυμάμαι καλά γιατί είχαμε κάποιο θέμα με το τιμόνι τράβαγε λίγο δεξιά και προληπτικά του έκανε κάποιες αλλαγές.

Η μηχανή δεν ανοίχτηκε ποτέ μέχρι τώρα και δεν σκοπεύω να πάω για επισκευή με αυτήν την ποσότητα που καίει ακόμα. Σήμερα ήρθα Πτολεμαϊδα από Θεσσαλονίκη και μία χαρά ταξίδι κάνει η Ascona. Με Πέμπτη έφυγα με Πέμπτη έφτασα και με ταχύτητες ~110 χλμ το αμάξι καίει πολύ λίγη βενζίνη για την ηλικία του. Α και τα χειμερινά λάστιχα δεν ξέρω αλλά τα χαίρομαι περισσότερο από τα Conti Premium 5.

Αντώνη το δικό σου τσιμπάει καθόλου λάδι; Το έχεις ανοίξει ποτέ το μοτέρ;

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Πώς δεν έριξες σύρμα να βρεθούμε Asconάκιδες στην Σαλόνικα; Έτυχε να είμαι και γω αυτές τις μέρες, θα είχε φάση
    Ascona C 1982

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Zitite Opel Ascona i Opel Kadett
    Από τον/την panosvR στο forum ΖΗΤΕΙΤΑΙ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-14, 20:51
  2. Opel Manta Magic 1983-1987 !!!
    Από τον/την opelkadett στο forum Διάφορα Links
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 03:35
  3. opel ascona b
    Από τον/την pzloco στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-11, 20:37
  4. opel ascona
    Από τον/την george-kirg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-06, 01:01
  5. Opel Ascona 400 specs
    Από τον/την Joest DTM στο forum Ascona & Manta
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-06, 13:35

Δικαιώματα - Επιλογές