If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 241 έως 253 από 253

Προεπιλογή

Απάντησα στο πμ Αντώνη.

Προεπιλογή

Ρε μάγκες σήμερα μου ήρθαν τα μπροστινά KYB excel g 365054 αλλά είναι πορτοκάλι το χρώμα τους. Μαύρο δεν έπρεπε να είναι;

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Ναι μαύρα έπρεπε να είναι.
    Πορτοκαλί ήταν τα παλιά.
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ντάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μαύρα έπρεπε να είναι.
    Πορτοκαλί ήταν τα παλιά.
    Για 40€ που τα αγόρασα θέλω να πιστεύω ότι έκανα καλά Γιώργο. Θα τα περάσω από βδομάδα και βλέπω. Αν κάθονται στην αποθήκη αλλά είναι αχρησιμοποίητα γιατί να χαλάσουν σωστά; Ρώτησα χθές και έναν και μου είπε ότι οι πρώτες σειρές στα KYB τα πορτοκάλι excel και τα λευκά gas a just ήταν αθάνατα.

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

τα πορτοκαλι μη σου πω ειναι και καλυτερα. απλα ειναι απο παλιο στοκ. βαλε δηλαδη στην καλυτερη οτι ειναι 14 15 ετων για να μην σου πω παραπανω!
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Σίγουρα ήταν πιο σκυλια τα πορτοκαλί! Και με τέτοια τιμή μια χαρά!
    Ascona C 1982

Προεπιλογή

Χθές τελείωσα με το θέμα που είχα (το αμάξι έγερνε λίγο αριστερά). Το θέμα λύθηκε αλλάζοντας αμορτισέρ μπροστά (excel g), αμορτισέρ πίσω (gas a just) και ελατήρια μπροστά πίσω μαμά. Έκανα και ευθυγράμμιση (μηχανική) στην Κοζάνη και όλα OK. Τα αμορτισέρ τα πίσω δεν είχαν τελικά θέμα για αυτό κράτησα και τα παλιά. Επίσης και τα ελατήρια δεν είχαν θέμα αλλά αλλάχτηκαν (παρακάτω θα γράψω το γιατί). Το θέμα ήταν στο μπροστά αριστερό KYB (excel g μαύρο) που με πρόδωσε σχετικά γρήγορα (~60.000χλμ) το οποίο έσκασε αλλά και το καπάκι του σάπισε και ράγισε - στράβωσε και μάλιστα χωρίς να πέσω σε καμία λακούβα τραγική όλα αυτά τα χρόνια. Ελπίζω τα πορτοκάλι excel g που έβαλα να βγουν σκυλιά.

Τα ελατήρια αλλάχτηκαν με την ευκαιρία και θέλω να ευχαριστήσω για αυτό δημόσια τον Αντώνη (tragos) που μου τα έστειλε σε άριστη κατάσταση και πολύ καλή τιμή. Με τον Αντώνη έχω κάνει αρκετές συναλλαγές και είναι άψογος σε όλες. Μάλιστα το παλικάρι έστειλε τα ελατήρια με το ΚΤΕΛ (που έχει μεγάλη απόσταση από το σπίτι του) ώστε να πληρώσω λιγότερα μιας και έχουν βάρος.

Τελειώνοντας έχω να πω ότι έμαθα για το αυτοκίνητο μου τον λίγο καιρό που είμαι μέλος στο φόρουμ όσα δεν ήξερα τόσα χρόνια που το έχω. Άλλωστε εδώ γνώρισα και άτομα σαν τον Αντώνη και άλλα παιδιά με απίστευτα περισσότερες γνώσεις από μένα. Άλλωστε προτείνω σε άτομα που έχουν αυτοκίνητα opel και όχι μόνο να γίνουν μέλη.

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Ωραία επιτέλους λύθηκε το θέμα και σίγουρα θα απέκτησε άλλη αίσθηση στο δρόμο.
    Ο Αντώνης κορυφή, με έχει βοηθήσει και μένα πολύ με το εργαλείο.

Top mount άλλαξες;
    Ascona C 1982

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Αγαπητέ darklord77,
    Η παρέα και το κοινό μας πάθος για τα παλιάμαξα της Opel έχουν γίνει η αιτία να γνωριστούμε μεταξύ μας και να προσπαθούμε για το καλύτερο
    όχι μόνο του αυτοκινήτου μας αλλά και για των φίλων μας. Η σχέση πολλών ατόμων έχει εδώ και Πολλά χρόνια ξεφύγει από τις λαμαρίνες και τα καλώδια
    (και τους ρελέδες ! ) και έχει πάει σε βαθειά φιλικό επίπεδο. Μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα ότι είσαι, είμαστε τυχεροί που έχουμε ο ένας τον άλλο
    όχι μόνο σε ότι αναφορά τις λαμαρίνες αλλά και στην κοινωνική μας ζωή.
    Προσωπικά είμαι απίστευτα τυχερός που γνώρισα τα σωστά άτομα και μου έδωσαν την βοήθειά τους, την συμβουλή τους αλλά και την αγνή φιλία τους.
    Θα αλλάξεις πολλά αμορτισέρ, πολλά ελατήρια.... η μεγαλύτερη ικανοποίηση όμως δεν είναι να πάει το αμάξι σου ίσια, αλλά
    να σε αποκαλούν και να σε νιώθουν φίλο τα άτομα που εκτιμάς !
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ darklord77,
    Η παρέα και το κοινό μας πάθος για τα παλιάμαξα της Opel έχουν γίνει η αιτία να γνωριστούμε μεταξύ μας και να προσπαθούμε για το καλύτερο
    όχι μόνο του αυτοκινήτου μας αλλά και για των φίλων μας. Η σχέση πολλών ατόμων έχει εδώ και Πολλά χρόνια ξεφύγει από τις λαμαρίνες και τα καλώδια
    (και τους ρελέδες ! ) και έχει πάει σε βαθειά φιλικό επίπεδο. Μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα ότι είσαι, είμαστε τυχεροί που έχουμε ο ένας τον άλλο
    όχι μόνο σε ότι αναφορά τις λαμαρίνες αλλά και στην κοινωνική μας ζωή.
    Προσωπικά είμαι απίστευτα τυχερός που γνώρισα τα σωστά άτομα και μου έδωσαν την βοήθειά τους, την συμβουλή τους αλλά και την αγνή φιλία τους.
    Θα αλλάξεις πολλά αμορτισέρ, πολλά ελατήρια.... η μεγαλύτερη ικανοποίηση όμως δεν είναι να πάει το αμάξι σου ίσια, αλλά
    να σε αποκαλούν και να σε νιώθουν φίλο τα άτομα που εκτιμάς !
    Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε, δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Ηλια για για καποιο λογο δεν προσεξα εδω και τοσο καιρο οτι εχεις γραψει με νεα πανω στο θεμα. ευχαριστω για τα καλα σου λογια και εγω θελω να σε ευχαριστησω για τις αψογες συναλλαγες που ειχαμε! χαιρομαι που βοηθαω οσο μπορω και ελπιζω να μπορεσω να βοηθησω αλλο τοσο!
    με τα ελατηρια τι εκανες τελικα ποια εβαλες τωρα πανω?
    αυτο με το αμορτισερ δεν το καταλαβα τι μπορει να επαθε δηλαδη που να εχει κατσει τοσο??
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tragos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλια για για καποιο λογο δεν προσεξα εδω και τοσο καιρο οτι εχεις γραψει με νεα πανω στο θεμα. ευχαριστω για τα καλα σου λογια και εγω θελω να σε ευχαριστησω για τις αψογες συναλλαγες που ειχαμε! χαιρομαι που βοηθαω οσο μπορω και ελπιζω να μπορεσω να βοηθησω αλλο τοσο!
    με τα ελατηρια τι εκανες τελικα ποια εβαλες τωρα πανω?
    αυτο με το αμορτισερ δεν το καταλαβα τι μπορει να επαθε δηλαδη που να εχει κατσει τοσο??
    Ελατήρια Αντώνη έβαλα αυτά που μου έστειλες. Είναι σε άριστη κατάσταση και δεν συγκρίνονται με αυτά που είχα πάνω. Το αμορτισέρ το μπροστά που έβγαλα ήταν χάλια και το καπάκι του σχεδόν είχε διαλυθεί. Μπορεί να μου είπε ο μάστορας ότι και τα δικά μου ελατήρια δεν είχαν πρόβλημα αλλά πιστεύω ότι κάποιο από τα δύο αριστερά είτε μπροστά είτε πίσω είχε κάτσει. Τώρα επειδή τα άλλαξα όλα ταυτόχρονα αμορτισέρ και ελατήρια δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη για το τι έφταιγε ακριβώς.

Τα καινούρια αμορτισέρ πολύ σκληρά ρε παιδί μου πόσο στρώσιμο θέλουν. Έχω κάνει ~800 χλμ και τα νιώθω πολύ σκληρά και τα μπροστινά και τα πίσω.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

ισως τα νιωθεις ετσι σκληρα επειδη μπηκαν καινουργια ελατηρια! ενταξει ολοκαινουργια δεν ειναι αλλα ειναι σαν καινουργια! πρεπει να το χαρεις τωρα που ειναι ολα καινουργια ετσι σκληρο πρεπει να ειναι!
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213

Παρόμοια Θέματα

1. Zitite Opel Ascona i Opel Kadett
    Από τον/την panosvR στο forum ΖΗΤΕΙΤΑΙ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-14, 20:51
  2. Opel Manta Magic 1983-1987 !!!
    Από τον/την opelkadett στο forum Διάφορα Links
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 03:35
  3. opel ascona b
    Από τον/την pzloco στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-11, 20:37
  4. opel ascona
    Από τον/την george-kirg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-06, 01:01
  5. Opel Ascona 400 specs
    Από τον/την Joest DTM στο forum Ascona & Manta
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-06, 13:35

Δικαιώματα - Επιλογές