If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12

Προεπιλογή Επερχόμενο Service. Απορίες για ανταλλακτικά.

Καλησπέρα. Εχω κάποια θεματάκια με το astra και είμαι σε αναζήτηση ανταλλακτικών. Σε πρώτη φάση θα πρέπει να αλλαχθούν οι εσωτερικοί μπιλιοφόροι και τα top mounts.
    Μου προτάθηκαν μπιλιοφόροι της Lobro σαν πολύ καλή επιλογή. Για αυθεντικούς δεν το συζητάμε γιατί σε μαγαζί με ανταλλακτικά Opel κοστίζουν 340 ευρώ ο ενας και σε αντιπροσωπεία Opel 500+. Μόλις μου είπε την τιμή ο πωλητής σε επισημη αντιπροσωπεία γελάσαμε αρκετά και οι δυο μας.
    Το μόνο κακό είναι οτι τους εσωτερικούς μπιλιοφόρους δεν τους βρίσκεις άμεσα διαθέσιμους σε μαγαζιά για να έχω και μια σύγκριση τιμών. (Τουλάχιστον σε 3-4 eshops που έψαξα. Αν γνωρίζει κάποιος κατάστημα που να τους έχει διαθέσιμους ας με ενημερώσει.)
    Αν θα επιλέξω τελικά τους Lobro θα πρέπει να τους παραγγείλουμε καθώς δεν είναι άμεσα διαθέσιμοι και θα κοστίσουν 100 ευρώ περίπου ο καθένας.

Top mounts μου πρότειναν τα Febi Bilstein. Με λίγη αναζήτηση βρήκα αυτά για το μοντέλο μου http://www.onparts.gr/opel-astra-g-h...in-108217.html που αναφέρουν οτι είναι ενισχυμένα. Καθώς με Bilstein Sprint και H&R και 17άρες σε συνδυασμό με τους τέλειους δρόμους μας ισούται με σπασμένα ρουλεμάν top mount.

Εφτασε και η ώρα να αλλάξουμε βαλβολίνες. Οι περισσότεροι ξέρω οτι θα προτείνουν τις Οπελίσιες. Υπάρχουν αξιόπιστες κατα πρώτον και καλύτερες κατα δευτερον να μου προτείνεται; Δεν έχω καμία όρεξη βέβαια να πάρω κανά σασμάν παραμάσχαλα!
    Οι οπελίσιες βαλβολίνες είναι αυτές 75/90? Θα χρειαστώ 2 λίτρα να αγοράσω?
    http://www.opelbouga.gr/75w-90-gm-opel-1lt.html

Τέλος μια ερώτηση όσον αφορά τον λόγο που κόπηκα και στο Κτεο. Τον τελευταίο καιρό είχα διαπιστώσει οτι δεν έπιανε καλά το χειρόφρενο και σε ελάχιστη ανηφόρα έπρεπε να βάλω και ταχύτητα για να μην κυλήσει το αμάξι πίσω. Κάτι που ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει εως τώρα. Με αποτέλεσμα στις μετρήσεις να πάρω ενα στρογγυλό 10 ενώ θα έπρεπε απο 16 και πάνω για να περάσω.
    Το πρόβλημα ήταν στο δεξί πίσω τροχό που τελικά αποδείχθηκε οτι το έμβολο της δαγκάνας ήταν κολλημένο. Μικρό ρόλο ίσως να έχει οτι και οι ντίζες είχαν μαζευτεί απο την βίδα του χειροφρένου στο τέρμα καθώς στα service ζητούσα να σφίξουμε και το χειρόφρενο.
    Βγάλαμε τις ντίζες και μετά το έμβολο φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Με τον καιρό θα το παρακολουθούμε βέβαια για να δω μήπως το ξαναπαρουσιάσει.
    Το έμβολο υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί αν παρουσιάσει πάλι πρόβλημα ή πάμε για αναζήτηση δαγκάνας?
    Και τέλος επειδή και οι ντίζες θα πρέπει να αλλαχθούν τι προτείνεται? Εχω βρεί ντίζες της Bosch και συγκεκριμμένα αυτές.
    http://www.onparts.gr/opel-astra-g-h...987482303.html

