If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 54

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τα αλλάξεις όταν αλλάξεις τα αμορτισέρ, είναι κρίμα να λύσεις το αυτοκίνητο μόνο για τις βάσεις. Δεν θεωρώ ότι έχεις πρόβλημα.
    +1
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη Tensakos
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Corsa D GSi

Προεπιλογή

Θα ηθελα και εγω την γνωμη σας για το ιδιο αμαξι corsa d 08' 82.000χλμ και πεφτει κουβαλημα συνεχεια ... Μου προτειναν τα Bilstein τα μαυρα H kayaba που ειναι λιγο πιο ενισχυμενα .... Ποια η γνωμη σας ? Λογικα εγω θα χρειαστω αυτα που ειπαμε τα bam stop μου τα ειπαν ... 150 ευρω 250 με τοποθετηση και τα 2 ... Τι προτεινεται λοιπον να βαλω ? ?
    Opel Corsa D 1.4 5d Sport Edition 08' ( Ο Χαμαλης) 108.000χλμ (επωληθη 2018)

Opel Corsa D 1.6 3d Gsi Turbo 09' (Το Βολταδικο) 48.500χλμ

Προεπιλογή

επειδη λογω δουλειας το πλανο για χαμηλωμα το ξεχασα πηρα τα kayaba. Εχω κανει 1000 χλμ περιπου και μου φαινεται μια χαρα. Δε κοπαναει. Αρκετα σταθερο. Τα bilstein οσους ρωτησα μπυ ειπαν να τα ξεχασω. Sachs η kyb μου προτειναν ολοι με τα kyb λιγο πιο σκληρο και πιο σταθερο. Στα 220 μου πηγαν εμενα χωρις τοποθετηση

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tensakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα και εγω την γνωμη σας για το ιδιο αμαξι corsa d 08' 82.000χλμ και πεφτει κουβαλημα συνεχεια ... Μου προτειναν τα Bilstein τα μαυρα H kayaba που ειναι λιγο πιο ενισχυμενα .... Ποια η γνωμη σας ? Λογικα εγω θα χρειαστω αυτα που ειπαμε τα bam stop μου τα ειπαν ... 150 ευρω 250 με τοποθετηση και τα 2 ... Τι προτεινεται λοιπον να βαλω ? ?
    Εγω θα προτεινα τα Kayaba ή κατι ποιο σκληρο γιατι τα bilstein τα μαυρα δεν ειναι και για πολλα πολλα.
    Οπως ειπες το φορτωνεις οποτε βαλε κατι που θα αντεξει γνωμη μου ειναι.
    Τα μαμα τα εβγαλες off, εσπασε κανενα ή εχουν χασει την αποδοση τους?

Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Corsa D GSi

Προεπιλογή

Πριν 1 μηνα μου εσπασαν τα ακρομπαρα και κοπαναγε ασχημα... τα αλλαξα και επομενο βημα πιστευω οτι ειναι αναρτησεις (εκει μου ειπαν για τα μπαμ στοπ)... το νιωθω βαρκα γυαλος τωρα τελευταια (Πχ. Σταματημενος το κουνας με το χερι και το βλεπεις πως κουνιεται)... Δεν θα το κανω ακομα ... αλλα στο επομενο check που θα γινει στο αμαξι ελεγα να τα αλλαζα γιατι αληθεια τρωει πολυ κουβαλημα και δεν θα αντεξουν για πολυ ακομα ... Μενω και σε ανηφορες - κατηφορες ασταματητες εδω που ειμαι ...
    Αρα kayaba δαγκωτο μαλλον

Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Corsa D GSi

Προεπιλογή

Πριν 1 μηνα μου εσπασαν τα ακρομπαρα και κοπαναγε ασχημα... τα αλλαξα και επομενο βημα πιστευω οτι ειναι αναρτησεις (εκει μου ειπαν για τα μπαμ στοπ)... το νιωθω βαρκα γυαλος τωρα τελευταια (Πχ. Σταματημενος το κουνας με το χερι και το βλεπεις πως κουνιεται)... Δεν θα το κανω ακομα ... αλλα στο επομενο check που θα γινει στο αμαξι ελεγα να τα αλλαζα γιατι αληθεια τρωει πολυ κουβαλημα και δεν θα αντεξουν για πολυ ακομα ... Μενω και σε ανηφορες - κατηφορες ασταματητες εδω που ειμαι ...
    Αρα kayaba δαγκωτο μαλλον

