If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 361
    Senior Member Το avatar του χρήστη v.s.r.i
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

καταρχην να ξεκινησουμε με το βασικο..το αμαξι δν φτιαχτηκε για κοντρες!! φτιαχτηκε απο προσωπικη τρελα ειναι το 3ο diesel που φτιαχνουμε στην οικογενεια,έγιναν πολλες δυναμομετρησεις πολλες χαρτογραφησεις και ολο αυτο τον καιρο πηγαινοερχοταν στο συνεργειο με express service για να μν παθει το παραμικρο..για να βγαλει αυτη τη δυναμη το αμαξι δουλευει 1.65 over και 1.5 σταθερη...το ξαναλεω το αμαξι δν φτιαχτηκε για κοντρες ουτε καιγεται ολη μερα για να εχει θεμα με τις πιεσεις..το εχω 2,5 χρονια και εχει κανει 25.000χλμ..το αμαξι δουλευει με λαδια castrol και πετρελαιο vpower απο τη shell...το αμαξι οταν δουλευει σε νορμαλ οδηγηση ειναι 0.7 λιτρα κατω..οταν παταει ειναι σχεδον οσο ενα 2λιτρο βενζινης...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη v.s.r.i : 24-02-16 στις 10:52

Προεπιλογή

v.s.r.i να σε ρωτήσω. Το αυτοκίνητο από τη μάνα του είχε intercooler ή του το βάλατε έξτρα;

Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    v.s.r.i να σε ρωτήσω. Το αυτοκίνητο από τη μάνα του είχε intercooler ή του το βάλατε έξτρα;
    βγηκε το μαμα και βαλαμε aftermarket και πιο μεγαλο...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο v.s.r.i Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγηκε το μαμα και βαλαμε aftermarket και πιο μεγαλο...
    Ευχαριστώ!! Τσέκαρε τα μηνύματα σου σε λιγάκι!

Moderator Το avatar του χρήστη Marios G
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα, Ελλάδα
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Καλησπέρα να πω και εγώ μερικά πραγματάκια μιας και γνωρίζω το αμάξι καλά ώστε να υπάρχει ένας σχετικός "μπούσουλας"

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι είναι καλή κίνηση με +~52% ισχύ και +~75% ροπή;
    Ναι .. αλλάζουν οι πίεσης σύμφωνα με την σχέση μεταδόσεις , υπάρχει αυτή η επιλογή στο J και έχει χρησιμοποιηθεί για να μην βγει off το σασμάν και για να μπορεί να "πατάει" το αμάξι

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλαδα , δεν υπαρχουν ...
    Δεν θελω να κατακρινω κανεναν , αλλα πως εβγαλε τοσο ροπη & δυναμη το αμαξι με 0,3BAR πιεση πιο πανω απο το εργοστασιακο???
    Ολοι η βελτιωτες Ελλαδα & εξωτερικο δινουν στο συγκεκριμενο μοτερ 1σταδιου 38 με max 40 κιλα ροπη & 25 με 30 αλογα πιο πανω...
    Εδω μιλαμε για 65 αλογα πιο πανω & 20 κιλα ροπη πιο πανω...
    Απο που τα πηρε τοσα πολλα??????
    Και ξαναλεω , δεν θελω να κρινω κανεναν αλλα , κατι δεν μου αρεσει...
    Μπορει το μοτερ να ειναι Japan- Isuzu , αλλα ολα σπανε σε ακραιες καταστασης.
    Ευχομαι να το χαρης , για πολλα χιλιομετρα ετσι.

Φιλέ μου καλησπέρα αν το ψάξεις η EDS και διάφορές άλλες εταιρίες ( όχι γερμανικές αλλά αγγλικές ) έχουν βγάλει αρκετά παραπάνω άλογα από το συγκεκριμένο μοτέρ με κατάργηση του dbf και πιο σοβαρές πιέσεις χωρίς να έχει πειραχτεί ούτε μπιελόβιδα .
    Επίσης 0.3 bar δεν είναι λίγη πίεση πιο πάνω , όταν μιλάμε για diesel...και κάτι που δεν ανέφερε ο Λάμπρος είναι ότι το αμάξι όταν δυναμομετρήθηκε πριν βελτιωθεί είχε βγάλει 135 άλογα οπότε είναι λάθος να αναφέρεσαι σε 65 άλογα πάνω...Το κάθε αμάξι βγάζει διαφορετικά άλογα από αυτά που δηλώνει ο κατασκευαστείς .
    Και επειδή στην Ελλάδα έχουμε "μαύρα μεσάνυχτα" στον τομέα Diesel και δεν έχει ασχοληθεί κανείς δεν σημαίνει ότι δεν βελτιώνονται τα συγκεκριμένα μοτέρ .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marios G : 24-02-16 στις 17:24