Γνωρίζουμε οι εργοστασιακές τι μάρκα είναι? Αφτερμάρκετ δεν μου προτάθηκαν απο το συνεργείο λόγω οτι όσες έχουν βάλει έβγαλαν προβλήματα και προτείνουν μόνο τις εργοστασιακές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stilskin : 06-04-16 στις 20:31
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Senior Member Το avatar του χρήστη kimoastra
    Περιοχή
    Καματερό
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Και εχουμε και λεμε....
    Μπιλιοφορους γιατι??? Και μαλιστα και τους δυο????
    Τι σου κανει το αμαξι???
    Τοπμαουντ οτιδηποτε περαν των εργοστασιακων ειναι μαπα και στο λεω γιατι και εγω τα φεμπι ειχα βαλει πρωτα με ολοκαινουρια αμορτισερ μπιλσταιν με ειμπαχ ελατηρια και στο 6μηνο τα πηρα στο χερι
    Βαλβολινες να σου πω την αληθεια δεν ξερω γιατι το λενε εγω εχω βαζω στο αμαξι κατι συνθετικες 75-90 νο νειμ και ειναι η δευτερη φορα που τις αλλαξα και δεν εχω θεμα εδω και 7 χρονια βεβαια εχουν και 20ε το λιτρο χωρις να ξερω ποσο εχουν οι καλες η της οπελ
    Απο ντιζες δεν μπορω να σε βοηθησω γνωμη μου κανε πρωτα ενα σερβις στις δαγκανες λαστιχακια κλπ και υγρα και βλεπεις τι και πως πριν αλλαξεις ντιζες και δαγκανες...

Προεπιλογή

Κλακ κλακ και γκλουκ γκλούκ σε χαμηλές ταχύτητες και στα ξεκινήματα στα φανάρια. Βέβαια το κακό είναι οτι το κάνει μόνο όταν κάνω ταξίδια και ελάχιστες εως μηδαμινές φορές σε μικρές χιλιομετρικές αποστάσεις στην Αθήνα. Οσες φορές το πήγα βέβαια στο συνεργείο να βρούμε τον θόρυβο απο που προέρχεται και σε test drive ποτέ δεν εμφανίστηκε ο θόρυβος. Τώρα που το είχαμε ανεβάσει στο αναβατόριο το αυτοκίνητο ο μηχανικός ενω γύριζε τον τροχό κρατούσε τον μπιλιοφόρο και διαπίστωσε οτι έχει μπόσικα. Επίσης μετέπειτα είδα οτι για να διαπιστώσεις αν έχει πρόβλημα ο εσωτερικός μπιλιοφόρος είνα να τον αποσυνδέσεις απο τον τροχό και να πιέσεις τον εξωτερικό προς τον εσωτερικό μπιλιοφόρο και μετά να κάνεις κινήσεις πάνω κάτω για να δείς αν έχει κάποια αντίσταση ή παίζει ελευθερα.
    Επίσης πρίν λίγο καιρό όταν έστριβα το τιμόνι απο στάση εκανε κλακ αλλά το πρόβλημα λύθηκε όταν σφίξαμε τον σταυρό.
    Δηλαδή για top mount δεν προτείνεις aftermarket? Τα εργοστασιακά γνωρίζεις κόστος?

