If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 73

Προεπιλογή Επισκευη στεγανοποιησης αντλιας υψηλης Bosch Cp1

Πριν κανα 2 βδομαδες που εκανα σερβις, ειδα ενα νωτισμο πετρελαιου απο την αντλια υψηλης στο κατω μερος πανω απο το καβουκι του θερμοστατη, οπως φενετε και απο την φωτογραφια παρακατω. Κολητος μου πριν κανα 2μηνο++ την εκανε επισκευη στα τσιμουχακια σε πομπατση, ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα περιπτωσεις απο το εξωτερικο που ειχανε προβληματα διαρροων και ανοιξανε μονοι τους την αντλια κλεινοντας την με επιτυχια. Βλεποντας φωτογραφιες και ψαχνοντας, ειδα οτι δεν ειναι κατι δυσκολο αν ποιανουν τα χερια σου, αποφασισα να παρω το σετ στεγανοποιησης και να το κανω μονος μου, και για το κοστος επισκευης, (170€ μου ειχε πει του ειχε παρει ο πομπατσης του κολητου μου, ενω προχτες μου ειπε οτι πληρωσε παραπανω καπου 240€ δεν θυμοταν κιωλας) αλλα και για την εμπειρια.
    Δεν βρηκα καποιο manual για την αντλια, αν και υπηρχε ανεβασμενο, αλλα το κατεβασανε και δεν μπορεσα να το βρω, βρηκα μονο της ροπες συσφιξης και οτι χρειαζετε να βγει και η αντλια υποπιεσης των φρενων η οποια ειναι διπλα στην αντλια πετρελαιου. Μεγαλο ρολο παιζει η καθαριοτητα κατα την συναρμολογηση και ειναι ενας λογος ο οποιος με ανησυχει. Λογικα απο βδομαδα θα εχω στα χερια μου το σετ στεγανοποιησης και την επομενη κυριακη θα την λυσω. Αν καποιος το εχει επιχηρισει ή μπορει να δωσει καμια συμβουλη, θα ηθελα να τον ακουσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 07:36
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

καλη επιτυχια φιλε,αν και δεν σε φοβαμαι.......
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000

Προεπιλογή

+1000

Προεπιλογή

Αυτο ελπιζω και εγω. Σημερα που την εριξα μια ματια σαν να χειροτερεψε, νωτισε περισοτερο και ειδα σταγονες πανω στο σασμαν, σαν να σταζει μαλλον οταν ανεβαζει πιεση στο γκαζωμα γιατι στο ρελαντι δεν σταζει, δεν το ζοριζω γιατι δεν βλεπω να βγαζει την βδομαδα!!

Προεπιλογή

Πόσα χιλιόμετρα έχει Νίκο; Έχει καιρό που στο κάνει; Τελευταία είχα παρατηρήσει κι εγώ ότι η αντλία υψηλής είναι νωτισμένη γύρω γύρω... Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν την πειράζουμε... Απλά αν και όταν συμβεί κάτι δεν την επισκευάζει αυτός αλλά πάει σε πομπατζή. Με το καλό η επισκευή!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα χιλιόμετρα έχει Νίκο; Έχει καιρό που στο κάνει; Τελευταία είχα παρατηρήσει κι εγώ ότι η αντλία υψηλής είναι νωτισμένη γύρω γύρω... Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν την πειράζουμε... Απλά αν και όταν συμβεί κάτι δεν την επισκευάζει αυτός αλλά πάει σε πομπατζή. Με το καλό η επισκευή!
    Και μενα το ιδιο με ειχε πει.
    Act of Fool...I think that is All..

Προεπιλογή

175500km εχω, πριν 500κμ που εκανα σερβις το παρατηρησα οτι ειχε λεκε απο πετρελαιο, αλλα που διαβαζω δεν παιζουν ρολο τα km οσο τα χρονια και ισως λεω και τα καθαριστικα που ριχνουμε στο πετρελαιο τα οποια μπορει να διαβρωνουν τα oring. Απλα στο τελευταιο 20€ πετρελαιο που εβαλα, ειπα να το παω λιγο φετες να ξεκαπνισει, και λογικα επειδη ανεβασε πιεση η αντλια, αρχισε να ξερναει. Χτες το βραδυ το ζορισα λιγο και μετα ειδα οτι βραχηκε το σασμαν απο πετρελαια, δεν μπορεσα να δω απο που σταζει, λογικα καπου γλυφει. Σημερα το πρωι εριξα νερο να καθαρισουν τα πετρελαια και το πηγα ''κοτα'' μετα που κοιταξα το σασμαν ηταν στεγνο δεν εσταξε, αλλα πανω στον θερμοστατη κατω απο την αντλια, γυαλιζουν τα πετρελαια. Αρα μολις ανεβαινουν οι στροφες του κινητηρα ανεβαινει και πιεση στην αντλια και ξερναει πετρελαιο.
    Πιστευω να ερθει το σετακι μεσα στην βδομαδα για να το ξεκινησω, μην την ανοιξω και ειμαι στο περιμενε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 25-01-16 στις 12:42

