If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 92
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Exclamation Corsa E αξιζει τελικα????

Εχω ψηθει να παρω ενα diesel
    Παρολα αυτα αν και opelakias εχω βρει καποια πολυ αρνητικα

Για αρχη ειχα corsa b astra h gtc και corsa d easytronic

Το αστρα αψογο τα corsa απαραδεκτα

Θα ηθελα απο οσους το πηραν diesel πραγματικη καταναλωση πχ με ενα γεμισμα 36 ευρω 40λιτρα ποσο σας βγαζει σε χλμ.
    Εγω προσωπικα ψηνομαι για easytronic λογο γυναικας αυτοματο δλδ γιατι δεν εχω πολλες αλλες επιλογες αλιως οπελ δε ξαναπερνα corsa ειδικα

Εκτος του οτι ειναι ντροπη να μην εχει ηλεκτρικα παραθυρα πισω μοντελο του 2015
    Παρατηρησα στα test drive οτι εχει το ιδιο κακο aircondition που ειχε το corsa d
    Καποιος που να το πηρε με κλιματισμο βελτιωθηξε καθολου μιλαω για το κρυο αερα?

Επισης το τιμονι απο επαναφορα πως ειναι γιατι το corsa d εχει πολυ κακη επαναφορα
    Επισης καπου εξαφανιστηκε το συστημα να ανεβοκαταιβαινουν τα παραθυρα κρατωντας πατημενο το κλειδι.
    Και περα απο ολα τα αλλα ειναι και πιο ακριβο απο το παλιο
    Απαραδεκτη η opel οι κατοχοι ας μου
    επιβεβαιωσουν η ας μου διαψευσουν.
    Αλιως με βλεπω για Clio
    Την βρήκα και θα την παντρευτώ...
    astra gtc 1.6 sport me cruise control kai bc1 kai bc2 ena turbo mas leipei

Προεπιλογή

Πριν διαβάσω όλο το μήνυμά σου και έχοντας φτάσει μέχρι τη μέση του και μιας και ψάχνεις για πετρέλαιο το καλύτερο αυτή τη στιγμή στην κατηγορία του μικρό diesel είναι το Clio 1.5. Θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου σχετικά με την ποιότητα κατασκευής του Corsa D... Το περασμένο καλοκαίρι είχα την τύχη να μπω σε Corsa D φίλων των γονιών μου και ποιοτικά μου φάνηκε λες και μπήκα σε αγροτικό σε σχέση με το Astra J που οδηγώ... Πραγματικά δεν περίμενα τόσο φτηνιάρικη εικόνα και ποιότητα κατασκευής. Απόρησα καθώς μέχρι και το 207 της φίλης μου, μου φάνηκε κλάσεις ανώτερο ποιοτικά και είναι όντως κλάσεις ανώτερο στα υλικά του... Για την ακρίβεια τα πλαστικά στο ταμπλό και στις πόρτες του 207 δεν έχουν σχέση με τα ψευτοπλαστικά του Corsa... Εγώ απογοητεύτηκα... Εκτός αυτού το 207 κοντεύει 8 χρονών και δεν έχει ούτε τον παραμικρό τριγμό στην καμπίνα του... Είναι τόσο δεμένο που νομίζεις ότι είναι ένα πράγμα. Έχει πολύ καλύτερη συναρμογή από το Corsa, ακόμη και από το Astra J που οδηγώ που όλο και κάτι μικρό μπορεί να κάνει σε λακούβες... Γενικά την Peugeot δεν την είχα εκτίμηση παλαιότερα αλλά απ' όταν οδήγησα το 207 άλλαξε τούμπαλην η γνώμη μου...

Anyway... Τα γαλλικά να ξέρεις σε diesel έχουν καλύτερη τεχνολογία από την Opel... Για εμένα την δεδομένη στιγμή αν ψάχνεις πετρέλαιο Clio με κλειστά μάτια! Σε ότι Clio έχω μπει από το τελευταίο μέχρι και 2 γενιές πίσω το πρώτο πράγμα που λατρεύω είναι η ποιότητα κύλισης... Από Peugeot, Renault και Opel μεταξύ των Clio, 208 και Corsa, με διαφορά χειρότερο ποιοτικά είναι το Corsa... Την αγαπώ, την εκτιμώ την Opel αλλά κολλημένος σε μάρκες δεν είμαι και το έχω αποδείξει πολλές φορές... Για το Ε δεν έχω γνώμη...

