If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 273

Προεπιλογή

εγω παντως απο την ημερα που αλλαξα τα εργοστασιακα brigestone r050 με dunlop max rt το αυτοκινητο φραναρει χειροτερα.....τα J δεν εχουν προβλημα στα φρενα.ισα ισα που ειναι απο τα λιγα καλα που εχει το αυτοκινητο

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο petros61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντως απο την ημερα που αλλαξα τα εργοστασιακα brigestone r050 με dunlop max rt το αυτοκινητο φραναρει χειροτερα.....τα J δεν εχουν προβλημα στα φρενα.ισα ισα που ειναι απο τα λιγα καλα που εχει το αυτοκινητο
    Εκ σύντομης πείρας, συμφωνώ.

Προεπιλογή

Τα φρένα του j είναι πάρα πολύ καλά. ...
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο corsa με pagid τακακι που ειναι σαφως καλυτερα απο τα γνησια, που τα δικα μου ηταν GM-delphi γραφανε, ειχα απαιχτο φρενο, σε κατηφορικη διαδρομη τα ξεσκιζα με συνεχομενα φρεναρισματα και συνεχιζαν να φρεναρουν χωρις να χανουν μεγαλη αποδοση, οσπου τα εβγαλα off σε λιγοτερο απο 15000km, οπου και παλι φρεναρανε ικανοποιητηκα, μεν λιγοτερο βαρος εχει το corsa σε σχεση με το astra. Οποτε η γνωμη μου αν ηθελες καλυτερο φρενο, να κοιτουσες για ενα καλυτερο τακακι απο το γνησιο, αναλογα παντα ποιος κατασκευαζει το γνησιο.
    Αν δεν βρω κάτι μεγαλύτερο και bolt on μάλλον θα πάω σε μια τέτοια λύση.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ψαχνεις να βρεις τωρα οταν οδηγαγες πριν με 6πιστονα , ξαχνεις να βρεις φρενα σαν το προηγουμενο αμαξι που ειχες ???
    Οτι και να βαλεις τωρα δεν θα εχεις φρενα σαν αυτα που ειχες κάποτε. Τωρα καταλαβαινεις την διαφορα φρενου του πριν και του τωρα!!!

Πρεπει να συνηθισεις με αυτα που εχεις τωρα .

Αλλιως πρεπει να δωσεις αρκετα λεφτα 1.500 με 2.000 ευρω για καποιο kit ...

Συμφωνώ φίλε μου και δεν συγκρίνω τα εξαπίστονα που είχα με αυτά που έχει τώρα το αμάξι όπως δεν συγκρίνω και τα 320ps βενζίνης που είχα με τα 95ps πετρέλαιο που έχω τώρα. Είμαι λογικός.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν βρω κάτι μεγαλύτερο και bolt on μάλλον θα πάω σε μια τέτοια λύση.

Συμφωνώ φίλε μου και δεν συγκρίνω τα εξαπίστονα που είχα με αυτά που έχει τώρα το αμάξι όπως δεν συγκρίνω και τα 320ps βενζίνης που είχα με τα 95ps πετρέλαιο που έχω τώρα. Είμαι λογικός.
    Στην ιδια μοιρα ειμαστε φιλε , και εγω κοντα σε εσενα ειμουνα με βενζινη φρενα , Brembo κτλ , και οταν πειρα το j , ελεγα που ειναι το λιονταρακι μου.
    Θεμα συνηθειας ειναι , σιγα σιγα θα μπεις και εσυ στο κοσμο τον χαλαρων ρυθμων...

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Καημένοι τι πάθατε...τα "είδατε" όλα με τέτοια απότομη αλλαγή μοτέρ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο corsa με pagid τακακι που ειναι σαφως καλυτερα απο τα γνησια, που τα δικα μου ηταν GM-delphi γραφανε, ειχα απαιχτο φρενο, σε κατηφορικη διαδρομη τα ξεσκιζα με συνεχομενα φρεναρισματα και συνεχιζαν να φρεναρουν χωρις να χανουν μεγαλη αποδοση, οσπου τα εβγαλα off σε λιγοτερο απο 15000km, οπου και παλι φρεναρανε ικανοποιητηκα, μεν λιγοτερο βαρος εχει το corsa σε σχεση με το astra. Οποτε η γνωμη μου αν ηθελες καλυτερο φρενο, να κοιτουσες για ενα καλυτερο τακακι απο το γνησιο, αναλογα παντα ποιος κατασκευαζει το γνησιο.
    Τι ψαχνεις να βρεις τωρα οταν οδηγαγες πριν με 6πιστονα , ξαχνεις να βρεις φρενα σαν το προηγουμενο αμαξι που ειχες ???
    Οτι και να βαλεις τωρα δεν θα εχεις φρενα σαν αυτα που ειχες κάποτε. Τωρα καταλαβαινεις την διαφορα φρενου του πριν και του τωρα!!!

Πρεπει να συνηθισεις με αυτα που εχεις τωρα .

