If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή Προβλημα στο TURBO σε Corsa D 1.3 diesel 2008

Καλησπέρα στην παρέα,
    Δεν βρήκα άλλο θέμα με το ίδιο πρόβλημα και άνοιξα αυτο, ζητώ συγνώμη αν υπάρχει ιδιο.
    Εχω ενα θέμα μάλλον με το turbo εδω και 10 μέρες, δεν τραβάει το αμάξι, ανηφόρα καρφί με πρώτη δεν ανεβαίνει.

Δεν άναψε κάποιο λαμπάκι, ξαφνικά κατάλαβα οτι όσο και να πατήσω το γκάζι δεν ανταποκρινότανε.
    Με λίγα λόγια, το turbo άνοιγε στις περίπου 1800 στροφές και τώρα μόνο στην ευθεία ανοίγει στισ 3500-4000 στροφές.

Δηλαδή μια ψηλοανηφόρα με δεύτερα δεν ανεβαίνει, πρέπει να κατεβάσεις σε πρώτη και να ανεβεί με την πρώτη.
    Αυτό μου το είχε ξανακάνει πριν 10 μήνες περίπου για κάποια στιγμή αλλα επανήλθε πάλι,τώρα ειναι μόνιμο το πρόβλημα.

Πήγα στην OPEL ,το πήγανε βόλτα και είπαν οτι δεν ανοίγει το τούρμπο χαμηλά και ανοίγει ψηλά.
    Πρέπει να το αφήσεις να τα ελέγξουμε όλα, μπεκ,turbo,EGR. Δεν το άφησα.
    Το αμάξι εχει 150,000κμ και είναι εισαγωγής.

Είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα να με φωτίσει ή αν γνωρίζει κάποιος μηχανικός απο εδώ τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ πολύ.

Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι φταίει η τουρμπίνα. Για αρχή θες διαγνωστικό. Καθαρισμό της ηλεκτροβαλβίδας της τουρπίνας και πάνω απ όλα καθαρισμό egr και πολλαπλής εισαγωγής
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι φταίει η τουρμπίνα. Για αρχή θες διαγνωστικό. Καθαρισμό της ηλεκτροβαλβίδας της τουρπίνας και πάνω απ όλα καθαρισμό egr και πολλαπλής εισαγωγής
    Έβαλαν διαγνωστικό στην Opel αλλά δεν φαίνεται κάτι είπαν.
    Να πω οτι πριν 6 μήνες εγινε κατάργηση του dpf και της egr απο τον εγκέφαλο.
    Της ηλεκτροβαλβίδας εννοεις της wastegate?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλαν διαγνωστικό στην Opel αλλά δεν φαίνεται κάτι είπαν.
    Να πω οτι πριν 6 μήνες εγινε κατάργηση του dpf και της egr απο τον εγκέφαλο.
    Της ηλεκτροβαλβίδας εννοεις της wastegate?

Προεπιλογή

Καταργηση dpf κ egr. Κ ψαχνεις ακομα την αιτια.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Δηλαδή αυτα φταίνε και δεν τραβάει? 6 μήνες μια χαρά πήγαινε. αυτό το είχε κάνει και πιο πριν τα καταργήσω αλλά για μια μέρα, μετά επανήλθε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntinos : 10-04-16 στις 15:29

Προεπιλογή

Χαιρετω και παλι, γνωριζει καποιος κανεναν καλο μηχανικο για diesel εδω στα Γιαννενα να το παω ?

Περιοχή
    Διδυμότειχο
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος ενός Opel Corsa CDTI 1.3 με τα 70 άλογα που πήρα πρίν περίπου 8 μήνες. Όλα καλά με το αμάξι μέχρι σήμερα το μεσημέρι που ξεκίνησα από το Διδυμότειχο με την κοπέλα μου και ήρθαμε στα Γιάννενα (όπου σπουδάζει) για να πάμε διακοπές και εμείς στην κέρκυρα. Στα του αμαξιού λοιπόν, δεν άναψε κανένα check engine αλλά καταλαβαίνω ότι δεν μου δίνει πίεση η τουρμπίνα.. σαν να μπήκε σε safe mode, δεν τραβάει το αμάξι κ απ'ότι το πάτησα λιγάκι ανεβάζει μέχρι 4.500 στροφές δεν με αφίνει παραπάνω, και όπως είπε κ ποιο πάνω ο φίλος στις ανηφόρες ψόφιο... ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει?

