If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 19 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 917181920 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 361 έως 380 από 383

Προεπιλογή

Καλημέρα.
    Ο mgi από την στιγμή που έχει βγάλει το mpf έναν obd προγραμματιστη και έχει κάτσει ο ίδιος και έχει φτιάξει το πρόγραμμα για να δουλέψει αυτό το πράγμα για μένα είναι αυθεντία σε αυτό που κάνει.
    Εκτός αυτού δίνει το mpf σε διάφορους αντιπροσώπους στην Ευρώπη και στην Αμερική και μπαινει remote και ξεσκίζει οποιονδήποτε εγκεφαλο.
    Κάνε έναν κόπο μπες στην σελίδα του στο facebook η στην ιστοσελίδα του και θα καταλάβεις τι εννοώ.
    Το πρόβλημα με τα καινούργια Κ είναι ότι ο εγκέφαλος έχει access code και κάθε αμάξι έχει τον δικό του.
    Δεν είναι πιο έξυπνοι οι Γερμανοί μην τρελαθουμε κιόλας.

Υ.Γ
    Ο Πετρόπουλος έχει και ένα λευκό astra K 175 αλογα λέει και 40 κιλά ροπή αλλά υπάρχει μόνο η φωτό του αυτοκινήτου και όχι της δυναμομετρησης άρα λόγια του αέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisd : 14-06-19 στις 08:39

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οριστε και φωτο... Ειναι λιγο προχειρες αλλα ενταξει. Με το καπακι απο πανω δεν εβγαλα γιατι το πηγα στην αποθηκη προς το παρων.
    Δεν φαινεται κατι με το καπακι απο πανω. Με τις ζεστες θελω να δω κατι αν εχει διαφορα στις θερμοκρασιες με η χωρις.

Έχουμε κανένα νέο Μάριε?
    Έχει γεμίσει το δοχείο?
    Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει?
    Άμα βρεις χρόνο βγάλε την EGR να δούμε, 6 βιδουλες είναι και η φίσα.

Προεπιλογή

Καλημέρα Γιώργο. Ναι μαζέυει το δοχείο, το άνοιξα πρόσφατα να το αδειάσω ήταν περίπου στο 1 δάχτυλο η στάθμη.
    Έχω κανει περίπου 6 χιλιάδες χιλιόμετρα, πριν 2 χιλιάδες είχα ανοίξει το κολάρο στην πεταλούδα και ήταν αρκετά καθαρό.
    Αν βρώ χρόνο θα βγάλω φώτο. Πάντως αξίζει και τις μισές αναθυμιάσεις να κρατάει εγώ είμαι ευχαριστημένος.

Προεπιλογή

Παρήγγειλα κι εγώ κ μολις το πέρασα στο κορσακι μου.. Έχω ενδοιασμούς για το λάστιχο τους αν αντέχει σε θερμοκρασίες που αναπτύσσονται εκεί.
    https://ibb.co/VHb9cLq
    https://ibb.co/4S96D5w
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsa sport 1.7 : 01-10-19 στις 15:58

Προεπιλογή

Σε ωραίο σημείο το έβαλες. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες. Το πολύ πολύ να τα αλλάξεις με καλύτερης ποιότητας όπως έκανα εγω.

Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή χρονιά στην ομάδα.
    δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα.
    θα ήθελα κάποιος να μου λύσει μερικές απορίες αν μπορεί.
    Αξίζει τον κόπο κάποιο πρόγραμμα ώστε να πάρει λίγο τα πάνω του το αστράκι μου ?
    Είναι ασφαλές ?
    Το dpf ??? το κρατάμε?
    Από κατανάλωση ???
    Μου είπαν για κάποιον Σπύρο ότι είναι πολύ καλός εδώ στην Πάτρα .
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!

Προεπιλογή

Καλη χρονια! Εγω φοραω racechip pro2 . Το χειμωνα το βγαζω γτ φοραω χιονολαστιχα και αν το εχω πανω το race chip το παταω. Με το race chip κανει μικρες αναγεννησεις καθε 400χλμ ενω χωρις μου κανει καθε 600-700χλμ.
    Ηρθε η ωρα για αλλαγη λαδιων και ειπα να ανοιξω και το δοχειο αναθημιασεων επειτα απο 9000 χλμ . Ειχε λαδακι πιασμενο. Οριστε και οι φωτο. https://ibb.co/bvmkj0n
    https://ibb.co/rtpT703
    https://ibb.co/m8wGjNH
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsa sport 1.7 : 06-01-20 στις 18:29

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Οσοι αναφερετε την καταργηση του dpf ριξτε μια ματιά...
    https://www.newsauto.gr/news/apo-tin...na-diesel-ich/
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι αναφερετε την καταργηση του dpf ριξτε μια ματιά...
    https://www.newsauto.gr/news/apo-tin...na-diesel-ich/
    Μακάρι να ισχύσει 100%.

Προεπιλογή

Δ. Επαναλαμβάνουμε για μια ακόμη φορά την ανάγκη να δίδεται μεγάλη προσοχή στον διεξοδικότερο έλεγχο του συστήματος εξάτμισης των οχημάτων diesel, για τη διαπίστωση ύπαρξης του φίλτρου μικροσωματιδίων πετρελαίου DPF, στο πλαίσιο αντιμετώπισης του προβλήματος σχετικά με την αφαίρεση του φίλτρου αυτού.»

