If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 73

Προεπιλογή

Γενικα την ευχαριστηθηκα την διαδικασια, για καποιον που ποιανουν τα χερια του ειναι παιχνιδι να γινει η αλλαγη στεγανοποιησης, τωρα περιμενω να κανω καποια km και να δω αν θα εχω καμια διαρροη, μηπως το σετακι δεν ειναι καλης ποιοτητας, τα παλια oring ηταν μπλε, τα οποια διαβαζω οτι δεν ειναι και καλης ποιοτητας, το γνησιο σετ στεγανοποιησης της bosch ειναι προς το μολυβι χρωμα, τα δικα μου ηταν μαυρα, θα διξει ο χρονος.
    Μονη διαρροη υποπτευομαι να εχω απο τα oring στις πλαστικες γωνιες παροχης πετρελαιου που μπενουν πανω στην αντλια, γιατι δεν τα αλλαξα και ειδα οτι μπηκαν χωρις ζορι με λιγο γρασο που εβαλα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

ενταξει απλα τα λογια ειναι περιττα!
    συγχαρητηρια φιλε μου!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο για την "εγχείρηση" και το Post!!!Καθαρότατη η αντλία τα μέσα της πάντος.Νίκο για τα κενά στα καπάκια που λές αυτά εννοείς έτσι
    Συνημμένο Αρχείο 15155
    και εδώ, στην αρχική της μορφή, έχουν περιθώριο όπως φαίνεται.
    Τις άλλαξες όλες τις φλάτζες και τα o-ring έτσι ε;
    Ναι αυτα λεω, μετα την συναρμολογιση βλεπεις καθαρα μεσα το κενο και τα πασα απο τις βιδες, δηλαδη το καπακι ειναι στον αερα, ναι ολα τα αλλαξα δεν αφησα κατι παλιο, απο το σετ μου περισεψανε τα 3 λαστιχα μεγαλα με το ''δακρυ'', μια μεταλικη ροδελα που μαλλον μπενει στο πασο κατω απο το ρακορ της υψηλης πιεσης, ενα oring με ενα ασπρο πλαστικο μικροτερης διατομης απο τα 6+6 που ειχε και ενα oring μεγεθου 20λεπτου που δεν υπηρχε καπου να το βαλω, ενα ψιλο που φενετε σαν σταγονα στην φωτογραφια που τραβηξα ολα μαζι, μαλλον ειναι υπολοιμα οταν καθαριζουν απο τα καλουπια τις φλαντζες.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγχαρητηρια φιλε μου!
    +100000000........

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγχαρητηρια φιλε μου!
    Ευχαριστω να εισαι καλα. Απο την τριτη?? που ηρθαν τα τσιμουχακια δεν παιρνουσαν οι μερες να ερθει η κυριακη να το ποιασω να ασχοληθω!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού πήρε μπροστά, έκανες και χιλόμετρα...άρα η αντλία είναι ΟΚ στην συναρμολόγησή της.Αλλιώς έστω κάτι ελάχιστο να μην πατούσε καλά ή δεν θα έπαιρνε μπροστά ή θα είχε κανένα ψιλορετάρισμα και ίσως σβήσιμο του κινητήρα.Άρα, κατ εμε όλα πατήσανε καλά και σωστα.
    Τώρα μένει να δούμε άν σταμάτησε το δάκρυσμα.
    Μήπως να είναι κανένα απο τα σωληνάκια που κουμπώνουν στην αντλία και είναι τόσοοο μικρή η τρυπούλα που με γυμνό μάτι δεν φαίνεται ολοκάθαρα και απο την υψηλή πίεση στάζει(σκέψεις).
    Είδωμεν νίκο στην πορεία.
    Πάντος όταν είχα το opel τα 2 σωληνάκια παροχής καυσίμου που πάνε στο rail, έτυχε να ακουμπάνε πάνω στο προστατευτικό(είχε σπάσει το ένα κούμπωμα που περνάμε απο μέσα, παιζανε λίγο) και απο το "κούνημα" του κινητήρα τα έγλυφε σιγά σιγά.....και ξαφνικά απο θήβα έως τα διόδια πρίν το μπράλο μύριζα πετρέλαιο.Ήταν τόσο μικρές οι τρύπες, πιο μικρές απο μύτη καρφίτσας αλλά αν δείς με τί πίεση ερχότανε...έβαλα το δάχτυλο μια στιγμή και ήταν λές και σε τρυπούσε.Γέμσε το μοτέρ πετρέλαιο.(sry για το offtopic περιστατικό).
    Και για να δείς αν έχει κενό αέρα η αντλία ή τα μπέκ αν δεν πάτησαν σωστά..ρίχνει με το Λαδικό για τσέκ.Ασε που ακούγεται και ένα φύσημα(βουητό) σαν ανεμιστήρας στο γρήγορο.
    Και πάλι ΕΥΓΕ νίκο πομπατζή
    Η διαρροη ηταν σιγουρα απο το κατεστραμενο oring, γιατι με το που αρχισα να το ζοριζω, αρα να ανεβαζει πιεση η αντλια, τα πετρελαια τρεχανε πανω στο σασμαν, με το που σταματησα και το πηγαινα χαλαρα και επλυνα το σασμαν, αυτο δεν ξαναλερωθηκε

Προεπιλογή

Νίκο είσαι ο πιο μερακλής του opel-club.gr!!! Χαίρομαι να βλέπω τέτοια μέλη που ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ το μεράκι τους στο φόρουμ τόσο λεπτομερώς!! Πολλά μπράβο!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο είσαι ο πιο μερακλής του opel-club.gr!!! Χαίρομαι να βλέπω τέτοια μέλη που ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ το μεράκι τους στο φόρουμ τόσο λεπτομερώς!! Πολλά μπράβο!!