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marios G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα να πω και εγώ μερικά πραγματάκια μιας και γνωρίζω το αμάξι καλά ώστε να υπάρχει ένας σχετικός "μπούσουλας"

Ναι .. αλλάζουν οι πίεσης σύμφωνα με την σχέση μεταδόσεις , υπάρχει αυτή η επιλογή στο J και έχει χρησιμοποιηθεί για να μην βγει off το σασμάν και για να μπορεί να "πατάει" το αμάξι
    Δεν αναφερόμουν στην πίεση εισαγωγής αλλά δεν έχει τόσο σημασία. Το οτι μπορεί να έχει διαφορετική πίεση για κάθε σχέση είναι θετικό.

Προεπιλογή

Καλησπερα Marios G , ευχαριστουμε για τις πληροφοριες που μας λες , αλλα οπως ειπες (εχουν μαυρα μεσανυχτα) εδω ακομα ρωτανε εαν ειχε intercooler το αμαξι.

Το οτι το παιδι εβαλε ενα προγραμμα , με πιο μεγαλο intercooler που το ηθελε και καλα εκανε για σωστο stage1 (γιατι και εγω αυτο θα εκανα) με φιλτρο pipercross , πηρε αρκετα- αρκετα αλογα το αμαξι και ροπη.
    Που ευχομαι να αντεξει , και το δισκο πλατω με τοση ροπη.

Το καθε ιδιο αμαξι πανω-κατω την ιδια δυναμη βγαζει το μοτερ 4-5 (+ -) αλογα , τωρα για τα 135 αλογα που δυναμομετρηθηκε πριν το remap ...

Και το πιο μεγαλο γελιο ειναι τα δυναμομετρα , το ενα στο βγαζει 150 ιππους & το αλλο 170 .

Παντος το αμαξι εχει προγραμμα mgi , after intercooler διαστασης? , σωληνωσεις Φ60 ειναι ? - κολλαρα , και after dpf ??? πιο ελευθερο ειπε το παιδι (κατοχος).

Ολα τα μοτερ βελτιωνονται , οταν εχουν μια καλη βαση , ολα τα λεφτα ειναι το remap του αυτοκινητου , το σωστο remap , για να εχει μελλον...

Παντος ειναι μια καλη βελτιωση 1stage για το 1.7cdti , αλλα εγω θα το προτιμουσα πιο safe remap , και μην ξεχναμε και το καλοκαιρι τις Ελλαδας με 35 βαθμους... να το πατησω ή οχι.

Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Καλησπερα Marios G , ευχαριστουμε για τις πληροφοριες που μας λες , αλλα οπως ειπες (εχουν μαυρα μεσανυχτα) εδω ακομα ρωτανε εαν ειχε intercooler το αμαξι.

Το οτι το παιδι εβαλε ενα προγραμμα , με πιο μεγαλο intercooler που το ηθελε και καλα εκανε για σωστο stage1 (γιατι και εγω αυτο θα εκανα) με φιλτρο pipercross , πηρε αρκετα- αρκετα αλογα το αμαξι και ροπη.

Το καθε ιδιο αμαξι πανω-κατω την ιδια δυναμη βγαζει το μοτερ 4-5 (+ -) αλογα , τωρα για τα 135 αλογα που δυναμομετρηθηκε πριν το remap ...

Και το πιο μεγαλο γελιο ειναι τα δυναμομετρα , το ενα στο βγαζει 150 ιππους & το αλλο 170 .

Παντος το αμαξι εχει προγραμμα mgi , after intercooler διαστασης? , σωληνωσεις Φ60 ειναι ? - κολλαρα , και after dpf ??? πιο ελευθερο ειπε το παιδι (κατοχος).

Ολα τα μοτερ βελτιωνονται , οταν εχουν μια καλη βαση , ολα τα λεφτα ειναι το remap του αυτοκινητου , το σωστο remap , για να εχει μελλον...

