If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 253
    Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

κ εγω βλεπω αλλα αμαξια αλλα για μενα δεν παιζει ρολο γιατι εμενα ειναι το χομπι μου δεν τα εχω για μεταφορικο μεσο!
    αν βγαζει 175 μια χαρα παει! τι διασταση ελαστικων εχεις?
    τα σφουγκαρακια που ψαχνεις δεν θα τα βρεις ισως χρειαστει να κανεις πατεντα μονος σου!

kyb boge sachs monroe παιζουν ακομα...
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Αυτά της φωτογραφίας (continental conti premium contact 5 195x50x15) με τις ζάντες που βλέπεις. Με αυτά περνάω KTEO. Έχω και χειμερινά επίσης καινούργια στις μαμά σιδερένιες ζάντες (τις οποίες έχω πένα). Τα χειμερινά μου είναι 175x70x13 SAVA ESKIMO S3+ τα οποία στεναχωρήθηκα που τα έβγαλα τον Μάρτιο γιατί περπατάει καλύτερα, έχουν πολύ μεγαλύτερη άνεση (δεν κοπανάει πουθενά) και κόβει καλύτερα το τιμόνι.

P.S 1 Εγώ κοιτάω για αμάξι γιατί και το δεύτερο είναι δεινόσαυρος AUDI 80 1.6 (1992) αυγό. Και τα δυο τα έχω για μεταφορικό μέσο. Με την ASCONA είμαι συναισθηματικά δεμένος γιατί ήταν το αμάξι που αγόρασε ο γέρος μου μετά από 25 χρόνια δουλειάς στην Σουηδία.

P.S 2 Έτσι πληροφοριακά με τι κυκλοφορείς για τις καθημερινές ανάγκες – δουλειά κτλ.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Εγω κυκλοφορω 99% με μηχανακι μηχανη παπακι κ τετοια εχω κ αυτη τη μουρλα!
    Να ξερεις οτι κ οι δυο διαστασεις ελαστικων σου δεν ειναι οι σωστες. Καλα οχι οτι εγινε κ κατι απλα στις 13αρες φοραει 185/70 13 κ το σωστο για 15αρα ειναι 195/55 15. Ετσι θα κερδιζες κ λιγο σε άνεση δεν θα εκλεβε κ τοσο το κοντερ σου
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Έχεις δίκιο για τις διαστάσεις αλλά τα χειμερινά τα βρήκα 170€ σε 175χ70 (σούπερ τιμή) και τα καλοκαιρινά όπως ξέρεις καλύτερα από μένα σε όλα τα λάστιχα το προφίλ όταν δεν είναι μηδέν τα λεφτά ανεβαίνουν.

Και εγώ έχω άλλη μούρλα τα ποδήλατα. Φέτος είναι η πρώτη χρονιά νομίζω που θα έχω κάτω από 10.000 χλμ στηνAscona και κάπου 5000 χλμ στο Audi.

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Φίλε στα ειπε ολα ο Αντώνης ο tragos. Προσπαθώ να σκεφτώ κατι ακόμα αλλα τα έχει καλύψει ολα.
    Ίσως μοτέρ υαλοκαθαριστηρων που αρπάζει και τα χερούλια οροφής που σπανε εύκολα.

Ελπιζω να το κρατήσεις το εργαλείο ακομη κι αν παρεις καινουριο γιατί είναι σε πένα κατάσταση και αξίζει.
    Το δικό μου πάσχει σε λαμαρίνα, δυστυχώς.

Τα καλοκαίρια ειμαι Νέους Πορους-Πλαταμωνα, αν σε βγάλει προς τα εδω για μπάνιο σφύρα.