Γνώμη μου πάντως είναι ότι αν θες diesel γαλλικό με κλειστά μάτια... Μεγάλο + στα Renault diesel αν τα λέω καλά ή στα Peugeot/Citroen ή και στα δύο (δεν θυμάμαι αλλά νομίζω ότι για την Renault ισχύει) είναι η διαφορά στην υλοποίηση του αλγόριθμου της αναγέννησης του φίλτρου σωματιδίων σε σχέση με τη μέθοδο της Opel... Το Renault έχει 5ο μπεκ που ψεκάζει απευθείας πετρέλαιο στο φίλτρο σωματιδίων προκειμένου να καούν τα σωματίδια που έχουν κατακρατηθεί. Από την άλλη τα Opel κάνουν έξτρα μικροψεκασμούς από τα ήδη υπάρχοντα μπεκ σε κάθε κύλινδρο προσπαθώντας να αυξήσουν τη θερμοκρασία των καυσαερίων, με αποτέλεσμα να καταπονούνται πολύ τα λάδια καθώς και κάποια εξαρτήματα εσωτερικά του κινητήρα. Στο Clio δεν μου αρέσει τόσο η κονσόλα του που είναι γυμνή σε σχέση με τα υπόλοιπα δύο...

Τέλος έχει αναφερθεί από αρκετά μέλη του club μια δυσλειτουργία στο σύστημα start/stop του Corsa E που δεν γνωρίζω εάν έχει λυθεί...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 06-02-16 στις 15:52

Προεπιλογή

Peugeot 208 - Renault clio
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis : 06-02-16 στις 17:25

Προεπιλογή

10 ατομα να ρωτησεις, θα ακουσεις 11 διαφορετικες γνωμες
    Αποψη μου να πας να κανεις δοκιμη τα μοντελα που σκεφτεσαι και μετα να κρινεις

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο suncity Εμφάνιση μηνυμάτων
    10 ατομα να ρωτησεις, θα ακουσεις 11 διαφορετικες γνωμες
    Αποψη μου να πας να κανεις δοκιμη τα μοντελα που σκεφτεσαι και μετα να κρινεις
    Εσύ ως κάτοχος του αυτοκινήτου όμως θα μπορούσες να απαντήσεις πιο αναλυτικά σε αυτά που ρωτάει ο φίλος... Το να πάει να τα οδηγήσει προφανώς το έχει σκεφτεί και μόνος του... Αν έχεις παρατηρήσεις για το Corsa E θα ήταν πολύ χρήσιμες για όλα τα παιδιά που είναι σε παρόμοια διαδικασία αναζήτησης αυτοκινήτου.