Αλλιως πρεπει να δωσεις αρκετα λεφτα 1.500 με 2.000 ευρω για καποιο kit ...
    Στην ιδια μοιρα ειμαστε φιλε , και εγω κοντα σε εσενα ειμουνα με βενζινη φρενα , Brembo κτλ , και οταν πειρα το j , ελεγα που ειναι το λιονταρακι μου.
    Θεμα συνηθειας ειναι , σιγα σιγα θα μπεις και εσυ στο κοσμο τον χαλαρων ρυθμων...
    Εννοείται ότι είναι θεμα συνηθειας και προσαρμόζεσαι πάντα με αυτό που έχεις. To αστρα έχει άλλες χάρες και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.

Προεπιλογή

Πάντως και εγώ ως νέος κάτοχος ενός μεταχειρισμένου astra j εδώ και μια εβδομάδα, το μόνο απογοητευτικό κομμάτι ως τώρα είναι τα φρένα του. Πατάς το πεντάλ και έχει ένα κενό μέχρι να αρχίσει να πιάνει. Αν το πατήσεις γερά βέβαια πιάνει.
    Ελπίζω μετά την αλλαγή υγρών φρένων αυτή την εβδομάδα (το αμάξι δεν έχει αλλάξει ποτέ υγρά φρένων από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη) να δω διαφορά.

Προεπιλογή

Φίλε akops, το j έχει πολύ καλά φρένα. Δεν έχει αναφέρει κανένας κάτοχος για το κενό που αναφέρεις.
    Τι μοντέλο είναι και δεν έχουν αλλαχθεί ποτέ τα υγρά φρένων; Κανονικά στην διετία τα αλλάζουν. Book servise δεν έχει; Έκαναν το γενικό servise χωρίς αλλαγή υγρών;;;

Προεπιλογή

Θωμά έχει ένα κενό το πεντάλ. Δηλ πρέπει να το πατήσει λίγο πιο βαθιά σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα για να ξεκινήσει να φρενάρει. Το ίδιο σχόλιο μου είχε κάνει η φίλη μου την πρώτη φορά που της έδωσα να οδηγήσει το Opel. Μου είχε πει. Τα φρένα δεν πιάνουν? χαχαχα Απλά είναι διαφορετική η διαδρομή του πεντάλ. Έχει δηλ ένα κενό που το C4 ή το 207 δεν το έχουν. Τα φρένα είναι πολύ καλά σαν φρένα. Απλά υπάρχει αυτό το κενό αυτή η "ανάσα" ας πω. Κάτι παρόμοιο με το κενό που έχουν οι σκανδάλες στα όπλα από την ελεύθερη θέση μέχρι εκεί που πάει να κάνει το κλικ όπου παίζει ελεύθερα. Και το δικό μου πεντάλ έτσι είναι. Βέβαια όταν είχα αλλάξει τακάκια 2 χρόνια και είχαν συμπληρώσει υγρά, είχε εξαφανιστεί και είχε σκληρύνει το πεντάλ.

Προεπιλογή

Τα Opel γενικά, έχουν προοδευτικό φρένο. Εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτή η αίσθηση. Έχω οδηγήσει πολλά αυτοκίνητα όπως το Ford Mondeo (2010) που θεωρώ πως έχει πολύ απότομο φρένο. Αν αυτό εννοεί ο φίλος, είναι κάτι που θα πρέπει να συνηθίσει. Όπως και να έχει, το μην έχουν αλλαχθεί ποτέ τα υγρά είναι σοβαρότατη παράλειψη.

Προεπιλογή

Ναι θέμα συνήθειας είναι. Τα φρένα είναι πάρα πολύ καλά. Οι δρόμοι είναι χάλια... Αφού καταφέρνει και έρχεται στο όριό του το Eagle F1 ώρες ώρες δεν φταίει το φρένο. Άσχετο οι δρόμοι έχουν φθαρεί πάρα πολύ εδώ... Δεν εννοώ λακούβες που είναι σαν ναρκοπέδιο εδώ και χρόνια... Εννοώ σαν επιφάνεια, έχει γυαλίσει πολύ έχει φαγωθεί η άσφαλτος και το ABS μπαίνει πολλές φορές εκεί που δεν το περιμένω...

Προεπιλογή

To αμάξι(astra j) είναι του 2010 και άνηκε σε εταιρία leasing και τα service γινόντουσαν από την ίδια την εταιρία. Υγρά φρένων λοιπόν (όπως με ενημέρωσαν) δεν αλλάζονται ποτέ (μόνο σε περίπτωση διαρροή/βλάβης). Το παλιό αμάξι που έχω(ibiza 101hp) δεν έχει αυτό το κενό στο φρένο. Χαιδεύεις το πεντάλ και ξεκινάει να φρενάρει!! :-)

