If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 261 έως 280 από 281
    Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

λογικα θα στρωσει σιγα σιγα. αν ειναι τσεκαρισμενα ολα σωστα τοτε το αφηνεις οπως ειναι κ λογικα θα στρωσει.
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Αντώνη μου την έδωσε πήγα έβαλα έναν Continental και ξεμπέρδεψα ούτε θόρυβο ούτε τίποτα. Μάλλον ήταν θέμα ιμάντα αφού στα δικά μας το πέρασμα είναι απλό δεν θέλει τίποτα το ιδιαίτερο.

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Το είχα πάθει και γω με τον GATES ιμάντα που έβαλα πέρυσι, έβγαλε θόρυβο κι ακόμα κάνει. Είναι εκνευριστικο αλλά δεν έχει θέμα αν είναι σωστά τεντωμενος
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.
    Μία ερώτηση παιδιά μιας και τον τελευταίο καιρό λέω να πειραματιστώ με κάτι. Έχει βάλει κάποιος σε Ascona C στο πίσω άξονα αμορτισέρ Kyb excel g; ρωτάω κυρίως για διαφορές με τα gas a just της ίδιας εταιρείας που είναι και το σύνηθες.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Ειναι πιο μαλακα Ηλια. Γιατι σκεφτεσαι να τα αλλαξεις?
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Τα gas a just έχουν σταματήσει Αντώνη για Ascona. Εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βρω πουθενά. Γιαυτό λέω να τσιμπήσω σε καμιά καλή τιμή τα excel g τώρα που υπάρχουν ακόμα και να τα έχω σαν στοκ. Απλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν στην Ascona το ίδιο καλά σαν τα άσπρα (δεν ξέρω και πολλούς να έχουν μπροστά και πίσω excel g). Η γνώμη σου πια είναι;

Αντώνη αν πάρει το μάτι σου προφυλακτήρα μαύρο ή ακόμα και γκρι γνήσιο σε καλή κατάσταση στείλε μήνυμα. Τον θέλω για ένα δικό μου άνθρωπο.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

μπορουμε να βρουμε gas a just για πισω αλλα τα γκρι οχι τα ασπρα.. τα ασπρα εχουν 15 και βαλε χρονια που σταματισαν. ειναι το ιδιο πραγμα.
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Έψαξα Αντώνη για τα γκρι (τα άσπρα όντως είναι πολύ παλιά) αλλά δεν βρήκα πουθενά. Αν ξέρεις κάποιο μαγαζί Θεσσαλονίκη που να τα εμπορεύεται πες μου σε παρακαλώ.

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά και καλό κουράγιο για το γνωστό θέμα. Εξαιτίας του ιού πάω πλέον στην δουλειά με το αμάξι (Βάρδια - ΔΕΗ - Αμύνταιο. Μπορεί όποιος είχε - έχει αυτοκίνητο παλιάς τεχνολογίας με καρπυρατέρ και Opel πχ ASCONA KADETT κτλ πώς έβαζε μπροστά μετά από 8 - 9 ώρες που το αυτοκίνητο καθόταν έξω νύχτα με θερμοκρασίες από -2 έως + 3-4 βαθμούς. Ρωτάω γιατί έχω χρόνια να το αφήσω έξω από γκαράζ και σαν να μου κάνει νούμερα. Πχ με δύο πατήματα το γκάζι και μετά γύρισμα την μίζα με το ζόρι κρατάει ρελαντί θέλει χαλαρά το γκάζι πατήματα λίγα δευτερόλεπτα και μετά το κρατά. Περιμένω 3-4 να πιάσει θερμοκρασία και μόλις πάω να ξεκινήσω με λίγο περισσότερο γκάζι πάει να σβήσει. ΤΣΟΚ δεν έχω τραβήξει ακόμα. Η μπαταρία είναι 4,5 χρόνια περίπου. Λέω μην με αφήσει το άτιμο.

Προεπιλογή

Εγω σε ενα corolla που ειχα καποτε στις πρωινες εκκινησης σηκωνα λιγο το τσοκ παταγα 2-3 φορες το γκαζι και γυριζα την μιζα χωρις γκαζι ή παταγα 2-3 φορες το γκαζι και με ελαφρως πατημενο το γκαζι εβαζα μπρος και περιμενα κανενα λεπτο .
    Και στις 2 φασης περιμενα 1 λεπτο .

Εαν σου κανει κολπα μαλλον δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο το καρμπυλατερ σου .

Προεπιλογή

Τσοκ γιατί δεν τραβάς;

Προεπιλογή

Εγώ φίλε μου πάντα πάντα τράβαγα το τσοκ χωρίς να πατάω γκάζι. Έπερνε και μετά από λίγο ξεκινούσα

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Τσοκ δεν τραβάω γιατί θεώρησα ότι δεν είναι τραγικές θερμοκρασίες. Το καρμπυρατέρ στον φίλο που έγραψε για θέμα ρύθμισης τόσα χρόνια δεν είχα κανένα θέμα που το αμάξι ήταν σε γκαράζ. Ξέρω ότι το θέμα καρμπυρατέρ εκτός από την τεχνολογία και την λειτουργία του που είναι λίγο ότι να ναι σε χαμηλές θερμοκρασίες και όχι μόνο έχει να κάνει και με το αυτοκίνητο. Πχ λέγαν οι παλιοί ότι πρέπει να δοκιμάσεις και να μάθεις τα χούγια του. Το να τραβάω το Τσοκ εκτός από την κατανάλωση και τον θάνατο που θα βγάζω από την εξάτμιση δεν θα έχω κάνα άλλο θέμα σωστά; τράβηγμα λοιπόν χωρίς γκάζι καθόλου, γύρισμα μίζα, περιμένω ας πούμε 2 λεπτά, μετά βάζω το Τσοκ μέσα και ξεκινάω σωστά;

Προεπιλογή

Τραγικές δεν είναι αυτές η συνθήκες, αλλά δεν είναι και ιδανικές για να πάρει το αμάξι μπρος χωρίς τσοκ - 2 με 2-3 βαθμούς όπως ανέφερες.
    Όλα τα παιδιά με τσοκ το βάζουν μπρός με αυτές τις θερμοκρασίες.