*εγώ απο την άλλη το εχω για καθημερινό εδω και 8 χρόνια που το πήρα απο τον δικό κου γέρο :-D
    Αλλά δυστυχώς το εχω στον δρόμο με ό,τι συνεπάγεται αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Ντάνος : 03-06-16 στις 03:17
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Γιώργο το αμάξι για να πάει απόσυρση ή να πουληθεί ούτε λόγος. Σιγά για 300€ - 500€ μην το δώσω στην κατάσταση που είναι. Αν και λέω αν γίνει αγορά άλλου τότε θα το αφήσω να κάθεται στην δεύτερη θέση του γκαράζ. Και εγώ το έχω σαν καθημερινό αλλά έχω γίνει ο καλύτερος φίλος του βενζινά. Τα ανταλλακτικά έχουν σχεδόν εξαφανιστεί, στην περιοχή μου είχε κανά 15 σε μάντρα για ανταλλακτικά και πρίν δύο μέρες κανένα (πήγαν πρέσα). Στην ουσία ακόμα και ένα πολύ μικρό τροχαίο να συμβεί χτυπά ξύλο αμφιβάλλω αν το αμάξι γίνει όπως πρίν, αν γίνει με βάση και αυτά που λεν οι ασφαλιστικές (αποζημίωση αν το κόστος επισκευής είναι μεγάλο).

Ευχαριστώ για την πρόταση και ισχύει και από την μεριά μου αν σας βγάλει ο δρόμος εδώ πρός τά πάνω σε μας τους άγριους (Πτολεμαϊδα - Κοζάνη - Φλώρινα) θα χαρώ να τα πούμε από κοντά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darklord77 : 03-06-16 στις 09:51

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Αφού εχεις τον χώρο εννοείται πως το κρατάς στην άκρη εστω και χωρίς πινακίδες.

Καίει πολυ βενζινη? Έχεις υπολογίσει περιπου? Εγω με injection 2.0 8v ειμαι ευχαριστημενος απο την κατανάλωση για τα δεδομένα του μοτέρ και της παλαιότητας.

Αυτο με τα παλιά αμάξια και τις ασφαλιστικές ειναι μεγάλη πίκρα.... ποτέ δεν παίρνεις όσα πραγματικά αξιζει.
    Ascona C 1982

Προεπιλογή

Δεν το έχω αναλύσει το πόσο καίει αλλά έτσι εμπειρικά σε ταξίδι δεν καίει πολύ περισσότερο από σχετικά καινούργιο αντίστοιχων κυβικών και ιδίου καυσίμου. Το θέμα είναι ότι τα ταξίδια κόπηκαν και η συνήθης χρήση του είναι μέσα στην πόλη όπου η δευτέρα ταχύτητα είναι άστα να πάνε (χαλαρά πρέπει να είναι 11+λ/100χλμ).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darklord77 : 04-06-16 στις 03:04

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Μέσα νστην πόλη ειναι λιγο πίκρα, αλλά εξω σε ταξιδι καίνε λιγο για τα χρόνια τους
    Ascona C 1982

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

συμφωνω οτι το 195/55 15 ειναι ακριβοτερο απο το 195/50 15.

αυτο για το προφιλ που λες ομως δεν ισχυει. πχ τα 195/65 15 και 185/65 15 εχουν λογικες τιμες!

το 205/55 16 ειναι η φθηνοτρερη διασταση σε 16αρα
    το 225/45 17 ειναι η φθηνοτερη διασταση σε 17αρα.

ισως αυτο με το προφιλ να ισχυε πριν 15-20 χρονια.

απλα με τα λαστιχα που φορας εχεις μια αποκλιση μικρη στο κοντερ λογο μικροτερης διαμετρου! αμελητέο ομως κουβεντα να γινεται!
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Τελικά σήμερα μπήκε από μάστορα η νέα φούσκα του λεβιέ (μαμά καινούργια) χωρίς να κάνουμε ζημιά. Μετά έβαλα μία αλοιφή που έχω για δέρμα, πλαστικά, ταμπλό κτλ και πήγαμε να κάνουμε και ένα μπάνιο στο πλυντήριο και γίναμε πένα.

