If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 273

Προεπιλογή

Αλλαξα 1η φορα τακακια μπροστα στα 73Κ και ειχαν λιγο ψωμι ακομη , δεν ειχαν φτασει ακομη στο μεταλλικο ελασμα που κανει θορυβο. Ομως επειδη τα αισθανομουν πως χρειαζοταν αλλαγη απο το βυθισμα του ποδιου μου τα αλλαξα. 17ρες ζαντες, της μανας του σ εμενα ηταν της Galfer οπου ο κωδικος ειναι G1201145 και κοστος 75€ . Αυτα που εβαλα ειναι της Pagid γυρω στα 50€. Ελπιζω να βγουν καλα και να κρατησουν χρονια
    Στο βαλε-βγαλε δεν ανοιχτηκε ταπα υγρων φρενων , ουτε συμπληρωση υγρων εγινε ουτε φυσικα εξαερωση.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Μια χαρά είναι τα pagid.

Εγώ έχω βάλει τα ATE και είναι πάρα πολύ καλά (61.00 Euro).
    Εξαέρωση γίνεται μόνο αν ανοιχτεί η τάπα ή γίνει αλλαγή υγρών.

Προεπιλογή

Μια χαρά τα έδιναν 75€ τα γνήσια. Εμένα με είχαν χρεώσει 160€ για αλλαγή μόνο τα μπροστινά στην αντιπροσωπεία πριν 2 χρόνια και είχαν ακόμη τουλάχιστον 30.000χλμ τότε (κάπου στα 54.000 είχα)... Είχα κοντέψει να σκάσω... Παρατήρησε αν μπορείς μετά το στρώσιμο αν σφυρίζουν/τρίζουν τα Pagid κατά το φρενάρισμα και ενημέρωσε καθώς τα Bosch που βάλαμε πέρσυ στο Peugeot ενώ τον πρώτο καιρό ήταν ήσυχα τώρα τρίζουν... Τα δικά μου τα γνήσια ίχνος τριξίματος μέχρι ώρας και τα προηγούμενα και τα τωρινά και τα πίσω που ακόμα βαστάνε... Κάποια στιγμή θα κοιτάξω για τα πίσω αν και είδα έχουν ακόμη ψωμί... Έχουν βγάλει 90.000χλμ+ μέχρι ώρας και φαίνεται ότι θα περάσουν άνετα τα 100.000. Κρίμα που άλλαξα τόσο νωρίς τα μπροστινά... Δεν τα είχα δει εγώ όμως καθώς το είχε πάει ο πατέρας μου για σέρβις τότε και του είχαν μαρκάρει στο χαρτί ότι είναι για άλλαγμα τα μπροστινά τακάκια.

Υγρά ούτε και εγώ είχα αλλάξει. Μόνο λίγο μου είχαν συμπληρώσει... Όταν θα είναι για αλλαγή όμως τα τακάκια θα τα αλλάξω όλα τα υγρά...

Θωμά τα ATE τρίζουν στο φρενάρισμα;

Προεπιλογή

Εγώ για τα bosch στα χα πει κ με έλεγες κακεντρεχή και υπερβολικό
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιες λέξεις Χρήστο... Ίσως μιλούσες με κάποιον άλλο. Ήταν σίγουρα ένα διάστημα που ψαχνόταν και ο Γιώργος GTC25 και θα έβαζε και αυτός Bosch αλλά ούτε και ο Γιώργος σου είχε απευθύνει κάποιον τέτοιο χαρακτηρισμό. Μήπως εννοείς ότι διαφωνούσαμε με την δική σου άποψη ως προς το να βάλουμε Bosch γιατί δεν σε αποκάλεσε κάποιος από τους δύο μας έτσι; Ίσα ίσα που προσωπικά εγώ σου έχω ζητήσει και πόσες φορές τη συμβουλή σου μέσω προσωπικών μηνυμάτων! Θυμήσου ειδικά τότε που ψαχνόμουν για την καδένα για το Peugeot που τελικά δεν είχε πρόβλημα πόσες φορές μιλήσαμε και πόσες φορές σε ευχαρίστησα... Anyway. Αν θες να το ακούσεις είσαι από τα λίγα άτομα του φόρουμ που μπορώ να εμπιστευτώ κάτι που δεν ξέρω γι' αυτό και όποτε τα βρίσκω σκούρα είσαι από τους πρώτους που επικοινωνώ.

