If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 60

Προεπιλογή

Το abs μπαίνει όσο γλιστράνε τα λάστιχα
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Δηλαδη στο insignia που ποιανει με το παραμικρο με 17αρα ζαντα ολισθαινει πιο πολυ απο το κορσα με 15αρα που πρεπει να το φτασω τερμα ο φρενο για να ποιασει. Εννοειται οτι μιλαω για καινουρια ελαστικα και στα 2 αμαξια. Απλαου φαινεται πολυ περιεργο που ποιανει τοσο δυσκολα το αβς και ελεγα μηπως εχω καποιο προβλημα.

Προεπιλογή

Και στο δικό μου έτσι δεν πιάνει εύκολα. Όταν χρειαστεί δουλεύει όμως κανονικά. Μια δυο φορές την έκανε την δουλειά του.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη στο insignia που ποιανει με το παραμικρο με 17αρα ζαντα ολισθαινει πιο πολυ απο το κορσα με 15αρα που πρεπει να το φτασω τερμα ο φρενο για να ποιασει. Εννοειται οτι μιλαω για καινουρια ελαστικα και στα 2 αμαξια. Απλαου φαινεται πολυ περιεργο που ποιανει τοσο δυσκολα το αβς και ελεγα μηπως εχω καποιο προβλημα.
    To insignia θέλει να ζεστάνει και τα λάστιχα γιατί έχει άλλο δείκτη ταχύτητας.
    Επίσης όταν ανοίγει πανεύκολα έχεις θέμα. Όχι στα δύσκολα.
    Σκέψου το λογικά. Τι κάνει το abs? Ξεμπλοκάρει τους μπλοκαρισμένους τροχούς? Γιατί μπλοκάρουν? Γιατί γλιστράνε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koumparos : 21-09-16 στις 23:26

Προεπιλογή

Όταν επεμβαίνει εύκολα το abs δεν είναι και ότι καλύτερο !
    Μια χαρά το βλέπω εγώ το abs του corsa σε σχέση με άλλα αμάξια ίδιας κατηγορίας !

Προεπιλογή

Το εχω δει και με φρενα και αυτου του εκανε εντυπωση για το ποσο δυσκολα μπαινει αλλα μου ειπε οτι μπορει να ειμαι ετσι φτιαγμενο. Και στο φρενομετρο του και στη βολτα που το εκανετου φανηκαν ολα φυσιολογικα στο φρεναρισμα απλα ρωτησα να παρω μια αποψη παραπανω. Μια φορα και μενα που μου χρειαστηκε να αποφυγω σκηλο εκανε μια χαρα τη δουλεια του.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα μεταλλικά σωληνάκια θα κάνουν πιο απόλυτο το φρενάρισμα. Θα στο βελτιώσει σε αίσθηση τρομερά, γιατί από αίσθηση τα φορντ, τα οπελ και κάποια άλλα μέχρι το 2005 τουλάχιστον ήταν για τα μπάζα. Αλλά στην πόλη να ξέρεις είναι κουραστικά ειδικά στην κίνηση.
    Χρήστο ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα την είδα. Δεν έχω παράπονο από τα φρένα και το αυτοκίνητο το corsa το οδηγεί η γυναίκα μου,όποτε δεν θέλω κάτι αγωνιστικο και κυρίως κάτι που θα δυσκολέψει την καθημερινή οδήγηση μέσα στην πόλη. Οποτε δεν θα κάνω κάποια αλλαγή. Σας ευχαριστώ και εσένα και τον Γιώργο γιατί κατάλαβα ακριβως για τι μιλάμε και γλύτωσα τις υπερβολές και τα έξοδα.

Προεπιλογή

Γνωρίζει κάποιος τι μάρκα είναι τα γνήσια τακάκια στο 1,3 corsa d (diesel ecoflex)?
    Επίσης κάποια γνώμη για τα BOSCH - Κωδικός: 0986494092 ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikoscorsa : 27-09-16 στις 20:18

Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω αυτό που ρωτάς όμως σου προτείνω να δοκιμάσεις τα textar. Τα έχω βάλει πρόσφατα αφού ρώτησα αλλά μέλη και είμαι πολύ ευχαρηστημένος .

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikoscorsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κάποιος τι μάρκα είναι τα γνήσια τακάκια στο 1,3 corsa d (diesel ecoflex)?
    Bosch φοραει και κατ'εμε βαλε τα ιδια...
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Πολύ καλά τα Bosch στο φρένο τους, αλλά σφυρίζουν/τρίζουν στο φρενάρισμα... Τα βάλαμε πέρσι στο 207 και ενώ στην αρχή ήταν ήσυχα, μόλις έστρωσαν λίγο άρχισαν να σφυρίζουν... Τα συνδυάσαμε με Bosch δισκόπλακες, ενώ και το σύστημα φρένων και οι δαγκάνες του αυτοκινήτου είναι Bosch... Αν θες κάτι που να μην σφυρίζει δες άλλη μάρκα. Ίσως και τα γνήσια... Εγώ τακάκια όταν χρειαστώ πάλι αλλαγή μάλλον θα προτιμήσω γνήσια, καθώς εδώ και 94.000χλμ δεν έχω ακούσει κανένα τριγμό/σφύριγμα μέχρι τώρα...

Προεπιλογή

Αν εχεις δισκοφρενο 257mm αυτος ειναι ο σωστος κωδικος , αν φορας 284mm ειναι διαφορετικος.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω αυτό που ρωτάς όμως σου προτείνω να δοκιμάσεις τα textar. Τα έχω βάλει πρόσφατα αφού ρώτησα αλλά μέλη και είμαι πολύ ευχαρηστημένος .
    τα έχω υπόψη σαν εναλλακτική μαζί με τα brembo ευχαριστώ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bosch φοραει και κατ'εμε βαλε τα ιδια...
    το σύστημα φρένων είναι σίγουρα Bosch για τα τακάκια δεν το έχω επαληθεύσει για αυτό και ρώτησα. Είσαι σίγουρος ότι τα γνήσια τακάκια είναι της Bosch?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά τα Bosch στο φρένο τους, αλλά σφυρίζουν/τρίζουν στο φρενάρισμα... Τα βάλαμε πέρσι στο 207 και ενώ στην αρχή ήταν ήσυχα, μόλις έστρωσαν λίγο άρχισαν να σφυρίζουν... Τα συνδυάσαμε με Bosch δισκόπλακες, ενώ και το σύστημα φρένων και οι δαγκάνες του αυτοκινήτου είναι Bosch... Αν θες κάτι που να μην σφυρίζει δες άλλη μάρκα. Ίσως και τα γνήσια... Εγώ τακάκια όταν χρειαστώ πάλι αλλαγή μάλλον θα προτιμήσω γνήσια, καθώς εδώ και 94.000χλμ δεν έχω ακούσει κανένα τριγμό/σφύριγμα μέχρι τώρα...
    για αυτό και προσπαθώ να επαληθεύσω αν τα γνήσια τακάκια είναι αυτά της Bosch

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις δισκοφρενο 257mm αυτος ειναι ο σωστος κωδικος , αν φορας 284mm ειναι διαφορετικος.
    είναι 257
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikoscorsa : 28-09-16 στις 10:37

Προεπιλογή

Πάντως το λέω και θα το ξαναλέω (κ εγώ τελευταίους μήνες το ανακάλυψα). Αν θέλετε φθηνό επώνυμο τακάκι, για ήρεμη οδήγηση και όχι καταβάσεις, και να μην κάνει θόρυβο, πάτε σε valeo. Για γρήγορη οδήγηση δεν ξέρω αν κάνει, δεν το έχω δοκιμάσει. Με έχουν εκπλήξει με την ησυχία τους πάντως.

Προεπιλογή

Τα ferodo που τα έχω βάλει εγώ στα φρένα μου (308 mm δισκόπλακα) είναι πάρα πολύ καλά φίλε μου από άποψη φρεναρίσματος, αλλά μετά από κάποια χιλιόμετρα σφυρίζουν γιατί είναι σκληρά. Αν θες απόλυτη ησυχία προτίμησε μια άλλη μάρκα καλύτερα.
    Corsa D EcoFlex '12 - O πιο γρήγορος οικονομολόγος

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosKar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ferodo που τα έχω βάλει εγώ στα φρένα μου (308 mm δισκόπλακα) είναι πάρα πολύ καλά φίλε μου από άποψη φρεναρίσματος, αλλά μετά από κάποια χιλιόμετρα σφυρίζουν γιατί είναι σκληρά. Αν θες απόλυτη ησυχία προτίμησε μια άλλη μάρκα καλύτερα.
    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Σφυρίζουν ελάχιστα ή αρκετά;
    Πχ στης ξαδέρφης μου το Peugeot (2008) από μαμά, σφυρίζουν, αλλά σφυρίζουν ελάχιστα, άρα δεν είναι καθόλου ενοχλητικά.

Προεπιλογή

Στο αστρα εβαλα τις Pagid τακακια εμπρος (τα φοραω εδω και 8Κ) αγορα στα 50€ οπου τα γνησια GM τα βρηκα εξω στα 75ε. Ειμαι ευχαριστημενος και δεν εχουν σφυριξει ουτε 1 φορα [ειναι η 1η φορα που αλλαξω τακακια με μαμα δισκους επανω εννοειται].
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Σφυρίζουν ελάχιστα ή αρκετά;
    Πχ στης ξαδέρφης μου το Peugeot (2008) από μαμά, σφυρίζουν, αλλά σφυρίζουν ελάχιστα, άρα δεν είναι καθόλου ενοχλητικά.
    Σφυρίζουν ελάχιστα, όχι πολύ. Συγκεκριμένα σφυρίζουν όταν πατάς ελάχιστα το πετάλ του φρένου. Αν το πατήσεις περισσότερο, δεν σφυρίζουν καθόλου.
    Corsa D EcoFlex '12 - O πιο γρήγορος οικονομολόγος

Προεπιλογή

Από τότε που το πήρα άλλαξα μετα απο 1 χρόνο τις δισκόπλακες και τα τακάκια με αυτά εδώ.

IMG_3054.jpg IMG_3055.jpg

Ειναι τρυπητοι χαρακτοί δίσκοι της Mtec καθώς και τα τακάκια είναι της ίδιας εταιρείας. Κανένα παράπονο μετά απο 6 χρόνια με σφυρίγματα και διάφορους άλλους ήχους. Μάλιστα στο τελευταίο ΚΤΕΟ που πέρασα, εντύπωση έκανε του επιθεωρητή το πώς έχουν πατήσει τα τακάκια πάνω στους δίσκους.

Ps. Το παλαιό σετ δισκοπλακών και τακακιών μπρός πίσω, είναι διαθέσιμο φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται κατόπιν συννενοήσεως.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corbil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τότε που το πήρα άλλαξα μετα απο 1 χρόνο τις δισκόπλακες και τα τακάκια με αυτά εδώ.

IMG_3054.jpg IMG_3055.jpg

Ειναι τρυπητοι χαρακτοί δίσκοι της Mtec καθώς και τα τακάκια είναι της ίδιας εταιρείας. Κανένα παράπονο μετά απο 6 χρόνια με σφυρίγματα και διάφορους άλλους ήχους. Μάλιστα στο τελευταίο ΚΤΕΟ που πέρασα, εντύπωση έκανε του επιθεωρητή το πώς έχουν πατήσει τα τακάκια πάνω στους δίσκους.

Ps. Το παλαιό σετ δισκοπλακών και τακακιών μπρός πίσω, είναι διαθέσιμο φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται κατόπιν συννενοήσεως.
    Ταιριάζουν άραγε οι εμπρός δίσκοι σε 1.3 ecoflex facelift? Είναι 284mm όπως του D Van και του Punto T-jet? Κοστολόγιο? Ευχαριστώ!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 16:41
  2. Κόστος Τακάκια Corsa D
    Από τον/την .kOkO. στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 12:38
  3. Corsa D τακάκια
    Από τον/την a4ex στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-12, 21:14
  4. Προβληματικά Τακάκια σε Corsa C;
    Από τον/την johnpon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 12:45
  5. Δίσκοι τακάκια corsa c '01
    Από τον/την corsa_89 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 14:35

Δικαιώματα - Επιλογές