If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 69
    Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

308mm είναι. 4μπούλωνος είσαι άρα δεν σου κάνουν εκτός αν κάνεις πατέντα όπως ο @PetrosKar. Θα χρειαζόσουν και τις δαγκάνες και minimum 17άρα ζάντα.
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro.

Προεπιλογή

Σωστά...μονο σε 5 μπουλωνα κάνουν.

Προεπιλογή

Καλημερα κ καλως σας βρηκα.
    Νεο μελος στο forum κ θα ηθελα την γνωμη σας.
    Επειδη τακακια μαμα δεν ξαναβαζω στην OPEL θα ηθελα να μου πειτε γνωμες για afetrmarket.
    Εχω υποψιν μου τα textar, ate, pagid αλλα δεν ξερω αποδοση για τα συκεκριμενα.
    Το αμαξι το κυκλοφορει πιο πολυ η γυναικα μου (μηχανη εγω) αλλα δεν εχει να κανει αυτο.
    Επειδη παιζει κ πολυ ταξιδι θελω να εχω καλο φρενο...

Προεπιλογή

Εγώ από αυτά που λες έχω βάλει textar. Έχω 10.000 km μέχρι τώρα πολύ ευχαρηστημένος. Ωραίο δυνατό αθόρυβο φρενάρισμα .
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Και καλώς ήρθες στην παρέα .

Προεπιλογή

Όλα καλά φρένα είναι, προσωπικά έβαλα swag τακάκια και δίσκους στα 90000χλμ και είμαι τώρα στα 133000χλμ, τα τακακια έχουν φαγωθεί στο μισό και τα έτρωγα καθημερινά σε κατηφόρες και μόλις πριν 1-2 μήνες σφύριξαν κάπως (δε δοκίμασα καθαρισμό ακόμα) αλλά έχουν βγάλει και 40Κ+ χιλιόμετρα χωρίς κανένα θέμα. Πολύ ικανοποιημένος επίσης.

Προεπιλογή

Καλησπερα εγω εχω αλλαξει μονος μου δισκους και τακακια πριν δυο μηνες.. εβαλα δισκους και τακακια TRW 150 ευρω παρα πολυ ευχαριστημενος!

Προεπιλογή

Μαλλον με βλεπω να πηγαινω για textar...
    Καλως σας βρηκα.

Προεπιλογή

Καλησπέρα, έχω στην κατοχή μου ένα opel corsa d (Z14XEP) μοντέλο του 2010 και θα ήθελα να μου πείτε πότε είναι σωστό αλλάζονται οι δισκόπλακες; Την τελευταία φορά που πήγα για service το αυτοκίνητο (πριν 4 μήνες) ο μηχανικός μου πρότεινε στην επόμενη επίσκεψη στο συνεργείο να τις αλλάξω λόγω του ότι έχουν κάνει το λεγόμενο "δόντι".Τα χιλιόμετρα που έχω αυτή την στιγμή στο αυτοκίνητο είναι 154.500. Θεωρείτε ότι είναι αρκετά για να αλλαχθούν; Σαν δισκόπλακες πάντως εάν αλλάξω σκέφτομαι τις ate γιατί έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια.Η τιμή που έχω βρει στο ebay είναι καλή;;;(https://www.ebay.com/itm/2x-ATE-BRAK...19.m1438.l9372)

Προεπιλογή

Μάλλον πολύ τις κράτησες, συνήθως αλλάζονται σε κάθε 2η αλλαγή τακακιών και αν είσαι συντηρητικός οδηγός στο φρενάρισμα κάθε αλλαγή τακάκια μπορεί να σου βγάλουν 50-60K+ χλμ οπότε γύρω στις 100-120K χλμ αλλαγή δισκόπλακας είναι λογική αλλά όχι παράλογο να φτάσεις και παραπάνω. Όλα σχετικά είναι αφού το πόσο θα διαρκέσουν τα φρένα (τακάκια και δισκόπλακες) είναι στο χέρι του οδηγού σε μεγάλο βαθμό στο τρόπο που οδηγάει. Καλά τα ATE αλλά ακριβούτσικο το βλέπω. Είχα πάρει πριν 50000χλμ τακάκια και δισκόπλακες SWAG (90Κ στο κοντέρ τότε, τώρα 140Κ+) και είμαι ακόμα με τα ίδια τακάκια/δίσκους και κρατάνε ακόμα καλά όλα και δεν ήμουν και πολύ "ευγενικός" στην οδήγηση. Τα είχα πάρει όλα 90 ευρώ από μαγαζί της γειτονιάς μου 50 οι δίσκοι και 40 τα τακάκια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσα χιλιόμετρα μετά στο ίδιο αμάξι με σένα. Γιατί δε δοκιμάζεις κάνα τοπικό κατάστημα, ίσως βρεις καλές τιμές επίσης.

Προεπιλογή

Και εγώ και στο corsa και στο mondeo έχω τους δίσκους της μάνας τους με 160.000χλμ. Για δίσκους τακάκια θα σου πρότεινα να δεις και textar

Προεπιλογή

Ποιος το λέει ότι κάθε 2η αλλαγή τακακιών αλλάζουμε δίσκους? Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε? Στο άστρα 197000χλμ δεν έχω αλλάξει ακόμα. Στο ρενώ 90000χλμ 3 αλλαγές τακακιών και οι δίσκοι ίσα που έχουν κάνει μια ελάχιστη πατούρα
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

παντως εγω με 73000 χλμ μολις προ 2μηνου αλλαξα τακακια και αυτο γιατι θα εκανα μεγαλο ταξιδι και δεν ηθελα να εχω αγχος αλλα ειχαν ακομα 1/3 της παστας.οι δε δισκοι δεν εχουν κανει καν δοντι ακομα.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος το λέει ότι κάθε 2η αλλαγή τακακιών αλλάζουμε δίσκους? Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε? Στο άστρα 197000χλμ δεν έχω αλλάξει ακόμα. Στο ρενώ 90000χλμ 3 αλλαγές τακακιών και οι δίσκοι ίσα που έχουν κάνει μια ελάχιστη πατούρα
    +1 Στο πρωτο caddy του 1996 που ειχαμε 265000κμ με τους ιδιους δισκους, 5 φορες τακακια αλλαξε.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χιλιόμετρα είναι σχετικά, αν δε πατάς φρένο όλα λιώνουν πιο αργά. Μετά τη πρώτη αλλαγή τακακιών ο δίσκος συνήθως έχει αναπτύξει μια άνιση φθορά (αυλακώσεις) και τα επόμενα τακάκια φθίρονται ανομοιόμορφα και πιο γρήγορα. Επίσης υπάρχει ένα ελάχιστο όριο για αλλαγή δίσκων, ανάλογα το πάχος αλλά νομίζω στα δικά μας είναι τα 22mm αν το θυμάμαι καλά. Στη 2η αλλαγή είσαι κοντά στο όριο των 22mm και επειδή είναι φρένα δε παίζουμε με αυτά. Αν τα τακάκια σου είναι πολύ μαλακά ίσως αντέχει ο δίσκος να τον αλλάξεις στη 3η αλλαγή τακακιών. Σε μένα όπως το βλέπω που έχω μέτριας σκληρότητας τακάκι ο δίσκος μου είναι για αλλαγή κάθε 2ο τακάκι που βάζω. Είμαι ήδη 50K από αλλαγή δίσκων + τακάκια, τα τακάκια αντέχουν για άλλα 20K υπολογίζω, έχω ήδη εμφανές δόντι οπότε αλλάζω άλλη μια φορά τακάκια με τους ίδιους δίσκους και μετά αλλάζω και δίσκους με την μεθεπόμενη αλλαγή τακάκια. Για πιο πάνω δε το βλέπω να αντέχει, σύνολο 70K (πρώτα τακάκια) + 50-60K (2α τακάκια λόγω ανόμοιας φθοράς) σύνολο 120-130Κ για τους δίσκους. Δε βλέπω κάτι περίεργο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 Στο πρωτο caddy του 1996 που ειχαμε 265000κμ με τους ιδιους δισκους, 5 φορες τακακια αλλαξε.
    Έχουν αλλάξει τα υλικά και φθείρονται πιο γρήγορα, νομίζω αμίαντο χρησιμοποιούσαν για να αντέχουν όλα παραπάνω. Τέσπα όποτε θέλετε αλλάζετε εσείς είστε οι κριτές στο όχημά σας. Ελπίζω να μη τα φτάνετε σε αυτό το σημείο

Προεπιλογή

Αυτό με τον αμίαντο σήριαλ έχει γίνει
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Σαφως τα παλαιοτερα υλικα ηταν ποιο αντοχης, τωρα πλεον ολα ειναι 100% αναλωσιμα, τιποτα δεν κραταει οπως παλια.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Στα φρένα παίζει πάρα πολύ ρόλο η χρήση. Με χαλαρή και οικονομική οδήγηση τα τακάκια μπορούν να αντέξουν 60.000χλμ. ή περισσότερο. Από την δική μου εμπειρία, με στοκ υλικά οι δίσκοι "αντέχουν" 3 τακάκια. Σε κάθε αλλαγή τακακιού το επόμενο θα αντέξει λίγοτερο μιας και όπως αναφέρθηκε από την πατούρα του δίσκου φθείρεται ανομιόμορφα.

Αλλά δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό. Αν ο δίσκος είναι εντός προδιαγραφών, (ή πιο απλά αν δεν έχει πολύ "δόντι") αλλάζεις απλά τακάκια.

Προσέξτε όμως γιατί κάποια aftermarket μπορούν να σκίσουν τους δίσκους και να θέλετε σε κάθε αλλαγή, αλλαγή και τον δίσκο. Θα πρέπει τακάκι με δίσκο να ταιριάζουν.

Προεπιλογή

Πληροφοριακά να σας πω ότι στο CORSA D συνδυασμός

Δίσκοι: 92145703 TEXTAR
    Τακάκια: 0986494092 BOSCH

τσιρίζουν, όχι πολύ, στο φρενάρισμα όταν πηγαίνει να σταματήσει το αυτοκίνητο από τα 20 km/h μέχρι το 0 ακούς ένα τσιριχτό ηηηηηηηηηηηηηηη
    μάλλον φταίνει τα τακάκια (

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 16:41
  2. Κόστος Τακάκια Corsa D
    Από τον/την .kOkO. στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 12:38
  3. Corsa D τακάκια
    Από τον/την a4ex στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-12, 21:14
  4. Προβληματικά Τακάκια σε Corsa C;
    Από τον/την johnpon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 12:45
  5. Δίσκοι τακάκια corsa c '01
    Από τον/την corsa_89 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 14:35

Δικαιώματα - Επιλογές