Πάμε και στο θέμα των φρένων. Κανένα παράπονο δεν έχουμε από το φρενάρισμα των Bosch. Είναι πάρα πολύ καλά και αξιόπιστα χωρίς να έχουν προβλήματα υπερθέρμανσης ούτε να έχουν πρόβλημα απόδοσης εδώ και 1 χρόνο που ανεβοκατεβαίνει το αυτοκίνητο καθημερινά στην ορεινή Κορινθία... Επίσης μέχρι πριν λίγους μήνες δεν σφύριζαν... Την επόμενη φορά όμως μάλλον θα προτιμήσουμε γνήσια αν και με παραξενεύει που σφυρίζουν καθώς το αυτοκίνητο Bosch σύστημα φρένων φοράει.

Εσύ ποιες μάρκες προτείνεις Χρήστο που να μην σφυρίζουν; Aftermarket εννοώ... Προσωπικά σκέφτομαι τακάκια να βάζω τα γνήσια. Μία φορά είναι άλλωστε κάθε 4-6 χρόνια που αλλάζονται δεν λέει να ρισκάρεις... Άλλον βέβαια μπορεί να μην τον ενοχλεί το σφύριγμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 18-06-16 στις 02:25

Προεπιλογή

Είχε γίνει και ένα πανηγύρι με τα φρένα όπως με τα λάδια. Τελος πάντων. Παιδιά, πάντα ανάλογα το εξάρτημα επιλέγουμε και μάρκα. Τι δουλειά έχει η bosch με τα τακάκια?
    Πάντα στους εξειδικευμένους πάμε.
    Στα φρένα θα πάμε σε ΑΤΕ, Textar, ferodo, Zimmermann, Galfer κλπ
    Στα ηλεκτρικά θα πάμε σε bosch, valeo, ngk, beru κλπ
    Στο σύστημα διεύθυνσης σε TRW
    Σε φίλτρα θα πάμε σε MANN
    Δεν πάμε σε όλους για όλα

Υ.Γ. Μετά από δοκιμές μου, ήσυχο τακάκι και τέρμα value for money μου βγήκε το valeo. Δεν το περίμενα. Το χω βάλει σε κάποια και εμπρός και πίσω και με εξέπληξε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koumparos : 18-06-16 στις 17:12

Προεπιλογή

Καλά όλα αυτά Χρήστο αλλά για ποιον λόγο τότε όλο το σύστημα πέδησης είναι της Bosch? Από που και ως που δεν έχει σχέση η Bosch με τα φρένα; Το ότι σφυρίζουν είναι ένα θέμα που δεν το έχουν μόνο τα Bosch αλλά παρά πολλές εταιρίες... Ναι σίγουρα σφυρίζουν αλλά σε φρένο είναι άψογα.

Για τα φίλτρα επίσης έχω διαφορετική άποψη. καλά τα man (αυτά βάζω σε λαδιού και αέρα και πετρελαίου ) αλλά τα καμπίνας της ΜΑΝ δεν κάνουν τίποτα... Valeo βάλαμε φίλτρο καμπίνας στο Peugeot και όση ώρα και να περιφέρεσαι γύρω από τον Βαρδινογιάννη δεν παίρνει τίποτε μέσα στην καμπίνα... Την επόμενη φορά μάλλον θα δοκιμάσω τα Hengst.

Προεπιλογή

Και το γνήσιο τακάκι σε κάποια αυτοκίνητα είναι bosch. Τι πάει να πει? Ότι είναι ίδιο με το bosch του εμπορίου? Σε καμία περίπτωση. Εντάξει ότι αρέσει στον καθένα. Και blue print έχω βάλει άνθρακα που θεωρείται ότι χειρότερο κ δεν είχα θέμα. Εγώ γενικά στα δικά μου, τα πάντα γνήσια βάζω εκτός απ τα λάδια κ τέλος.

Προεπιλογή

Σχετικά με τα ATE, αρχικά είχα ένα σφύριγμα στις χαμηλές ταχύτητες αλλά όπως μου είπε και ο Χρήστος ήθελαν τρίψιμο οι γωνίες. Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα χρόνο να τα λύσω και να τα ξανατρίψω, αλλά μετά από λίγο εξαφανίστηκε το σφύριγμα. Είναι πολύ καλό τακάκι.
    Σχετικά με τα γνήσια, έχω να πω το εξής. Έχω αλλάξει 4 φορές δισκόπλακες (εγγύηση), επειδή στράβωναν. Τους έλεγα πως δεν μπορεί να είναι αστοχία υλικού και κάτι άλλο συμβαίνει. Τώρα ξανά τα ίδια. Πριν ένα μήνα πήγα στον Κρητίδη (Opel στον Νέο Κόσμο), για την ανάκληση. Τον ρώτησα σχετικά και μου είπε πως τα γνήσια τακάκια είναι αυτά που χαλάνε τις δισκόπλακες. Αλλάζεις με νέες και τακάκι όχι γνήσιο και είσαι ok. Tώρα τι να πω;;;

Προεπιλογή

Οταν πηγε να τα βαλει ο μαστορας του λεω "με το θεμα σφυριγματος τι γινεται; λες να εχουμε κανα θεμα; ειχα και με παστα/αλοιφη για φρενα αλλα ξεχασα να στην φερω να την δεις, θα μου βαλεις εσυ τιποτα;" Απαντηση: Μην ανυσηχεις, οταν ειναι καινουρια τα τακακια σφυριζει στην αρχη μεχρι να φαγωθει ενα σημειο επειδη ειναι καινουρια. Αυτο το σημειο θα στο "φαω" λιγακι με την λίμα και δεν προκειται να σου σφυριξει ποτέ. Τι εκανε; Πηρε μια μεγαλη λιμα και εξησε λιγο ΚΑΙ το επανω μερος ΚΑΙ το κατω μερος και τα εβαλε χωρις αλοιφες χωρις τιποτα αλλο. Τα εχω 5 μερες και ουτε 1 φορα δεν σφυριξε. Παιδια δεν ξερω τι κολπα ειναι αυτα αλλά δεν εκανε κιχ για την ωρα. Μακαρι βεβαια να μην σφυριξει σε αλλη φαση πιο μετα και ξενερωσω γιατι θα παω και θα γκρινιαζω και δεν την γλιτωνει! χαχα
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Δε θα σφυρίξει. Μόνο σε καινούρια δισκόπλακα βάζεις τακάκι έτσι οπως το βγαλες απ το κουτί. Σε μεταχειρισμένη δισκόπλακα τρως τις γωνίες. Το κάνεις γύρω γύρω φλατ.

Προεπιλογή

Θωμά πολύ περίεργο αυτό που λες... Πως γίνεται αυτό;; Πόσα χιλιόμετρα έχεις; Δηλ όταν λες ότι σου στράβωσαν τι εννοείς; χτύπαγαν δεξιά αριστερά στα τακάκια; Εγώ μέχρι στιγμής όλα καλά... Βέβαια είμαι απαλός πολύ στο φρένο και χρησιμοποιώ συνέχεια το "lift and coast" για εξοικονόμηση καυσίμου και φρένων...

Προεπιλογή

Καλά εξαρτάται κ το τακάκι. Στο άστρα τα πρώτα στις 139000 τα έβγαλα, κ τώρα έχω 181000 κ έχω τα 2α, πάλι γνήσια. Δισκόπλακες εργοστασιακές. Στο κλιο που το πάω τάπα όλη μέρα, στις 70000 έχω αλλάξει 3 φορές τακάκια κ μια δισκόπλακες. Κ αυτά όλα γνήσια.

Προεπιλογή

Τι είναι το lift and coast ???

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tammy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να μην χρησιμοποιεις τα φρένα συνεχώς και χωρίς λόγο, αλλά να εκμεταλευεσαι το "φρενάρισμα" που μπορεί να σου δώσει ο κινητήρας σου.

Προεπιλογή

Βάγγο δεν είναι καθόλου περίεργο καθώς μια παρτίδα αυτοκινήτων είχε θέμα με τις δισκόπλακες-δαγκάνες. Όταν λέω στράβωμα δισκόπλακας εννοώ πως όταν φρενάρεις τρέμει το τιμόνι - όπως όταν θες ζυγοστάθμιση. Αυτό το καταλαβαίνεις όταν επιβραδύνεις από τα 100+ - 0. Το αυτοκίνητο έχει 87.000 χλμ και τα περισσότερα στην εθνική. Δεν είμαι φίλος του φρένου και εκμεταλλεύομαι τόσο το ρολάρισμα όσο και τα κατεβάσματα. Ούτε έχω ρίξει ποτέ νερό σε ζεστή δαγκάνα. Το αυτοκίνητο το πλένω μόνο αφού κρυώσει καλά.

