If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 58

Προεπιλογή Αμορτισερ για opel corsa d

Καλημερα σας. Ηρθε μαλλον η ωρα να αλλαξω αμορτισερ (170 000) μπορει και παρπαβω αν εχουν γυρισει τα χιλιομετρα. Σκεψεις ειναι sachs. Kyb. Koni. Το θεμα ειναι οτι τα koni πανε κανα 100ευρω πανω απο τα sachs. Αξιζει τα λεφτα τους; Με ενδιαφερει κυριως η ανεση. Και οχι τοσο το κρατημα. Και φυσικα να μη νιωθω το αμαξι σα βαρκα. Τωρα απλες στροφες παιρνω η αποτομα φρεναρισματα και νιωθω το αμαξι να κουνιετε. Επισης το ελατηρια τα αλλαζουμε ποτε;

Προεπιλογή

Καλημέρα!Είμαι κι εγώ κάτοχος opel corsa d 1.4 sport edition μοντέλο 2010 και θα με ενδιέφερε η αλλαγή αμορτισέρ στο αυτοκίνητο μου καθώς έχω κάνει 106.000 χλμ. και πιστεύω ότι σιγά σιγά πλησιάζει η ώρα.Δεν γνωρίζω ακριβώς ποια είναι τα αμορτισέρ που "φοράει" αλλά υποθέτω,με τα λίγα που έχω διαβάσει, ότι είναι SACHS.Επειδή οι ανάγκες όμως και ο τρόπος οδήγησης έχουν αλλάξει θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια αμορτισέρ τα οποία να είναι ξεκούραστα για μακρινά ταξίδια, δηλαδή με ενδιαφέρει πιο πολύ άνετο ταξίδι χωρίς έντονους κραδασμούς (υποθέτω θα πρέπει να προσανατολιστώ σε πιο μαλακά αμορτισέρ).Θα περιμένω τις προτάσεις σας.

Υ.Γ.:Θεώρησα σωστό να μην ανοίξω ξεχωριστό θέμα μιας και ο συμφορουμίτης "Sotikour" ενδιαφέρεται για το ίδιο μοντέλο (opel corsa d)

Προεπιλογή

Καλα εκανες και συνεχισες το θεμα εδω. Νομιζω ομως οτι το σπορ φοραει διαφορετικα απο οτι απλο.

Προεπιλογή

Sachs Supertouring. Το απολυτο αμορτισερ για ησυχια στον δρομο και σταθεροτητα οταν χρειαστει.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Τα βρισκω περιπου 160 ευρω τα st. Με ελατηρια τι λες; Χρεαιζονται ποτε αλλαγμα; Σε τωταω γτ απο οτι εχω διαβασει μηχανικος εισαι κατι παραπανω ξερεις. Και επισης. Με αμορτισερ παει και ευθυγραμμιση;

Προεπιλογή

Φιλε θες ανεση αλλα να πας σε μαλακα τελειως αμορτισερ επειδη το sport εχει ποιο χαμηλα ελατηρια απο τα απλα corsa πιστευω θα εχεις θεμα!
    Ναι αλλαζωντας αμορτισερ θα κανεις και ευθυγραμμιση.
    Κοιταξε ομως αφου αλλαζεις αμορτισερ να δεις σε τι κατασταση ειναι τα top mount σου, ειναι αυτα που πιανουν τα αμορτισερ στο πανω μερος στους θολους. Ειναι κριμα να βαλεις καινουργια αμορτισερ και να κοπανει μετα, αφου θα το λυνεις καλο να δεις αν θελουν αλλαγη και αυτα!

Προεπιλογή

Απο οτο ειδα δεν ειναι και πολυ φτηνα τα top mount. Πρεπει να ανοιχτει για να δουμε σε τι κατασταση ειναι;

Προεπιλογή

Για να δεις σιγουρα τι εχουν ναι πρεπει να βγουν για να φανουν.
    Αν ειχαν διαλυσει τελειως σιγουρα θα το καταλαβαινες, αλλα και αν ειναι ταλαιπωρημενα θα ακουγες νεους ηχους και τριγμους.
    Ειναι θεμα χιλιομετρων και προσοχης σε αυτους τους υπερ δρομους που εχουμε!

Προεπιλογή

Ελατηρια δεν αλλαζεις. Τοπ μαουντ κ να αλλαξεις καλο θα κανεις κακο δε θα κανεις. Κ να μην εχουν σπασει θα χουν ξεραθει τα λαστιχα
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

αν επιτρεπεται μια ερώτηση : αμορτισερ αλλαζουμε μονο συναρτηση χιλιομετρων ή και ηλικιας του οχηματος -αμορτισερ? δηλαδη εννοω εχω παρει το corsa D το 2011 και αυτη τη στιγμη ειμαι με 30,000 χιλιομετρα.. επειδη ειδα οι περισσοτεροι εχουν κατοσταρα χιλιομετρα,γι αυτο ρωταω ...αλλαζεις μονο βασει χιλιομετρων ή και ηλικιας?