Προεπιλογή

Σιγουρα το test drive σε βοηθαει ως ενα βαθμο να δεις τι σου "αρεσει". Δεν μπορεις να καταλαβεις ομως τι σε βολευει και σε αλλα περιφερειακα ζητηματα. Καταναλωση, λειτουργικα μερη, ποιοτητα, κλπ... Εγω πριν 2 χρονια οταν εψαχνα να παρω αμαξι ημουν αναμεσα στο grande punto & corsa c. Απο τις 10 αποψεις που πηρα, οι 8 ηταν προς fiat και οι 2 προς opel. Τελικα δοκιμασα κανα 2 μοντελα fiat και προσωπικα αισθανομουν ενα αμαξι με αρκετη δυναμη, (διοτι εψαχνα με τα 95 αλογα) και πολυ ελαφρη. Σε σημειο να μην νιωθω στοιβαροτητα. Οταν οδηγησα ενα corsa c profacelift, αν και με 210.000 χλμ, ενιωθα πιο πολυ ασφαλεια. Ενιωθα πιο στοιβαροτητα. Και ετσι μετα απο αρκετη αναζητηση στο οπως το ηθελα, το βρηκα. Βεβαια, εκεινο το διαστημα διαφημιζοταν το wv up. Απο πριεργεια και μονο πηγα για ενα test drive. Ωραιο, καλο ποιοτικος, σχετικα βαρυ αμαξακι, αλλα ηταν πιο αργο και απο παπακι. Το αμαξι ηταν 1.000cc με 70hp νομιζω. Μπορει να κανω και λαθος. Αλλα κολλησα στο corsa. Τωρα ειμαι κατοχος του corsa c με 69hp και τωρινα 181.000χλμ εκ των οποιων τα 111.000 ηταν, οταν το πηρα. Ακομα και τα αμορτισερ του που θελουν αλλαγμα, οταν πηγαινω με αρκετα χλμ 160 170, στις στροφες καταλαβαινω οτι παει βαρκα γυαλο. Αλλα ακομα και εται εχει τη σταθεροτητα του. Μπορω να αναφερω επισης οτι με ειχαν πρηξει πραγματικα, οτι θα εχω θεμα με το τουρμπο, με τα μπεκ και τα ηλεκρικα του. Προσωπικα εχω να πω οτι δεν το αλλαζω με τιποτα. Κανενα προβλημα. Αν και το ζοριζω συχνα και κανω αρκετα χλμ. Περιπου 35.000/χρονο. Ειμαι παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος. Το μο που δεν μου αρεσει και αν μπορουσα θα το αλλαζα με κατι γνησιο ομως αν υπηρχε, θα ηταν τα καθησματα. Στο σημειο της μεσης δεν κανει εκεινο το φουσκωματακι. Με αποτελεσμα μετα απο καποια χλμ αρχιζεις και τεντωνεσαι μπροστα να ξεπιαστεις. Ισως ομως και το συγκεκριμενο μοντελο η opel να το εβγαζε ετσι.

Γιατι τα ανεφερα ολα αυτα. Πιστευω οτι ο καθενας λεει την προσωπικη του αποψη στο πως βλεπει το καθε οχημα. Χωρις καμια παρεξηγηση ετσι; Εγω θα προτειμουσα παλι opel αααν θα αλλαξω καποια στιγμη. Και συγκεκριμενα το καινουριο corsa σαν αυτο που ρωτας. Απλος θελω να περασει καποιο διαστημα μεχρι να κυκλοφορησει το μοντελο και να μειωσει η opel τις δυσλειτουργιες του. Το ιδιο θα προτεινα να κα εις και συ αν βεβαια δεν βιαζεσαι για αμαξι και επισης αν θελεις παλι opel. Παντωςισως θα εβλεπα και το astra. Σαν του Βαγγελη.

Το θεμα ειναι εσυ για ποια χρηση το θελεις, τι ζητας πραγματικα απο ενα αμαξι, πως θα δουλευεις, και βεβαια μην πεσεις σε περιπτωση να τρεχεις συνεχεια σε συνεργειο. Που αυτο πλεον ειναι αν σου τυχει. Και οποια μαρκα. Προσωπικα εγω ειμαι κατα του γαλλικου πετρελαιοκινητου. Και μιλαω για τα προσφατα μοντελα. Συγκεκριμενα ο πεθερος μου εχει το picasso του '03 και θελει να παρει το καινουριο που εχει βγαλει με περιεργο σχεδιο. Ναι ωραιο. Αλλα απο τον πετρελαιοκινητηρα του δεν εχω ακουσει και πολυ καλα σχολια. Και τον ιδιο κινητηρα φοραει και το clio.

Αυτο που εχω σαν κατακλειδα να σου πω ειναι οτι, ρωτα ή μαλλον μη ρωτας πιο αποψη εχετε, αλλα τι προβληματα συνηθως βγαζει το καθε μοντελο που εσυ εχεις στο μυαλο σου για να αγορασεις. Και αφου μαζεψεις σε ενα συγκεκριμενο οχημα τα λειγοτερα - τοτε κατευθηνεσαι προς εκει. Προσωπικη γνωμη και αποψη ολα τα προειπωμενα εντελως φιλικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonmpek : 06-02-16 στις 20:56
    Act of Fool...I think that is All..