Αντώνη (tragos) αν δεν πήρες το PM που σου έστειλα πρίν λίγες μέρες το τιμόνι με ενδιαφέρει. Όταν έχεις χρόνο βάλε φωτογραφία, πες μου τιμή και θα το βάλω στο πρόγραμμα. Είναι σε καλή κατάσταση ; δεν είναι πουθενά μαλακό σωστά ; Το τιμόνι από αυτά τα λίγα που γνωρίζω είναι πολύ εύκολο να μπει έτσι ;

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

δεν ηταν κ τοσο δυσκολο να μπει τελικα ε? μηπως τσαμπα σε ξεσηκωσα να πας σε καποιον που να ξερει? βγηκε ευκολα το πομολο το λεβιε?

το πηρα το π.μ Που μου εστειλες.. απλα τωρα εκατσα στο pc που ειχα τις φωτο. ειναι καινουργιο το τιμονι δεν εχει μπει ποτε σε αμαξι. ετσι ηταν κ ειναι ακομα καθως απο τοτε που το πηρα κ εγω το εχω πακεταρει στην αποθηκη. εννοειται οτι θα εχεις κ νεες φωτο μολις παω να το παρω απο εκει που το εχω.
    DSC00142.jpgDSC00143.jpg
    φαινεται οτι ειναι καινουργιο απο το μεταλικο που εχει στην πισω πλευρα του κ ειναι η επαφη της κορνας η οποια τριβεται συνεχεια πανω σε μια επαφη. για το πως θα μπει κ παλι θα ελεγα οτι δεν ειναι κ το ποιο ευκολο πραγμα. αν πιανουν τα χερια σου θα σου πω αναλυτικα πως.
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Που με ξεσήκωσες μου βγήκε σε πολύ καλό τελικά. Ήταν να βάλω προκαταβολή σε τράπεζα για να γίνει η παραγγελία από Γερμανία, ρωτώ εσένα σχετικά με το τρόπο που θα μπει μου λες ότι είναι λίγο μπελαλίδικο και την επόμενη μέρα πάω στο συνεργείο που παρακολουθεί το αμάξι εδώ και πολλά χρόνια να ρωτήσω αν θα μπορέσει να την βάλει όταν έρθει η παραγγελία. Ε λοιπόν ο μάγκας είχε παραγγείλει τρία από Γερμανία για να μπουν σε Kadett caravan της δουλειάς (είναι και αυτός της λεπτομέρειας). Μου έδωσε λοιπόν το ένα 20 ευρώ με το πέρασμα (Αυτό που θα έκανα παραγγελία από κατάστημα της Θεσσαλονίκης και θα έρχονταν από Γερμανία έβγαινε 43 + τα μεταφορικά από Γερμανία + τα μεταφορικά για Πτολεμαΐδα άντε γεια). Γνήσιο φυσικά, ελέγξαμε το νούμερο και μπαίνει σε ASCONA C 1982-1988 (γιατί όχι 1981 δεν ξέρω) και σε Kadett e. Δεν ήταν και πολύ εύκολο είχες δίκιο, το πόμολο το γύριζε αργά αργά δεξιά αριστερά και μετα από αρκετές προσπάθειες βγήκε. Έβγαλε το πλαστικό κομμάτι στην κονσόλα για να βγει όμορφα η βάση της φούσκας που είχε φωλιάσει και μετα ήταν εύκολο να βγει η παλιά. Στην καινούργια επειδή ήταν σφιχτή έβαλε βαζελίνη και γλίστρησε εύκολα. Έφτιαξε και κάτι αυτάκια που έχει η βάση στην κονσόλα από την πλευρά που βλέπει στο χειρόφρενο που συγκρατούν το πλαστικό που βγαίνει με την βάση και τέλος έβαλα ένα Αμερικάνικο προϊόν που έχω για δέρμα, πλαστικά κτλ. για να μαλακώσει. Για κάποιους θα φανεί περίεργο αλλά είχα μεγάλη χαρά. Η παλιά για κάποιο παράξενο λόγο (το αμάξι μπαίνει πάντα σε γκαράζ) και ενώ είναι γενικά σε άριστη κατάσταση η φούσκα ήταν σαν να την έχουν δαγκώσει σκυλιά.