Το πρόβλημα είναι πως δεν έκαναν κανένα έλεγχο σε δαγκάνες και γενικότερα στο σύστημα της πέδησης. Την πρώτη και δεύτερη φορά στην ΒΕΛΜΑΡ, όπου και αγόρασα το αυτοκίνητο και άλλες δύο στον Καλτσούνη Αχαρνών και Γέρακα αντίστοιχα. Ενώ τους τόνιζα πως δεν μπορεί να είναι 5 δισκόπλακες (μαζί με την εργοστασιακή) αστοχία υλικού, δεν καταλάβαιναν τίποτα. Μου έλεγαν πως αυτή είναι η απάντηση από τα κεντρικά.

Δύο μέρες τώρα παρατηρώ στις μικρές ταχύτητες έναν ήχο από από την δαγκάνα και πολύ φοβάμαι πως έχει θέμα το έμβολο...
    Υπάρχει σετ επισκευής;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tammy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντί να πηγαίνεις τάπα και να πρέπει να φρενάρεις ας πούμε 100μ πριν την στροφή, σηκώνεις το πόδι από το γκάζι νωρίτερα ας πούμε στα 170μ πριν τη στροφή, αφήνοντας το αυτοκίνητο να "ρολάρει". Αυτό σου επιτρέπει να εξοικονομήσεις καύσιμα από τη μία αλλά και φρένα/τακάκια-δίσκους από την άλλη καθώς εκεί που προηγουμένως έπρεπε να φρενάρεις στα 100μ σκληρά, τώρα μπορείς να φρενάρεις αργότερα ας πούμε πχ στα 50μ και όχι το ίδιο σκληρά όπως αν πήγαινες τάπα και έπρεπε να φρενάρεις από τα 100μ.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάγγο δεν είναι καθόλου περίεργο καθώς μια παρτίδα αυτοκινήτων είχε θέμα με τις δισκόπλακες-δαγκάνες. Όταν λέω στράβωμα δισκόπλακας εννοώ πως όταν φρενάρεις τρέμει το τιμόνι - όπως όταν θες ζυγοστάθμιση. Αυτό το καταλαβαίνεις όταν επιβραδύνεις από τα 100+ - 0. Το αυτοκίνητο έχει 87.000 χλμ και τα περισσότερα στην εθνική. Δεν είμαι φίλος του φρένου και εκμεταλλεύομαι τόσο το ρολάρισμα όσο και τα κατεβάσματα. Ούτε έχω ρίξει ποτέ νερό σε ζεστή δαγκάνα. Το αυτοκίνητο το πλένω μόνο αφού κρυώσει καλά.

Το πρόβλημα είναι πως δεν έκαναν κανένα έλεγχο σε δαγκάνες και γενικότερα στο σύστημα της πέδησης. Την πρώτη και δεύτερη φορά στην ΒΕΛΜΑΡ, όπου και αγόρασα το αυτοκίνητο και άλλες δύο στον Καλτσούνη Αχαρνών και Γέρακα αντίστοιχα. Ενώ τους τόνιζα πως δεν μπορεί να είναι 5 δισκόπλακες (μαζί με την εργοστασιακή) αστοχία υλικού, δεν καταλάβαιναν τίποτα. Μου έλεγαν πως αυτή είναι η απάντηση από τα κεντρικά.