Προεπιλογή

Οτι σε προβληματιζει φιλε στα του αμαξιου, με χαρα πες μου να σε ενημερωσω
    Και το δικο μου ειναι πετρελαιο

Προεπιλογή

Προσωπικά για το a/c σε ό,τι opel έχω μπει, μετά από κάποια στιγμή χρειάζεσαι κουβέρτα για το κρύο.
    Αν δε σου πάγωνε, κάτι δεν έκανες καλά.
    Πάντως για να πιστεύεις πως έχει τόσα αρνητικά, καλύτερα να πας σε clio.
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...3%E9%E1-Vivaro
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Στο δικό μου πάντως όταν βάζω air condition, το αμάξι σέρνεται. Το Clio μόνο κ μόνο για τον 1.5 dCi που θα βγάζει τα 90 αλογάκια πολύ πιο άνετα. Τώρα και λίγο παραπάνω κατανάλωση να έχει κλειν, όταν πηγαίνετε ταξίδι θα το ευχαριστιέστε. Είμαι ελαφρώς απογοητευμένος από την opel, η ποιότητα συναρμογής στο Corsa D είναι κατώτερη των προσδοκιών μου. Το Corsa E λένε ότι έχει καλύτερη ποιότητα συναρμογής και ηχομόνωση αλλά τώρα βγήκε και οι παιδικές ασθένειες που θα προκύψουν μπορεί να γίνουν ενοχλητικές (βλ. σταρτ/στοπ).

Πάνω από όλα οδήγησε και τα 2 αυτοκίνητα για να έχει άποψη και φρόντισε να τσιμπήσεις λίγο τις στροφές 2.500 - 3.000 στροφές σε ανοιχτό δρόμο για να δεις πιο έχει καλύτερη ηχομόνωση πράγμα σημαντικό για ταξίδι, πιο έχει περισσότερα πλαστικά που μπορεί να τρίξουν στο μέλλον (σκληρά πλαστικά) κτλπ. Εφόσον έχουν την ίδια τιμή περίπου εγώ προσωπικά μάλλον το Clio θα επέλεγα, ωστόσο το εσωτερικό του είναι λιγάκι φορτωμένο για τα γούστα μου.

Προεπιλογή

Συγκεκριμενα ο πεθερος μου εχει το picasso του '03 και θελει να παρει το καινουριο που εχει βγαλει με περιεργο σχεδιο. Ναι ωραιο. Αλλα απο τον πετρελαιοκινητηρα του δεν εχω ακουσει και πολυ καλα σχολια. Και τον ιδιο κινητηρα φοραει και το clio.
    Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
    Ούτε βλάβες για τα Κ9Κ μοτερ της ρενω ούτε ότι η psa χρησιμοποιεί μηχανές ρενω.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

To Clio είναι το καλύτερο τη δεδομένη στιγμή τουλάχιστον μηχανολογικά... Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η Mercedes έχει συμφωνία και χρησιμοποιεί πετρελαιοκινητήρες της Renault σε κάποια μικρά μοντέλα της...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Οι τριγμοι δεν ειναι κατι τοσο σημαντικο για μενα. Απλα πλεον τα opel δε τα θεωρω αξιοπιστα μηχανολογικα και θα νσι αμαξι που σε 5 χρονια θα φτασει 100.000 και πανω. Το clio με χαλαει η κονσολα μεσα αλλα το corsa απο εξοπλισμο ειναι μια 20ετια πισω τραγικες εληψεις μεχρι και τις θηκες πισω απο τα καθισματα εχουν βγαλει
    Ουτε ενα τεμπελη να προσθεσω στα εξτρα ρε αδερφε δεν εχει.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Ενδιαφέρεσαι για αμάξι 3πορτο ή 5πορτο??Δλδ με προοπτική για οικογένεια.Είναι σημαντικό και αυτό για την αγορά αυτοκινήτου.

Η δικιά μου εμπειρία σχεδόν πρόσφατη:
    Βασικό ειναι ότι ήθελα 5θυρο αμάξι (βαρέθηκα με τα 3πορτα, άνοιξε κλείσε καθίσματα για τους πίσω και να πατάνε όπου να ναι) και ήθελα 1600cc μεγαλύτερη άνεση στον δρόμο.
    Είδα ford,renault,fiat,opel καποια μοντέλα.Σε ford focus δεν μου άρεσε το μέσα πολύ "τετραγωνισμένο" στο renault megane και το μέσα και το έξω(χοντροκομμένο, όχι όμορφες γραμμές).Έτσι πήγαινα για το bravo που είχα εξ αρχής στο νού, αλλά επειδή ο μαντράς, αυτό που είχε εκείνη την στιγμή το είχε ακάθαρτο μέσα(πολυ σκόνη και τρίχα με αποθάρρυνε) κατα τα άλλα μου άρεσε το αμάξι.Έτσι κοίταξα και το Astra j όπου με το που μπήκα μέσα ένισωσα ένα όμορφο εσωτερικό και άνετο και όμορφες οι γραμμές του εξωτερικά.Και το bravo και το astra είχανε τα extra που ήθελα και γενικά απλές γραμμές καλοσχεδιασμένες για το κάθε ένα.Όχι το μπούκωμα και το too much σε σχέση με τα άλλα.
    Μετά απο χρήση 1χρόνου με το astra j 1.3, ικανοποιημένος και μηχανικά και απο επιδώσεις για τα κιλά σε σχέση με τα κυβικά του, υπήρχαν όμως στιγμές σε ανηφορικές πιο πολύ που ήθελα ναι το κάτι παραπάνω όταν ημουν φορτωμένος, λίγο αέρα στο γκάζι.
    Οπότε ανάγκάστικα να το πουλήσω για το λόγο αυτό +αν μπορούσα να πάρω αυτό που ήθελα εξ αρχής και να κάνω και save money.
    Έτσι (καμια φορά όταν κάνεις υπομονή κάτι πετυχαίνεις) άρχισα να ψάχνω για 1600cc και για το bravo.Τελικά βρήκα αυτό που ήθελα και έβαλα στην τσέπη ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό απο την διαφορά πώλησεις-αγοράς.
    Οι διαφορές που διαπίστωσα στον εξοπλισμό τους ήταν σημαντικές κατ εμού, για τα χρήματά τους.
    Opel astra j 1.3 είχε: κεντρικό καθρέπτη αυτόματης μείωσης φωτισμού - cruise control - αισθητήρες βροχής - bluetooth.
    Bravo 1.6 είχε: σπόρ δερματινο τιμόνι - hill holder - τεμπέλη με αεραγωγό για τους πίσω - μεταλλικό χρώμα - bluetooth με usb θύρα - ρύθμιση ύψους στο κάθισμα του συνοδηγού(για μένα το ήθελα πολύ) - λίγο μεγαλύτερο πορτ μπαγκάζ - ζάντες αλουμινίου(άσχετα αν άλλαξα σε μεγαλύτερες) - θεσούλες για μικροπράγματα στις πόρτες-χειρολαβές (ψιλά-αναπτήρες) - ηλεκρικά παράθυρα πίσω με κλείδωμα.
    Απο το astra θα ήθελα να είχα το cruise control...τα άλλα 2 δεν τα θεωρώ σημαντικά για εμένα.
    11.000Ε το astra, 7.800 bravo....αυτά που δεν είχε το astra j για τα 11.000 που έδωσα τα θεώρησα σημαντικά αφού τα βρήκα σε άλλο αμάξι, φθηνότερο.
    Αυτό που θέλω να πώ, άσχετα με τις μάρκες-μοντέλα (γούστο το καθενός) είναι να βρείς τί ικανοποιεί εσένα και τί θα ήθελες να έχει ένα αμάξι που θα αγοράσεις σε μια καλή τιμή.Οπότε έχε υπομονή δοκίμασε-δές όσα πιο πολλά θές.....και κρίνε με βάση τις δικές σου ανάγκες, τωρινές ή και μελλοντικές.
    Στα έγραψα όλα αυτά επειδή ζήτησες να μάθεις απο τις προσωπικές μας εμπειρίες-αγορές κάποια θετικά/αρνητικά που είδαμε βρήκαμε.Όσο για τυχόν βλάβες...εεε αυτό δεν μπορεί κανένας να σου εγγυηθή 100% το τί θα σου βγάλει...απλά να το τσεκάρεις καλά πριν την αγορά σε κάποιον δικό σου έμπειρο μάστορα ή αντιπροσωπεία.
    Ευχομαι να κάνεις την καλυτερη αγορά φίλε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis78 : 09-02-16 στις 13:22

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρεσαι για αμάξι 2πορτο ή 4πορτο??Δλδ με προοπτική για οικογένεια.Είναι σημαντικό και αυτό για την αγορά αυτοκινήτου.
    Καλημερα θεμη ναι σιγουρα 5πορτο
    Τριπορτο δε ξαναπερνω ειδικα μεγαλο σε μηκος
    Θα κανει κανα 2 ταξιδακια που και που υπαρχει και golf 5 αν μαζευτουμε πολοι εχω παει 5 ατομα με μπακαζιερα σπο πανω μια χαρα απλα αλλαξα πιεση στα λαστιχα
    Αυτο περισσοτερο κηφισο θα βγανει παω αργυρουπολη απο πετρουπολη 5 φορες τι βδομαδα 50 πηγαινε ελα και οτι παραπανησια μεσα στην πολυ 20000 το χρονο που σκοπευω βα γινουν 25.000 με καποια μικρα ταξιδια συντομα κυριως το καλοκαιρι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lakis85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα θεμη ναι σιγουρα 5πορτο
    Τριπορτο δε ξαναπερνω ειδικα μεγαλο σε μηκος
    Θα κανει κανα 2 ταξιδακια που και που υπαρχει και golf 5 αν μαζευτουμε πολοι εχω παει 5 ατομα με μπακαζιερα σπο πανω μια χαρα απλα αλλαξα πιεση στα λαστιχα
    Αυτο περισσοτερο κηφισο θα βγανει παω αργυρουπολη απο πετρουπολη 5 φορες τι βδομαδα 50 πηγαινε ελα και οτι παραπανησια μεσα στην πολυ 20000 το χρονο που σκοπευω βα γινουν 25.000 με καποια μικρα ταξιδια συντομα κυριως το καλοκαιρι
    Πηγαινε να δεις και το PEUGEOT 301. Αμάξωμα πενταθυρο σενταν οικογενειακό.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Και το 301 αλλά εγώ είχα δεί και το 308, πολύ ωραίο μέσα, άνετη πίσω χώροι, μεγάλο πορτ-παγκαζ, δεν είχε χειρηστήρια στο τιμόνι και κάπως "κόλλησα" για τα χρήματά του, γενικα όμορφο
    πχ. http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7442495/

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lakis85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τριγμοι δεν ειναι κατι τοσο σημαντικο για μενα. Απλα πλεον τα opel δε τα θεωρω αξιοπιστα μηχανολογικα και θα νσι αμαξι που σε 5 χρονια θα φτασει 100.000 και πανω. Το clio με χαλαει η κονσολα μεσα αλλα το corsa απο εξοπλισμο ειναι μια 20ετια πισω τραγικες εληψεις μεχρι και τις θηκες πισω απο τα καθισματα εχουν βγαλει
    Ουτε ενα τεμπελη να προσθεσω στα εξτρα ρε αδερφε δεν εχει.
    Δες και το 208 Λάκη! Εξωτερικά μπορεί να μην σου λέει κάτι ειδικά η μούρη του που έχει χάσει τον χαρακτήρα της Peugeot (αν και όλα τα καινούρια θέλουν χρόνο μέχρι να τα συνηθίσεις) αλλά μέσα είναι πάρα πολύ όμορφο και ποιοτικό... Βέβαια δεν είναι και φθηνό... Μηχανολογικά πάντως πιο αξιόπιστα μεταξύ των δύο θεωρώ τα Renault ειδικά σε περιφερειακά εξαρτήματα (θερμοστάτες κλπ)... Αν θες πιο φινετσάτο εσωτερικό το 208 είναι κλάσεις ανώτερο από το Clio, δεν υπάρχει σύγκριση. ΕΞωτερικά το Clio Μου αρέσει περισσότερο ειδικά σε αυτό το πορτοκαλο-κεραμυδί χρώμα που το βγάζουν... Εδώ πάντως στην Κορινθία βλέπω ότι κυκλοφορούν πάρα πολλά 208... Λες και έχουν γενήσει ένα πράγμα! Κάτι καλό θα παίζει για να τα προτιμούν δεν γνωρίζω όμως... Σαν σασί, στήσιμο και πάτημα/στρίψιμο στον δρόμο θεωρώ ανώτερο το 208 από τα υπόλοιπα... Δεν το έχω οδηγήσει για να έχω άποψη αλλά λογικά μιλώντας αν υποθέσουμε ότι είναι εξέλιξη/βελτίωση του 207 θα είναι απλά όνειρο οδηγικά... Απίστευτα ακριβές τιμόνι (καλύτερο από του Astra J και γενικά από την ασάφεια των τιμονιών των Opel) και πατάει/πηγαίνει εκεί που θες να το βάλεις εσύ το αυτοκίνητο ακριβώς... Και το σημαντικότερο είναι ότι σου δίνει πολύ καλή ανάδραση από τον δρόμο. Αυτό σε Opel δεν θα το βρεις... Μην το πάρεις με βενζινοκινητήρα VTi (BMW) μόνο γιατί θα καίει τον άμπακο από λάδι... To diesel έτσι κι αλλιώς είναι μονόδρομος στις μέρες μας.