Προεπιλογή

Ωραία λοιπόν θα δοκιμάσω μεθαύριο που θα είμαι νύχτα πάλι αν και βλέπω ότι θα ανέβει η θερμοκρασία.

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Η διαδικασία εκκίνησης που ακολουθείς είναι για καρμπυρατέρ με αυτόματο τσοκ, όπως το Varajet II που είχαν τα S μοτέρ.
    Το δικό σου έχει χειροκίνητο τσόκ οπότε το τραβάς πρώτα και μετά βάζεις μπροστά. Σίγουρα θα είναι καλύτερα και δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Περίμενε ένα λεπτό ας πούμε και ξεκίνα. Αν βγεις αμέσως σε ανοιχτό δρόμο, κλείνεις το τσοκ αν θες. Αν είσαι σε πόλη μέσα και σταματάς σε φανάρια και STOP τότε άστο μερικά λεπτά για να σου κρατάει ρελαντί.
    Ascona C 1982

Προεπιλογή

Γιώργο όταν λες διαδικασία τι ακριβώς εννοείς; Με νορμάλ θερμοκρασίες και μηχανή που έχει κάτσει πχ ένα βράδυ 8-10 ώρες πατάω τέρμα το γκάζι αργά το αφήνω επίσης αργά και ενώ έχω πάρει το πόδι από το γκάζι γυρνάω μίζα. Αν έχουν περάσει δύο και παραπάνω μέρες η ίδια διαδικασία αλλά με δύο πατήματα. Όταν είναι ζέστη η μηχανή πχ κυκλοφορεί το αμάξι και σταματώ σε ένα σούπερ κτλ τότε παίρνει μόνο με μίζα. Αν είναι σε κατάσταση μέση ούτε ζεστή ούτε κρύα με πατημένο το γκάζι γυρνάω μίζα.

Τώρα αν εννοείς σε συνθήκες χαμηλών θερμοκρασιών ότι θέλει "απαραίτητα" ΤΣΟΚ θα το δοκιμάσω.

Μπορεί να σας φαίνεται αστείο περίεργο αλλά όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει κοιμηθεί έξω από το γκαράζ η ASCONA.

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Μπερδεύτηκα και γω τώρα χαχα. Δεν έχω μαζί μου το manual να έβγαζα μια φώτο.
    Το ζουμί είναι ότι μπορείς να τραβάς το τσοκ άφοβα το χειμώνα και μάλιστα να "παίζεις" με το τσοκ , δηλαδή ανάλογα τις συνθήκες να το τραβάς λίγο ή περισσότερο και για πόση διάρκεια. Το τραβάς πριν βάλεις μπροστά και έχω την εντύπωση , χωρίς να πατάς το γκάζι αλλά δεν έχω μαζί μου το manual για να το επιβεβαιώσω σίγουρα.
    Ascona C 1982

Προεπιλογή

Χωρίς γκάζι πρέπει να είναι με το ΤΣΟΚ τραβηγμένο. Το manual εγώ το έχω στην θέση του στο δεξί πόδι του συνοδηγού αλλά είναι στα Γερμανικά το άτιμο. Θα δούμε το πρωί στις 8 που θα το βάλω μπροστά. Τώρα είμαι στην δουλειά και η ASCONA κοιμάται έξω στο πάρκινγκ. Βέβαια οι θερμοκρασίες θα είναι την νύχτα από +4 μέχρι +8 το πρωί. Ίδωμεν...

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

απαντω μετα απο μηνες ετσγι για την ιστορια. τα πατα ασε του γκαζιου χρειαζονται γενικα σε αυτο μοτερ πριν μιζαρεις. το καλοκαιρι αρκει ενα πατημα το χειμωνα μπορει να χρειαστει κ 3.
    αυτο που περιγραφεις ειναι φυσιολογικο. το αυτοκινητο με χειροκινητο τσοκ οπως το δικο σου δεν κραταει ευκολα ρελαντι οταν ειναι κρυο. ειναι λογικο να ειναι ετοιμο να σβησει. καλυτερα να τραβας λιγο το τσοκ. ισα ισα να κραταει σωστα ρελαντι. στην ουσια το τσοκ οταν το τραβας ελαχιστα δεν κανει τποτα παραπανο απλα κραταει το γκαζι ελαχιστα πατημενο για να δουλευει σωστα!
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Σελίδα 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Zitite Opel Ascona i Opel Kadett
    Από τον/την panosvR στο forum ΖΗΤΕΙΤΑΙ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-14, 19:51
  2. Opel Manta Magic 1983-1987 !!!
    Από τον/την opelkadett στο forum Διάφορα Links
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 02:35
  3. opel ascona b
    Από τον/την pzloco στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-11, 19:37
  4. opel ascona
    Από τον/την george-kirg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-06, 00:01
  5. Opel Ascona 400 specs
    Από τον/την Joest DTM στο forum Ascona & Manta
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-06, 12:35

Δικαιώματα - Επιλογές