Ενα ανηψωτικο μου λειπει να κανω θαυματα!!!

Εκανα καμια 15km το πιεσα αρκετα, δεν εχει ριξει...δακρυ!!! αλλα μου αναψε παλι βλαβη P0403, χρειαστηκε να βγαλω το φις της EGR, για να ξεκουμπωσω το σωληνακι απο την αντλια υποπιεσης και στο κουμπωμα εριξα σπρει επαφων και σαν να με δυσκολεψε να το κουμπωσω, ή δεν κουμπωσε ή στραβωσε κανα pin, θα το δω αυριο καποια στιγμη με το opcom, παντως στο περπατημα δεν παρουσιαζει κατι, περπαταει κανονικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 01-02-16 στις 00:02

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων

Εκανα καμια 15km το πιεσα αρκετα, δεν εχει ριξει...δακρυ!!! αλλα μου αναψε παλι βλαβη P0403, χρειαστηκε να βγαλω το φις της EGR, για να ξεκουμπωσω το σωληνακι απο την αντλια υποπιεσης και στο κουμπωμα εριξα σπρει επαφων και σαν να με δυσκολεψε να το κουμπωσω, ή δεν κουμπωσε ή στραβωσε κανα pin, θα το δω αυριο καποια στιγμη με το opcom, παντως στο περπατημα δεν παρουσιαζει κατι, περπαταει κανονικα.
    Τελικά τι έκανες?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τι έκανες?
    Δεν ειχα κουμπωσει τελικα την φυσα μεχρι κατω πανω στην egr, την κουμπωσα και εσβησε το λαμπακι μονο του στο επομενο σβησιμο-αναμα του κινητηρα.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειχα κουμπωσει τελικα την φυσα μεχρι κατω πανω στην egr, την κουμπωσα και εσβησε το λαμπακι μονο του στο επομενο σβησιμο-αναμα του κινητηρα.
    Ούφ..ανακούφιση

Προεπιλογή

Μπράβο Νίκο πολύ ωραίος

Προεπιλογή

Εσυ πρεπει να γραψεις βιβλιο, ''Φτιαξτο μονο σου''΄για Corsa c cdti !!!
    Ωραια παρουσιαση, μπραβο!!!

Προεπιλογή

Ευχαριστω ολους σας, πιστευω να χαρηκατε τις φωτογραφιες, εγω οταν βλεπω φωτος απο αλλα θεματα φορουμ με τετοια τρελενομαι!!!

Σειρα τωρα εχει η επισκευη της κρεμαριερας, μολις ανοιξει λιγο ο καιρος (αν και σημερα χτυπησε 18 βαθμους το θερμομετρο) γιατι το κρυο δεν το μπωρω με τιποτα...

Προεπιλογή

Eλααααααααααα ρε γατε!!!!!!!!!!!!!

Προεπιλογή

Mερακλης ο Νικος!!!!Μπραβο φιλε μου!Εγω δεν θα το επιχειρουσα....

Προεπιλογή

Με ετρωγε καιρο, που να πηγαν τα κοματια απο το κατεστραμενο oring, σημερα ειχα ελευθερο χρονο, οποτε κατεβασα το rail να ψαξω αν ειναι καπου σταματημενο μηπως στα μπεκ. Τελικα ηταν σταματημενο απο την μερια του ρυθμιστη πιεσης, και οπως φενετε και στην φωτογραφια ο ρυθμιστης εχει ενα φιλτρακι το οποιο ειχε μερικα σκουπιδακια. Μεσα στο σετακι με τις φλαντζες της αντλιας ειχαν περισεψει ενα oring μεγαλο και ενα μικρο με ενα πλαστικο τεφλον, αυτα ηταν για τον ρυθμιστη οποτε χρησημοποιηθηκαν και αυτα. Ξαναδεθηκε πανω το rail, και οταν πηγα να βαλω μπρος ανχωθηκα γιατι δυσκολευτηκε να παρει μπροστα και πηρε με 3-4η μιζια.

Τελος μετα απο 7600km απο την επισκευη στεγανοποιησης της αντλιας, διαρροη δεν υπαρχει πουθενα απο την αντλια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 07:46

Προεπιλογή

Μάλλον τώρα θα παίρνει κ ένα τσακ πιο γρήγορα μπροστά
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Νίκο δυσκολεύτηκε γιατί πήρε αέρα το κύκλωμα! Και εμένα στην αλλαγή φίλτρου πετρελαίου πέρσι ή πρόπερσι τις δύο πρώτες φορές δυσκολεύτηκε να πάρει. Μίζαρε και δεν έπαιρνε. Μετά κανονικά.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μπαταρία: BOSCH ή GM
    Από τον/την opel astra j 2011 στο forum Ψηφοφορίες
    Απαντήσεις: 339
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-19, 18:07
  2. Υαλοκαθαριστήρες bosch
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 18:48
  3. Σωληνακαι υψηλης - Μπουζι Ιριδιου Vectra C 1.8
    Από τον/την konvectra στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-12, 19:46
  4. λαστιχα στεγανοποιησης πορτ-μπαγκαζ
    Από τον/την kingstonian στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 01:44
  5. Σωλινακια υψηλης στα φρενα..?
    Από τον/την WhItE NoIsE στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 02:12

Δικαιώματα - Επιλογές