If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 93

Προεπιλογή

Λοιπον!!!!!! Το αμαξι δεθηκε, και???? ...η εγχειρηση κρινετε επιτυχης!! ο ξερχαβαλωμενος θορυβος εχει εξαφανηστει, κραταω μονο μια πισινη, σαν να ακουω ελαχιστα καποιον θορυβο με πολυ μικρη ταχυτητα κυλισης, αλλα ο κυριος θορυβος που ακουγοταν ακομα και στα ρωγμες-σκασιματα της ασφαλτου, εχει εξαφανηστει τελειως προς το παρον, το αμαξι εγινε ποιο στιβαρο, ποιο βαρυ, οπως και το τιμονι του ψιλοβαρυνε, παιζουν ρολο και τα σινεμπλοκ που αλαχτηκαν, παντως σαν αισθηση νιωθω οτι ειναι αλλο αμαξι!! Δευτερα παει για ευθηγραμμιση και τελος.

edit. τσιφος τελικα...μπηκα σε χωματοδρομο και ακουγετε, ο θορυβος εχει φυγει κατα πολυ αλλα ειναι ακομα εκει, σηνηθως σε χαμηλες ταχυτητες 10-20km αν υπαρχει ανωμαλια ακουγετε, αλλα μεσα στο τσιμεντοδρομο της αυλης μου δεν ακουγετε οπως πριν, ισως τα κομενα σινεμπλοκ βγαζανε και αυτα θορυβο, οπως και ενα μπαρακι απο την ζαμφορ που αλλαξα που ειχε ενα μικρο κενο, αλλα αυτο ηταν απο την μερια του συνοδηγου, και ο χαρακτηριστικος θορυβος ακουγετε απο την μερια του οδηγου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 02-04-16 στις 20:03
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Μετα απο λιγο ψαξιμο, εβγαλα συμπερασμα οτι το προβλημα ειναι απο την βιδα ρυθμισης με το ελατηριο, το οποιο ειναι απο την αντιθετη μερια που μπενει το πλαστικο ποτυρακι, λογικα ή η κρεμαριερα εχει καποια φθορα εσωτερικα ή οταν την ανοιξανε δεν σημειωσανε την σωστη θεση της βιδας, ή παιζει και το σεναριο να εχουν κοντυνει το ελατηριο, γιατι σε καποιες ελαχιστες φωτογραφιες απο λυμενες κρεμαριερες βλεπω οτι το ελατηριο ειναι μεγαλο, ενω το δικο μου ηταν πολυ κοντο.
    Αυτο που εκανα προχειρα επεσα παλι κατω απο το αμαξι και εσφιξα ελαχιστα το παξιμαδι μηπως σφιξει και σταματησει ο θορυβος, αλλα δεν εκανα δοκιμη ακομα. Σκεφτηκα να βγαλω και το παξιμαδι και να βαλω αλλο ελατηριο, αλλα εκει που ειναι δεν χωρανε χερια, μονο το καρυδακι, και δεν θα σφιξει καλα με τιποτα.
    Το να κατεβασω παλι κρεμαριερα και να κανω πειραματα, δεν παιζει, οποτε εψαξα για κρεμαριερα ιμιτασιον, γιατι να παρω γνησια μεταχειρησμενη ειναι ρισκο, οποτε βρηκα απο mrauto την ποιο φτηνη bolk
    http://www.mister-auto.gr/el/puxida-...L-G011009.html

και απο ελλαδα βρηκα στο onparts βρηκα την ποιο φτηνη αυτη general ricambi
    http://www.onparts.gr/opel-corsa-c-f...bi-op4040.html

και την ποιο ακριβη αυτη lizarte, την οποια στο mrauto την εχει στα 250€
    http://www.onparts.gr/opel-corsa-c-f...72-722994.html

Της γνωριζει κανενας της 2 μαρκες απο το onparts?? general ricambi και lizarte, ή την bolk απο mrauto??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 03-04-16 στις 12:11