Προεπιλογή

Χιλιομετρων φανταζομαι. Εμενα το αμαξι ειναι γερμανικο. Οποτε καλυτεροι δρομοι. Αρα και λιγοτερη καταπονηση στα αμορτισερ. Τοπ μαουντ μονο σα gm βγαινουν; Βλεπω κανει κανα 50αρι το καθε ενα. Δεν ειναι και μικρο κοστος.

Προεπιλογή

Επειδη θα παραγγελθουν σημερα. Αμα αλλαξω και ελατερια με eibach ωστε να χαμηλωσει 3 ποντους. Τα sachs θα με καλυψουν η πρεπει να παω σε κονι; Γτ στο ιντερνετ βρισκω οτι οκοι τα συνδιαζουν με κομι πορτοκαλι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη θα παραγγελθουν σημερα. Αμα αλλαξω και ελατερια με eibach ωστε να χαμηλωσει 3 ποντους. Τα sachs θα με καλυψουν η πρεπει να παω σε κονι; Γτ στο ιντερνετ βρισκω οτι οκοι τα συνδιαζουν με κομι πορτοκαλι.
    Οποια μαρκα και αν βαλεις αφου θες να βαλεις ελατηρια χαμηλωματος, σιγουρα ΔΕΝ πρεπει να πας σε ''απλα'' αμορτισερ. θα εχεις θεμα μετα γιατι θα βρισκει οταν το φορτωνεις και δεν θα ειναι σωστο γενικοτερα το αμαξι!
    Αναλογα ποια sachs λες, τα Koni τα πορτοκαλι ειναι Sport αμορτισερ για αυτο και τα προτεινουν!

Προεπιλογή

Για τα απλα sachs ελεγα που προτεινε και ο κουμπαρος. Οποτε τα ξεχναμε. Θα παω σε κονι και eibach λογικα. Και τα kyb αμορτισερ που κοιταξα τα απλα βρηκα φτηνα.

Προεπιλογή

βαλε koni κιτρινα με το μαμα σου ελλατηριο που δεν θέλει αλλαγμα ακομα και θα δεις αλλο αμαξι, επίσης ρυθμίζεις και την σκληρότητα σε αυτά

Προεπιλογή

Δεν ανοιγω καινουργιο θεμα γιατι ειναι σχετικο.
    Πηγα στο μηχανικο μου να ελεγξουμε το μπροστινο συστημα γιατι κοντευω για σερβις. Ολα καλα τα βρηκε (βασεις κ.α), και τα αμορτισερ τα ειχα μετρησει περυσι και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλα και δεν εχω θεμα για πολλα χιλιομετρα ακομα.

Το μονο που μου ειπε οτι εχουν μαλακωσει τα top mount και αν μπορω οικονομικα καλο θα ηταν να τα αλλαξω.
    Εχετε υποψιν σας καποια μαρκα ή να βαλω παλι σαν αυτα που φοραει απο τη μανα του?

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Εγω θα εβαζα τα εργοστασιακά....λιγο νωρις δεν ειναι για top mount???
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα εβαζα τα εργοστασιακά....λιγο νωρις δεν ειναι για top mount???
    Το αμαξι ειναι μοντελο 2007 και με 90.000χιλ. Στα 60.000 το πηρα χωρις να ξερω τη χρηση του ειχαν κανει πριν. Παντως γενικοτερα μια χαρα ειναι σε ολο το μπροστινο συστημα, μεχρι κ ψαλιδια απο τη μανα του εχει πανω. Το ελεγχω και το μετραω σε τζογομετρο-αμορτισερομετρο καθε χρονο. Τωρα μου ειπε ο μηχανικος οτι εχουν μαλακωσει λιγο κ αν μπορω οικονομικα να τα αλλαξω καποια στιγμη. Ξερει οτι ειμαι ψειρας με το αμαξι και για αυτο μου το ειπε.

Προεπιλογή

Θα τα αλλάξεις όταν αλλάξεις τα αμορτισέρ, είναι κρίμα να λύσεις το αυτοκίνητο μόνο για τις βάσεις. Δεν θεωρώ ότι έχεις πρόβλημα.

Προεπιλογή

Τωρα που μου το ειπε, με εβαλε σε σκεψεις! Τα αμορτισερ ομως ειναι πολυ καλα ακομα. Ο μηχανικος που το παω δεν ειναι ανθρωπος που θα σου πει αλλαξε το για να βγαλει λεφτα, γιατι τον ξερω χρονια και του παμε ενα σωρο αμαξια εκει. Αν δεν χρειαζεται κατι σου λεει αστο ακομα, απλα μου το ειπε γιατι το ψαξαμε ολο κοντα-κοντα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αμορτισερ για opel astra g 2003
    Από τον/την bili στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-13, 21:36
  2. ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ Gm ΓΙΑ Opel Vectra C
    Από τον/την konvectra στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 22:20
  3. αμορτισερ για corsa c
    Από τον/την opelocoupaki στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 11:42
  4. ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ OPEL ASTRA G
    Από τον/την OpelAstraG στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-08, 19:18
  5. Αμορτισερ OPEL ASTRA G
    Από τον/την OpelAstraG στο forum Opel
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 19:14

Δικαιώματα - Επιλογές