Προεπιλογή

Πριν 2 εβδομάδες άλλαξα αμορτισερ στα 135000 km. Έβαλα sachs άλλαξα και τα top mount και πίσω τα bump stop. Άλλο αμάξι, πριν ήταν βάρκα τώρα είναι μια χαρά. Σχεδόν όπως ήταν καινούριο. Έκανα και ταξίδι Θεσσαλονίκη και το ευχαριστηθηκα. Δεν έγινα αγωνιστικό αλλά τώρα πια είναι αυτοκίνητο.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ελέγξω σε τι κατάσταση είναι τα αμορτισέρ, top mount και τα συναφή;
    Το αμάξι χτυπάει απίστευτα και μου φαίνεται κούτσουρο, σαν να μην αποσβένει τίποτα, συν ότι καταντάει απίστευτα κουραστικό.

Έχει ελάχιστα χλμ (που ίσως είναι χειρότερο από το να είχε) αλλά θα πατήσει τα 10 χρόνια σε μισό χρόνο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ελέγξω σε τι κατάσταση είναι τα αμορτισέρ, top mount και τα συναφή;
    Το αμάξι χτυπάει απίστευτα και μου φαίνεται κούτσουρο, σαν να μην αποσβένει τίποτα, συν ότι καταντάει απίστευτα κουραστικό.

Έχει ελάχιστα χλμ (που ίσως είναι χειρότερο από το να είχε) αλλά θα πατήσει τα 10 χρόνια σε μισό χρόνο.
    Εγω το παω σε τζογομετρο και αμορτισερομετρο και το ελεγχο καθε χρονο.
    Τα λαστιχα σου ποσο χρονων ειναι;

Προεπιλογή

γεια σας και από μένα , δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω καινούργιο θέμα

κόπηκε το Ελατήριο ανάρτησης στο μπροστινό άξονα
    θα χρειάζεται να αλλάξω και τα 2 ελατήρια των αναρτήσεων ?
    Αν αλλάξω μόνο το ένα θα έχει κάποιο πρόβλημα ?
    καινούργιο μπορώ να βρω?

opel(Vauxhall) corsa d 1.2 Hatchback 2 doors

ευχαριστώ

Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα. Ναι κατά την γνώμη μου είναι καλό να τα αλλάξεις και τα δύο ώστε να μην έχουν διαφορά το ένα με το άλλο.μπορείς να τα βρεις σε μαγαζί με ανταλλακτικά οπελ.

Προεπιλογή

Δες και αυτό για να έχεις μια άποψη για την τιμή. https://www.ebay.co.uk/p/Genuine-Vau...8967/533397018
    Υπάρχει βέβαια αν θέλεις να το χαμηλώσει και η επιλογή eibach pro kit που η τετράδα κάνει περίπου 120€ αλλά χαμηλώνει το αμαξι 3 σοφούς και το κάνει πιο σκληρό.

Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! (εδώ που ρώτησα μου είπαν οτι την βρίσκουν ολόκληρη με την ανάρτηση 250 ) και μεταχειρισμενη 100

ψάχνω και για μεταχειρισμενη αν έχει καποιος υπόψη του τίποτα μου λέει. ή το που θα βρω.

https://www.antallaktikaexpert.gr/ridex-8100146 20 €
    https://www.antallaktikaexpert.gr/eibach-7431422 50 €
    γιατί τέτοια διάφορα στην τιμή μεταξύ τον δυο ? ? θα εχει διαφορά απο την εργοστασιακή του ebay ? ( αν δεν βρω θα καταλήξω στο λινκ που έστειλες !)

αυτή στο ebay μου κάνει ? χρειάζεται να σου πω κάτι άλλο για να δούμε αν ειναι σωστή ?

συγνώμη για τις πολλές απορίες ! noobas εδώ~

Προεπιλογή

Η διαφορά στην τιμή είναι γιατί το eibach είναι κορυφαίο εργοστάσιο ελατηρίων το άλλο δεν το ξέρω. Από τα δύο αυτά θα διάλεγα το eibach με κλειστά μάτια. Αν θες αύριο το πρωί θα γράψω τιμή και για το γνήσιο ελατήριο που δίνει η οπελ. Θα ρωτήσω σε μαγαζί και θα γράψω

Προεπιλογή

Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι σε τι αναφέρεσαι όταν λες ότι την βρίσκουν όλη. Δηλαδή πιο κομμάτι βρίσκουν ολόκληρο?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω το παω σε τζογομετρο και αμορτισερομετρο και το ελεγχο καθε χρονο.
    Τα λαστιχα σου ποσο χρονων ειναι;
    Έχεις υπόψη σου κανένα στο Ηράκλειο να το πάω για έλεγχο;
    Τα λάστιχα είναι παραγωγής 3 μήνα του '16.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις υπόψη σου κανένα στο Ηράκλειο να το πάω για έλεγχο;
    Τα λάστιχα είναι παραγωγής 3 μήνα του '16.
    Στη Κρήτη οχι φιλε μου δε ξερω.
    Παλια-ξερα δεν ειναι τα λαστιχα σου ωστε να δικαιολογησω μεχρι ενα σημειο αυτο που μας περιγραφεις!
    Ψαξε μεσω ιντερνετ ή ρωτα κανα μεγαλο μαγαζι με αμορτισερ-λαστιχα στο μερος σου αν ξερει καποιον. Αν ειναι κατι τοσο τραγικο θα φαινεται και με το ματι αλλα τα μηχανηματα δειχνουν πολλα περισσοτερα οπως ειναι λογικο!

Ευθυγραμμιση του εχεις κανει τελευταια; Εκει δεν ειδαν κατι;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά στην τιμή είναι γιατί το eibach είναι κορυφαίο εργοστάσιο ελατηρίων το άλλο δεν το ξέρω. Από τα δύο αυτά θα διάλεγα το eibach με κλειστά μάτια. Αν θες αύριο το πρωί θα γράψω τιμή και για το γνήσιο ελατήριο που δίνει η οπελ. Θα ρωτήσω σε μαγαζί και θα γράψω
    ναι, αν μπορείς πες μου για το γνήσιο τιμη αυριο . το eibach θα είναι λίγο ποιο χαμηλό απο οτι μου είπες έτσι ?
    για το ολόκληρο απο οτι κατάλαβα! πουλάνε το ελατήριο μαζί με το αμορτισέρ

Προεπιλογή

Το eibach αυτό που έγραψες νομίζω πως είναι στις εργοστασιακες διάστασης. Το άλλο που σου είπα είναι 4αδα και είναι ελατήριο χαμηλόματος. Αν κατάλαβα καλά σου είπαν για ολόκληρο το γόνατο κομπλέ αλλά δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Αύριο θα σου πω και για το γνήσιο.

Προεπιλογή

Συγνώμη. Τώρα πρόσεξα πως το eibach είναι χαμηλόματος. Αυτά η θα τα πάρεις και τα 4 η κανένα. Από μόνα τους δεν κάνουν. Σόρρυ για το λάθος πριν

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αμορτισερ για opel astra g 2003
    Από τον/την bili στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-13, 21:36
  2. ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ Gm ΓΙΑ Opel Vectra C
    Από τον/την konvectra στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 22:20
  3. αμορτισερ για corsa c
    Από τον/την opelocoupaki στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 11:42
  4. ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ OPEL ASTRA G
    Από τον/την OpelAstraG στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-08, 19:18
  5. Αμορτισερ OPEL ASTRA G
    Από τον/την OpelAstraG στο forum Opel
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 19:14

Δικαιώματα - Επιλογές