Προεπιλογή

Φίλε μου, θα σου πω κατι....αν δεν παρεις γνησια μην παρεις κατι λιγοτερο απο TRW. Οι ιταλικες ειναι για πεταμα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=Rnan_SkBdEM αυτα ειναι εργαλεια

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, θα σου πω κατι....αν δεν παρεις γνησια μην παρεις κατι λιγοτερο απο TRW. Οι ιταλικες ειναι για πεταμα.
    Τοσο χαλια δηλαδη οι ιταλικες?? Θα κοιταξω για TRW, για την ωρα το ψαχνω ακομα να αποκλεισω ολα τα σημεια που μπορει να προκαλουν θορυβο.

Προς το παρον με το λιγο σφιξιμο που εκανα στην βιδα της κρεμαριερας, δεν αλλαξε κατι, ο θορυβος ακουγετε σε λακουβες με 10-40km, κατω απο το τιμονι, πανω απο αυτα τα km περναει αθορυβα πανω απο ανωμαλιες του δρομου, ενω πριν θυμαμαι και σε κοψιματα της ασφαλτου ακουγοταν με πολα km κατι ξερχαβαλωμενο, ακομα και πριν κοπουν τα σινεμπλοκ.
    Εκατσα και εβγαλα παλι την ροδα του οδηγου, και εντοπισα ελπιζω και σταυρωνω τα δαχτυλα μου να ειναι απο εδω...

Ενω προχτες που ειχα την γεφυρα εξω, εποιασα τα μπαρακια και τα κουνουσα σχεδον με το βαρος της γεφυρας, το ενα του συνοδηγου εκανε θορυβο το οποιο και αλλαχτηκε, αυτο του οδηγου το κοιταξα 2 φορες και ηταν σφιχτο στις κινησεις του. τωρα που το κουνησα με σκιζμενη την φουσκα εχει κενο. Λεω να αλλαξω και τα ακρομπαρα και τα 2 δεξια αριστερα, δεν φενονται να εχουν κενα, αλλα μιας και θα παει το αμαξι για ευθηγραμμιση ευκαιρια ειναι. Τα ιμιμπαρα δεν φενονται να εχουν κενο και που φενοντουσα μεσα στην φουσκα, γυαλιζανε και δεν ειχαν σκουριες,

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

τον σταυρο τον κοιταξες ρε συ; και εγω αλλαξα πριν καιρο κρεμαριερα (εβαλα ιμιτασιον) ολα τελεια μετα ησυχία αλλα εναν συγκεκριμενο θορυβο τον ειχα ακομα !Ε εκατσα και έσφιξα τερμα τον σταυρο και απο τοτε τιποτα...

Προεπιλογή

Ναι τον κοιταξα, πριν λιγο καιρο μου εκανε και εμενα εναν θορυβο στο στριψιμο του τιμονιου, και με γρασαρισμα και ξανασφιξιμο εξαφανηστηκε, ο θορυβος προερχετε απο εξω, τον νιωθω και στα πενταλ και στο τιμονι. Τι μαρκα κρεμαριερα εβαλες??

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonmpek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα Απιστευτο ρε συ...Δηλαδη ενταξει. Τοσο πια πατεντα;;; Καλα μη νομιζεις. Και οι ιταλοι κανουν κατι κουλα..
    Και γω σκεφτομαι να κανω μια ραμπα μπροστα στην αυλη μου αλλα οχι τετοια. Χιαστη. Προσωπο με το δαπεδο κιολας να μην φαινεται.
    Χιαστη λες οπως αυτα που εχουν στα βουλκανιζατερ?? Καλη φαση ειναι, το μονο μειον ειναι οτι δεν σε αφηνει να δουλεψεις στο κεντρο. Παλια ειχαμε την ιδεα στην παρεα να νοικιασουμε ενα γκαραζ ή μαγαζι μικρο, και να βαλουμε ενα ανυψωτικο και να κανουμε τα αμαξια μας εκει, αλλα εμεινε μονο στα λογια. Φιλος εχει αποθηκη και ειχε ανυψωτικο μεσα, μιας και ασχολητε και αυτος, ειχε παλια συνεργειο και του εμεινε, αλλα το ξυλωσε για να το μεταφερει να κανει παλι συνεργειο και εμεινε ξυλωμενο, πρεπει να τον πεισω να το ξαναβαλει, αν χρειαστει να αλλαξω δισκο βολαν να το κανω εκει...

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τον κοιταξα, πριν λιγο καιρο μου εκανε και εμενα εναν θορυβο στο στριψιμο του τιμονιου, και με γρασαρισμα και ξανασφιξιμο εξαφανηστηκε, ο θορυβος προερχετε απο εξω, τον νιωθω και στα πενταλ και στο τιμονι. Τι μαρκα κρεμαριερα εβαλες??
    επαιξες καθολου την κρεμαριερα να δεις αν εχει μποσικα παρολο που την εφτιαξες;; εμενα η παλια οταν την εβγαλα την επαιξα και κουνιοταν ολοκληρη την διελυσα με το τοσο χαμηλωμα που του ειχα τοσα χρονια χτυπαγε το αμαξι πολυ.. Δεν εμπιστευομουν να φτιαξω την ιδια και πηρα ιμιτασιον καινουρια.. την LARA εβαλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης στα χιλιομετρα που τις εχω κανει..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επαιξες καθολου την κρεμαριερα να δεις αν εχει μποσικα παρολο που την εφτιαξες;; εμενα η παλια οταν την εβγαλα την επαιξα και κουνιοταν ολοκληρη την διελυσα με το τοσο χαμηλωμα που του ειχα τοσα χρονια χτυπαγε το αμαξι πολυ.. Δεν εμπιστευομουν να φτιαξω την ιδια και πηρα ιμιτασιον καινουρια.. την LARA εβαλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης στα χιλιομετρα που τις εχω κανει..
    Οταν την εβαλα στο παγκο πανω και εβγαλα τα ιμιμπαρα, την κουνησα και δεν ειχε μεγαλα μποσκα, αλλα ο αξονας κουνιοταν, περημενα να ειναι δυαλημενη, μετα που εβαλα το καινουριο ποτυρακι και την ξανακουνησα ηταν ''μασιφ''. Αλλα αν εχει το παραμικρο κενο που δεν το αντιλαμβανεσε με το χερι, στις αποτομες κινησεις της αναρτησεις μπορει να δημιουργει θορυβο. Lara εχει το onpart βλεπω.
    Προς το παρον θα αλλαξω το μπαρακι και τα ακρομπαρα να δω πως θα παει και βλεπω πριν το παω για ευθηγραμμιση να το βαλω και σε τζογομετρο να δω αν μου διξει κατι.

Προεπιλογή

Ηρθαν σημερα τα ακρομπαρα και το μπαρακι της ζαμφορ, αυριο θα κατσω να τα αλλαξω και να παω για ευθηγραμμιση, παντως το corsaki εχει γινει πολυ σταθερο και ανετο στην οδηγηση, το χερομαι περισοτερο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 07:32

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

αυτην την ευχαριστηση που λες δεν ξερεις ποσο το καταλαβαινω... αλλα ευθυγράμμιση δεν του εχω κανει ακομα χαχα χαλαω ενα καρο λεφτα σε αλλα (τα πισω φρενα πχ που εβαλα τωρα) και μια ευθυγράμμιση δεν εχω αξιωθεί να κανω χαχαχα

Προεπιλογή

Αλλαχτηκαν τα ακρομπαρα προλυπτικα αν και δεν ειχαν κενα και το μπαρακι της ζαμφορ σημερα, ο θορυβος ελατωθηκε και αλλο, αλλα αυτος που παραμενει ελαχιστος ειναι τελικα απο την κρεμαριερα, προς το παρον δεν κανω τιποτα αλλο, ο θορυβος δεν ειναι τοσο ενοχλητικος, οπως ηταν πριν σαν κουδουνιστρα, παρα μονο αν πατησω σε χωματοδρομο οπου ακουγετε εντονα, την αφηνω ετσι και αν δω αν χειροτερεψει τοτε θα βρω κρεμαριερα για αλλαγη, το πηγα και για ευθηγραμμιση, κατα τυχη η γεφυρα εκατσε ακριβως στην θεση της!! και δεν επιρεασε την καμπερ οπως ειχε γινει την αλλη φορα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 07:34

