If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 28

Προεπιλογή Interccoler corsa D 1.3 CTDI

Καλημέρα σε όλους!!!
    Δεν ξέρω αν υπάρχει ίδιο post έψαξα δεν βρήκα κάτι.
    Αν υπάρχει ας στείλει κάποιος το link.
    Έχω θέμα με το κολάρο του i/c χάνει.
    Εμένα έχει στις άκρες πλαστικά κ δεν μπορώ να βάλω κολιέ μόνο εργοστασιακό.
    Μου είπε ο μηχανικός αν βάλω εργοστασιακό πάλι θα χάνει οπότε άμα θέλω να βάλω ένα αλουμινένιο με κολάρα κ κολιεδες κ είμαι εντάξει.
    Βέβαια το δικό μου έχει διάσταση 450×100×52 ενώ after market βρίσκω 550×140×65.
    Θα έχω κάνε θέμα άμα βάλω after market?
    Έχει αλλάξει κανείς σε αυτό το αυτοκίνητο?
    Υπάρχει κάποια άλλη λύση ποιο οικονομική?

Προεπιλογή

450-100-52 Εργοστασιακό.
    550-140-65 After market

Προεπιλογή

Πως το διαπιστωσε ο μαστορας οτι χανει αερα??? Εκανε leak test???

Εαν χανει αερα το συγκεκριμενο κολαρο και βαλεις καινουργιο γιατι να χανει αερα μετα?

Μεσα αυτα τα πλαστικα κολαρα εχουνε ενα o-ring που μπορεις να τα αλλαξεις , εαν χανει αερα απο εκει , εκτος και να ειναι καπου ραγισμενο-σπασμενο.

Οι διαστασης που γραφης ειναι η ψυκτρες ή μαζι με τα καπακια του intercooler? 550 μηκος 140 υψος 65 παχος και τι διασταση εισαγωγης-εξαγωγης αερα στα καπακια του intrcooler?

Εαν θελεις βαλε μια φωτο που ειναι το προβλημα σου.

Για να βαλεις καινουργιο intercooler after market δεν θα εχεις πουθενα προβλημα ,αλλα πρεπει να ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ τι intercooler ειναι αυτο και τι διαστασεις σωληνωσεις θα βαλεις για να μην εχεις turbo lag...

Και εαν δεν κανω λαθος , και το πλακακι στην πεταλουδα αλλο , γιατι ουτε εκει μπαινει σφικτηρας για να πιασει το κολαρο , εαν ειναι σαν το δικο μου 1.7sdti.

Αρα μιλαμε για αρκετα λεφτα , με σχεση με ενα κολαρο απο την OPEL , εκτος εαν ο μαστορας ξαχνει για λεφτα...

Προεπιλογή

Δεν ξέρω ρε φίλε τι να σου πω?
    Όταν αλλάξαμε λάδια κ το σήκωσε πάνω ήταν το αριστερό κολάρο γεμάτο υγρά. Κάτι σαν λάδι σαν νερό δεν το έπιασα Ούτε το καθάρισα. Αυτές οι διαστάσεις πρέπει να είναι μόνο οι κυψέλες χωρίς τα πλαστικά.
    Αυτό σκέφτομαι μην αλλάξω I/c Κ έχω θέμα μετά.
    Θα αλλάξω ένα κολάρο κ όσο αντέξει κ μετά βλέπω........
    Δεν νομίζω να είναι θέμα χρημάτων Γιατί μου είπε αγορασετο μόνο σου πήγαινε βάλτο αλλού ότι θες.

Προεπιλογή

Φιλε μην το ψαχνης πολυ το προβλημα σου ειναι οι αναθυμιασεις.Βγαλτες εκτος σε ενα δοχειο καθαρισε i/c πεταλουδα και εισαι οκ.το ειχα και εγω το προβλημα αυτο ετρεχαν λαδια στην αρ. πλευρα του i/c.Τωρα εχουν περασει 3 χρονια και ειναι ολα καθαρα.ΣΤΗ φωτο αριστερα βλεπεις το δοχειο αναθυμιασεων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη a6848 : 15-03-16 στις 16:13

Προεπιλογή

Ναι κ έμενα στην αριστερά πλευρά χάνει όπως το κοιτάς από κάτω!
    Το avadar τι ειναι?

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Δήμο, avatar εννοεί την εικόνα κάτω απο το όνομά του.
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά τώρα κατάλαβα!!!!
    Πόσο κοστίζει να φτιάξεις ένα δοχείο αναθυμιασεων?
    Φίλε a6848 εσύ Αθήνα το έχεις φτιάξει?

Προεπιλογή

Oil Catch Can το λενε αυτο το δοχειο το πηρα απο το ebay [http://www.ebay.com/sch/i.html?_from..._nkw=Oil+Catch ] και ενα video τοποθετισης [https://www.youtube.com/watch?v=2sx52W9CJug ]Προσοχη ομως η επιστροφη να μη παει ξανα στο I/C.Πολυ καλο catch can θελεις 350 ευρω.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλε!!!!!
    Θα το φτιάξω το συντομότερο δυνατό.....
    Εδώ Ελλάδα Δεν έχει κάνα μαγαζί να πουλάει τέτοια.

Προεπιλογή

Δες λιγο και το δικο μου θεμα, μηπως μιλαμε για το ιδιο?
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E1%E3%F9%E3%DE
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EPIVITOR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες λιγο και το δικο μου θεμα, μηπως μιλαμε για το ιδιο?
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E1%E3%F9%E3%DE
    Στείλε μου φώτο να δω.
    Μάλλον το ίδιο λέμε.

Προεπιλογή

Δεν ξερω, δεν μπορω να ανεβασω φωτο, μαλον εχω προβληματακι.
    Στο δικο μου ειχε κατι παρομοιο να πω το κολαρο που παει απο το ιντερκουλερ προς την εισαγωγη και εκανα πατεντα καλη με ελαχιστο κοστος!
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EPIVITOR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω, δεν μπορω να ανεβασω φωτο, μαλον εχω προβληματακι.
    Στο δικο μου ειχε κατι παρομοιο να πω το κολαρο που παει απο το ιντερκουλερ προς την εισαγωγη και εκανα πατεντα καλη με ελαχιστο κοστος!
    Μπορεις να μας πεις πανω-κατω τι πατεντα εκανες?
    Το κολαρο απο το ιντερκουλερ ειναι και σε σενα με κλιπ το πιασημο επανω στο ιντερκουλερ?

Αλλαξες τα o-ring αυτα που εχει απο μεσα ή κατι αλλο?

Προεπιλογή

Γμτ αν μπορουσα να ανεβασω φωτος θα βλεπατε, οποιος με εχει στο FB να μου στειλει ενα μνμ να του στειλω τις φωτο να τις ανεβασει αν μπορει να δειτε.
    Εμενα εχει ιδια κλιπσ οπως σε ολα απο οτι καταλαβενω και ειχε παθει κατι παρομοιο στο σημειο που κουμπωνει στην εισαγωγη, αυτο του ιντερκουλερ ηταν σε καλη κατασταση, βγαλαμε το κολαρο, το κοψαμε για να αποφυγουμε τον κωλοσφυκτηρα της οπελ, πηγα σε ενα φιλο εξατμισα, καναμε ενα νεο κομματι αντιγραφο του μανησιου στο κουμπωμα αυτο χωρις ομως να ειναι κονικο για να μπορει να σφυξει καλα με ενα απλο κλασικο σφυκτηρα, καναμε και περιφερειακες πονταρισιες ωστε να βρισκει κοντρα και να μην μπορει να ξεκουμπωσει ευκολα και ολα λειτουργουν αψογα!!! Πολυ φθηνη δουλεια και αξιοπιστη.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Μπορείς να ανεβάσεις από εδώ φωτογραφία και να παραθέσεις το link: http://postimage.org/?lang=greek

Προεπιλογή

Μια καλη λυση για να δημιουργησεις σκαλοπατι σε στομιο που δεν εχει, για να κοντραρει το κολαρο και να μην γλυστραει, ειναι βιδα αυτοδιατρητη, βαζεις 3-4 περιμετρικα και κοντραρει ο σφυχτηρας. Προσοχη μονο οταν θα ξετρυπισει η βιδα θα πεσουν ρινιζματα απο την εσωτερικη μερια.

Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Έχω και εγώ πρόβλημα με λάδια στο ιντερκουλερ πιστεύω επειδή ένα χρόνο τώρα έκανα μικρές αποστάσεις κατά κύριο λόγο...παρήγγειλα δοχείο αναθυμιάσεων, μόλις έρθει θα το τοποθετήσω, θα καθαρίσω τις λαδιλες και θα το παρακολουθώ!

Προεπιλογή

Ερώτηση...στα 1.3 diesel το intercooler είναι με κάποιο υγρό το οποίο θέλει έλεγχο η δουλεύει μόνο με αερα?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Elatiria gia Astra GTC 1.9 ctdi (150ps)
    Από τον/την Nik-Plak στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-08, 14:27

Δικαιώματα - Επιλογές