Παντος ειναι μια καλη βελτιωση 1stage για το 1.7cdti , αλλα εγω θα το προτιμουσα πιο safe remap , και μην ξεχναμε και το καλοκαιρι τις Ελλαδας με 35 βαθμους... να το πατησω ή οχι.
    cooler σωληνωσεις και dpf ειναι και αυτα mgi...οσον αφορα το safe remap ο καθε κρινει αναλογα με τα γουστα του εγω safe το θεωρω...

Προεπιλογή

Φώτισέ μας μεσσία... Βγάλε μας από τα μαύρα σκοτάδια εσύ που τα ξέρεις όλα καλύτερα και από τον βελτιωτή που πήγε ο v.r.s.i!!! Για εμένα καμία απορία δεν είναι ηλιθιότητα ή βλακεία όπως νομίζεις εσύ και ποτέ δεν ντράπηκα να ρωτήσω κάτι. Προφανώς και ρώτησα επειδή δεν το γνώριζα με βεβαιότητα και ένα δημόσιο ευχαριστώ για τον v.r.s.i για το αναλυτικό προσωπικό μήνυμα που μου έστειλε. Προσωπικά εγώ στο φόρουμ είμαι για να βοηθάω σε ότι γνωρίζω και να μαθαίνω ότι δεν γνωρίζω. Εσύ συνέχισε να αμφισβητείς ακόμη τα στοιχεία/διαγράμματα/βίντεο του v.r.s.i και τα δυναμόμετρα. και εκτός αυτού το παιδί έχει βελτιώσει 3 αυτοκίνητα. Ίδια και απαράλλακτη αμφισβήτηση όπως στη συζήτηση με το RaceChip... Όταν βελτιώσεις κάτι και εσύ εδώ θα είμαστε να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Όσο για τα δυναμόμετρα με V-Power diesel προφανώς και θα βγάλει παραπάνω άλογα και ροπή από την εργοστασιακή τιμή που ανακοινώνει ο κατασκευαστής με απλό diesel... Google it

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Στην σκεψη πως παει αυτο το αμαξι γκυκαινομαι κι εγώ.....50 κιλα ροπη.....ωωω θεέ μου!
    Για αλλη μια φορα να το χαρεις τερμα!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην σκεψη πως παει αυτο το αμαξι γκυκαινομαι κι εγώ.....50 κιλα ροπη.....ωωω θεέ μου!
    Για αλλη μια φορα να το χαρεις τερμα!
    Αδερφέ εσύ με το Bi-Turbo αν πας για σοβαρή βελτίωση θα φτάσεις σε εξωπραγματικά νούμερα!!

Προεπιλογή

Τα 135 άλογα ως εργοστασιακό τα έβγαλε πάντως στο πιο εκθειαζόμενο απο ολους δυναμόμετρο της Αττικής με παρόντες πολλούς από εμάς.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Βαγγο, ασε μσ το καλο να ερθει αν και δεν το βλεπω! Την βελτιωση την έκανα πηγαίνοντας απο τα 136 στα 160 ps!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Βαγγο, ασε μσ το καλο να ερθει αν και δεν το βλεπω! Την βελτιωση την έκανα πηγαίνοντας απο τα 136 στα 160 ps!
    +10000

Moderator Το avatar του χρήστη Marios G
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα, Ελλάδα
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Αρχικά να ζητήσω να κατευνάσουν τα πνεύματα .. Το forum είναι για να μαθαίνουμε όλοι ... έχει απόλυτο δίκιο ο referravag σε ότι αναφέρει και καμία ερώτηση δεν είναι ντροπή ... Ντροπή ίσως είναι να επιμένει κάποιος σε κάτι ενώ δεν έχει ποτέ καμία προσωπική εμπειρία και ενώ τα στοιχεία του δείχνουν το αντίθετο
    Επίσης να σημειώσω ότι όταν εννοούσα ότι έχουμε "μαύρα μεσάνυχτα" στα diesel αναφερόμουν στους μηχανικούς στην Ελλάδα καθώς λίγη ασχολούνται , όχι στους ιδιοκτήτες.