Προεπιλογή

Σώπα πες τους.. μήπως κάθε 2 ή 4 χρόνια ανάλογα τη μάρκα?
    Μόνο η φορντ και η μερσεντές νομίζω έχουν long life υγρά που διαρκούν καμια 10ετία.
    Αυτό που λες για αέρας στο κύκλωμα μου κάνει. Μην απορρήσεις. Και μένα από καινούριο είχε αέρα στο κύκλωμα στα πίσω. Τριων ημερών αμάξι και το είχα σηκώσει στο πεζοδρόμιο για εξαέρωση.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Και η opel Χρήστο το ψυκτικό υγρό που βάζει είναι longlife. Για το φρένων δεν νομίζω. 5 χρόνια το έχω σχεδόν χωρίς αλλαγή το ψυκτικό. Νομίζω κάπου είχα διαβάσει σε ξένο φόρουμ όταν το έψαχνα κάθε πότε πρέπει να το αλλάζουμε και κάποιος έγραφε ότι το Dexcool θέλει κάθε 5 χρόνια... Το γράφει πάνω και το δοχείο απ' ότι έγραφε αλλά λίγο που το είχα κοιτάξει τότε δεν είχα εντοπίσει κάτι... Εγώ πάντως μέσα σε 5 χρόνια δεν έχει χρειαστεί να συμπληρώσω ψυκτικό και δεν το έχω αλλάξει ακόμη. Έχει το ίδιο πορτοκαλί χρώμα χωρίς να έχει μαυρίσει καθόλου. Λέω να το αλλάξω από φθινόπωρο στην επόμενη αλλαγή λαδιών αν είναι μαζί με υγρά φρένων και πίσω τακάκια λογικά!

Προεπιλογή

Υγρά φρένων λέω...

Προεπιλογή

Υγρά φρένων λέω...
    +1000

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η opel Χρήστο το ψυκτικό υγρό που βάζει είναι longlife. Για το φρένων δεν νομίζω. 5 χρόνια το έχω σχεδόν χωρίς αλλαγή το ψυκτικό. Νομίζω κάπου είχα διαβάσει σε ξένο φόρουμ όταν το έψαχνα κάθε πότε πρέπει να το αλλάζουμε και κάποιος έγραφε ότι το Dexcool θέλει κάθε 5 χρόνια... Το γράφει πάνω και το δοχείο απ' ότι έγραφε αλλά λίγο που το είχα κοιτάξει τότε δεν είχα εντοπίσει κάτι... Εγώ πάντως μέσα σε 5 χρόνια δεν έχει χρειαστεί να συμπληρώσω ψυκτικό και δεν το έχω αλλάξει ακόμη. Έχει το ίδιο πορτοκαλί χρώμα χωρίς να έχει μαυρίσει καθόλου. Λέω να το αλλάξω από φθινόπωρο στην επόμενη αλλαγή λαδιών αν είναι μαζί με υγρά φρένων και πίσω τακάκια λογικά!
    Και στην VW βαζουν longlife αλλα λενε 40000-50000 αλλαγη για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου με ψυγειο του καλοριφερ.Εγω προσωπικα τα αλλαξα (HEPU) προχθες στο service στα 4 χρονια (54500) και ας λενε αυτοι οτι δεν αλλαζονται γιατι απο το '13 και μετα εκει που παω το αμαξι ανεβαζει πολυ συχνα θερμοκρασιες βεντιλατερ με τα νερα να βραζουν.Το κοστολογιο δεν ειναι δα και το τρομερο οποτε καθε 4 χρονια αλλαγη μονο καλο θα κανει.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σώπα πες τους.. μήπως κάθε 2 ή 4 χρόνια ανάλογα τη μάρκα?
    Μόνο η φορντ και η μερσεντές νομίζω έχουν long life υγρά που διαρκούν καμια 10ετία.
    Αυτό που λες για αέρας στο κύκλωμα μου κάνει. Μην απορρήσεις. Και μένα από καινούριο είχε αέρα στο κύκλωμα στα πίσω. Τριων ημερών αμάξι και το είχα σηκώσει στο πεζοδρόμιο για εξαέρωση.
    Οντως και σε μενα απο την αρχη εχει αυτο το μικρο κενο στην αποκριση.Στην 1η αλλαγη και εξαερωση σε αντιπροσωπεια συνεχισε ετσι.Στην δευτερη αλλαγη-εξαερωση που εκανα προχθες σε εξειδικευμενο της mercedes εξακολουθω να βλεπω την ιδια αποκριση.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Ναι ρε παιδιά σιγά το κόστος. Ακόμα και γνήσια 6Ε το κιλό έχουν. Παίρνεις 2 μπουκάλια κ το αραιώνεις. Ζημιές απ το παραφλού συμβαίνουν. Κάτι τρόμπες διαλυμένες, κάτι τάπες στο μπλοκ κλπ κλπ. Και τίποτα να μη συνέβαινε όμως, για ψυχολογικούς λόγους και πάλι να τα αλλάζετε παιδιά.

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πωλούνται μπροστινά φρένα 308 mm apo astra gtc turbo
    Από τον/την Marinos στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 22:39
  2. astra j gtc 1.4 140hp φρένα αναβαθμιση brembo
    Από τον/την diablo13 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-14, 01:47
  3. Φρένα σε opel astra f 1998
    Από τον/την Hiden στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-13, 17:26
  4. Μπροστινά φρένα astra f gsi κ.α.
    Από τον/την Σιδηρόπουλος Α. στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 17:07
  5. Φρένα Astra G
    Από τον/την Telamon στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 18:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές