If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 52 από 52

Προεπιλογή

σε ένα άρθρο διάβασα πως κοστίζει σε ρεύμα 3 ευρώ και σου δίνει αυτονομία απο 40-80 κμ. Αν ισχύει αυτό τότε, εγώ τουλάχιστον, δεν αντιλαμβάνομαι την οικονομία που κάνει. Ενα ντιζελ με κατανάλωση 5λ ανα 100 κμ με 5 ευρώ βγάζει 100 κμ. Πες μας αν θες τη δική σου εμπειρία, ευχαριστώ και καλοτάξιδο να είναι!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kolotouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ένα άρθρο διάβασα πως κοστίζει σε ρεύμα 3 ευρώ και σου δίνει αυτονομία απο 40-80 κμ. Αν ισχύει αυτό τότε, εγώ τουλάχιστον, δεν αντιλαμβάνομαι την οικονομία που κάνει. Ενα ντιζελ με κατανάλωση 5λ ανα 100 κμ με 5 ευρώ βγάζει 100 κμ. Πες μας αν θες τη δική σου εμπειρία, ευχαριστώ και καλοτάξιδο να είναι!!
    http://media.opel.com/media/intl/en/...rs-ampera.html
    εδω που ειναι το επισημο της opel γραφει οτι ο κινητηρας βενζινης καιει 1,2 λτ στα 100 χλμ.
    εδω http://www.autocar.co.uk/car-review/vauxhall/ampera/mpg γραφει οτι η πληρωση της μπαταριας κοστιζει 1 λιρα δηλ περιπου 1,4 ευρω και βγαζει περι τα 60χλμ

σιγουρα ομως η γνωμη του φιλου θα μας διαφωτισει!!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παιδιά, ενδιαφέρομαι για αγορά Ampera. Διάβασα τα παραπάνω και ότι επιφυλάξεις είχα μου έφυγαν. Είμαι από Κρήτη. Όποιος μπορεί χρειάζομαι βοήθεια/οδηγίες. Ευχαριστώ.

Senior Member Το avatar του χρήστη grktony
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

To Ampera δεν μπορει να συγκριθει με μικρό diesel που καιει 5lt στα 100 χλμ διοτι απλά έχει 38 κιλα ροπης από 0 στροφες ως την τελικη του ταχύτητα και 150 ίππους στον τροχο. Επίσης είναι 1750 κιλα με ότι αυτο σημαίνει όσν αφορά οδική συμπεριφιρά και δέσιμο. Αρα θα πρέπει να συγκριθει με καποιο diesel με αντιστοιχη ροπή,ιπποδυναμη και βάρος όσον αφορά την κατανάλωση.
    Όσον αφορά την κατανάλωση. Εγώ με πολύ βαρύ πόδι βγάζω με 10 λειτουργικές κιλοβατώρες (συνολικά χωρά 16 κιλοβατωρες αλλα ξοδευει μόνο τις 10.για μία πλήρη όμως φόρτιση το ρολόι της ΔΕΗ γράφει 12,9 κιλοβατωρες, που στο ημερήσιο τιμολόγιο έχουν 10 λεπτά η μία και μαζι με ΦΠΑ ΕΡΤ και δημ. τελη φτάνει η φορτιση τα 2 ευρώ, ή στο νυχτερινό 0,7 κιλοβατωρες άρα 1,5 ευρώ η φόρτιση συνολικά) 50 χιλιόμετρα. Άρα 4 ευρώ τα 100 χλμ. δηλαδή σε diesel 4,5 lt τα 100 χλμ(νομίζω το diesel έχει πανω από 1 ευρώ το λίτρο σήμερα).
    Τώρα αν καποιος ζεί σε υψόμετρο έιναι τυχερός. διότι μπορεί να κάνει πιο μεγάλο regeneration ρευματος. Π.χ. Πήγα στην Χιλιαδού ένα ΣΚ. Φορτισα το βράδυ και ξεκίνησα με αυτονομία στην οθόνη 68 χλμ(γιατι τόσο? ίσως διοτι ο εγκέφαλος εγραψε την κατηφόρα του βουνού και έγινε αισιοδοξος) Ανεβαίνοντας τα 22 χιλιόμετρα της Δίρφης φορτωμένος με 3 άτομα και πολλές αποσκευές έφτασα στην κορυφογραμμη με αυτονομία 3 χιλιόμετρα μόνο. Ομως κατεβαίνοντας ως την Χαλκίδα η αυτονομία λόγω regeneration εκτοξευθηκε ξανά στα 48 χιλιόμετρα. τα συνολικά χιλιόμετρα ως το σπίτι μου είναι 132,9 ακριβώς. Στην εθνική πηγαίνοντας από 140 ως 169(τελικη) και κανοντας γερες επιταχύνσεις έκανα συνολικά βάση του πίνακα στατιστικών του οχήματος 72,4 χιλιόμετρα με ρεύμα και 60,5 με βενζίνη. Έκαψα τα 10 kwh λειτουργικής χωρητικότητας και 5,38 lt βενζίνη. Μέση κατανάλωση ρεύματος αν το αναγετε 14 Kwh/100χλμ και βενζίνης 8,6/ 100 χλμ. συνολικά το κόστος της διαδρομής ήταν 9,25 ευρώ τα 132,9 χιλιόμετρα ή 6,9 ευρώ τα 100 χλμ, σκίζοντας το όμως.

Εγώ είμαι ικανοποιημένος με αυτά τα νούμερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grktony : 06-10-16 στις 03:10

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

IMG_6673.jpg
    Για του λόγου τω αληθές

Το 4.1 που δείχνει είναι η κατανάλωση βενζίνης στο συνολο της διαδρομής χωρις να υπολογίζει το ρεύμα. Κάτω αριστερά το 5 είναι η κατανάλωση και του παλιού ιδιοκτήτη στην Ολλανδία που εκανε 200 χλμ ημερησίως περίπου.

Σήμερα που γράφω την κατανάλωση όλης της ιστορίας του οχήματος την έχω ρήξει σε 4,9 από 5 και θα κατέβει και άλλο αφού κάνω καθημερινά μες την πόλη μόνο ηλεκτρικά χιλιόμετρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grktony : 06-10-16 στις 03:02

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοριζικο φιλε μου! τελικα την εκανες την κινηση!

ποσο σου πηγε αγορα;
    σηματα ασφαλειες κλπ;
    Όλα μαζί 20000 μαζι με ετησιο service, γενικό εξωνυχιστικό έλεγχο και καινούρια λάστιχα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Σήμερα έμαθα πως πουλήθηκαν 2 ακόμα ampera, ένα ασημί και ένα μαύρο. Άρα κυκλοφορούν επίσημα στην Ελλάδα συνολικά 6 ampera 1ης γενεάς. Η Opel δυστυχώς δεν θα εισάγει το e ampera στην Ελλάδα απλό πληροφοριες που έχω...
    Προτιμούν να αφήνουν την BMW με τα i3 να μονοπωλεί την ηλεκτροκίνητη μικρή αγορά. Κακό του κεφαλιού τους διότι η ηλεκτροκίνηση θα εκτοξευθεί απότομα... και όποιος έχει επενδύσει θα απολαύσει πλούσιους καρπούς.
    Στο ενδιάμεσο η μαμά opel ζορίστηκε να μου περάσει σε εγγύηση τον χαλασμένο φορτιστή (850ευρώ τιμή Ελλάδας , 445ευρω τιμή Γερμανίας). Μετά από τηλέφωνο του δικηγόρου μου το ξανασκέφτηκαν... Οι κυρίες στην εξυπηρέτηση πελατών άψογες, ο ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ επίσης καλός, η μαμά εταιρεία αντιθέτως μπάζει από παντού...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Πλησιάζει η ώρα της επιστολής στην Adam διότι πρέπει να μπουν στην θέση τους... κάποιος να χάσει το μπόνους του στις Εορτές να μάθουν να είναι σοβαροί... να κοιτούν έγκαιρα τα εισερχόμενα email τους, να περνούν στην εγγυήση ότι εμπίπτει σε αυτή και όχι μόνο τα φτηνά, και να μάθουν να στέλνουν σωστές εγκρίσεις τύπου στο υπουργείο... όχι τα τρία πρώτα ampera να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας και το δικό μου και τα μεταγενέστερα να είναι με σωστά καυσαέρια 27gr/Kim και να μην πληρώνουν...

Αποδείχθηκε πως η Opel Hellas έχει πολλούς ασόβαρους υπαλλήλους και λίγους καλούς που τραβούν το ζόρι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grktony : 29-11-16 στις 16:12

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

image1.jpgimage2.jpgIMG_7019.jpg

Βρήκα τον καλύτερο ηλεκτρολόγο στην Αθήνα που με βοήθησε και με λίγο προσωπική δουλεια και την επίβλεψη του, έστησα οικιακό φορτιστή στα 16 αμπερ.(τόσο είναι το μαξιμουμ της φορτισης του ΑΜΠΙ μου, μπορούσαμε και παραπάνω) Φυσικά ο ανθρωπος αναλαμβάνει εξ' ολοκλήρου την εγκατάσταση οικιακών φορτιστών σε εξαιρετικές τιμές. Αν αγόραζα έτοιμο ήθελα πάνω από 1500 ευρώ με τοποθέτηση...
    Όποιος φίλος χρειαστεί τα στοιχεία του στην διάθεση του...
    Ήρθε και η ΔΕΔΗΕ και μου σύνδεσε τον μετρητή νυχτερινού... όλα μπήκαν σε σειρά για ακόμα χαμηλώτερο κοστος μετακίνησης... και με τα 38 κιλα ροπη το παιχνίδι συνεχίζεται...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Φίλε στειλε μου αν θελεις πληροφορίες μηνυμα στο inbox, και φίλε BOZIOS ενεργοποίησε τα προσωπικά σου μυνήματα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grktony : 07-01-17 στις 19:02

Περιοχή
    Λάρισα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

φιλε ενδιαφερομαι κι εγω να αγορασω ενα ampera απο την ελληνικη αγωρα με 130 εως 160 χιλ. κανω σωστα? εννοω οτι η εταιρια δινει εγγυηση την μπαταρια για 160000 η 8 χρονια. αρα εχει παρελθει η εγγυηση. μετα τι γινεται? ποσο ειναι η ζωη της και ποσο κανει η αντικατασταση της. πιστευω αυτους τους προβληματισμους τους εχεις λυσει.

Περιοχή
    ΑΘηνα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Από τον Ιούλιο του 2018 είμαι κάτοχος ενός AMPERA! Θα ήθελα να συζητήσω ορισμένα θέματα με κάποιον άλλο κάτοχο.αν υπάρχει κάποιος ενεργός ας απαντήσει!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου corsa
    Από τον/την NontasMUC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-12, 01:10
  2. Αγορά μεταχειρισμένου...
    Από τον/την korrupt3r στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 03:47
  3. Αγορά μεταχειρισμένου ΤΤ...
    Από τον/την Silverson στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-09, 20:37
  4. Αγορά μεταχειρισμένου
    Από τον/την stefg στο forum Opel
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-09, 01:16
  5. Αγορά Μεταχειρισμένου OPC
    Από τον/την Beholder στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 21:34

Δικαιώματα - Επιλογές