Προεπιλογή

179.690 εχω εγω. Και επι της ευκαιριας θα την πιασω και γω.

Προεπιλογή

Παιδιά προσοχή μόνο γιατί στο σχεδιάγραμμα που είδα στο ebay χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα από τα εξαρτήματα που έχει... Αν είστε σίγουροι ότι θα μπορέσετε να βάλετε όλα τα εξαρτήματα σωστά και να την συναρμολογήσετε ξανά σωστά τότε κάντε το... Εγώ δε νομίζω ότι θα έβαζα ποτέ χέρι...

Προεπιλογή

Επίσης Νίκο πέρα από τα πρόσθετα που ενδέχεται να προκαλούν το φαινόμενο σίγουρα θα παίζει το ρόλο του και το παράλληλο chip που ανεβάζει την πίεση στην αντλία ...

Προεπιλογή

To chip το ειχα πανω κατω περιπου 20-25000km πανω, γιατι αλλοτε το εβαζα, αλλοτε το εβγαζα, και εχω περιπου 6-7000km που το αφαιρεσα απο πανω.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά προσοχή μόνο γιατί στο σχεδιάγραμμα που είδα στο ebay χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα από τα εξαρτήματα που έχει... Αν είστε σίγουροι ότι θα μπορέσετε να βάλετε όλα τα εξαρτήματα σωστά και να την συναρμολογήσετε ξανά σωστά τότε κάντε το... Εγώ δε νομίζω ότι θα έβαζα ποτέ χέρι...
    Εεε το πολυ πολυ να περισεψει καμια ροδελα!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εεε το πολυ πολυ να περισεψει καμια ροδελα!!
    χαχαχα Θεός!!

Προεπιλογή

χαχαχαχ
    Το πολυ πολυ αντι για πετρελαιο να καιει μπιτζινα...

Προεπιλογή

Ηρθε σημερα και το σετακι με τις φλαντζες-oring.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 07:37

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

ωχ ωχ πολυ πραγμα βλεπω....
    καλα ξεμπερδεματα
    Γιάννης

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Νίκο ξέρεις αν χρησημοποιούνται ΟΛΕΣ οι φλάτζες του σέτ στην αντλία ή έχει και κάποιες ώς 2η καβάτζα???
    Βλέπω οτι μερικές είναι ίδες-ίδιου διαμετρήματος (μικρές ή μεγάλες).

Προεπιλογή

Ωραίο σένιο φαίνεται το σετάκι! Με το καλό Νίκο! Καλά μαστορέματα!! Περιμένουμε νέα!!

Προεπιλογή

Δεν πρεπει να χρησημοποιουνται ολες, πχ εχει 2 ειδων για τα 3 καπακια/κεφαλες, 3 στρογγυλες και 3 με δακρυ, αναλογα το καπακι, η δικια μου φοραει αυτες με το δακρυ.
    Θα την ξεκινουσα απο σημερα, αλλα θελω να προετοιμασω τον χωρο οπου θα την ανοιξω, να παω αυριο να κανω 2 πυρακια στον τορνο για να κεντραρω τα καπακια στο περασμα, τελος να παρω πετρελαιο για καθαρισμα, γαντια μιας χρησεως εχω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 05-06-18 στις 07:37

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μπαταρία: BOSCH ή GM
    Από τον/την opel astra j 2011 στο forum Ψηφοφορίες
    Απαντήσεις: 339
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-19, 18:07
  2. Υαλοκαθαριστήρες bosch
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 18:48
  3. Σωληνακαι υψηλης - Μπουζι Ιριδιου Vectra C 1.8
    Από τον/την konvectra στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-12, 19:46
  4. λαστιχα στεγανοποιησης πορτ-μπαγκαζ
    Από τον/την kingstonian στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 01:44
  5. Σωλινακια υψηλης στα φρενα..?
    Από τον/την WhItE NoIsE στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 02:12

Δικαιώματα - Επιλογές