Υγρά φρένων άλλαξα μαζί με πίσω τακάκια και εξαέρωση πρίν ένα χρόνο περίπου. Σε οποιοδήποτε συνεργείο φρένων να υποθέσω θα μπορέσουν να κάνουν service στις δαγκάνες. Γνωρίζω τον Νικο στην Θηβών και τον Γκαμάνη και θα ρωτήσω και εκεί αν αναλαμβάνουν την επισκευή αν το πρόβλημα ξαναπαρουσιαστεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stilskin : 06-04-16 στις 22:01
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Σημερα περασα από την αντ/πεια για τον δωρεαν καλοκαιρινο τεχνικο ελεγχο. Στο τελος ζητησα μια τιμη για το ''μεγαλο'' σερβις + τακακια. Μετα από λιγο εμαθα ότι με εκπτωση 20% λαδια, φιλτρα και τακακια κοστιζουν 363e!!! Που και να μην ειχαν την εκπτωση δηλαδή. Μετα από επιμονη δικη για το παραλογο κοστος εμαθα ότι ένα ζευγαρι εμπρος τακακια κοστιζει 140!!! χωρις αυτά το κοστος θα ηταν 229. Το φιλτρο πετρελαιου χρεωνεται 70e !!! Oποτε αναζητησα στο διαδυκτιο και βρηκα εμπρος τακακια bosch 43e (χωρις δεικτες φθορας),φιλτρο πετραιλαιου bosch 23e, και τα ιδια στα υπολοιπα αναλωσιμα.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Αντιπροσωπεια ...

Προεπιλογή

Είναι τρελοί οι άνθρωποι τρία φίλτρα λάδια και τακάκια 363 γιούρο, δεν πήρανε χαμπάρι πόσο είναι το μηνιάτικο σήμερα;

Προεπιλογή

Αφού κάποιοι τους τα δίνουν καλά κάνουν κ βαράνε
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Να κλεισουν θελουν και ψαχνουν λογο φαινεται.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Στο φιλτρο αερα καποια λενε με προ-φιλτρο εχει καποια ουσιαστικη διαφορα ή όχι? Για τακακια bosch-ferodo ή textar?
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vacross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κλεισουν θελουν και ψαχνουν λογο φαινεται.
    Εγώ πάντως στη δρομων μπήκα την παρασκευή στις 9 να δω κάτι στο πλαίσιο ενός φίλου και είχε πάνω πάνω από 20 αυτοκίνητα να μπουν μέσα και όχι καινούρια όλα. Άρα κάποιοι τα δίνουν.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vacross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο φιλτρο αερα καποια λενε με προ-φιλτρο εχει καποια ουσιαστικη διαφορα ή όχι? Για τακακια bosch-ferodo ή textar?
    Εχει 2 τυπους φιλτρα , το ενα ας πουμε απλο και το αλλο με ενα εξτρα σφουγγαρακι επανω στο φιλτρο που ειναι κολλημενο (σαν αυτο που ειχαν παλια η απορροφητήρες τις κουζινας).

Προφανως για να φιλτραρει πιο καλα τον εισερχομενο αερα.

Διαφορα μαλλον ειναι πιο καθαρο αερα απο σκουπιδια στο προ-φιλτρο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει 2 τυπους φιλτρα , το ενα ας πουμε απλο και το αλλο με ενα εξτρα σφουγγαρακι επανω στο φιλτρο που ειναι κολλημενο (σαν αυτο που ειχαν παλια η απορροφητήρες τις κουζινας).

Προφανως για να φιλτραρει πιο καλα τον εισερχομενο αερα.

Διαφορα μαλλον ειναι πιο καθαρο αερα απο σκουπιδια στο προ-φιλτρο.
    1.7D opc line

Παρόμοια Θέματα

1. Άγνωστο ανταλλακτικό
    Από τον/την bill999 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-16, 11:24
  2. Ανταλλακτικά c20xe-let
    Από τον/την Giorgos_Koufalia στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 20:13
  3. Ανταλλακτικά!
    Από τον/την gzachar στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-11, 16:15
  4. Ανταλλακτικά
    Από τον/την capthookb στο forum Opel Links
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 15:00
  5. Ψυχόμενο Ντουλαπάκι σε VECTRA C
    Από τον/την chiskos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-08, 01:29

Δικαιώματα - Επιλογές