Δύο μέρες τώρα παρατηρώ στις μικρές ταχύτητες έναν ήχο από από την δαγκάνα και πολύ φοβάμαι πως έχει θέμα το έμβολο...
    Υπάρχει σετ επισκευής;
    Θωμά τώρα έφαγα φλασιά και θυμήθηκα ότι κάποια J του 2010 είχε αναφερθεί εδώ στο φόρουμ παλαιότερα ότι είχαν θέμα με τα φρένα. Ίσως να είναι αυτό που αντιμετώπισες και εσύ. Μου φαίνεται εντελώς παράλογο πάντως να φταίει το τακάκι για το ότι στραβώνουν οι δισκόπλακες... Εγώ πως δεν έχω πρόβλημα με τα γνήσια... Αυτή την εξήγηση δεν ξέρω αν θα μπορούσα να την δεχτώ ειδικά αν την έλεγε κάποιος από αντιπροσωπεία... Μήπως στην ανάκληση έπρεπε να σου αλλάξουν δαγκάνες και όχι μόνο δισκόπλακες;; Γιατί οκ στράβωσαν οι δισκόπλακες αλλά δεν στραβώνουν από μόνες τους... Κάτι άλλο τις στραβώνει. Και προφανώς φταίει ο τρόπος που ασκούν πίεση οι δαγκάνες στα τακάκια και κατ' επέκταση στους δίσκους και γι' αυτό ίσως στραβώνουν... Περίεργα πράγματα. Δεν ρωτάς καλύτερα έναν φρενά; Κλασικές αντιπροσωπείες... Ενώ ρε γμτ τους έχεις ανάγκη επειδή όπως και να το κάνουμε είναι πιο καταρτισμένοι από τους μαστρομήτσους της γειτονιά που αλλάζουν λάδια και φουσκώνουν λάστιχα, κοιτάνε πως θα σου πουλήσουν μόνο το δικό τους... Άστα ρε Θωμά... Είναι να μην μπλέξεις. Ψάξε να βρεις καλό φρενά...

Προεπιλογή

Ασφαλώς και δεν φταίει η δισκόπλακα μετά από τόσες αλλαγές. Η εξήγηση που δίνουν είναι αυτή που τους δίνουν τα κεντρικά. Δεν πιστεύω πως ο εκάστοτε μηχανικός έχει άγνοια του προβλήματος, αλλά πρέπει και αυτός να κάνει-πει ότι του πουν οι από "πάνω".

Το πρόβλημα είναι ότι οι τελευταίες μου στράβωσαν λίγο μετά τα δύο χρόνια αντικατάστασης και άρα εκτός εγγύησης ανταλλακτικού. Αυτό το κατανοώ. Αυτό όμως που δεν δέχομαι, είναι να πληρώσω έναν εξωτερικό φρενά ή την ίδια την Opel, από την στιγμή που έφερε την ευθύνη εξ αρχής, είτε από λάθος διάγνωση, είτε εσκεμμένη αποφυγή της ευθύνης της. Αυτό ρώτησα και τον κο Κρητίδη (OPEL) και απλά μου σήκωσε τους ώμους του. Ειλικρινά λυπάμαι που αυτοί που έχουν την ευθύνη της "πολιτικής" της Opel, την κατάντησαν έτσι.

Προεπιλογή

Τακάκια που στρεβλώνουν τις δισκοπλακες εχουν παρατηρηθεί κ σε βάγκ . Αλλάζεις μάρκα τακακι οπωσδήποτε . Στην θέση σου θα τσέκαρα κ τα Μουαγιε , τόσες αλλαγές δισκοπλακας δεν δικαιολογούνται.

Οι δαγκάνες δεν φταίνε.

Προεπιλογή

Τακάκια που στρεβλώνουν τις δισκοπλακες εχουν παρατηρηθεί κ σε βάγκ . Αλλάζεις μάρκα τακακι οπωσδήποτε . Στην θέση σου θα τσέκαρα κ τα Μουαγιε , τόσες αλλαγές δισκοπλακας δεν δικαιολογούνται.

Οι δαγκάνες δεν φταίνε.
    Μπορεί να είναι και αυτό που λες, δεν ξέρω.
    Εγώ σκέφτηκα τις δαγκάνες, γιατί σε πολλούς κόλλαγε το έμβολο με αποτέλεσμα να μένει ελάχιστα φρεναριστή η δισκόπλακα υπερθερμαίνοντάς την.
    Όπως και να έχει θα πρέπει να "ξηλωθώ", για κάτι που φέρει αποκλειστικά ευθύνη η OPEL.

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πωλούνται μπροστινά φρένα 308 mm apo astra gtc turbo
    Από τον/την Marinos στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 22:39
  2. astra j gtc 1.4 140hp φρένα αναβαθμιση brembo
    Από τον/την diablo13 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-14, 01:47
  3. Φρένα σε opel astra f 1998
    Από τον/την Hiden στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-13, 17:26
  4. Μπροστινά φρένα astra f gsi κ.α.
    Από τον/την Σιδηρόπουλος Α. στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 17:07
  5. Φρένα Astra G
    Από τον/την Telamon στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 18:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές