If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 72

Προεπιλογή Τακάκια και δίσκοι σε Corsa D

Καλησπέρα σε όλους, τι τακάκια προτείνεται για τις μαμά δαγκάνες;

Διάβασα για τα EBC GreenStuf, έχει κάποιος να εκφέρει άποψη;
    Επίσης τα Fedoro για καθημερινή χρήση αξίζουν;

Γενικά το αυτοκίνητο κάνει λίγα χιλιόμετρα. Αυτό που θέλω είναι καλύτερο φρενάρισμα / κόψιμο ταχύτητας.

Θα δω κάποια βελτίωση αν αλλάξω τακάκια σε σχέση με τα μαμά που φοράει τώρα; Επίσης αν αλλάξω τακάκια, πρέπει να αλλάξω και δίσκους;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Προεπιλογή

Καλησπέρα feedoxx εγώ στο προηγούμενο corsa d 1.4 είχα βάλει τακάκια galfer για να δω διάφορες και μου βγήκαν πολύ καλά στο φρενάρισμα αν και σφύριζαν λίγο λόγο σκληρότητας.
    Δίσκους δεν έχεις λόγο να αλλάξεις αν δεν έχεις πολλά χιλιόμετρα και δεν έχουν κανει δόντι,δεν πάνε απαραίτητα μαζί..
    Αν αλλάξεις τακάκια να κανείς και εξαέρωση πάντως και αλλαγή υγρών φρενών..

Προεπιλογή

Έβαλα νέους δίσκους και τακάκια στα 90000χλμ μάρκας SWAG. Είμαι τώρα στα 118000χλμ και έχουν πολύ ζωή ακόμα (τα κόβω για άλλα 25000χλμ με τα ίδια τακάκια!) παρόλο που καθημερινά τα τρώω σε κατηφόρες, φρενάρουν μια χαρά και δεν ακούω το παραμικρό. Πολύ ικανοποιημένος.

Senior Member
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Και εγώ με swag είχα αντικαταστήσει τους μαμά δίσκους και τακάκια.
    Φτηνά και καλά. Ίδιο φρενάρισμα.

Προεπιλογή

Παιδιά, να επισημάνω απλά ότι δε με ενδιαφέρει η μακροζωία τους / το πόσο κρατάνε αλλά πως αποδίδουν σε σχέση με τα μαμά τακάκια.

Επίσης να αναφέρεται αν σφυρίζουν. Μην πάρω κάποια και είναι σφυρίχτρες και με κοιτάνε καλά καλά στο δρόμο :P

Εξού και η αναφορά ότι το αυτοκίνητο κάνει λίγα χιλιόμετρα (~ 5-6k χυλίομετρα το χρόνο).

Senior Member
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Ξέχνα το εκνευριστικό σφύριγμα με τα swag :P

Προεπιλογή

Αν θες αποδοση βαλε Pagid/ate/textar. Το φρεναριζμα ειναι αλλου!!
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Έχει κανείς κάποια άποψη για τα τακάκια που αναφέρω στην αρχή; Ρωτάω επειδή αυτά βρήκα ως τα πιο διαδεδομένα.

Προεπιλογή

Τα ferodo, μαλλον εννοεις, ειναι κορυφαια, μπενουν και ως γνησια σε πολλες μαρκες.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ναι σωστά, τα ferodo εννοώ. Να πάω στα [I]*Premier/I] αν τα βρω σε καλή τιμή; Να επιλέξω κάποια άλλα;
    *Τα DS2500 νομίζω είναι παρατραβηγμένα για καθημερινή χρήση, τα Premier νομίζω ταιριάζουν καλύτερα.

Επίσης ποια η γνώμη σας για τα EBC Greenstuff;
    Για πρότεινε μιας και είμαι νέος σε αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη feedoxx : 03-02-16 στις 01:42

Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι, αν βάλω μεγαλύτερους δίσκους θα δω κάποια διαφορά εφόσον δεν αλλάξω δαγκάνα;

Μπορεί να μη ζεσταίνονται τόσο γρήγορα έτσι όπως το σκέφτομαι και να μην ανεβάζουν τόσο θερμοκρασίες αλλά εφόσον η δαγκάνα παραμένει η ίδια, τις ίδιες επιδόσεις δε θα έχω με τη μαμά διάμετρο;
    Σε καθημερινή χρήση τουλάχιστον και στην μείωση ταχύτητας που μας ενδιαφέρει.

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερους δίσκους χωρίς να αλλάξεις δαγκάνα.....
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερους δίσκους χωρίς να αλλάξεις δαγκάνα.....
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα. Καταρχήν εντυπώσεις από τακακια textar. Τα άλλαξα πριν λίγο καιρό και βλέπω αρκετή διαφορά με αυτά που είχε πριν (δεν ξέρω τι ηταν) Ευχαριστώ τον karaman και τα άλλα παιδιά για τις συμβουλές τους που μέχρι τώρα για ότι έχω χρειαστεί ήταν ιδιαίτερα σημαντική. Θέλω να κάνω μια ερώτηση. ΒλέπονταΣε κάποια βίντεο και διαβάζοντας κάποια πράγματα είδα ότι καλό είναι για καλύτερο φρέναρισμα να γίνει αλλαγή στα σωληνάκι που πάνε στα δισκόφρενα από πλαστικά που είναι τώρα σε ενισχυμένα μεταλλικά. Ισχύει? Θα δω διαφορά στο φρένο η όχι κάτι ιδιαίτερο? Και αν μπορείτε να μου πείτε κόστος και μάρκα ανταλλακτικου. Ευχαριστω
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Φιλε Γιαννη καλησπερα, για τη χρηση που κανει το αμαξι σου νομιζω οτι δεν αξιζουν να δωσει κανα 100αρικο και που εχουν.
    Διαφορα θα δεις με αυτα σε πολλα συνεχόμενα φρεναρισματα και με μεγαλη καταπονηση π.χ. να μπεις σε πιστα, να κανεις καταβαση!
    Φυσικα και ειναι καλυτερα απο τα πλαστικα μαρκουτσια!
    Απο οτι θυμαμαι καποιες μαρκες με αυτα τα σωληνακια υψηλης δινουν και εγγυηση εφ΄ορου ζωης με τα μαμα πλαστικα αυτο δεν γινεται, τα περισσοτερα κοβονται αναλογα τα χρονια και τα χιλιομετρα φυσικα, ξεραίνονται και χανουν υγρα!

Τακακια αλλαξες, δισκους;

Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σε τι πίστα να το βάλω το θηρίο??? Χα χα χα οπότε το αφήνω έτσι. Ναι άλλαξα τακακια και έβαλα textar. Δίσκους μου είπαν ότι δεν χρειαζόταν ακόμα. Ευχαριστημένος είμαι από τα τακακια,είναι βέβαια πολύ νωρίς για συμπέρασμα αλλά μέχρι τώρα είναι πολύ καλά. Έχω πολύ καλύτερη απόδοση και δύναμη στο φρένο, και χωρίς καθόλου θορυβο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σε τι πίστα να το βάλω το θηρίο??? Χα χα χα οπότε το αφήνω έτσι. Ναι άλλαξα τακακια και έβαλα textar. Δίσκους μου είπαν ότι δεν χρειαζόταν ακόμα. Ευχαριστημένος είμαι από τα τακακια,είναι βέβαια πολύ νωρίς για συμπέρασμα αλλά μέχρι τώρα είναι πολύ καλά. Έχω πολύ καλύτερη απόδοση και δύναμη στο φρένο, και χωρίς καθόλου θορυβο
    ΧΑΧΑ...για αυτο στο ειπα γιατι ειναι λιγο παρα τραβηγμένα να τα αλλαξεις φυσικα και αν θες κακο δεν κανεις, καθε αλλο!
    Εγω λογικα στο επομενο σερβις παω για τακακια, εχω μηνες μπροστα μου οποτε θα μαθω τι λενε τα textar που εβαλες!

Προεπιλογή

Tα μεταλλικά σωληνάκια θα κάνουν πιο απόλυτο το φρενάρισμα. Θα στο βελτιώσει σε αίσθηση τρομερά, γιατί από αίσθηση τα φορντ, τα οπελ και κάποια άλλα μέχρι το 2005 τουλάχιστον ήταν για τα μπάζα. Αλλά στην πόλη να ξέρεις είναι κουραστικά ειδικά στην κίνηση.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Είπα αν κάνει διάφορα στην καθημερινή οδήγηση που κάνω. Δεν κάνω κάτι φοβερό ούτε σε πίστα θα μπω. Οπότε το ξεχνάω. Ευχαριστώ γιατί το παράδειγμα που μου έφερες ήταν πολύ καλό για να καταλάβω για τι μιλάμε. Εννοείτε πως θα πω εντυπώσεις για τα τακάκια όσο περνάει ο καιρός.

Προεπιλογή

Και εγω τεξταρ εχω στη κορσαρα. Καλα τακακια αλλ στις ζεστες σε κατι στροφες που τα ζορισα τςιριξανε λιγο. 15.000 χλμ εχω κανει. Αρκετα καλα παντως. 40 ευρω τα ειχα πληρωσει. Αυτο που θελω να μου πει καποιος με corsa d ειναι ποσο ευκολα ποιανει το abs του γιατι στο δικο μου για να μπει το abs πρεπει το φρεναρισμα να ειναι παρα παρα πολυ αποτομο. Σε σχεση με αλλα αμαξια δηλαδη.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 17:41
  2. Κόστος Τακάκια Corsa D
    Από τον/την .kOkO. στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 13:38
  3. Corsa D τακάκια
    Από τον/την a4ex στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-12, 22:14
  4. Προβληματικά Τακάκια σε Corsa C;
    Από τον/την johnpon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 13:45
  5. Δίσκοι τακάκια corsa c '01
    Από τον/την corsa_89 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 15:35

Δικαιώματα - Επιλογές