Σε κάθε περίπτωση πάρ' τα όλα με τη σειρά και λιώστα στο ψάξιμο και στα test drive.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 07-02-16 στις 17:33

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το 301 αλλά εγώ είχα δεί και το 308, πολύ ωραίο μέσα, άνετη πίσω χώροι, μεγάλο πορτ-παγκαζ, δεν είχε χειρηστήρια στο τιμόνι και κάπως "κόλλησα" για τα χρήματά του, γενικα όμορφο
    πχ. http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7442495/
    Ειναι μεγαλο για τα γουστα μου.
    Ψαχνω να το οδηγαει η γυναικα κατα κυριο λογο
    Τα μοντελα λογο αυτοματου ειναι λιγα συγκεκριμενα
    Renault clio
    Corsa easytronic
    Vw polo (πολυ μικρο)
    Seat ibiza (καλη τιμη μικρο παλι)
    Τα γαλικα 208 και C3 δε βγαινουν πια πετρελαιο και diesel
    Να πω την αληθεια το yaris τωρα που ομορφηνε σταματησε να βγαινει αυτοματο diesel
    Το c3 τωρα που απεκτησε σοβαρους κινητηρες δε βγαινει αυτοματο αλιως εμφανισιακα και μεσα μαρεσει στην φουλ εκδοση.

Αν καποιος εχει παρει το νεο corsa easytronic ασ μου πει να ρωτησω καποιες αποριες.

Προεπιλογή

Το C3 και το 208 δεν βγαίνουν diesel??? Φαντάζομαι δεν μιλάς σοβαρά... Αφού τα διαφημίζουν στην τηλεόραση ότι βγάζουν 1500χλμ με ένα γέμισμα... Ο όμιλος PSA έχει από τους οικονομικότερους πετρελαιοκινητήρες της αγοράς... Πέρσυ μάλιστα πέτυχαν ρεκόρ κατανάλωσης 2λ/100χλμ. Και κάτι αντίστοιχο πέτυχε και η Renault αν θυμάμαι καλά με 1l/100km.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 07-02-16 στις 19:07

Προεπιλογή

Για διάβασε καλύτερα εδώ για τους πετρελαιοκινητήρες BlueHDi της Peugeot με τους οποίους πέτυχε ρεκόρ κατανάλωσης, σε πίστα μεν αλλά 2.152χλμ με 43 λίτρα πετρέλαιο (2l/100km) τα Opel τα βλέπουν με κυάλια αυτά τα νούμερα...

http://www.peugeot.gr/showroom/208/5...ns-techniques/

Βέβαια δεν το βγάζει με αυτόματο κιβώτιο σε diesel οπότε αφού είναι βασική σου απαίτηση το αποκλείεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 07-02-16 στις 19:14

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ΑΓΟΡΑ CORSA 1.2 2010 30.000 XLM 6700 ΑΞΙΖΕΙ?? ΤΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ??
    Από τον/την aggel στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-15, 13:00
  2. Car Pc σε astra gtc!!!!!!!!!!!αξιζει
    Από τον/την opelara στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 22:56
  3. Τελικα τα corsa c αντεχουν και χωρις βασεις μηχανης!!!!
    Από τον/την Psycho1988 στο forum Διάφορα Links
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-10, 11:31
  4. C20XE σε VECTRA B Αξιζει?
    Από τον/την akis88 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-09, 21:37
  5. Sprint booster...αξιζει τελικα?
    Από τον/την NIK στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-07, 09:55

Δικαιώματα - Επιλογές