Το τιμόνι Αντώνη θέλω όταν μπορέσεις να το πιάσεις στα χέρια σου για να δεις για μαλακά σημεία αν έχει (που δεν νομίζω μιας και αυτά παρουσιάζονται από την πολύ χρήση). Ρώτησα το μάστορα αν του φέρω το τιμόνι πως θα μπει και μου είπε ότι είναι πολύ εύκολο. Βγάζεις στην μέση εκείνο που καλύπτει την κόρνα και είναι μόνο μια βίδα. Είναι έτσι ; μετα δεν θέλει τίποτα ευθυγράμμιση κτλ. ;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darklord77 : 17-09-16 στις 23:02

Senior Member Το avatar του χρήστη corsadi
    Περιοχή
    Χαλκίδα,Θεσ/νίκη κ ακόμα παραπέρα...
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από το κομμάτι που άλλαξες;
    Opel: Αυτοκίνητα με νεανική εμφάνιση αλλά γέρικη ψυχή...

Προεπιλογή

Δεν θα έχω για κάποιες μέρες πρόσβαση στο αμάξι (είμαι σε άλλη πόλη) αλλά είναι ίδιο με αυτό που έχει στην φωτογραφία ο Αντώνης (tragos) στην ASCONA του. Έχω κρατήσει την σακούλα από το καινούργιο και έχει πάνω της το product code της GM (αν θέλεις να σου πω όταν επιστρέψω).

http://https://www.google.gr/search?q=tragos+ascona+c&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwia9oe22ZnPAhUDBBoKHYEMDfQQsAQI KQ&biw=1920&bih=1067#imgrc=dutOF1YxxqapaM%3A
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darklord77 : 18-09-16 στις 23:56

Senior Member Το avatar του χρήστη corsadi
    Περιοχή
    Χαλκίδα,Θεσ/νίκη κ ακόμα παραπέρα...
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Μιλάς για τη φούσκα του λεβιέ ταχυτήτων, εκείνο το λαστιχένιο/δερμάτινο κομμάτι; Και το βρήκες καινούριο;;; Αν ναι από που και πόσο;;;
    Opel: Αυτοκίνητα με νεανική εμφάνιση αλλά γέρικη ψυχή...

Προεπιλογή

Ναι για την φούσκα (πετσί) λέω. Δες το μήνυμα #33 στην σελίδα αυτή, το γράφω αναλυτικά.

Senior Member Το avatar του χρήστη DJ Marios
    Περιοχή
    Αλμυρός - Νέοι Πόροι
    Αυτοκίνητο
    Tigra A

Προεπιλογή

Πολυ ωραίο φίλε μου!
    Φαινεται σε πολυ καλή κατάσταση, να το χαιρεσαι!
    « όμοιος ομοίω αεί πελάζει »

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Βλέπω στο προφίλ σου (album photos) έχεις και εσύ ASCONA.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο darklord77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ φίλε. Βλέπω στο προφίλ σου (album photos) έχεις και εσύ ASCONA.
    Ηλια ο dj marios ειναι αδερφος του Γιωργος Ντανος εκεινο το ασκονα ειναι το ασπρο που τωρα το εχει ο Γιωργος κ ηταν του πατερα τους
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Zitite Opel Ascona i Opel Kadett
    Από τον/την panosvR στο forum ΖΗΤΕΙΤΑΙ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-14, 20:51
  2. Opel Manta Magic 1983-1987 !!!
    Από τον/την opelkadett στο forum Διάφορα Links
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 03:35
  3. opel ascona b
    Από τον/την pzloco στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-11, 20:37
  4. opel ascona
    Από τον/την george-kirg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-06, 01:01
  5. Opel Ascona 400 specs
    Από τον/την Joest DTM στο forum Ascona & Manta
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-06, 13:35

Δικαιώματα - Επιλογές