Αφού όσοι τα αφαιρούν το κάνουν να μην φαίνεται οπτικά...άρα πάλι τίποτα δεν θα γίνει...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δ. Επαναλαμβάνουμε για μια ακόμη φορά την ανάγκη να δίδεται μεγάλη προσοχή στον διεξοδικότερο έλεγχο του συστήματος εξάτμισης των οχημάτων diesel, για τη διαπίστωση ύπαρξης του φίλτρου μικροσωματιδίων πετρελαίου DPF, στο πλαίσιο αντιμετώπισης του προβλήματος σχετικά με την αφαίρεση του φίλτρου αυτού.»

Αφού όσοι τα αφαιρούν το κάνουν να μην φαίνεται οπτικά...άρα πάλι τίποτα δεν θα γίνει...
    Μαριε δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι μονο οπτικό.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Καλημέρα Γιάννη.
    Αν τους υποχρεώσουν να βάλουν μηχάνημα που μετράει αιθάλη και ότι άλλο κρατάει το DPF καλώς. Η διαταγή λέει για διεξοδικότερο έλεγχο του συστήματος εξάτμισης. Τέλος πάντων τώρα τι συζητάμε... Τόσα και τόσα χρόνια περνάνε αυτοκίνητα χωρίς καταλύτες λάστιχα φρένα αναρτήσεις κλπ. Πολλά δεν περνάνε ούτε από έξω... Τώρα το DPF τους μάρανε... Δεν θα βρεί ο Έλληνας να την κάνει...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mariosbusa : 08-01-20 στις 10:47

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Παιδιά μέσα στα δοχεία αναθυμιάσεων βάλτε από εκείνα τα συρμάτινα στρογγυλά που τρίβουν τις κατσαρόλες. Βοηθούν στην καλύτερη υγροποίηση των αναθυμιάσεων

* πρέπει να λέγεται ατσαλόμαλλο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Ντάνος : 08-01-20 στις 22:57
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ντάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μέσα στα δοχεία αναθυμιάσεων βάλτε από εκείνα τα συρμάτινα στρογγυλά που τρίβουν τις κατσαρόλες. Βοηθούν στην καλύτερη υγροποίηση των αναθυμιάσεων

* πρέπει να λέγεται ατσαλόμαλλο
    Άλλο πάλι και αυτό, που το διάβασες αυτό ρε φίλε;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kikonec Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ναι έχει δίκιο ο Γιώργος! Εγώ έχω βάλει πριν κάνω την εγκατάσταση.

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Είναι παλιά κόλπα αυτά, δεν τα διαβάζεις κάπου.

Στο άδειο δοχείο οι υδρατμοί μπαίνουν και βγαίνουν με την μία έξω. Με αυτό το κόλπο τους παγιδεύεις και υγροποιουνται.
    Τα καλά και πιο ακριβά δοχεία αναθυμιάσεων έχουν ήδη εγκατεστημένο μέσα κάποιο σύστημα παγίδευσης των υδρατμών.
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Έχεις δει τα μεταλλικά φίλτρα απορροφητήρων; Ίδια ιδέα.

Προεπιλογή

Να πω κάτι και εγώ στο corsa μου 1300 d diesel,σε εναν τεχνικό που πήγα μου έβγαλε το σωληνάκι αναθυμιασεων που επιστρέφει στο τούρμπο και στο DPF και το κατέβασε κατω να τα στελνει στο δρόμο τους αναθυμιάσεις μήπως βελτιωθούν οι αναζωογονήσεις απτό αυτοκίνητο. Να σας πως την αλήθεια δεν είδα βελτίωση ακόμη άλλα φοβάμαι μην επηρεάσει πουθενά αλλού το αυτοκίνητο, πρώτον με ειπε ότι μπορεί να πετάει λάδι στο φίλτρο dpf το σωληνάκι άλλα έτσι δεν λαδώνει και το τούρμπο; μετά υπάρχει περίπτωση να μπει υγρασία στην κινητήρα; μου είπε μόνο βγάζει τις αναθυμιάσεις και δεν μπαίνουν μέσα στο σωληνάκι. για πείτε λίγο οι γνώστες του θέματος;

Προεπιλογή

Το DPF τι σχέση έχει με τις αναθυμιάσεις? Οι αναθυμιάσεις απλά περνάνε μέσα απο το τούρμπο-ιντερκούλερ-πεταλούδα-εισαγωγή και τα λερώνει με αποτέσμα με τον καιρό να πιάνει βρωμιά-μακα κλπ. Δεν νομίζω να επηρεάζει το φίλτρο DPF. Για το DPF άλλα πράγματα ευθύνονται όπως το καύσιμο τα μπέκ και εννοείται η κατάσταση του ίδιου του φίλτρου. Εκεί που στις έβγαλε το μόνο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις εκτός από την μυρωδιά είναι οτι μπορεί να σου λερώσει κάπου από κάτω το αυτοκίνητο αναλόγως που έχει τοποθετήσει το σωληνάκι. Παρατήρησε το σωλήνάκι έχει βγάλει καθόλου αναθυμιάσεις? Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις δοχείο και να είναι συνδεμένες με την εισαγωγή ώστε να τις τραβάει (σαν κύκλωμα)

Σελίδα 19 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 917181920 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βελτιωση 1.2s ΟΗV
    Από τον/την g_s στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-16, 20:10
  2. ΒΕΛΤΙΩΣΗ 1,6Τ
    Από τον/την theo 7123 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 20:51
  3. ASTRA SW 1,3 CDTI 95HP ή 1.7 CDTI 80HP
    Από τον/την gregkn73 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 21:27
  4. OPEL ZAFIRA 1.9 CDTI ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΜΕ CHIP
    Από τον/την tk11680 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-10, 10:53
  5. Βελτιωση Ζ16LET.Πως;;;;;;
    Από τον/την Kapten στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-09, 08:46

Δικαιώματα - Επιλογές