Προεπιλογή

diesel ειναι πόσες στροφές θέλεις να ανεβάζει

Περιοχή
    Διδυμότειχο
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο amyntas Εμφάνιση μηνυμάτων
    diesel ειναι πόσες στροφές θέλεις να ανεβάζει
    Ούτε να κοφτάρει όμως amyntas? Έχω την εντύπωση ότι κατέβαζε 5.100 στροφές κ κοφτάριζε... το θέμα όμως δεν είναι στης πόσες πιάνει κόψτη το αμάξι αλλά γιατί μ πάει σαν να μην έχω τούρμπο? Σαν να βαριέται...

Προεπιλογή

Μάλλον το είπε το ποίημα η τουρμπίνα!! "Σκούζει" παρα πολύ (σαν φάρος ) και έχει λαδωσει το ιντερκουλερ πάρα πολύ και όταν είναι κρύο βρωμάει καυσαέριο!! (Στον δρόμο πάει κανονικά και δεν έχει τζόγο οσο φαίνεται, λάδια δεν καίει).
    Α13dtc Garrett 75ps
    Έχω 3 επιλογές στο μυαλό μου:
    1) ανακατασκευή
    2) καινούργια
    3) τουρμπίνα από a13dte(μεταβλητής γεωμετρίας) αλλά δεν γνωρίζω πόσες πατέντες θέλει.

Κυρίως θα ήθελα αν καποιος γνωρίζει για το 3) αν γίνεται και τι μετατροπες πιθανόν χρειάζεται και το σημαντικότερο αν γνωρίζετε τουρμπιναδες Αθήνα και Γιάννενα.

Σόρρυ για το σεντόνι!!

Προεπιλογή

Οι τουρμπινες φαινονται ιδιες, αλλα πως θα διαχειριστει ο εγγεφαλος τα μεταβλητα αφου ειναι ρυθμισμενος για wastegate??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παίζει να μην έχει χαλασει η τουρμπινα. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο που είναι συχνό πρόβλημα στα cdti να έχει στραβωσει η πολλαπλή εξαγωγής και να θέλει πλανισμα για να πατήσει σωστά!

Προεπιλογή

Αν χανεις απο την εξαγωγη, θα εχεις και καπνες καπου εκει που ειναι η διαρροη, το ιδιο ειχα παθει και εγω στο C, στην αρχη εβρησκα μαυριλες καπου αριστερα στο φιλτρο λαδιου, και τελος μια μερα χειροτερεψε και σφυριζε σαν 3αξονικο!!!! Ειχα τραβηξει ενα βιντεακι, αλλα το κατεβασα. Η δικια μου διαρροη ηταν απο σπασμενο μπουζονι στην πολλαπλη, η οποια χρειαστηκε και πλανιαρισμα γιατι ειχε πιτσικαρει. Καπου ειχα ανεβασει φωτογραφιες, μαλλον στο θεμα του C.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Παρόμοια Θέματα

1. Προβλημα turbo σε corsa d
    Από τον/την vacross στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 11:05
  2. opel astra gtc 1600cc turbo 180ps 11os 2008
    Από τον/την michaelGTC στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-15, 18:56
  3. Corsa D 2008 προβλημα με δείκτη βενζινης
    Από τον/την johnpap7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 22:43
  4. Προβλημα σε astra h 1.6 2008
    Από τον/την firefightergr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-12, 22:10
  5. Προβλημα σε Vectra 2008 Elegance
    Από τον/την minoas33 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-09, 22:13

Δικαιώματα - Επιλογές