If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 234

Προεπιλογή Φρένα για Astra J

Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος ενός Astra J diesel caravan. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο εκτός από τα φρένα του. Με 2-3 καλά φρεναρίσματα τα φρένα τελειώνουν. Τι επιλογές υπάρχουν για την αναβάθμισή τους π.χ από ένα μεγαλύτερο μοντέλο?

Προεπιλογή

Καλοταξιδο φιλε μου!
    Για να τελειωνουν με 2-3 καλα φρεναρισματα μηπως θες τακακια, ή εχουν αναψει τιποτα δισκοι και δεν αποδιδουν?
    Ελεγξε το αυτο και κανε μια αλλαγη στα υγρα φρενων γιατι καθε 2χρονια θελουν.

Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ. Δίσκοι τακάκια ήταν αλλαγμένα πριν από 4.000 χιλιόμετρα και είναι γνήσια και υγρά φρένων άλλαξα την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα service. Απλα σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση με μεγαλύτερες δαγκάνες και δίσκους από κάποιο άλλο μοντέλο που να είναι bolt on χωρίς μετατροπές.

Προεπιλογή

Ποιο diesel εχεις;
    Γινεται αυτο λογικα, αλλα εκτος απο τα τακακια-δισκους οι δαγκανες ειναι το θεμα να βρεις.
    Αν πας σε μεταχειρισμενες απο τροπετο θα ειναι ποιο φθηνα φυσικα απο οτι να βαλεις καινουργιες αλλα θες ψαξιμο!

Προεπιλογή

Το J 13άρι του 2012, Το θέμα είναι να ξέρω τι να ψάξω να βρω.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το J 13άρι του 2012, Το θέμα είναι να ξέρω τι να ψάξω να βρω.
    Φιλε δεν ξερω να σε βοηθησω εγω, απο ποιο μοντελο ακριβως να βαλεις.
    Υπαρχουν παιδια που ξερουν περισσοτερα με ιδιο αυτοκινητο με το δικο σου!

Προεπιλογή

Εξαρτάται τι ακριβώς ζητάς.

Αν το καρέ σου είναι 5x105 τα πράγματα είναι λίγο περιορισμένα. Για να ταιριάξεις από άλλο μοντέλο, μεγαλύτερο σε κυβικά astra j, πρέπει να αλλάξεις και το μουαγιέ σε 5x115 καρέ. Σε 5x105 μπορείς να πάρεις μια εικόνα εδώ:
    http://pbbrakes.com/opel-astra-j-5x1...brake-kit.html
    http://www.taroxpolska.pl/opel-astra...w-p-44729.html

Αν είναι 5x115 τότε υπάρχουν αρκετές επιλογές. Σε 5x115, αν θυμάμαι καλά ένα παλικάρι από το forum έβαλε του Astra J OPC.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 14-04-16 στις 14:29

Προεπιλογή

Δηλαδή για να καταλάβω υπάρχουν astra j με διαφορετικά καρέ? Επίσης να ενημερώσω ότι οι ζάντες μου είναι 17άρες με ότι περιορισμό έχουν για την τοποθέτηση.

Προεπιλογή

Δηλαδή για να καταλάβω υπάρχουν astra j με διαφορετικά καρέ? Επίσης να ενημερώσω ότι οι ζάντες μου είναι 17άρες με ότι περιορισμό έχουν για την τοποθέτηση.
    Ναι! Για παράδειγμα το 1.4Τ έχει 5x105 καρέ. Από 1.6Τ και πάνω 5x115.
    Χωρίς να είμαι βέβαιος, νομίζω το δικό σου 1.3cdti έχει και αυτό 5x105.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 14-04-16 στις 14:31

Προεπιλογή

Καλά αυτό με το αστρα, το ινσιγκνια και νομίζω το τελευταίο μεριβα ήταν γελοίο. Από τότε θυμάμαι που λέγαμε οτι δε μπορούμε να πειράξουμε τα φρένα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Σκέφτηκες ότι μπορεί απλά να θέλεις άλλα λάστιχα !!!! γιατί τέτοιο θέμα δεν έχω με τα φρένα !!! με 5Χ105 Καρέ αλλά 16 ζάντα και κινητήρα Α13DTE .
    Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος ενός Astra J diesel caravan. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο εκτός από τα φρένα του. Με 2-3 καλά φρεναρίσματα τα φρένα τελειώνουν. Τι επιλογές υπάρχουν για την αναβάθμισή τους π.χ από ένα μεγαλύτερο μοντέλο?

Προεπιλογή

Κανένας ως τώρα δεν είχε θέμα με τα φρένα. Δεν βάζει και φωτιά στο δρόμο αλλά τα φρένα του είναι επαρκέστατα.
    Το πιο πιθανό είναι να χουν ανάψει τα τακάκια και να χουν γίνει άχρηστα.