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτην την ευχαριστηση που λες δεν ξερεις ποσο το καταλαβαινω... αλλα ευθυγράμμιση δεν του εχω κανει ακομα χαχα χαλαω ενα καρο λεφτα σε αλλα (τα πισω φρενα πχ που εβαλα τωρα) και μια ευθυγράμμιση δεν εχω αξιωθεί να κανω χαχαχα
    Μεγαλη διαφορα ειδα στην εθνικη οδο, πριν κανω τις αλλαγες ακομα και με 120-130km ηταν κουραστικο στην κυλιση του, τωρα λες και ειναι αλλο αμαξι.
    Αν εχεις παλια λαστιχα την αφηνεις για οταν βαλεις καινουρια, εγω εχω καινουρια λαστιχα και φοβαμαι μην τα φαω ανομοιομορφα, γιατι αυτη την φορα αν δεν βγουνε...τα λινα δεν θα τα αλλαξω!!! ...λεμε τωρα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 08-04-16 στις 15:41

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Τα μπραβο συνεχίζονται.....εχει πεσει πολλη δουλεια στο corsa!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μπραβο συνεχίζονται.....εχει πεσει πολλη δουλεια στο corsa!
    Σε λιγο καιρο εχει σειρα το astra...καπου 210000km εφτασε και αρχισε να ζηταει!! αλλαξα και εκει σημερα ενα μπαρακι της ζαμφορ που εκανε θορυβο σαν τρελο!! τωρα θελει αμορτισερ και δισκους/τακακια εμπρος.

Προεπιλογή

Ο Νικος ειναι μερακλης και πιανουν τα χερια του!Το corsa το εχει πενα!!!
    Driving is my escape ! ! !

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλη διαφορα ειδα στην εθνικη οδο, πριν κανω τις αλλαγες ακομα και με 120-130km ηταν κουραστικο στην κυλιση του, τωρα λες και ειναι αλλο αμαξι.
    Αν εχεις παλια λαστιχα την αφηνεις για οταν βαλεις καινουρια, εγω εχω καινουρια λαστιχα και φοβαμαι μην τα φαω ανομοιομορφα, γιατι αυτη την φορα αν δεν βγουνε...τα λινα δεν θα τα αλλαξω!!! ...λεμε τωρα!
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχχαα

τα δυο τα εχω λιωσει τα μπροστινα.. τα πισω ειναι σαν καινουρια

Περιοχή
    hraklio
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Μπραβο

Προεπιλογή

Μπραβο ρε Νικο! Πιανουν τα χερια σου και κανεις θαυματα. Απιστευτα πραγματα για κάποιον που δεν ξερει απο μηχανολογια... Παντως οπως σε ολες τις περιπτωσεις πρέπει να ειναι φοβερη η ικανοποιηση του να κανεις κατι μονο σου και ειδικα στο αμαξι σου. Εδω εμεις το πλενουμε και συπληρωνουμε κανενα υγρο αν χρειαστει και κατουραμε απ'την χαρα μας!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. επισκευη ταπετατσαριας πορτας σε corsa c
    Από τον/την KOYRKOYBINIS στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-16, 09:47
  2. θορυβος σε τιμονι corsa
    Από τον/την olgakef στο forum Opel
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 10:33
  3. corsa 1.3 cdti θορυβος συμπλέκτη
    Από τον/την hks300 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 23:18
  4. Μεταλλικος θορυβος. Corsa b
    Από τον/την bsiap στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-12, 16:25
  5. προβλημα κρεμαριερας????
    Από τον/την filipposvolos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-10, 01:35

Δικαιώματα - Επιλογές