Αρχικά να πούμε ότι το αμάξι πριν και μετά δυναμομετρήθηκε στο ίδιο δυναμόμετρο , με τις ίδιες παραμέτρους , οπότε αυτό που λες ότι βγάζει στο ένα 150 και στο άλλο 170 ισχύει αλλά όχι στην προκειμένη περίπτωση αφού μιλάμε για το ίδιο δυναμόμετρο με τις ίδιες παραμέτρους στην ρύθμισή.
    Σχετικά με το +- 5 άλογα , το έχουμε δει σε αρκετά αυτοκίνητα να βγάζουν παραπάνω ή λιγότερα από το εργοστασιακό ..δεν είναι κάτι που ξενίζει κάποιον π έχει ασχοληθεί οπότε το μόνο που μπορώ να δεχθώ σαν απάντηση εδωπέρα είναι ότι στην Ελλάδα τα δυναμόμετρα μας είναι αρκετά ευνοϊκά
    Επίσης αναφέρεις "Ολα τα μοτερ βελτιωνονται , οταν εχουν μια καλη βαση , ολα τα λεφτα ειναι το remap του αυτοκινητου , το σωστο remap , για να εχει μελλον..." .. Για πες μας τι θεωρείς σωστό remap ..γιατί εγώ επειδή έχω οδηγήσει το αμάξι , σωστό remap θεωρώ ένα αμάξι που δεν έχει σπάσει σε αρκετά πατήματα , δουλεύει σε ωραία νούμερα μείγματος με στρωτό ρελαντί και χωρίς μαυρίλες .. Επίσης το αμάξι δουλεύει κοντά 6 μήνες χωρίς το παραμικρό , τώρα αν θες ένα αμάξι να σου αντέξει 10 χρόνια δεν το πειράζεις , άποψη μου....
    Και τέλος σχετικά με το καλοκαίρι , ρίχνεις πίεση στην τουρμπίνα , δεν δουλεύει με τις ίδιες πίεσης όλο το χρόνο , όταν μπαίνεις στο τρυπάκι τις βελτίωσεις αλλάζουν πολλά ..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marios G : 24-02-16 στις 19:17

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marios G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά να ζητήσω να κατευνάσουν τα πνεύματα .. Το forum είναι για να μαθαίνουμε όλοι ... έχει απόλυτο δίκιο ο referravag σε ότι αναφέρει και καμία ερώτηση δεν είναι ντροπή ... Ντροπή ίσως είναι να επιμένει κάποιος σε κάτι ενώ δεν έχει ποτέ καμία προσωπική εμπειρία και ενώ τα στοιχεία του δείχνουν το αντίθετο
    Επίσης να σημειώσω ότι όταν εννοούσα ότι έχουμε "μαύρα μεσάνυχτα" στα diesel αναφερόμουν στους μηχανικούς στην Ελλάδα καθώς λίγη ασχολούνται , όχι στους ιδιοκτήτες.
    +1 Ευχαριστώ Μάριε

Προεπιλογή

Έτσι είναι!!! Η διαφορά με το Corsa θα είναι χαοτική...

Προεπιλογή

Έχω ...

Αφού είσαι OPC ρε συ...Πόσο θα αντέξεις;;;

Προεπιλογή

Θωμά άσ' τον να λέει!!! Έχει αρχίσει και ψάχνεται ήδη!! Με έχει βάλει να κάνω τη βρωμό δουλειά! χαχαχα rolf

Προεπιλογή

...
    Τι θα αλλάξει η θερμοκρασία το καλοκαίρι;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Όσο για τα δυναμόμετρα με V-Power diesel προφανώς και θα βγάλει παραπάνω άλογα και ροπή από την εργοστασιακή τιμή που ανακοινώνει ο κατασκευαστής με απλό diesel... Google it
    Γιατί, τι αλλάζει δηλαδή μεταξύ του vpower και του κανονικού diesel;

Σελίδα 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βελτιωση 1.2s ΟΗV
    Από τον/την g_s στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-16, 20:10
  2. ΒΕΛΤΙΩΣΗ 1,6Τ
    Από τον/την theo 7123 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 19:51
  3. ASTRA SW 1,3 CDTI 95HP ή 1.7 CDTI 80HP
    Από τον/την gregkn73 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 20:27
  4. OPEL ZAFIRA 1.9 CDTI ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΜΕ CHIP
    Από τον/την tk11680 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-10, 10:53
  5. Βελτιωση Ζ16LET.Πως;;;;;;
    Από τον/την Kapten στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-09, 08:46

Δικαιώματα - Επιλογές