Προεπιλογή

Ούτε εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα φρένα. Ίσα ίσα που σε γερά φρεναρίσματα φοβάμαι μην μου την κουμπώσει Ο πίσω μου... Μάλλον αυτό που λέει ο Χρήστος έχει συμβεί.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας ως τώρα δεν είχε θέμα με τα φρένα. Δεν βάζει και φωτιά στο δρόμο αλλά τα φρένα του είναι επαρκέστατα.
    Το πιο πιθανό είναι να χουν ανάψει τα τακάκια και να χουν γίνει άχρηστα.
    Εκτός του ότι είναι σχεδόν κανούργια και γνήσια δίσκοι και τακάκια δεν είναι αναμμένα. Αν ήταν θα είχαν αλλαχτεί ήδη.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skyrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκες ότι μπορεί απλά να θέλεις άλλα λάστιχα !!!! γιατί τέτοιο θέμα δεν έχω με τα φρένα !!! με 5Χ105 Καρέ αλλά 16 ζάντα και κινητήρα Α13DTE .
    Φίλε μου τα λάστιχα είναι καινούργια με dot 36/15.

Προεπιλογή

Μπορεί να φταίει το στυλ οδήγησης μου, μπορεί να φταίει ότι είχα μάθει με τα εξαπίστονα στο προηγούμενο μου αμάξι αλλά προσωπικά δεν με καλύπτουν.
    Τώρα το θέμα είναι τι αναβάθμιση μπορώ να τα κάνω?

Προεπιλογή

Το ότι τα τακακια ειναι προσφατα αλλαγμενα δε λεει τιποτα...κ εγω πριν 1 μηνα αλλαξα σε 2 μερες 2 φορες... χρειαστηκε να το γονατισω....σταματησε αλλα καταστραφηκαν

Προεπιλογή

Δεν συμφωνώ μαζί σου αλλά σέβομαι την γνώμη σου. Το ότι και τακάκια και δίσκοι είναι oem για εμένα λέει πολλά. Δεν είναι όλες οι ποιότητες ίδιες. Αν ήταν όμως με 2 ή 5 δυνατά φρεναρίσματα να αλλάζουμε τακάκια πιστεύω δεν θα σύμφερε κανένα .
    Ας μην ξεφεύγουμε όμως από το θέμα που είναι η αναβάθμιση.

Προεπιλογή

Δεν ξεφεύγω. Στο θέμα είμαι. Αν καεί θα το αλλάξω, συμφαίρει δε συμφαίρει. Κ δε μίλησα για ποιότητα. Κ εγώ γνήσια βάζω σε όλα μου τα αυτοκίνητα.
    Λοιπόν για την βελτίωση. Μπορείς να φτιάξεις καμπανάτους δίσκους στο καρέ που θες, να φτιάξεις και βάση δαγκάνας και να βάλεις ότι θες.

Προεπιλογή

Στο corsa με pagid τακακι που ειναι σαφως καλυτερα απο τα γνησια, που τα δικα μου ηταν GM-delphi γραφανε, ειχα απαιχτο φρενο, σε κατηφορικη διαδρομη τα ξεσκιζα με συνεχομενα φρεναρισματα και συνεχιζαν να φρεναρουν χωρις να χανουν μεγαλη αποδοση, οσπου τα εβγαλα off σε λιγοτερο απο 15000km, οπου και παλι φρεναρανε ικανοποιητηκα, μεν λιγοτερο βαρος εχει το corsa σε σχεση με το astra. Οποτε η γνωμη μου αν ηθελες καλυτερο φρενο, να κοιτουσες για ενα καλυτερο τακακι απο το γνησιο, αναλογα παντα ποιος κατασκευαζει το γνησιο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Μπορεί να φταίει το στυλ οδήγησης μου, μπορεί να φταίει ότι είχα μάθει με τα εξαπίστονα στο προηγούμενο μου αμάξι αλλά προσωπικά δεν με καλύπτουν.
    Τώρα το θέμα είναι τι αναβάθμιση μπορώ να τα κάνω?
    Τι ψαχνεις να βρεις τωρα οταν οδηγαγες πριν με 6πιστονα , ξαχνεις να βρεις φρενα σαν το προηγουμενο αμαξι που ειχες ???
    Οτι και να βαλεις τωρα δεν θα εχεις φρενα σαν αυτα που ειχες κάποτε. Τωρα καταλαβαινεις την διαφορα φρενου του πριν και του τωρα!!!

Πρεπει να συνηθισεις με αυτα που εχεις τωρα .

Αλλιως πρεπει να δωσεις αρκετα λεφτα 1.500 με 2.000 ευρω για καποιο kit ...

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πωλούνται μπροστινά φρένα 308 mm apo astra gtc turbo
    Από τον/την Marinos στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 22:39
  2. astra j gtc 1.4 140hp φρένα αναβαθμιση brembo
    Από τον/την diablo13 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-14, 01:47
  3. Φρένα σε opel astra f 1998
    Από τον/την Hiden στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-13, 18:26
  4. Μπροστινά φρένα astra f gsi κ.α.
    Από τον/την Σιδηρόπουλος Α. στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 17:07
  5. Φρένα Astra G
    Από τον/την Telamon στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 19:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές