If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 221 έως 240 από 253
    Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Αν αλλάξεις αμορτισέρ απλά πάρε αυτά που δίνει η kyb για ascona c. Excel g μπροστά gas a just πισω θα βρεις εύκολα δεν είναι κάτι αν κ δεν νομίζω το πρόβλημα σου να ειναι τα αμορτισέρ. Μήπως έχει σπάσει κανένα ελατήριο σκέφτομαι. 4αδα ελατήρια θα σου βγει πάνω απο 200€. Ψάχνεις να βρεις σε spidan η kyb πχ. Δες πόσο θα τα βρεις γιατί αν είναι μπορώ να σου στείλω σε πολύ καλή τιμή μια τετράδα που έχω ελάχιστα δουλεμενα γνήσια
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Τελικά άλλαξα ελατήρια πίσω 40€ νομίζω Killen έγραφε. Το πίσω μέρος σηκώθηκε κάποιους πόντους και η κλίση του οχήματος μειώθηκε. Επομένη κίνηση είναι να αλλάξω τα πίσω αμορτισέρ, αλλά gas a just της KYB μου λεν δεν βγαίνουν πλέον για Ascona και έχει μόνο κάποια KYB λαδιού το ζευγάρι για πίσω 85€. Αν έχει κάποιος άκρες μου λέει και κανονίζουμε. Το πάω ένα ένα βήμα πλέον. Δηλαδή αφού αλλάξω τα πίσω αμορτισέρ θα πάω στον μπροστινό άξονα (ελατήρια, αμορτισέρ).

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Λογικο να σηκωθει. μια χαρα μαρκα τα killen. θα αλλαξεις κ μπροστα ελατηρια? αν ναι απλα να προσεξεις να ειναι για τα μοντελα μετα το 84 γιατι εχουν διαφορα.

μην βαλεις kyb λαδιου δεν αξιζουν ειδικα για 85Ε ειναι παρα πολλα.
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Έχουμε καμία άκρη (κάποιο τηλέφωνο) στη Θεσσαλονίκη να βρούμε πίσω αμορτισέρ της KYB Αντώνη;

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Είναι αλήθεια λίγο που έψαξα σήμερα δεν τα βρήκα πουθενά πιθανόν έχει σταματήσει η παραγωγή τους. Μονο σε Excel g πλέον. Όπου βρω θα τα πάρω 2 κομμάτια θα είναι 6 κομμάτια θα είναι ότι βρω...
    Ηλία θύμισε μου τα πίσω αμορτισέρ σου σχετικά καινούργια δεν είναι? Η θυμάμαι λάθος? Το πρόβλημα με το ύψος του αυτοκινήτου λύθηκε τώρα?
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Καινούρια δεν είναι και μάλιστα είναι άλλος κωδικός τα δικά μου gas a just (δες την συζήτηση που είχαμε στην σελίδα 10). Νούμερα καλά βγάζουν στο ΚΤΕΟ ακόμα αν λέει κάτι αυτό. Με τα καινούρια ελατήρια το πίσω μέρος σηκώθηκε αρκετά (με τον καιρό ελπίζω να κάτσει λίγο γιατί είναι αρκετά σηκωμένο), αλλά η ισορροπία του αριστερά με δεξιά δεν είναι ακόμα σωστή. Αυτό που κάνω λοιπόν είναι να το πάω βήμα βήμα. Θα αλλάξω τώρα πίσω και αμορτισέρ και όταν θα έχω σε λίγο καιρό λεφτά θα αλλάξω και μπροστά ελατήρια και αμορτισέρ. Η κλίση του αμαξιού μπορεί να έχει να κάνει και με τον μπροστινό άξονα.

Από αυτά που κατάλαβα για τα πίσω αμορτισέρ που μιλάμε είναι ότι τελευταία λύση είναι το ψάξιμο ακόμα και σε αγγελίες του Car για τον κωδικό 551033. Σε καταστήματα όπου πήρα δεν υπάρχει, μόνο σε κάποιον ιδιώτη πλέον που τα έχει και θέλει να τα ξεφορτωθεί. Έχει κάποιες αγγελίες στο Car θα επιχειρήσω το πρωί.

Προεπιλογή

Τελικά βρήκα τα 551033 gas a just στην Αθήνα και τα παρήγγειλα 50€ το ζευγάρι.

Προεπιλογή

2109246636 παιδιά δοκιμάστε και εδώ για ανταλλακτικά οπελ. Νομίζω πως έχει αρκετά και για παλαιότερα μοντέλα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο darklord77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά βρήκα τα 551033 gas a just στην Αθήνα και τα παρήγγειλα 50€ το ζευγάρι.
    Καινούρια τα βρήκες η όχι?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινούρια τα βρήκες η όχι?
    Καινούργια.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο darklord77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινούργια.
    Τέλεια! Μπράβο. Με το καλό να τα βάλεις. Στην πένα το εργαλείο

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Υπεύθυνα για το ύψος του αυτοκινήτου είναι τα ελατήρια. Αλλά καλό είναι αφού ξεκίνησες να αλλάζεις άλλαξε τα όλα να ξεμπερδευεις.. Τα πίσω ελατήρια που έβγαλες τα κρατησες? Στο ρωτάω αυτό γιατί σν τα βάλεις δίπλα δίπλα θα καταλάβεις αν έχει πέσει κάποιο απο τα δύο. Απο την αρχή υποψιαζομουν οτι το πρόβλημα είναι σε μπροστά ελατήριο. Τσεκαρες μήπως έχει σπάσει η κάτω σπειρα απο τα εμπρός ελατήρια?
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Τα ελατήρια τα παλιά φυσικά και τα κράτησα. Δεν φαίνεται να έχουν διαφορά Αντώνη. Μπροστά πρέπει να είναι το πρόβλημα πιστεύω και εγώ. Η σπείρα η κάτω δεν φαίνεται σπασμένη όμως. Τώρα που ξεκίνησα θα τα αλλάξω όλα να τελειώνω. Από Δευτέρα έρχονται τα πίσω αμορτισέρ και πρέπει να παραγγείλω και μπροστά αμορτισέρ (εύκολο ρώτησα και υπάρχουν, ο κωδικός που μου είπες). Τώρα λίγο δύσκολα θα βρω τα μπροστά ελατήρια. Θύμισε μου ελατήρια μπροστά ψάχνω μετά το 82 ή το 84 ;

Προεπιλογή

Διαβάζω για τα ελατήρια τα μπροστά στα site που ψάχνω μέχρι 6/82 και από 7/82 και μετά. Πουθενά δεν γράφει για 84. Μήπως το 82 έγινε η αλλαγή στα ελατήρια στα Ascona C.

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Πονεμένη ιστορία τα ελατήρια μπροστά. Πρόσεξε το για να μην πάρεις λάθος και τα γυρνάς. Πρέπει να σιγουρέψεις αν φοράει τα λεγόμενα pigtail, δλδ με την κάτω σπείρα να μπαίνει πιο μέσα από της υπόλοιπες και να φωλιάζει. Λογικά αυτά έχει αλλά ποτέ δεν ξερεις
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ντάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πονεμένη ιστορία τα ελατήρια μπροστά. Πρόσεξε το για να μην πάρεις λάθος και τα γυρνάς. Πρέπει να σιγουρέψεις αν φοράει τα λεγόμενα pigtail, δλδ με την κάτω σπείρα να μπαίνει πιο μέσα από της υπόλοιπες και να φωλιάζει. Λογικά αυτά έχει αλλά ποτέ δεν ξερεις
    Θυμάσαι καθόλου ημερομηνίες Γιώργο; Το δικό μου τα δεύτερα θα φοράει αλλά είναι σίγουρο ότι βγαίναν μόνο δυο τύποι;

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

ναι σιγουρα μονο δυο τυπους εχει. ναι παιζει η διαφορα να ειναι απο τον 7ο του 82 και μετα οπως τα λες. τα κατασκευης 8ος του 82 θεωρουνται μοντελο 83 οποτε λογικα εκει ειναι η αλλαγη.
    Ελατηρια να ζοριστεις εχω να σου στειλω αριστα.
    το δικο σου ειναι 87 88 οποτε ειναι ευκολο στα ανταλλακτικα του σε σχεση με τα 81-82
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Μου ήρθε mail από την Αθήνα σε έναν που έστειλα για τα ελατήρια. Μου λέει ότι έχει Kilen μπροστά το ζεύγος 120€ τα οποία μπαίνουν από αριθμό πλαισίου 1010584- και μετά. Την τιμή πως την βλέπετε οι γνώστες;

Προεπιλογή

Αντώνη τα ελατήρια τα μπροστά που έχεις είναι καινούργια; στάνταρ ύψους; τι μάρκα είναι; στείλε και προσωπικό μήνυμα αν θέλεις με τις πληροφορίες και την τιμή για το ζευγάρι.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

εχεις πμ
    ASTRA F '95 GL C14SE
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Zitite Opel Ascona i Opel Kadett
    Από τον/την panosvR στο forum ΖΗΤΕΙΤΑΙ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-14, 20:51
  2. Opel Manta Magic 1983-1987 !!!
    Από τον/την opelkadett στο forum Διάφορα Links
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 03:35
  3. opel ascona b
    Από τον/την pzloco στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-11, 20:37
  4. opel ascona
    Από τον/την george-kirg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-06, 01:01
  5. Opel Ascona 400 specs
    Από τον/την Joest DTM στο forum Ascona & Manta
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-06, 13:35

Δικαιώματα - Επιλογές